Дискусия за "Защо пътувам без билет" на suffer_ang

Автор Тема: Дискусия за "Защо пътувам без билет" на suffer_ang  (Прочетена 6327 пъти)

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
Пак Сашо те тормози.Първо искам да знаеш че ткива злободневни проблеми като състоянието на държавата и цената на това и онова въобще не са центъра на милите ми ,но в твоята статия отключи нещо друго в мен.Засегна ме не позицията ти в обществото ,а чисто моралния аспект на ситуацията,от чисто човешка страна.Казваш че не си съгласен че това е забиване на пирон в ковчега.Добре, но когато ти не заплащаш своето пътуване,т.е. не изпълняваш своите задълвения просто нямаш моралното право да изискваш каквото и да е било от другата страна в сделката(защото пътуването в градския транспорт е нищо повече от сделка между теб и 'тях').Услуга-заплащане.Когато не заплащаш не можеш да изискваш никаква услуга.Все пак пътуването не е задължително и никой не ни задължава да използваме услугите на СКГТ...Ако искаш да осъществиш някакъв протест просто не е това начина.Считам че ако се замислиш по-дълбоко върху себе си сам ще установиш че сам се заблуждаваш в тази ф-ма на простест.Няма такъв простест при който се възползваш от услугата пък не заплащаш за нея.Ако искаш да протестираш не се вози или направи стачка или ....(не съм мислил по-подробно конкретно върху това).Но мисля че да търсиш извинения
в това,  че това минаване на метър е 'протест' е чиста проба заблуда на собственото ти съзнание.Замисли се.С нетърпение чакам отговора ти.

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
Сашо имам достатъчно пари да си дупча билети и мога спокойно да не се возя в градския транспорт а да си пътувам с колата (макар, че има определени дестинации в които не го считам за удобно).
Сега ще ти обясня. Аз пътувайки без билет нарушавам един устен договор, който е правно породен от една наредба на общината гласувана от общинския съвет.
Докторът, който ми иска левче "потребителска такса" нарушава конституцията.
Извършвам сравнително малко нарушение, с което едновременно протестирам и принуждавам държавата косвено да изпълни ангажиментите си към мен посредством неявно финансиране от едно общинско дружество.
Сега се замисли - ако всички започнем да проявяваме така граждански протест, мислиш ли, че някои хора щяха да правят каквото си искат? Ще ти кажа - нямаше.
И последно такива като теб, които не смеят или не искат да защитават правата си, губят правото си да ме критикуват за начините по които аз протестирам.
Бъди здрав.

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
SUFFER ти луд ли си  :lol:
Аз дупча почти винаги, но незнам защо когато се возя на прословутия 85 не дупча. Винаги така става просто. 85 за мен е един безплатен автобус. Не мога да си позволя да дупча по 6 пъти на ден билети. Съфър има финансови средства, а аз не. Нямам и кола  :) . Има и много по зле от мен, братовчед ми не дупчи по цялата градска мрежа и изобщо не му дреме на човека  :) ..
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

Simba

• Форумен лъв
Абе Дарко като стана дума за 85 ти някъде по линията му ли живееш  :D .
Дарко евала на братовчед ти за правилната гражданска позиция.

Дарко

• Форумен лъв
Това неговото нее гражданска позиция :) . А иначе аз като се замисля доста ме доядява на тъпия ни кмет който дигна студентските карти. Това по цял свят го няма навсякъде студентите се чудят какви привилегии да им измислят! Имам си гражданската позиция макар че не дупча главно за да изкарам месеца. Ами живея в толостой за сега. Ти?

Simba

• Форумен лъв
Х. Димистр съм аз.

Дарко

• Форумен лъв
Не го знам къде е. Толостой е съседен на надежда

Simba

• Форумен лъв
Х. Димитър е... абе другата последна спирка на 85 :)

Didi

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 15
Аз да кажа, че съм съгласна с такъв протест. Даже когато се движа с някой, който дубчи билет все казвам, че няма смисъл особено като е за една две спирки. Аз разбирам ако наистина проверяваха редовно, но да дубчиш билет и никой да не го провери си е загуба на пари, и то почти се спестяват пари за хляба, който е нещо купувано от всяко домакинство. Вярно като не дубчи билет човек използва на аванта градския транспорт, но има ли стимул да вкарва пари вътре. В някои квартали се движат ресйсове и трамваи в които през зимата е по студено от навънка, а като ги и чакаш половин час да не говорим.

joinmeindeath

• Редовен посетител
  • **
е сега ако не беше написала хиляда пъти дуБча,можеше и да прочета цялото ти  мнение ...думата идва от ДУПКА...с П!!! а относно дупченето на билети- аз пък се дразня на хората,които не дупчат...ма всеки си има избор...вярно,че ни дигнаха картите,тва беше изключително гадно...
To cry is to know you`re alive,
but my river of tears has gone dry...

Didi

• Редовен посетител
  • **
Сгрешила съм сори  :oops: . Приемем грешката си.
 :roll: А това, че всеки има право да дупчи билети съм съгласна, но някои прекаляват. За една спирка и то до последната при условие, че в трамвая има само осте един човек, който не би могъл да е контрола и това става вечерта. Е това не мога да го разбера редовни искат да са, но все пак.

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
Винаги ще се опитвам да ги прецакам. Поне докато не приватизират градския транспорт и не пуснат няколко превозвача. Тогава, естествено, пак ще се опитвам да ги прецакам, но предполагам, че частниците, като пряко зависими от тези пари, ще създадат по-добра система за събиране на таксите за пътуване.
А за сегашното положение какво да кажа ? Общинска фирма, която има правомощия да те вкара в ареста за незаплащане на услугата и. Все едно да не си платя ЛАН-а, или кабелната един месец и да ми дойде една патрулка да ми конфискуват личната карта и да ме приберат на "топло". Да не говорим за контрольорите, които са абсолютни хиени в повечето случаи. Предполагам, че доста хора имат някоя брутална история с участието на тези индивиди.

П.П. Един съвет към тези, които не дупчат - повечето контрольори излизат към края на месеца, защото тогава който не е покрил нормата от глоби гледа да навакса. Така че бъдете по-внимателни м/у 20то и 30то число.
I'll do graffiti if you sing to me in French

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
Мисля че изказването на snaeky не се нуждае от коментар,защото е просто абсурдно, но все пак ще отговоря."Ще ги прецакам".Кои са "Те", кого ще прецакваш бе човек?"Лошите","Ония" горе ли?Абе никой ли не разбира че сами лъжете себе си.Sneaky,трябва да гледаш по-малко телевизия,и най-вече предавания като "НЛО".Причина-Следствие.Всичко е много лесно.Ето затова си мразя държавата,и то не "държавата"(защото това толкова абстрактно понятие,колкото и "Те"), а хората в нея.Да точно така,писнало ми е от хора, които лъжат надребно.Абе историята нищо ли не ви говори?Евала,прецакайте Градски транспорт,вземете си 30-те сребърника и се приберете доволни че сте "Ги" прецакали!И какво стана с Христос после?Браво ,Поп Кръстьо, гледай си 50-те стотинки в джоба и си повтаряй колко са лоши контрольорите че се разправят с нарушаващите Закона.Само че после не питай къде е Левски и защо няма кой да ни оправи.Не знам,кой ли ще ни оправи?Жалко че suffer_angelus е написал толкова хубав разказ по темата,обаче прави точно обратното.Докога ще лъжеме надребно и после всичко ще се връща като бумеранг върху нас.Същите хора , които ги е досвидяло да си платят дължимото в трамвая утре ще си укрият данъците.И какво става?Спестихме си 1000 лева.Пак ли протестираме?Ама после като питаме защо "Те" не ни дават пари пак "Те" са виновни.Много е удобно винаги "Те" да са виновни.И после като се качите в трамвая и се чудите на какво ви мирише,зашото не е мито ще ви мирише на собственото ви дебелокожие, престъпна безрасъдност,нахалство и безочие. :!:

Simba

• Форумен лъв
Мноого интересна полемика.
Snekay - твоето не е идеология  :D  :D  :D . Опитай се да вникнеш в идеологията на написаната от мен статия и може би ще разбереш, че не са това причините да искаш да ги прецакаш - не е в натурата ти, не е в характера ти, вярвай ми.
John_Coffey - радвам се че си прочел и разказа ми, но ще е добре да вникнеш и в статията - смисъла е доста по дълбок, от този, който показваш чрез изказванията си, че си открил.

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
И сме най-красиви, и сме най-добри.
« Отговор #14 -: 06 юли 2004, 23:43 »
Нали не казваш, че "Столична компания за градски транспорт" ЕООД със седалище на бул."Княгиня Мария Луиза" 84 и Иисус Христос са равнопоставени в ценностната ти система ?  :roll: Защото за миг си помислих точно това. Поп Кръстю е литературен герой, нали ? Той НЕ съществува. Васил Левски попада в затвора заради съратника си Димитър Общи. (какво име точно в спор за личния интерес с/у обществения)
Не търся никой да ни оправи. А ти стани политик, изглежда гориш от желание да оправяш някого. БСП май са добър вариант за момента - имат шанс като че ли. Така че бързо към Позитано, докато не са намерили друг перспективен млад човек за фасада на Генералите и Стратезите си.
По убеждения съм за пълна свобода на избора и ограничаване на държавната роля в обществото. И вярвам в личния интерес. Моят личен интерес е да спестя тези 50ст. Именно защото не съм доволен от услугата, която ми предоставя СКГТ. Само не ми казвай "като никой не си дупчи, откъде пари за услугата". Не мога да приема, че едва като всички почнат да плащат и като онези момчета направят 2-3 години на печалба (които пари от печалбата най-вероятно ще бъдат използвани за много неща, но не и за реинвестиране) чак тогава ще заделят пари за въвеждане на по-ефикасна система за таксуване. Ако това си го мислят, най-вероятно ще продължават със загубите, докато все пак не ги купи там някой инвеститор парче по парче.
А данъците, приятелю, са най-грубата форма на насилствено преразпределение на благата. Именно те отнемат стимула за да се справяш по-добре и ни поставят в позицията да чакаме някой да ни вдигне пенсиите, вдигне минималната работна заплата и тем подобни.
Колкото повече печелиш, толкова повече трябва да даваш за заплати на чиновниците - това ли е Иисус за теб ?
Казваш, че сигурно съм фен на НЛО. Пфф, откъде ти хрумна ? Никога не съм ги следял, дори не знам каква им е "наболялата тема". Но ти явно знаеш => ги гледаш. Обаче истинският ти фаворит, предполагам, е "Шоуто на Слави" с техните псевдо-патриотични и не-псевдо-комерсиални помии всяка вечер от 22:30. Е, очаквам отговор, защото е почти 23:30 и "шоуто" вече е свършило.

П.П. А ти си натоварен с най-страшния комплекс на българина, а именно омразата към собствения род. Предполагам ти е трудно да живееш с това, когато около теб навсякъде има българи.

П.П.П. Ето една от историите ми за контроли - Миналата година брат ми, който тогава беше 6 клас, беше заплашен с побой от трима проверяващи, при условие, че не им даде бейзболната си шапка. Тогава той беше в 6 клас. Ако си беше дупчил билетчето като добро дете, нямаше да му откраднат шапката. Това е пътят на твоята логика.
I'll do graffiti if you sing to me in French

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.