Няколко полезни съвета за публикуването на художествени произведения в сайта!

Автор Тема: Няколко полезни съвета за публикуването на художествени произведения в сайта!  (Прочетена 37023 пъти)

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
А може би някои напълно неграмотно написани текстове ЗАСЛУЖАВАТ да бъдат публикувани некоригирани...
Редакторите в този сайт са повече ПУБЛИКУВАЩИ, отколкото РЕДАКТОРИ. Още по-малко или никак са коректори. И като прибавим факта, че са доброволци, не виждам защо корекцията на текстовете да е част от задълженията им.
В едно от условията за публикуване е указано "Неграмотно написани текстове и коментари не се публикуват." И авторът на такъв текст заслужава единствено да бъде уведомен защо текстът му не е публикуван.

Незабравима

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 248
Затова са правилата, да се спазват, ако има кой да ги прочете обаче! ;)

pagane_1

• Новак
  • *
  • Публикации: 9
Ако някой е съзрял неуважение в моите "писания", то не ме е разбрал правилно. Но като "човек с поне филологическо  образование" винаги, когато чета един текст, точно досадните правописни и пунктуационни грешки ми се набиват на очи. И след като редакторите са "още по-малко или никак коректори", не е ли по-добре да откажат да публикуват произведението, докато не бъде оформено според правилата на книжовния език от своя автор?
Да, Незабравима, четем правилата и според мен "неграмотно" написан текст е преди всичко такъв, в който не са спазени основни правописни правила, от което пък следва, че не би трябвало да бъде публикуван в този вид.
Далеч съм от мисълта да "соча с пръст" или да омаловажавам работата на редакторите в този сайт. Просто изказах мнение. Това е.
Лека вечер :)

gerrda

• Маниак
  • Публикации: 77
Както обещах в предишния си пост, сега ще обърна внимание на ятовия преглас и защо НЕ Е правилно да се пише и изговаря "бЯли", "голЯми" и тн.

Когато ударението пада на "я" - бял, цвят, място, сняг, при образуването на думи в множествено число се получава преглас на ятовата "я" в "е".
пример:

бял - бели
голям - големи
място - места
сняг - снегове
цял - цели (а не цяли!)
вървял - вървели
видял - видели
и т.н.

Трябва да се знае обаче, че има и някои изключения, като:
поляна - поляни
дворянин - дворяни.

Съществуват и дублетни форми (което означава, че и двата варианта на думата не са грешни):

невеста-невяста
вярност-верност
отсянка-отсенка
зрялост-зрелост

Срещат се и изключения при глаголи от 1 и 2л., мин. време - живях - живяхме, а не живехме, нищо че има мека сричка "ме".

Това е накратко. Има още какво да се пише за ятовия преглас (или преминаване на "я" в "е"), но няма как тук да се спра на всеки отделен случай, защото са наистина много. А който се интересува - може да намери достатъчно източници, откъдето да се информира :)

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 891
и още:

Други правила

Не се използват паузи за наместване и подравняване на текст по страницата. За тази цел да се използват табулатори или таблица, на която не се виждат контурите.

В процеса на работа да се конфигурира и използва функцията Autotext, който позволява само с няколко знака да се вмъкват готови форматирани абзаци или често използвани текстове, картинки, подписи, специални символи и т.н. С негова помощ за секунди може да оформи бизнес-кореспонденцията или фирмена бланка.

За текстове, които не е желателно да се пренасят, а да се запазят в своята цялост на текущия или следващия ред, да се използват знаци, които не позволяват пренасяне - паузата и тирето в този случай да се натискат съвместно с CTRL и SHIFT. Това спасява от неприятното пренасяне на годината в една дата на следващия ред и други подобни неуместни пренасяния.

Най-често срещаните съкращения:

в. = век
ж. р. = женски род
Сл. Хр. = След Христа

в. = вестник
ср. р. =среден род
пр. н. е. = преди нашата ера

вж. = виж
заб. = забележка
т. е. = тоест

вм = вместо
и др. = и други
п. п. = после писано

г. = господин
и мн. др. = и много други
р. = река

год. = година
и др. т. = и други такива
с. = село

гр. = град
напр. = например
св. = свети

д-во = дружество
проф. = професор
сп. = списание

д-р = доктор
и под. = и подобни
срв. = сравни

ед. ч. = единствено число
и пр. = и прочие
стр. = страница

мн. ч.= множествено число
и т. н. = и тъй нататък
тел. = телефон

м. р. =мъжки род
Пр. Хр. = преди Христа
т. г. = тази година

И да напомня отново за интервалите - поставят се СЛЕД препинателния знак, а не ПРЕД него.
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

Станислав

• Закоравял потребител
  • Публикации: 27
Госпожа изречена, напомняте, че "И да напомня отново за интервалите - поставят се СЛЕД препинателния знак, а не ПРЕД него."

Да Ви попитам, тирето препинателен знак ли е? А кавичките? Защото забелязах, че пред тирето поставихте интервал, а пък Вие може да забележите, че аз поставих подобен пред първата кавичка, а след нея не поставих. Интересно, нали?

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
Г-н Станислав, за кавичките и тиретата по-горе подробно съм написала правилата :)
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

sweet_leaf

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 18
Съпричастна съм към усилията на редакторите, да направят произведенията ни граматически верни и съответно по-лесни за четене. Благодаря ви :)
Тържествено обещавам, поне аз да се опитам, да сведа работата ви по мои произведения до минимум. Не мога да кажа, че никога повече няма да правя грешки (особено пунктоационни), но мога да преглеждам стихотворенията си повече от два пъти. Също така обещавам, че ще престана да пиша главни букви на всеки следващ ред - независимо от препинателният знак на предишния.
Надявам се това да помогне, поне мъничко.

Много пролетни усмивки на всички редактори!! :) :) :)
Shu Walrus

Незабравима

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 248
Радвам се, че има потребители, които обръщат внимание на подобни теми в този форум! :)
« Последна редакция: 04 януари 2009, 22:01 от Незабравима »

petinka67

• Луд форумджия
  • Публикации: 238
  • ОБИЧАЙТЕ СЕ!!!
Горките редактори, как не ви омръзва да пишете едни и същи неща и пак да има неразбрали?
Благодаря ви за труда! :salute: :love4:
.

Cleopatra

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
Съгласна съм с препоръките ви!Усещането за грация в дадена творба се губи сред грешките!Но все пак , без вашия критичен поглед неможем,скъпи редактори! :)

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
понеже днес ми се откачи ръката да пиша обяснителни бележки на автори, чиито произведения не публикувах... затова извеждам темата напред - да попрочетат тези, които са бягали редовно от часовете по БЕЛ!

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 572
Вече не смея да давам съвети. Само ще споделя, че когато реша, че някой мой разказ е готов, го прочитам поне още десетина-петнадесет пъти и почти всеки път пипвам по нещо в него.
Един IP адрес - един глас за произведение!

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
за Бога, малки, големи и още по-големи автори...
НОЩ е съществително име в ж.р., ед. ч. и когато се членува, приема наставката -ТА, т.е. - НОЩТА, а не

НОЩА[/i]

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
за Бога, малки, големи и още по-големи автори...
НОЩ е съществително име в ж.р., ед. ч. и когато се членува, приема наставката -ТА, т.е. - НОЩТА, а не

НОЩА[/i]

ПРОСТО НЕ ВЯРВАМ, ЧЕ ВСЕ ОЩЕ Е ТОЛКОВА ЧЕСТО СРЕЩАНА ГРЕШКА!!!   :angryfire:

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.