ПРИКАЗКА ЗА ДОМАШНАТА МИШКА - АПЕЛ ЗА СЪАВТОРСТВО

Автор Тема: ПРИКАЗКА ЗА ДОМАШНАТА МИШКА - АПЕЛ ЗА СЪАВТОРСТВО  (Прочетена 2913 пъти)

kasius

• Луд форумджия
  • Публикации: 123
  Здравейте откровенци!  :D
Забелязах, че си играете във форума на една игра от три думички, които всеки трябва да продължи с по нови три с цел да се получи нещо, като произведение.
   Ето, защо реших да отворя нова тема.
   Предлагам на вниманието на тези от вас, които желаят да направим едно кооперативно поетично произведение, което вече започнах и ще изложа по долу. Всеки може да пише неограничено количество от стихове, но условието е да спазва сюжета, който ще предоставя. Разбира се сюжетът може да се доразвива от всеки, като се спазва общото направление и крайната цел - щастлив хепиенд! :-)
  Когато произведението бъде готово, ще бъде публикувано на страницата на творчеството на този от нас, който е написал най-много куплети, но с уточнението, че произведението е кооппродукция на съответните съавтори и в началото на текста от конкретен автор се отбележи неговото име и ник нейм в "Откровения".
  Друг начин за показ на крайния продукт е да предложим на админ да направи раздел за публикуване на съавторски произведения, сътворени от поетите и писателите в "Откровения". Ето защо, който желае да има такъв раздел, моля да се обърне с молба към админ, да помисли, как може да се реализира такъв раздел!
  А сега ви предоставям сюжета и началото на произведението.  :)

СЮЖЕТ на ПРИКАЗКА ЗА ДОМАШНАТА МИШКА

1. Въведение:
  - Домашна мишка си живее най-безгрижно
2. Завръзка:
  - Банда плъхове се появяват изненадващо в живота на мишката и вичко изведнъж се променя.
3. Изложение:
  - Плъховете са се върнали от неуспешен бандитски набег. Нападнали са едно селце на полски мишки. Но мишките са ги очаквали, защото между плъховете има предател - един влюбен плъх "Ромео", който се е запознал случайно в близкото минало с дъщерята на селския старейшина.
    Дъщерята на старейшината също е влюбена в "Ромео", но любовта им е невъзможна, защото плъховете са бандитско племе от "хуни", а полските мишки трудолюбиви труженици, които страдат от техните набези.
    Когато плъховете са нападнали селото са били отнесени в пресъхналото корито на реката ограждаща селото, от водна стихия предизвикана от взривяването на предварително направен за целта бент от бобрите, които имат добри съседски и търговски взаимоотношения с полските мишки.
    За всичко това причина е "Ромео", който предупредил изгората си, а тя съответно баща си и т.н.
  - На главатаря на плъховете му е ясно, че между тях има предател виновен за провала, но не знае, кой е. Въпреки това за да овладее бандата от плъхове и да задържи властта си той показно екзекутира един от приближените си, но не "Ромео", който му е "дясната ръка".
  - Главатарят знае, че сигурно не е елиминирал точния предател и внимателно планира ново нападение над селото на полските мишки, като ограничава кръга на запознатите с плана по тайната операция, един от които е "Ромео".
  - Всичко това се наблюдава от домашната мишка, която е леля на полската мишка, изгората на "Ромео" - домашната мишка е вдовица на брата на бащата на полската мишка т.е. на брата на старейшината на селото. Мъжът и е бил чичо на полската мишка с две думи, но се споминал на времето.
  - "Ромео" знае от изгората си за лелята и знае, че в момента бивака на плъховете е в къщата, в която е и домът на домашната мишка. Осъществява контакт с нея и споделя за тайния нов план на плъховете.
   - Домашната мишка отива на среща с брата на починалия си мъж, казва му за плановете на плъховете и кой и е помогнал да има тази информация. Тя убеждава старейшината, че "Ромео" не е лош, като събратята си и го моли да преразгледа позицията си за забрана на брака между "Ромео" и дъщеря си, след като се преборят с бандата от плъхове. Споделя му още, че "Ромео" е замислил преврат в бандата и че, когато настане време за решителната битка, той със своите съидейници ще възстане срещу тираничния главатар и така ще победи в едно с полските мишки злата напаст на плъховете чергари, а след това плъховете, които са с "Ромео" могат да останат да живеят в селото като се включат в социалния му живот, освен това ще бъдат и основата за построяване на една военна отбранителна машина срещу, готова да даде отпор при други набези на злонамерени елементи срещу селото за в бъдеще.
   - В това време "Ромео", който е много по-умерен от лудия главатар, организира свои сподвижници в бандата на плъховете, това са плъхове на които чергарския, разбойнически начин на живот вече е дошъл до гуша и искат спокоен начин на живот в мирно общество, но тъй като са по-малко силите не им стигат да направят самостоятелно преврат.
   - Старейшината се убеждава в изгодите от колаборацията на "Ромео" и започва подготовка за решителната битка, като домашната мишка посредничи между него и "Ромео" през цялото време.
4.Апогей:
  - Преди решаващата битка:
    Лудият главатар на плъховете преди битката ги разпалва с реч за разплата и грабеж на селото и потеглят в атака.
    Старейшината на селото преди битката - пояснява за очаквания изход от нея и за "Ромео", който ще възстане със своите плъхове и така ще подкрепи полските мишки в справедливата им борба за независимост и спокоен живот - че доброто ще победи злото и тн.
   - По време на битката:
     "Ромео" дава знак за възстание и всичко се обръща наопаки - плъховете воюват помежду си, а тези които не са с "Ромео" и срещу полските мишки, които са многобройни понеже са подкрепени и от околни села, които не искат да бъдат следващата жертва.
     Лудият главатар на плъховете разбира, че губят битката но открива "Ромео" сред пушилката и бесен налита в последна кървава битка.
     В това време плъховете поддържащи главатаря са разбрали безсмислието на битката и капитулират предавайки се на полските мишки и воините на "Ромео".
   - Епилог на битката:
     Воюващите са прекратили да се бият и всички пленени и победители наблюдават епичния двубой между главатаря на плъховете и "Ромео".
     Главатаря пада сразен от "Ромео" и издъхва удавен в кръвта си и собствената си непримирима злоба.
     Победителите ликуват.
5. Заключение:
   - Идилична картина на мир и спокойствие:
     Старейшината дръпва прочувствена реч относно "Ромео" и сподвижниците му и тяхната заслуга за възтържествуване над злото - връчва официално ключовете от портите на селото на "Ромео" и обява, че му дава ръката на дъщеря си.
   - Финал: "Три дена яли, пили и се веселили"... или нещо от този род.   :lol:

Приказка за домашната мишка

Живяла си Гризанка овехтяла
в еднофамилна дупчица
под дюшемето,
охолно хрускала
кори от пита бяла -
мишкувала по царски
във мазето.

Тъй някак си
животът и протичал
все в тъмно
между бурета и каци -
спокоен,
безметежен
и ритмичен
без стрес от лапи
на махленски маци.

Ала не щеш ли
в нощ една,
спокойствието и
приключило -
колона плъхове
в мазето налетя
и тя разбра,
че нещо се е случило.

Плъшоците изглеждаха унили -
измокрени до кости
и омърляни,
край щайгите бивак със сетни сили,
устроиха в парцалите захвърлени.

"Започнаха за нещо да си цвъркат,
но странно...някак -
без да вдигат врява;
защо ли тъй страхливо се озъртат?
Бандити са, но нещо ги смразява."

Тъй мислеше си мишката докато
промъкваше се тихо край бурканите
до лагерът им за да ги подслуша,
какво хортуват докато си ближат раните.

Млъкнете всики - ревна главатарят -
не ми се слушат глупости сега,
нозете ви, че изранени парят
за туй аз нямам никаква вина.

То, всъщност трябва да празнуваме,
че само с баня там се отървахме -
предател имаме и затова загубихме,
да го открием трябва и премахнем!

MOJSEI

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 22
Ще ви кажа!
Аз съм Котарак
и живея
във апартамент –
съпругата ми Котарана
пожела си този сантимент.

Във момента
правят тук ремонт,
а на мен
ми е спокойно:
майсторите
казват ми: “Виконт!” –
имал съм
държание достойно.

А стопаните
са тъй унили,
вечер
чувам
между тях
закани:
сякаш здраво са се те напили –
спорят
за мазе
и за буркани.

А апартаментът
е тристаен –
тук
и други котки
са живели,
а за прохода
в него – таен,
писани са
стихове,
новели.

С ремонта –
тази малка случка,
се разкриха
някакви парцали –
тях видя ги
мъничката внучка:
с плъхове,
но все заспали.

Взе тя
каната с вода –
домашна
и полагайки
огромни сили,
баня им направи –
страшна
и прогони
сладурчетата мили.

Явно, че ухажват Мишорана –
хубавица малка от антрето:
пие си кафето с Котарана
и сме си другари общо взето.

А приятелката й Гризанка
е отседнала в мазето –
грижи се за своята осанка:
сякаш, че ми казва мило:”Ето!”

Имаме си даже Интернет
и денят
така е романтичен,
но ще сменят
пустия паркет
и животът
стана
неритмичен.

Съществуването тука –
волно,
стана някак си метежно:
царството на мишките
е болно –
Мишорана
ме поглежда
нежно.

kasius

• Луд форумджия
В един и същи ден под тази тема,
Мойсей и Етчи тук се завъртяха -
постихоплетстваха над "сложната дилема"
и на сюжета мамата еб.....ХА!!!  :lol:  :lol:  :lol:

MOJSEI

• Редовен посетител
  • **
Майстор днеска тук се появи
и стопанинът се притесни:
- Махай шефе, тези котки,
че ми пречат на ремонта –
виждам ги – добри са, кротки,
а на котарака казвам му Виконта.

При така създалата се ситуация –
с подобаваща на котарака грация,
аз събрах в процепа – в антрето
Котарана, Мишорана и Гризана
и им дръпнах яка реч:
- Слушайте добре, приятели добри!
Днеска някакъв си фукльо – Каси,
прави опит да ни наскърби,
че написал бил слова – егаси –
в проза – някакъв си регламент:
нека да му уважим сюжета
и дори, ще кажа като комплимент –
да извикаме трикратно:”Браво на поета!”
С вашето съгласие, мили дами,
обрисувах – Мишорана си живее най-безгрижно
и се вслушва в поетичните ми епиграми,
търсейки завръзката скоропостижно.

Банда  плъхове се появиха –
где са скитали все още се не знае,
но в мазето при Гризанка те се скриха,
че и внучето с каната си трае.

Целият живот в къщата се промени
от събитието – ремонт – реално,
но от нас сюжета ще се съхрани:
творчески процес е туй, не е формално.

Плъховете, претърпели тука баня,
от момиченцето мило – Ваня,
правели бандитски набег
в селото на Мишорана и Гризана,
и ще кажа тук за наша чест,
че Гризана е изпратила навреме вест.
« Последна редакция: 16 януари 2007, 19:18 от MOJSEI »

MOJSEI

• Редовен посетител
  • **
Слушай драга, Мишорана!
Този път не си разбрана...
По сценарий ти си мишка градска
и познаваш цялата история адска.
Вашите роднини са на село,
но кажи го по-умело -
с Ромео тук, на таз веранда
Гризлето разбра за неговата банда
и така, сценарият - оботаген,
ще развивам с тебе всеки ден.

MOJSEI

• Редовен посетител
  • **
Драги дами
преподобни,
няма да допуснем
битки злобни,
че сюжетът
тук се наблюдава,
а пък Котаран и Котарана
в царството на мишките
ще сложат ред
и задружно те тогава,
ще вървят напред. 
И сюжетът ни тогава
ще се опрости,
но бъди добра ти Котарано
и нататък продължи!

kasius

• Луд форумджия
Не съм очаквал нищо друго -
в България си е така -
творят поетите "за лудо"
и всеки си е бам-башка,
индивидуален стихоплетец...
така си е то, бир-тамам...
"и лучец йеж" и плюскай  лебец,
но важното е - да си сам!
  :lol: :lol: :lol:

pen4eto999

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
Просто искам да поздравя моя съгражданин kasius!Стопля ми сърцето!

ВТ

• Форумен лъв
  • Публикации: 385
Не съм очаквал нищо друго -
в България си е така -
творят поетите "за лудо"
и всеки си е бам-башка,
индивидуален стихоплетец...
така си е то, добре го знам... :)
"и лучец йеж" и плюскай  лебец,
но важното е - да си сам!   
- Прав си съмишленико Касиус!  :lol: :lol: :lol:

И когато прочетох, какво се е случило с домашната мишка, не се реших да "дам и своя принос", защото си спомних една епиграма от миналия век:

"Нацията ни е такава!
Който не пише - пропява!"

И се отказах!  :lol:
« Последна редакция: 07 февруари 2007, 15:25 от ВТ »

MOJSEI

• Редовен посетител
  • **
Измамен словесен зефир,
отхвърлящ реални проблеми,
задръства глобален ефир,
измисляйки даже поеми.

kasius

• Луд форумджия
  РЕПЛИКА
То, всяко нещо с времето си Мо!
Не всички сме глобализирани мутанти!!!
С проблеми да се бориш е едно -
а друго пък са цвилещите "кранти",
които като тебе се вживяват
в безумна роля на "поборник" пръв...
картинка жалка -
тъй хиените "забравят",
че боклукчии са...
не борбен лъв!

Enigma_n77

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
Дали пък нама да Е ПО-ЗАБАВНО... Сюжета цял ЩОМ ИМАМЕ в наличност и АВТОРА ЗА СЦЕНАРИСТ... ДА ОБЯВИМ. А той за персонажите резлични, да покани АВТОРИ КОНКРЕТНИ  тук да МУ ПАРТНИРАТ... и тематично ДА СЕ ИЗЯВЯТ. И всеки който ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ТАКОВА вземе присърце... да оповести, по коя от частите ПЕРО РАЗВИХРЯ... За да сглобиме условно първия готов вариант докъм 1 юни ДА РЕЧЕМ..Желая ви УСПЕХ.

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.