Няколко полезни съвета за публикуването на художествени произведения в сайта!

Автор Тема: Няколко полезни съвета за публикуването на художествени произведения в сайта!  (Прочетена 37237 пъти)

lotos16

• Новак
  • *
  • Публикации: 10
Ето начина, по който аз се справям с главните букви в началото на всеки нов ред в стихотворенията или когато ми се налага да променям малки и големи букви в думите.

Отваряте документ в WORD.
От меню Инструменти/Tools избирате Персонализиране/Customize. Отваря се диалогов прозорец, в който избирате Команди/Comands. В лявото прозорче Категории/Categories маркирате меню Форматиране/Format. В дясното прозорче намирате и маркирате Смяна на регистъра/Change Case. При непрекъснато натиснат бутон Alt на клавиатурата хващате Смяна на регистъра/Change Case и влачите до лентата с икони горе на екрана. Така си създавате потребителска икона. Когато курсорът е в думата, която искате да промените (или думата е маркирана), последователното ляво щракане върху иконата променя буквите в главни, малки или с главна буква.
Много е удобно, само трябва да свикнете да използвате иконата.

neli4kata

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 22
lotos16 ще ти кажа един много по-лесен начин. Нямаш нужда от тази икона. Само кликваш между буквите на думата на която например искаш да сложиш главна буква натискаш shift+F3 и така буквите се сменят големи, малки, главна буква. Надявам се да съм била полезна.

lotos16

• Новак
  • *
  • Публикации: 10
Неличка, благодаря. Този начин не го знаех. Никога не е късно човек да научи нещо ново. Сега остава и пишещите да възприемат някой от начините и да улеснят работата на редакторите.

LeChevalier

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
Аз пък искам да се оплача от намесата на редакторите в пълните и кратките членове в раздел "Поезия". Вече два пъти ми се случва да ми лепнат "граматически" правилния член, с което да ми развалят римата. А знаем, че в поетични текстове изкуственото правило за пълния и краткия член не е нужно да се прилага...
« Последна редакция: 27 юни 2009, 23:59 от LeChevalier »

forttuna

• Маниак
  • Публикации: 90
Към всички публикуващи и коментиращи:[/color]
Ако никъде в сайта не виждате изписани думите "публикувай" и "откровения", ако не разполагате с правописен речник, ако не се справяте с търсачките в Интернет, то за ваше улеснение и ограмотяване - изписва се: пУбликувам, пУбликация, и откровениЯ
« Последна редакция: 14 юли 2009, 14:49 от forttuna »

doreto66

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 158
За привържениците на "стромодните" методи: има едни четвъртити предмети (обикновено с твърди корици и доста страници между тях) - речници. Е, верно, много плюнчене на пръсти и прелистване пада, но пък винаги се намира търсената дума или правило.

За привържениците на техническия прогрес: всяка текстова програма разполага със "spell check" - възползвайте се от него. Освен това, чичко Google, практически, знае всичко.

С пчелите (и не само) никога не се знае.

Barona38

• Закоравял потребител
  • Публикации: 43
Хубава тема се е отворила във форума, далеч от смешните лични саморазправи. Наитина трябва да се стараем повече при публикуването на творбите си, за да улесним работата на редакторите.

VENCIENCHEV

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
Въпросите за авторското право са уредени в Бернската конвенция, която след 1995 г. е възприета изцяло от нашия Закон за авторското право и сродните му права. Те обаче, както и съдилищата, които правораздават по нея са ориентирани към търговските измерения на авторското право - очевидно, че нито една творба тук няма потенциал да бъде търговски значима, а и българската литература въобще.
Основен прнцип там е - свободата на творчеството. Защита на авторското право цели именно това - така, че всяко произведение следва да се разглежда в този аспект и конкретно да се прецени -това е въпрос на експертиза, нарушава ли се авторското право или не. Ана Ахматова казва, че поезията се ражда ...от поезия. Така, че взаимстването на сюжети, образи идеи е основна черта на всяко творчество...въпроса е всяка конкретна творба в каква степен го прави, тя различна ли е от тази която е "използвала", обогатява ли я, превнася ли нови творчески елементи или буквално я копира - това важи за живописта, музиката, литературата и за творчеството въобще. Нещата се усложняват и от това, че авторското право е комплекс от права. Съставителят на една антология - има авторско право върху нея, макар че отделните произведения са с авторски права на поетите включени в нея. Така или иначе въпрос на добър вкус е - когато не е ясно от къде се "вдъхновява" автора да го посочи. В други случай това може да обижда - ако използваш Дон Кихот в стихотворение, трябва ли да слагаш звездичка, че това е герой на Сервантес - станал символ на "неадекватността" в защита на доброто ? Така че, за всяко произведение е въпрос на експертиза до колко то е  "плагиатство", има разбира се и очевидни случай - когато цели произведения или съществени части от тях се публикуват под име различно от това на действителния автор.
« Последна редакция: 16 март 2012, 09:40 от VENCIENCHEV »

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 892
повдигам темата за всички, които имат нужда да се научат да пишат грамотно на майчиния си език.
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

Aoi

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 16
Аз пък не съм на "ти" с граматиката.  :hiding:
No matter how subtle the wizard, a knife between the shoulder blades will seriously cramp his style.

SmokerX

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
Спокойно, Аои, не си сама.  :D
Желаеш ли да си основем клуб?
The world is full of poets... we don't need any more.
The world is full of singers... we don't need any more.
The world is full of lovers... we don't need any more...

Aoi

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 16
Да!  :D
Клуб: Аз нямам почерк, аз имам собствен шрифт.
 :D
No matter how subtle the wizard, a knife between the shoulder blades will seriously cramp his style.

SmokerX

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
The world is full of poets... we don't need any more.
The world is full of singers... we don't need any more.
The world is full of lovers... we don't need any more...

soundsanin

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
Така, не знам дали тука е мястото да го кажа, но написах една творба - не знам дали е есе, или по-скоро е нещо като отворено писмо - но вече цяла седмица стои в графата "Чакащи одобрение".
 Знам, че е бая вулгарно и тем подобни, но искам да разбера ако няма да бъде публикувано.
Моля ви. Не мога да стоя така без да знам нищо  :(

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.