Придаваме ли голямо значение на оценките?

Автор Тема: Придаваме ли голямо значение на оценките?  (Прочетена 4370 пъти)

Пуполино

• Маниак
  • Публикации: 74
  • Луда, но безобидна
Дълго се чудех дали да подхвана тази тема по две причини: първо, не исках да изглеждам така, сякаш хленча; второ, не ми се щеше да ме възприемат като върл защитник на бележките. Ще се опитам да изложа тезата си така, че да не породя подобни мисли у вас.
Регистрирах се в сайта преди повече от година. Дотогава не бях се сблъсквала много-много с поезията на "обикновените хора", ако мога така да се изразя. Тоест, на тези, които не са в учебниците и в книжарниците. Затова и си мислех, че съм нещо "много". Е, оказа се, че не съм. С голяма част от по-ранните си произведения си отнесох доста сериозна явна критика, която в първия момент малко ме разочарова. После обаче разбрах, че критиката е нещо полезно и започнах да се вслушвам. Понасях си и двойките, и тройките, само че малко по малко вървях напред. И бях доволна от себе си.
От няколко месеца непрекъснато съм в сайта. Завързах познанства и приятели. Отново си понасях критиката, критикувах и аз. ЯВНО! Докато в един момент не започна да става нещо странно.
Пръво други бяха потърпевши: мина една хала, която за три минути оплю стиховете на една поетеса. Без коментар, без прочит. Ей така, просто не й хареса един неин коментар. Някои от нас се намесиха и взеха страна в спора, и разбира се, и те си го отнесоха. Наистина странно, колко бърз може да е човек! В първия момент се зачудих как е възможно за пет минути някой да прочете трийсет произведения, да си направи извода и да постави оценка. Отговорът щеше да е доста труден, ако оценките не бяха единствено двойки. Защо? За отмъщение или за лично удовлетворение и удоволствие? Не знам. Двойки без коментари се сипят непрекъснато в последните няколко седмици.
Това според мен е отвратително! Не само защото и аз отнесох немалко такива оценки, а защото е неуважително спрямо труда ти, спрямо всичко, което криеш в душата си. Винаги съм казвала, че оценката не придава смисъл на произведението, затова отначало не обръщах никакво внимание на такова поведение. Но когато се гаврят със стихове, в които някой е изплакал (буквално) душата си, стихове, пропити от болка, пропити от дълбоки лични емоции, това вече е престъпление.
Не говоря само за своите неща. Мъчно ми е за всички, които са пострадали и продължават да страдат от тази скрита бележкарска война.
Ще завърша с един конкретен пример: как ще се почувствате, ако някой, който изобщо не си е направил труда да прочете и един ред, оплюе стихотворение, в което сте се сбогували завинаги с най-скъпия ви човек?
Е, придаваме ли голямо значение на оценките?

P.S. Извинявам се, то стана малко като автобиографично обяснение, ама така ми дойде.
Когато грехът стане хоби,
човек живее истински добре.

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

Аликс

• Закоравял потребител
  • Публикации: 39
Оценки,написани без да бъде прочетено съответното произведение,просто не бива да тревожат никого.Човекът,написал ги изобщо не е наясно с курса на долара и неговото мнение не струва и стотинка.
Според мен,оценките не са съвсем необходими.Как би могло да бъде оценено нещо,излязло от сърцето ти?Как да напишеш 2,3,4...и т.н за нещо,което може да не си преживял и което обаче ще е от основно значение за този,който го е сътворил?
Коментарите са напълно достатъчни,защото от тях можеш да научиш много за начина,по който останалите възприемат стила ти на писане.Това е най-важно.Иначе някаквата там цифричка си е едно нищо!

Романтик

• Луд форумджия
  • Публикации: 219
 Здравейте!!!
Преди време бях писал, ако е възможно оценка без съответния коментар да не може да се поставя. Сега отново се придържам към това или дори да се премахнат оценките.  Благодаря ви за вниманието!
               Приятна вечер!!!

Пуполино

• Маниак
  • Луда, но безобидна
Благодаря и на двама ви за отговора на въпроса ми.
Но тук не става въпрос дали да махнем оценките, защото във форума има такава отделна тема. Имах предвид по-скоро, според вас прави ли са потърпевшите автори, когато изразяват своята болка от такова певедение? Защото, когато един човек получава само добри оценки за произведенията си, всичко е наред. Извъднъж се появява един недоброжелател, който оплюва всичките му творби. Нормално е този човек да се почувства засегнат, обиден. Но когато изрази мнението си, някои го схващат едва ли не, че той публикува само заради шестиците. А това не е така.
Аз също съм в "черния" списък на някой, който сипе двойки наред. Мъчно ми е и за някой стихове много ме боли. Но това съвсем не значи, че съм тук, за да получавам само шестици.

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

HellMad

• Маниак
  • Публикации: 60
Пуполино, обидно е! Не  мисля, че оценките са крайно важни, но е крайно нагло да напишеш за 4 минунти 6 двойкй, ей така, без причина, коментар или аргумент. Супер глупаво! Аз знам кой ги пише тези оценки, но каква е идеята... НЯМА! Гадни комплексирани бездарни читатели(едната част), другата е съставена от няколко автора с по едно, или две стихчета, които са оценени лошо. Лично на мен невижам каква може да е причината, някой да пише двойки. Никога не съм писал с остър или подигравателен тон. За едната г-жа знам защо ги пише, но за другите...
Няма как, ние не можем да направим нищо!
Защото животът е прекалено кратък за обикновена музика...

Пуполино

• Маниак
  • Луда, но безобидна
Ето за това говоря! За това, че е обидно, както ти казваш да напише 6 двойки за 4 минути. И ние имаме право да негодуваме, защото боли. И не само заради това. Ти също казваш, че никога не си писал с остър тон, нали? Но утре ще срещнеш произведение, което ще заслужава именно такъв тон - остър, не подигравателен (не сме тук, за да се присмиваме един на друг). Но ще си замълчиш, защото няма да искаш да си навлечеш поредната доза "ураган от двойки". Разбираемо е, никой не иска. Но нали не това е идеята на сайта. Защо трябва да пишем все едни такива хубави и мили коментари, когато трябва да се обърне внимание на нещо конкретно, и то трябва да бъде показано явно на човека отсреща.
А не мисля, че не можем нищо да направим! Ти поне знаеш кои са, аз идея си нямам кой оплю стиховете ми. Не им стигна наглостта, та на едно стихотворение писаха не една, а две двойки в рамките на има няма пет минути. Като знаеш кой се занимава с такива интересни дейности, драсни едно изчерпателно писмо на Админ. Той винаги е бил за коректното отношение тук, така че едва ли ще остане безучастен, ако наистина те са виновниците.
Започнах тази тема, защото странни неща се случват в този сайт напоследък... Сигурно се повтарям за хиляден път, но ми е мъчно...
Най-сърдечни поздрави!    

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
За мен лично оценките нямат никакво значеине, аз дори не ги и поглеждам. Виж, коментарите чета внимателно и това е, което ценя. Но и в друга тема на форума, и тук поддържам мнението, че оценките са ненужни и създават излишно напрежение. И в крайна сметка имаме ли право на тях? Кои сме ние, та да оценяваме? Жури? Съдници? От коя камбанария го правим? Кой от нас е класик в поезията, та да оценява другите? А и справедливи ли са оценките, които джаскаме наляво-надясно? Пишем 6 и на Ведрин, и на Силвето. На Ведрин - защото е близо до съвършенството, на Силвето - защото е талантлива и надеждна и заслужава да бъде поощрявана. Ама те не стоят на една стълбица, нали? Силве, надявам се да не се обидиш, достатъчно си интелигентна да разбереш какво казвам! Давам пример с теб, защото от младите автори тук си една от най-талантливите и продуктивните. Но поради своята младост си също така и много уязвима. Хората на изкуството са твърде чувствителни и раними и трябва да си минал през голямо стъргало, за да се извисиш над тези неща. Никой от младите не е виновен, че е млад. Обаче като поставяме ниски оценки и правим негативни или недотам позтивни коментари, не знаем на кого какъв бутон ще натиснем. И че можем да го демотивираме. И така аз взех решение да пиша оценка само когато мога да пиша 6 и да коментирам само когато мога да кажа добри думи. Ако се подкрепяме взаимно и уважаваме поетическите си опити (защото това е, което се среща тук повсеместно, моите "стихове" също са експерименти), атмосферата, която ще цари помежду ни, ще изхвърли оттук случайно преминаващите парашутисти. Защото поезията не е начин на подреждане на думите, поезията е отношение към света!

Пуполино

• Маниак
  • Луда, но безобидна
Имам известни задръжки относно това да коментираш само когато можеш да кажеш нещо хубаво. Ако това беше правилен подход, критиците по целия свят щяха да умрат от глад. Сигурно веднага ще кажеш, че ние не сме критици. Не сме критици, не красим страниците на учебниците и антологиите на световната лирика, така е. Но също така всеки от нас се бори за своето малко местенце под слънцето. Затова ще задам следния въпрос: кое е по-добре - да бъдеш критикуван от хора като теб, които са на твоето "дередже", с един приличен и приятелски тон, в който да откриваш грешките си и да ги поправяш, или воден от самоувереността си, да бъдеш смазан от "големите риби", когато престъпиш прага на някоя истинска издателска къща? Лично аз мисля, че вторият вариант е къде-къде по-смазващ за ранимата творческа душа.
Също така не смятам, че е удачно да сравняваме когото и да е с другиго, или да го различаваме от него. Както ти сама каза, кои сме ние, жури, съдници? Не сме. Затова не ми се струва коректно да определяме по толкова разграничителен начин един автор от друг. Защото преди всичко ние сме хора, водени от любовта към изкуството. Тук сме, за да се подкрепяме и да се развиваме, учейки се един от друг.
Колкото и корави да са коментарите, винаги са полезни, когато в тях няма злоба. Колкото и ниска да е оценката, винаги можеш да намериш сили да я повишиш, когато са ти показали причината, за да я получиш.

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
Лошо, аки примерът, който дадох с Ведрин и Силвето, е прозвучал неетично. Съжалявам и ако мога, бих го поправила. Но на мисълта, че трябва да пиша само добри оценки и да изказвам само положителни отзиви ме наведоха някои крайно честолюбиви реакции на иначе надарени хора. И ако не правя така, бих спряла да пиша оценки и да коментирам изобщо и само да си чета. Защото предпочитам да дарявам радост. Пък и наистина нямам самочувствието, че мога да науча някого на нещо, пък бил той и на мойто дередже. Аз само дадох един пример, никого не призовавам да прави като мен, всеки е свободен да избира.  Но това е моят начин да отлича доброто от недотам доброто или от пошлото. А който има сетива, ще го разбере. Който не го разбира - здраве! И ако пак приказвам повече, отколкото трябва и съм изказала някоя глупост, кажи ми лека нощ и да си затварям компа! :lol:

Романтик

• Луд форумджия
  • Публикации: 219
Здравейте отново!!!
В сайта има толкова много автори и всеки със своя стил на писане. Нормално е всеки да си има предпочитания и сам да бъде харесван или не. И е нормално един силен автор да напише нещо по-слабо и обратното. Няма лошо ако на някой се даде съвет за писането и ако той/ тя / е  умен човек, ще разбере. Ако ли не, си е за негова сметка. Нека се престане с тази ненужна война. Това ще ни погуби като автори, които вместо да творят ще се заяждат. Нека се учим един от друг, нека си помагаме без оглед на годините. Може да си талант и на 16, може да си зле и на 60.
 Благодаря ви и приятна вечер!!!

NeverBorN

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 16
"Може да си талант и на 16, може да си зле и на 60" -- абсолютно вярно и цялата врява около оценките е много излишна и неприятна.гадно е когато си излял душата си някой да те оценява и е безсмислено. нека има критика- нормално и необходимо е (естествено,за който може да я приеме и ако е обоснована) ,но безпочвените оценки създават само напрежение. надали има някой ,който ще "цъфне" от радост като види до любимото си стихотв. да стои някое 3.31 примерно..досега не съм написала нито една 2-ка, защото не мисля,че имам каквото и да е основание да го правя- поезията се възприема различно от всеки и е меко казано пошло да сипеш двойки поради това,че нещо не е по твой вкус. а тук надали има всепризнати поети ,които да могат да кажат "да, ето това е поезия, другото е за боклука" и това да е общовалидно-въпрос на усещане е.за един е поезия,за друг е просто шум. а относно темата -придава се голямо значение на оценките,което хем е нормално, хем е ненужно..
Хората живеят живота си сякаш никога няма да умрат, а умират сякаш никога не са живяли !

valia_26

• Новак
  • *
  • Публикации: 10
Радвам се, че пуснахте тази тема защото е явно, че проблема с оценките набъбна през последните дни и факт е, че има прираст на слабите оценки. И аз като повечето от вас имам бая двойки във виртуалния си бележник и признавам, че преди много го взимах навътре, но с времето някак претръпнах и спрях да се ядосвам заради това, но все пак съм на мнение, че ще е по-спокойно на всички нас ако се премахне оценяването, но понеже не знаем дали това ще се случи, не ни остава нищо друго освен да стискаме зъби и в никакъв, ама в никакъв случай да не се отказваме да пишем.

IceMoon

• Закоравял потребител
  • Публикации: 38
  • Stranded in My Dreams............
Смятам, че трябва да се оценява обективно, не субективно.. В смисъл реално. Лично аз като не ми хареса нещо, не го оценявам, защото уважавам всеки поет, а и не мога да се обоснова много добре защо не ми харесва някой стих или разказ. Оценките, които съм поставила досега са все от типа 4-5, рядко 6, но наистина на моменти се усещам, че съм пристрастна.
Иначе коментарите трябва да се пишат добре и обосновано. Защо е хубаво, защо не, поне доколкото може обосновано, не сме литературни критици все пак.. Ще се постарая да пиша обосновани коментари вече, само да не излизат много дълги..:)
....За себе си да плача, ще откажа, усмихвайки се през сълзи........

Пуполино

• Маниак
  • Луда, но безобидна
Здравейте отново!
Аз лично бих приела съвсем нормално двойката, ако тя не е анонимна, и ако е обоснована с един смислен коментар.
Не знам дали бих писала двойка, но в никакъв случай няма да е повече от три, ако видя стих пълен от горе до долу с правописни грешки. И ще го направя, като посоча аргументите си. Сигурна съм обаче, че човекът отсреща ще го приеме като лична обида и заяждане. Какво се случва напоследък, слад като някой се почувства засегнат от истината? Ами "виртуалните ни бележници" биват разкрасени от такива анонимни двойки, само защото си се престрашил да покажеш очевидна грешка.
Ето това е големия проблем, а не да има или не оценки изобщо.
Благодаря отново за вниманието и сърдечни поздрави!

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

neli4kata

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 22
Знаеш ли мила, и аз определено съм в този списък изготвен от някои тайнствен критик. Радвам се, че най-накрая някой се реши да подхване тази тема във форума. Надявам се да се направи нещо по въпроса. Преди известно време писах на Админ за този проблем, но явно той има много работа, разбирам го. Виждам че има и други потърпевши и се надявам на реакция. И аз предложих оценки без коментари да не се разрешават и сега продължавам да държа на това.

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.