Колко трябва за да си поет ?

Автор Тема: Колко трябва за да си поет ?  (Прочетена 7715 пъти)

ТАМИ

• Закоравял потребител
  • Публикации: 26
Re: Колко трябва за да си поет ?
« Отговор #15 -: 25 юли 2007, 11:14 »
"Защо не съм и аз поет,
поет като Пишурката?
Ех, че ода бих направил
на баба си на хурката!"
  :lol:
Иначе сериозно, не стига само да умееш да римуваш.Това се нарича стихоплетство "ала Трендафел Акациев". Освен усет , трябва според мен  много четене и труд.

меланхолик

• Луд форумджия
  • Публикации: 120
« Отговор #16 -: 25 юли 2007, 19:39 »
Естествено, че трябва четене и труд. Поне в началото... Слд това поезията просто струи от теб когато разчоплиш коричкаите на душевните си рани. Или пък когато си щастлив...

Както и да е. Едно обаче е ясно; най-добрите поети са самоуци. Просто трябва да го почувстваш на екзистенциялно ниво.

Знаете ли, че в лабораторни условия е доказано и проверено, че докато човек пише стихове носещи различни настроения, цветът на аурата му се сменява и прелива от един отенък в друг, при всяка смяна на настроението в това което пише? Виждал съм снимки...

Аз мога да ви кажа как точно можете да видите собствената си аура. Ама ще ме помислите за мн точка шантЪв:)
"ЛЮБОВТА КОЯТО ПОЛУЧАВАШ, Е РАВНА НА ЛЮБОВТА КОЯТО ДАВАШ" - Бийтълс.

SouLmaTe

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
« Отговор #17 -: 26 август 2007, 18:50 »
Ясновиждащ и безпристрастен наблюдател на вътрешните си изживявания.

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
« Отговор #18 -: 26 август 2007, 20:49 »
Трябва си дарба. Четенето и трудът могат за подхранят и култивират дарбата, но не и да я създадат.
Там, където свършва усилието, оттам започва творчеството.

Смиф

• Маниак
  • Публикации: 75
« Отговор #19 -: 27 август 2007, 15:44 »
Мисля, че поетът е човек, който диша по-лесно, когато пише стихове.

marcek

• Маниак
  • Публикации: 60
« Отговор #20 -: 28 август 2007, 09:49 »
Мисля, че поетът е човек, който диша по-лесно, когато пише стихове.
Много хубава и вярна мисъл :P Но истинският талант не може без четене, както на класиката, така и на новото. Повечето истински творци останали в историята са били и критици на съвремието си. След като премине моментът с четенето, таланта, ясното наличие на дарба, идва голямото мъчене. Само поезията е изкуство за което няма университет, няма учители и всяка критика или определение са непълни и неточни. Идва голямата борба с думите, с ритъма, с това казваш ли нещо истинско на хората или само си плямпотиш... Поета трябва и да е мъдрец. От зараждането на изкуството, та и до ден днешен, целта му е да достига до хората, до душите им, да нашепва нещо свято и именно твореца е този който шепти в красивото слово. Често четящите откриват себе си или се изразяват чрез поезията, или се обясняват в любов... Да си творец е отговорност и тя тежи. Микеланджело е казал, че завижда на другите, защото те могат да избират работата си, а той не. Той не може да съществува без да твори. Е, сега завиждат на Микеланджело :P Това е ако се вземаш на сериозно, иначе всеки в различна възраст пише, рисува, твори нещо... Страшна тема е това, а ето какво е казал Евтим Евтимов по въпроса :lol:

Дървото на поетите

Поетите отдавна са били
дървото на щастливата измама.
Едно, че все за нещо ги боли
и второ, че за тях утеха няма.

Поетите, направени от пръст,
измислят най-небесната държава.
Едно, че носят своя тежък кръст
и второ, че следата им остава.

Поетите, звезди на всяка нощ
живеят на дървото прокълнати.
Едно, че имат всепризната мощ
и второ, че са вечно непризнати.

Поетите, от зван до отзован,
до края не дожънват свойта нива.
Едно, че носят в себе си талант
и второ, че талантът ги убива.

И колкото да питаш за какво,
ти няма да научиш нищо ново.
От греховете на това дърво
остава само писаното слово. :lol: 

venus

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
« Отговор #21 -: 22 ноември 2007, 18:20 »
Поетът, трябва да умее да си служи с думтие, защото словото е неговото оръжие. Той задължително трябва да познава правописа на езика, с когото си служи. Другото е талант, може би, но то е свързано с първото. 
Относно 1-то, да съгласна съм...трябва да познава езика, с КОЙТО(забележи!) си служи.!!!
А 2-то по никакъв начин НЕ Е свързано с първото ... Талантът е отделна част от правописа(определено!) и е Абсолютно задължителен:))), за поета!
Venus....нима са нужни думи тук

Елишка

• Луд форумджия
  • Публикации: 121
« Отговор #22 -: 05 декември 2007, 18:06 »
Не мисля,че това е рядко срещано явление.Всеки е някакъв тфорец,незавесимо дали твори с ръце,думи,мимики или др.А поетът е този,който пише в рими това,коя.ето блика от сърцето му.
Особено впечатление ми направиха грешките
ти-"тфорец","незавесимо"Помислих,че може да е от бързина,но много се съмнявам!Това беше просто възмущение!
Сега по темата...Подкрепям донякъде Рени,да си поет,не означава само да пишеш в рими,а да пишеш стойностни неща по такъв начин,че да достигаш до съзнанието на читателите,просто да ги грабва от първия миг прочетеното.Нужен е и талант,богата култура и познаването на езика,на който пишеш.Поне това е скромното ми мнение :)
"Няма смисъл да си скот, освен ако не си и Фицджералд"

Gondolier

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
« Отговор #23 -: 06 декември 2007, 10:07 »
Просто не е истина колко хора в тоя сайт се възприемат за поети! Истината е, че я има двама-трима, я не. Просто съм отскоро тук и още не съм ги намерил.
Да си дойдем на темата: Няма такова нещо като божествено вдъхновение, асоциативно мислене, което да прелива в гениалност и прочие... Има талант, който се развива. С много труд.
90% от нещата, които съм чел в сайта на стават за нищо. Много хубаво, че разни хора си споделят страстите в римувана форма. Това все още не е поезия. Всички говорят за едни и същи неща. Важното е как ще ги кажат. Човек трябва доста да е попрочел, за да може да каже нещо по интересен и оригинален начин. По-голямата част от "поетите" тук даже си нямат и представа, че пишат почти само и единствено с клишета. Наистина, за доста хора би било по-добре да си канализират творческата енергия в нещо по-продуктивно.
Такива мисли ми дойдоха...

ina_maria

• Новак
  • *
« Отговор #24 -: 06 декември 2007, 11:17 »
здравейте на всички ! Aз съм един новоизлюпен потребител /сега се регистрирах/ но един поет ми похвали сайта и реших да разгледам ,хареса ми тъй че ще взема да поостана . Относно това колко трябва да си поет мога да кажа че са нужни 2 неща талант и сърце.Просто звучи но не е лесно да имаш и двете
живота не се мери с броя на вдишванията а с моментите които спират дъха ни.

Gondolier

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
« Отговор #25 -: 06 декември 2007, 16:01 »
Това не е критерий. Познавам страхотни поети, които са големи задници като хора.

ina_maria

• Новак
  • *
« Отговор #26 -: 07 декември 2007, 10:20 »
В идеята за сърце аз влагам няколко смисъла- сърце за красивото е единот тях!
Много ти благодаря за подкрепата :)
живота не се мери с броя на вдишванията а с моментите които спират дъха ни.

: ??:??