Ким Ки - Дук

Автор Тема: Ким Ки - Дук  (Прочетена 4494 пъти)

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
Ким Ки - Дук
« -: 09 декември 2006, 13:48 »
Ким Ки Дук

Филмография:
   1. Soom (2007)
   2. Shi gan (2006)
   3. Hwal (2005)
   4. Bin-jip (2004)
   5. Samaria (2004)
   6. Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (2003)
   7. Hae anseon (2002)
   8. Nabbeun namja (2001)
   9. Suchwiin bulmyeong (2001)
   10. Seom (2000)
   11. Shilje sanghwang (2000)
   12. The Isle (2000)
   13. Paran daemun (1998)
   14. Ag-o (1996)
   15. Yasaeng dongmul bohoguyeog (1996)

Става дума за южнокорейски режисьор и сценарист, автор на 15 пълнометражни филми. Награждаван е многократно за режисура и сценарии от критиката и публиката.
Ето какво казва за Ким Ки-Дук продуцента Карл Баумгартнер: “Много бърз режисьор. Това понякога е проблем за него. Защото той иска да разказва страшно много истории. Всички те кипят в главата му и изглежда така, че няма да има време да разкаже чрез киното си всичко, което го занимава”.За разлика от своите колеги режисьори, Ким Ки-Дук е самоук и притежава една по-различна свобода да изрази това, което го вълнува.

==================================

Iron - 3

Първия негов филм който гледах излезе на "Кинофест на Брега" под заглавието "Стик № 3" на български, на английски "Iron-3", на корейски "Bin Jip" 
Сюжет: Много остроумен в диалога и по-дълбок във философията си, „Стик № 3” отвежда зрителя в една почти безмълвна история, в която млад скитник на име Те-сук (Дже Хий) открива къщи на непознати и ги обитава, докато хората ги няма. Той се отплаща за гостоприемството им като се грижи за прането или ремонтира разни малки неща... Те-сук също така има хоби да се снима на фона на различни предмети от чуждите къщи. По нататък във филма следват неочаквани обрати, които няма да издавам.

TIME

Най - пресният филм на Ким Ки-дук е Shi Gan (kor), Time (ang). Той все още няма Българско заглвие.

Сюжет: Съх - хи е изключително ревнива към приятеля си Джи - уу. Един ден тя решава да си смени лицето с помощта на пластичната хирургия и оттам нататък целия филм сякаш се обърква.

ПРОЛЕТ, ЛЯТО, ЕСЕН, ЗИМА… И ПРОЛЕТ

BOM YEOREUM GAEUL GYEOUL GEURIGO BOM (КОР)
SPRING, SUMMER, AUTUMN, WINTER… AND SPRING (АНГ)

Сюжет: Потопени в невероятната красота на една непокварена идилия, Стария монах и Младия монах живеят като отшелници в спокоен, плаващ храм сред езерото Юсан – единственото място, където се развива действието. Те отмерват времето по невъзмутимия ритъм на сезоните, но дори и в пълната изолация от светските проблеми двамата не успяват да избегнат притегателната сила на житейските страсти и страдания. Под зоркия поглед на Стария монах Младия получава суров урок за естеството на скръбта, когато детинските му игри стават жестоки; после той изпитва на гърба си силата на съблазънта, когато млада жена влиза в затворения му свят – желание, което ще доведе до вманиачаване и убийство. Но след горещината и енергичността на пролетта и лятото идва есента (сезонът на размишленията и поправянето на грешките), а най-накрая и зимата – време на пробуждане и просветление.

Следва...
« Последна редакция: 31 декември 2007, 13:49 от Дарко »
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
Re: Ким Ки - Дук
« Отговор #1 -: 11 февруари 2007, 09:57 »
Изглеждат яки тези филми.
I'll do graffiti if you sing to me in French

Дарко

• Форумен лъв
« Отговор #2 -: 15 февруари 2007, 13:20 »
Пуснах Bin Jip в една компания да го гледаме и помня, че след края на филма всички седяхме в пълно мълчание близо половин час.
Веднъж пък пуснах на братовчед ми Bin Jip и веднага след това  Shi Gan и после 3 дена това ни беше основната тема на разговор.
Горещо ви препоръчвам да им хвърлите по едно око на тези филми. Предполагам, че на следващия филм фест ще пуснат Shi Gan тъй като на тези фестове в последно време винаги има по един филм на Ким. Ако някой реши да изтегли нещо мога да му пратя бг субтитри.

Tomoe

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #3 -: 16 февруари 2007, 07:34 »
Гледал съм "Островът" и "Пролет, лято, есен, зима...". Не мога да кажа, че съм очарован. Не съм фен на Ким Ки-Дук. Прекалено е модернистичен и абстрактен.
Има корейски филми, които са ми харесвали далеч повече.

Дарко

• Форумен лъв
« Отговор #4 -: 16 февруари 2007, 10:16 »
Кои например?

Tomoe

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #5 -: 16 февруари 2007, 16:38 »
Най-вече "Il Mare", по който тъпите американци направиха римейк с Киану Рийвс и Сандра Бълок наскоро. Но оригиналният филм е неописуемо красив.
"Оазис" също е добър.

Дарко

• Форумен лъв
« Отговор #6 -: 18 февруари 2007, 23:10 »
Ще ги потърся непременно. А ти ако ти попаднат гладай Bin Jip и Shi Gan, може и да ти харесат.

snqg

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
Time
« Отговор #7 -: 11 март 2007, 17:46 »
Точно днес ми препоръчаха 'Time' и сега попаднах и на темата тук.  Заинтересува ме, задължително ще го видя. В програмата на Софиа Филм Феста е, който тече в момента. Ето дати на следващите прожекции:

Днес /11.03/ от 18.30 в  Люмиер
15.03 от 18.30 в Дом на киното

Може и да съм пропуснала някоя, за по-точна информация - програмата на фестивала.

TRADEKTOM

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #8 -: 28 май 2007, 17:30 »
айде моля ви някой да ми прати субтитри за 
Shi Gan na fisobg@hotmail.com

Amadea

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
  • Lost in translation
« Отговор #9 -: 25 ноември 2007, 15:33 »
Ким Ки Дук е невероятен режисьор. За съжаление досега съм гледала само "Пролет, лято, есен, зима...пролет" на един кинофестивал и останах очарована! В момента диря цялата му филмография. Като цяло доста уважавам източното кино (като започнем от Иран, та чак до Далечния Изток) и бях доста очарована от този корейски режисьор! :)

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.