Импресионизъм - Ван Гог или Моне?

Автор Тема: Импресионизъм - Ван Гог или Моне?  (Прочетена 9670 пъти)

Any

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
Интересно ми е творчеството , на кой от художниците ви допада повече? И двамата са представители на импресионизма, но  стилът им доста се различава.

http://bestart.com/grid/artist/69/?begin=0&type=artist&artistid=69 - Винсент Ван Гог

http://bestart.com/grid/artist/67/ - Клод Моне

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
« Отговор #1 -: 20 юни 2004, 20:00 »
Въпреки, че са доста различни и двамата имат творби, които ми харесват, но имат и такива, които не ми допадат. Затова ми е трудно да дам категорично мнение.

Any

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
« Отговор #2 -: 24 юни 2004, 16:33 »
Прав си, но все единият трябва да ти харесва повече.  :wink: На мен ми допадат повече картините на Моне, особено пейзажите. От тях струи спокойствие и красота, сякаш природата е застинала в един миг и Моне е изобразил точно този миг. Докато картините на Ван Гог са по-динамични и раздвижени.

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
« Отговор #3 -: 24 юни 2004, 17:40 »
Аз пък не мога да взимам такива решения. Особенно що се отнася за картини и изкуство. Пък и едва ли някога ще мога да си ги закача в хола така че... Знам само че са велики и двамата
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
« Отговор #4 -: 24 юни 2004, 23:22 »
По принцип споделям мението на Дарко, но ако искаш все пак еднозначен отговор - с уговорката, че предишното ми мнение си остава напълно валидно ще кажа, че като че ли Ван Гог повече ми допада. Но това е много относително, защото в зависимост от настроението и други фактори мнението ми може да се променя.

MetaloN

• Маниак
  • Публикации: 63
« Отговор #5 -: 03 септември 2004, 09:48 »
Наистина е странно за сравнение. Макар и да използват четка и бои аз не бих сравнил тези двамата и някак си не ми се иска да изкарам този или онзи по добър. Иначе както каза Any, от картините на Моне струи някакво безвремие и спокойствие. Стремил се е да пресъздаде атмосверата на самия пейзаж. Спокойната вода с листата по нея. Докато Ван Гог има някакво раздвижване. Мисля че трябва да ги гледам повече за да мога да го опиша правилно ...
Никак не е лесно да сънуваш. Особенно когато сънят е толкова истински.

Животът е песен ... тъжна песен!

Doroteja

• Закоравял потребител
  • Публикации: 49
« Отговор #6 -: 17 март 2006, 16:10 »
Здравейте! Аз май малко позакъснях с моето мнение, защото наскоро се включих във форума и се надявам да ме извините за това, но важното е, че имам мнение по въпроса. Аз лично( също като Any) повече обичам Моне. Той ме привлича със своята нежност на рисунъка, своята съзерцателност, романтичност и дълбочина. Аз наскоро се запознах със неговото творчество, когато разгледах негов албум в университетската библиотека на НБУ и просто се влюбих в него!

А що се отнася до Ван Гог, него не го харесвам чак толкова,защото в неговите картини има някаква нервозност(със тия чертички и реснички) и някаква скрита болезненост като че ли. Но харесвам и някои негови картини и не отричам, че е бил гений. Просто аз съм тип романтичка и затова харесвам повече Моне. Тъй де,  всеки с вкусовете си...  :wink:

Camden

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Импресионизъм - Ван Гог или Моне?
« Отговор #7 -: 15 юли 2007, 19:34 »
Чела съм, че самият Ван Гог определя стила си като символистичен и определено има логика - за мен той е далече от импресионистите (както и те от него). Разликата между Ван Гог и Гоген също е огромна: Гоген рисува само това, което вижда, докато Ван Гог разчита повече на фантазията си.
Обожавам Моне, обожавам Ван Гог. Гласувам за Ван Гог.

toni_strahov

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
« Отговор #8 -: 30 юли 2007, 15:45 »
ако трябда да избирам между двамата 100% Моне!!!!никога не съм разбирала Ван Гог...рисунките му ми изглеждат адски прости ...сякаш гледам една детска рисунка...6-7 годишно дете... :shock:...като изключим картините му на цвутя...според мен е трябвало да рисува само това и да не пробва нищо друго...не мога да му разбера стила докато на Моне...адски различно е...и според мен много по-оспокояващо и приятно...е всеки си има мнение разбира се...много ми харесва как слива цветовете...това е масторската работа...да  добиеш прозрачност със маслени бои.. :o :)

Child_In_Time

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #9 -: 12 август 2007, 18:23 »
 :wave: Лично аз предпочитам да наблюдавам  картините на Гог с часове.Достигнах ключа. Успях да го разбера.
Именно..той рисува това динамично ежедневие. Копачи, миньори, селяни, тъкачи, сеячи...и точно тук е магията!

П.С. Съгласна съм със забележката, че Гог е представител на постимпресионизма :thumbleft:

plamisun

• Новак
  • *
« Отговор #10 -: 30 октомври 2007, 19:50 »
на мен пък повече ми харесват на Моне :) Направо съм се влюбила в лилиите му  :D

princess_havok

• Новак
  • *
  • Публикации: 9
« Отговор #11 -: 07 ноември 2007, 18:58 »
Ммм Ван Гог. Страшно вдъхновяващ. От творбите му бликат истински чувства, неподправени и неподправени. Именно това,че не са класически красиви, го прави още по-интересен. И по-велик.

accipiter

• Новак
  • *
« Отговор #12 -: 20 ноември 2007, 17:33 »
що за тъпо сравнение???
и двамата са велики...едни от наи великите в изобразителното изкуство...и в изкуството въобще:)

radi.

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #13 -: 08 юли 2011, 21:14 »
Не е "или"...

RedBlood

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
  • www.bgtop10.com
« Отговор #14 -: 09 декември 2011, 18:25 »
На мен лично творбите на Ван Гог ми харесват повече, но това си е вече до личен вкус. 8)

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.