Дискусия за "Защо пътувам без билет" на suffer_ang

Автор Тема: Дискусия за "Защо пътувам без билет" на suffer_ang  (Прочетена 6442 пъти)

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
Естествено, че трябва да им вземат преференциите. Това е все едно като бачкаш в завод за велосипеди да ти дават всеки месец безплатен велосипед. Айде моля те. Това са глупави преференции, които произтичат от никаква база, докато се режат преференции, които имат стабилна база и дълбок смисъл.
Заключвам темата - явно дискусията е свършила.

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
Искам да благодаря на suffer_angelus ,че отвори отново темата и да призова всички действително да се придържат към основната тема и да прочетат съответното произведение преди да дават мнения.Аз все още чакам отоговор на въпроса си (и по-конкретно от sneaky) дали това е адекватната и етична форма на протест, която предлага suffer_angelus или това е просто вид самозаблуда и повод да се спестят 50ст.Моля въздрържайте се от общи коментари относно условията , които предлага СКГТ и бъдете максимално конкретни.Благодаря ви:)

faithg

• Гост
« Отговор #32 -: 25 август 2004, 13:34 »
Култура у вьзпитание ви трябва на вас,никакви протести няма да ви спасят от вас самите! :(

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
« Отговор #33 -: 25 август 2004, 16:20 »
Цитат на: faithg
Култура у вьзпитание ви трябва на вас,никакви протести няма да ви спасят от вас самите! :(

Айде не ме карай да пиша статия какво е гражданско общество и има ли то почва у нас, защото ме мързи. Точно култура и възпитание ни липсва, права си - липсва ни съзнанието, че обществото има право да протестира със ВСИЧКИ средства срещу неправдите срещу него. Я виж французи като ги настъпят малко по крака се вдигат едва ли не на бунт, а нас ми газя и мачкат и прости ми използването на израза - и ни го начукват всеки месец от най-различни монополисти и като някой каза - да си изключим мобилните телефони за 1 ден в знак на протест всички дребни душици ревнахте - "УУУУУ", "ЕС", "НАТО", "Пазарни механизми". А в Италия нямаше подобни неща. Защо у нас като стачкуват 10 човека останалите казват: "Е тия па к'во искат, да не би да им двават малко" или "Сега ли намериха да стачкуват", без да осъзнават, че днес стачкуващите си търсят правата, а утре може да им се наложи и на тези недоволни люде да го правят.

Още нещо по липсата на гражданско съзнание у българина - замисляла ли си се защо българина пита: "Кога ще дават заплати"? (Демек защо в цивилизования свят получаваш заплата, а в България ти я дават). Който иска може да драсне и едно есе по темата - има какво да се напише.

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
« Отговор #34 -: 25 август 2004, 17:29 »
Симба, за стачкуването....

Профсъюзите не са нищо повече от картел на работниците. Т.е. една група, която използва влиянието си за да промени пазарните принципи и да увеличи изгодата си, в случая за сметка на работодателите. Тоест никой, освен самите работници, няма изгода от това. И то често се наблюдава силен профсъюз в отделни индустрии, които дават повече лостове за натиск на работниците (публичен сектор, масов транспорт... - възможностите за натиск там са по-големи)
Казано накратко, от стачката на авиоработниците на летище Шарл Дьо Гол, губещи са И моряците от Марсилия (това, естествено става косвено, напр. като на авиодиспечерите се увеличат държавните заплатки от данъците, които плащат И моряците от Марсилия)

Джон, не знам доколко е адекватна ТАЗИ форма на протест... Но е естествена - той смята, че държавата му дължи нещо, тя не му го дава, той си го взима сам. Не коментирам дали е "правилно", или не - това си е неговия личен избор.  Спестяването на 50ст два пъти дневно ни дава 20лв месечно (в работни дни) - съвсем немалка сума пари. Губещ от неговото решение не е Джон, аз, или който и да е, а въпросната общинска фирма. Нейната естествена реакция ще е, при положение, че увеличаване на цените не се прави на пазарен, а политически принцип, да поиска повече субсидия от бюджета. Т.е. тогава ще можем да кажем, че Симба ни ги взима тези 50ст от джеба ;)
Още веднъж - вярното решение не е всички да си дупчим билетчето, ами фирмата да стане частна и така хем няма да бъде в ролята на морална жертва, хем ще и се разреши да си направи билета 5лв, ако иска (друг е въпросът кой ще се качи в неин автобус).
Мисълта ми е това - При свободен пазар ще има различни фирми, с различно качество автобуси на различни цени - т.е. ще можеш да пътуваш с Икарус-чето за 50ст, или пък с Мерцедес ПОСЛЕДЕН МОДЕЛ (не като 11ката) с климатик и т.н. за 1-2 лв.
И никой повече няма да асоцира фирмата с обществото - сега за едните от вас е "пресъпление" да прецакаш "родината" това недупчене, а за други като Симба е "форма на протест".

фейт
Цитат
Култура у вьзпитание ви трябва на вас,никакви протести няма да ви спасят от вас самите!
Това някъде по телевизията ли го казаха ? Не изглеждаш много убеден.
I'll do graffiti if you sing to me in French

Anonymous

• Гост
« Отговор #35 -: 13 октомври 2004, 11:59 »
:( И на мен ми прави впечатление че много народ тук отьждествява дьржавата с транспорта...това е направо ...за без коментар.Ами вижте аз живея вьв Варна тук няма 'дупчене-недупчене' и цената на картата е 14,18 до 20лева само за една линия и тук ще вдигат тези цени скоро ....Та за какво ревете в София ви питам?!Тук звучите ...смешно.А относно протестите -"една птичка пролет не прави!'Симба карай си колата и си ползвай gsm-a сьс здраве!

faithg

• Гост
« Отговор #36 -: 13 октомври 2004, 12:00 »
:P Мнението на госта е мое ,хм от бьрзане си забравих легитимацията

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.