Дискусия за "Защо пътувам без билет" на suffer_ang

Автор Тема: Дискусия за "Защо пътувам без билет" на suffer_ang  (Прочетена 6362 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 896
Значи според мен не става дума ние "да ги прецакаме", ами да гледаме "нас да не ни прецакат". Защото точно това правят. Аз не мога да проумея как може без никаква видима причина, нещо да е станало, картите за студентите да се увеличат от 10 на 17лв!!! 70% увеличение. Браво! От ученицие и студентите ли ще забофатяват? Имаше протести където ходих, и абе много елегантно действа този господин кмета. Ама си намери и той майстора :lol:
И сега след увеличението гледам много неща в транспорта са се подобрили: вкарани са коли първа употреба, няма чакане по спирките, в 280 има място където да се качиш и вратата да се затвори, има парно!, има нови релси и мотриси...да, ама като се събудих и краката ми отвити! Всяка година цената на билета се покачва, и вярвате ли ми, че ако ги нямаше маршрутките в момента щеше да струва 1лв? Няма майтап! Тези хора не се майтапят. Дигат си ените и хич не ги интересува ти как ще плащаш. А и искат да бият и да съдят.
Пътуването гратис за много хора вече е начин на оцеляване. Ами всеки ден ако пътувам с  превозни средстава -2лв х 30дни = 60лв, което е половин работна заплата. Ами предпочитам тея пари да ги давам за хостинга на сайта, а не за забогатяването на някои хора.
Накрая искам да кажа: няма ли кой да ги уволни тези меко казано некултурни лелки, които издават картите, че някои път няма да ми издържат нервите. То всъщност аз вече приключих с картите де, но все пак.

аа Дарко знам го Толстой, 5 години съм се прекачвал на въпросната спирка на 85 за смг-то:) чак се запознах с вестникаря там, покрай безумното висене по спирките:)

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
sneaky,този отговор вече звучи съвсем различно.Радвам се че съм успял да те мотивирам.Не случайно отворих темата с условието че тези злободневни теми не ме тормозят особено много и се дразня от думата "политика", която напира отвсякъде, дори от вече споменатите ТВ предавания.Целта ми бе, пак повтарям, да засегна моралния аспект на въпроса,но за жалост погрешно си ме разбрал(и вината разбира се е изцяло в мен).Точно в тази връзка заставам напълно зад теб в позицията ти за данъците и свободата на личността(в последно време съм доста анархично настроен).Що се отнася до това дали съпоставям СКГТ и Иисус.....разбрал си ме точно на обратно:)Съпоставям Христос ,съшо както и Юда с ТЕБ.И точно това се опитах да обясня че ти сам се прецакваш.Но това е само битовият аспект от проблема-чисто материалният.Моята грешка е че прекалено много се задълбах в него и позабравих защо наистина започнах тази дискусия.Значи аз НЕ вярввам че като си платя 50-те стотинки държавата ще цъфне и ще върже.Но вярвам че просто такава форма на протест,каквато suffer_angelus провежда, чисто и просто не е морална.Ти, който не плащаш за билет просто нямаш право да се оплакваш, че е студено и че чакаш.С тези 50 стотинки аз си "купувам" правото да протестирам, защото иначе не бих имал съветта да възруптая срещу другата страна на сделката ако аз не изпълнявам моята.Освен това е много грозно да протестираш,но да се възползваш от услугата.Ето това ме подразни.Не съм казал че съм "фен" на СКГТ.

П.П. Относно моя "комплкс на българина"- да имам такъв ,но той е част от "комплекса ми на ЧОВЕК", за който ти така успешно допринасяш.Загубил съм вярата си в хора, които извличат полза (возейки се) от протеста си.

П.П.П. Благодаря за съвета да се заема с политика,приемам го като комплимент.

А...да.Извинявам се на suffer_angelus 4е съм нарекъл статията му разказ.

Double-D

• Форумен лъв
  • Публикации: 392
Хм, че странна дискусия... Кой кого и защо е прецакан? Ами не виждам с какво ще се прецакаш, ако си продупчиш билетче или си купиш карта. Рейсът или квото и да е там ще си те закара докъдето трябва, т.е. проблем няма. Пито-платено.  По тази логика да пуснем още няколко дискусии на тема - "Защо изпивам капките от дъната на чашите на пияниците в кръчмата?" Отговор - За да не се прецакам да си платя пиенето или пък не ме кефи кръчмаря. Варияции са възможни. Или пък защо да не обсъдим темата "Защо да не си открадвам по нещо в големите магазини, там и без тва е скъпо,а и трудно ще ме гепат?". Стига глупости! Стига сме мислили за далаверки и да живеем с единствената цел да не се минем! Иначе ни чака съдбата на тези пияници, които по цял ден се наливат и обясняват на всеки, че те са върха, но са се прецакали. Жалка история...
We live thinking we will never die.
We die thinking we had never lived.
Cut it out.

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
Хъм, интересна дискусия. Бих казал че мнението ми е някъде посредата. Добри далаверките са начин на живот за някой хора с ниска интелигентност. Аз не се интересувам от далаверата - преценям си парите за месеца. И много хора в българия живеят по този начин!  За студентите всеки идиот знае, че живеят в мизерия. Просто всички трябваше да се вдигнем да протестираме. Най-малко това можехме да направим. Иначе се надявам да дойдат дните в които далаверките няма да са необходими и ще има повече пространство за идеология и гражданска съвест.
Георги вестникаря е много печен нали?  :)
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
Джони-бой :)
Естествено, че ми стана ясно, че аз съм Юда. Но ми се стори просто безумно да бъда Юда без да има и Иисус, тъй като двамата са неразривно свързани (причина-следствие, ако мога да те цитирам). И, тъй като единствената страна, с която съм в конфликтни отношения в случая е СКГТ, реших да продължа странната ти логика и да ги направя Бог.  А ти си съпоставял Иисус с мен. Е, това, ако не е комплимент. Аз си знам, че само мъдрости и универсални истини са ми в главата, ама чак пък толкова.  :oops: Ами в такъв случай предлагам да не спориш вече с мен, защото Бог е безгрешен - основно правило.  :wink:
 Още нещо - според мен основната ти грешка е, че разъждаваш СКГТ = Държава, което е много далеч от истината. Това е държавна фирма, но на пазара би трябвало да е равнопоставен играч на всички останали превозвачи - маршрутки, таксита и т.н. СКГТ просто получава един куп пари държавна помощ, вместо да бъде оставена "на произвола" - пред предизвикателството да се модернизира, или да загине. По този начин тя изкривява пазара и причинява загуби на останалите превозвачи. Т.е. СКГТ не сме ние - това е просто едно оправдание на държавата да харчи хорските (нашите) пари, вместо да ни ги остави на нас и всеки да му бере грижата как ще отиде на работа, или на училище. Което според мен е правилното решение. Самият аз днес за пръв път от месеци насам ползвах градския транспорт. А родителите ми, поради местоположението на работното им място и неудобния транспорт дотам, използват таксита за отиване и връщане. И въпреки това определен процент от данъците им отиват за поддържане на "социално приемлив" транспорт (от който те нямат и грам полза) и за заплати на тримата бабаити, които тормозят малкия им син (брат ми, дето му гепиха шапката под заплаха, remember ? )

Батко Добри, аз съм един от най-големите балами в България и винаги се минавам. И то без каквито и да било далаверки. Много обичам да правя услуги на другите безвъзмездно, да помагам, въпреки че може и да нямам възможност за това. С други думи, кажи ми че никога не си пътувал без билет и имаш тоталния ми респект.  :)

А големият ми проблем явно е, че дори не съм прочел статията на Съфър Симба. :oops: Затова и се изказах в контекста на личното ми отношение към СКГТ. Дори не знам срещу какво протестираме тук.  :oops:
I'll do graffiti if you sing to me in French

Double-D

• Форумен лъв
Ами случвало ми се е, но преди като бях по-малък и това не е било толкова с цел да ги прецакам, а просто защото не съм намерил билет. Да речем в неделя вечерта е почти немислимо да си купиш билетче и тогава няма как. Сега съм по-организиран и ходя и си купувам карта и няма проблем.

Дарко - 1-о за вестникаря съм напълно съгласен бахти пича е :) Ние сме си приятели с него, щото и аз живея близо :)
2-о Имаше наскоро "Сблъсък" на тема "Картите в транспорта" и ако си я гледал си видял какви жалки доводи извадиха студентите. Аз също съм студент и ми се иска да е по-евтино, но няма как братче. Няма начин бензина да е по 20-30 стотинки както едно време, а следователно и билетите няма как да са по-евтини. Имам позната, която ми каза, че в Марсилия билетите са по 1 евро, т.е. 2 лева. Значи няма от какво да се оплакваме. 4 пъти е по-евтин нашия транспорт отколкото в Европа, при положение, че горивата са кажи-речи на една цена.  И още нещо. Един студент, ако иска може да си осигури по-добри условия и имам много познати, които работят и си купуват билети и не се оплакват. Има и талони по 35ст. ти излиза. Значи всичко, което дискутираме е безсмислено. Все пак на обикновените граждани картите са 3 пъти по-скъпи от нашите, а ние да ходим да протестираме.  Айде стига съм писал, че няма да ме изчетете така :)
Cut it out.

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
Цитат на: Батко_Добри
Ами случвало ми се е, но преди като бях по-малък и това не е било толкова с цел да ги прецакам, а просто защото не съм намерил билет. Да речем в неделя вечерта е почти немислимо да си купиш билетче и тогава няма как. Сега съм по-организиран и ходя и си купувам карта и няма проблем.

Дарко - 1-о за вестникаря съм напълно съгласен бахти пича е :) Ние сме си приятели с него, щото и аз живея близо :)
2-о Имаше наскоро "Сблъсък" на тема "Картите в транспорта" и ако си я гледал си видял какви жалки доводи извадиха студентите. Аз също съм студент и ми се иска да е по-евтино, но няма как братче. Няма начин бензина да е по 20-30 стотинки както едно време, а следователно и билетите няма как да са по-евтини. Имам позната, която ми каза, че в Марсилия билетите са по 1 евро, т.е. 2 лева. Значи няма от какво да се оплакваме. 4 пъти е по-евтин нашия транспорт отколкото в Европа, при положение, че горивата са кажи-речи на една цена.  И още нещо. Един студент, ако иска може да си осигури по-добри условия и имам много познати, които работят и си купуват билети и не се оплакват. Има и талони по 35ст. ти излиза. Значи всичко, което дискутираме е безсмислено. Все пак на обикновените граждани картите са 3 пъти по-скъпи от нашите, а ние да ходим да протестираме.  Айде стига съм писал, че няма да ме изчетете така :)

Пич за талоните по 35 стинки излиза, че 5х0.35= 2, което за инженер е лошо пресмятане, защото талоните по 5 струват 2 лева.
Не ми говори за европа, защото тук заплатите са 10 пъти по-ниски, значи цената не е 4 пъти по-ниска - по-ниска щеше да е ако цената на билета беше повече от 10 пъти по-ниска - ясно ли ти е?

Правото на облекчени цени за пътуване на студентите е регламентирано в няколко закона - докато го има сме в пълното си право да протестираме, защото погазват законни наши права - това ясно ли ти е?

Виж весникаря не го познавам (освен ако не е ония с очилата, дето малко мяза на Джон Ленън)

John_Coffey

• Луд форумджия
Рискувам пак да се повторя,защото явно имаме малък проблем с комуникацията.Няма никакво значение(поне в рамките на въпроса) колко стръва билета или колко съм беден аз.Щом се кача в някоя каруца на СКГТ аз съм длъжен да си заплатя нужната такса.Ако не ми(ти) харесват условията просто няма да се кача (качиш).Много е лесно.Просто хора ,които си возят т*****те по трамваите са длъжни да си платят за услугат,независимо колко ще им струва(никои не ги е карал насила да се качват.Защо не се оплаквате от цените на маршрутките?И като казвам "длъжни" имам предвид длъжни предимно пред себе си,защото ме сърби к**а за СКГТ.Ама ме боли за хората и тяхната съвест.Защо не не направиш на ударен и откажеш да си платиш билета в маршрутката?Защото само в трамвая можеш да минеш метър.Според Диди да си купиш билет е да не ти го проверят е загуба на пари.Еми браво.Значи дуБчиш само за да не те хванат.А не защото когато използваш дадена услуга си длъжен да я заплатиш.Узрейте и поемайте отговорност за това ,което правите.Ако на някого не му харесва статуквото да лъже надребно не е начина на протест.Има си подписки,стачки,митинги...и т.н.Sneaky, прекалено задълбаваш в материалната и икономическата част и не получавам конкретен отговор на това ,което питам.А именно:Това ли е начинът на протест или е самозаблуда за да се спестят 50 ст.Мисли чисто от етична гледна точка и се постарай да се абстрахираш от това СКГТ колко са "безгрешни" и "щедри".:)

П.П. suffer_angelus и аз щях същото да отговоря за съотношението цени-заплати,евала:)

Simba

• Форумен лъв
Джон, ама хич не си прав - ще имам право на избор когато и единствено ако има конкуренция в бранша - дотогава ако нямам книжка (например) или нямам пари за бензин и трябва да отида до Люлил - нямам избор - пряка маршрутка нямам, ако се прекачвам ще ми излезе колкото билета в Марсилия, което е почти непосилно за голяма част от хората, ако ходя пеш - много дълго ще излезе - не е работа това... е остава ми градския транспорт, в който са ми отнети законните преференции (но никой не се сеща за други начини за облекчаване на бюджета на градския транспорт, които няма да спомена защото пак ще започнете да ме плюете), градския транспорт в който МПС-тата с право наричаш каруци, в градския транспорт в който никой не си върши задълженията като хората и услугата е под всякаква критика на цени сравними с европейските и даже по-високи спрямо заплатите... Е НЯМА ДА ДУПЧА БИЛЕТИ!!!

Double-D

• Форумен лъв
цени-заплати е бати тапия довод. Защото бензина не е наш, за да си му слагаме цени квито си искаме. Той се внася във вид на петрол и не може да ни струва по 1лв на литър, а само заради някой който му се виждат скъпи билетите да се правим, че струва 5ст. Абсолютно съм съгласен със Sneaky. И заква математика ми говориш??? 5билета за 2лв. си е бати промоцията за такива душици дето искат да си пестят пари от това. Ами вземи спри цигарите и ходи пеша бе, човек. Така ще пестиш по 2-3лв. на ден и ще живееш по-здравословно. Може и колело да караш и нищо няма да плащаш. Но при тия тапи разходи за цигарки, бирички и кафета да ми се дрънка за некви си 50 стинки за билетче е смешно!
Cut it out.

John_Coffey

• Луд форумджия
Чакай сега,нали СКГТ и останалите превозвачи са "равнопоставени играчи" според sneaky?Ама поне ти е най на сметка със СКГТ имаш някакви претенции към тях.Ама другите не те уреждали.Еми...Батко_ми_Добри добре го каза...карай колело.Не те урежда ли?Хм...еми вози се на версия с градски транспорт и знай че не си прав като ги ограбваш,защото добри или лоши....това са условията които те ти предлагат и никои не те кара да се възползваш от тях(още по-малко без пари).

Simba

• Форумен лъв
Добри досега ме забавляваше, но започваш да ме дразниш. За довода цени заплати ще говоря дотогава докато скапаната администрация (разб. бюрокрация) и съдебната система работят толкова зле, че всеки инвеститор е обречен на неуспех - тоест докато този довод съществува.

Плюс това аз не се оплаквам от това, че нямам пари, но има хора които действително нямат. Аз се оплаквам от това, че ми отнемат законни преференции за сметка на някой, които нямат законно право на това и се возят безплатно на база вътрешна наредба на СКГТ - даже не на общинско решение.

Ако не се върнем към обсъждането на конкретното произведение ще считам, че сме изчерпали дискусията.

Double-D

• Форумен лъв
Аз статията няма кво да я обсаждам. Вече преференциите на всички се промениха и МВР също си плаща, тъй че проблем няма. А тва, че спора е тъп го казах още в началото.
Cut it out.

Simba

• Форумен лъв
Да, но не паднаха преференциите на служителите на СКГТ и семействата им.

Double-D

• Форумен лъв
Тук ще влезнеш в пререкания с Гошо, щото виждам намек да му земат безплатните билети за влака и на баща му също хахахаха
Cut it out.

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.