Няколко полезни съвета за публикуването на художествени произведения в сайта!

Автор Тема: Няколко полезни съвета за публикуването на художествени произведения в сайта!  (Прочетена 37452 пъти)

тюркоаз

• Луд форумджия
  • Публикации: 133
Да, прочетох го даже на няколко дъха, много
неща ми припомни, много неща не сме учили
и за всичко благодаря от сърце на Мая!
Нужна и навременна помощ!

Love

• Маниак
  • Публикации: 63
Снощи го прочетох, днес мисля да повторя!
Дано повече хора го прочетат!
Благодаря Мая!

Елишка

• Луд форумджия
  • Публикации: 121
Благодаря за четивото,Мая!
Чакам продължението :)
"Няма смисъл да си скот, освен ако не си и Фицджералд"

gerrda

• Маниак
  • Публикации: 77
Ето и от мен няколко съвета за правопис. Надявам се да са полезни. На някои ще се сторят елементарни, но има доста хора, които все още допускат и такива грешки.

# Нерядко съм срещала "незнам" и "немога". Трябва да се знае, че отрицателната частица "не" се пише ОТДЕЛНО от глагола - "не знам", "не мога".

# Често хората се чудят колко букви "н" да сложат в някои прилагателни от женски род. Правилото е много просто:  когато прилагателното в мъжки род, единствено число завършва на "-нен" (напр. есенен) - в женски род следва да има две букви "н" - есенна.

съвременен - съвременна

рутинен - рутинна

единен - единна

В другия случай, при прилагателно от ж.р., ед.ч., често се допускат грешки и се пише "искренна", "финна" и т.н.
Щом прилагателното в м.р., ед.ч. окончава само на "н", то думата в женски род остава с една буква "н".  Пример:

фин - фина

искрен - искрена

откровен - откровена

# Също мисля, че е доста дразнещо да се четат думи като "голями", "бяли" и т.н., на която тема ще обърна внимание следващия път.  :sign7:

« Последна редакция: 03 февруари 2008, 23:37 от gerrda »

Незабравима

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 251
Много полезни съвети! :) Радвам се, че някой обръща внимание на тази тема! :)

foreveryours

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
За любознателните:
http://bg.wikipedia.org/ - тук ще намерите всичко за правописа в българския език.
http://doc.dir.bg/reality/spelling.htm
http://www.eenk.com/?p=1130
(специална програма за проверка на правопис, работеща с Firefox).

:study:  :salute:

dexter_walrus

• Маниак
  • Публикации: 71

Надявам се темата да бъде прочетена от почти всички абонати в сайта

Защо "почти всички"? Дай шанс на всеки АБОНАТ да я прочете тая тема.
Ето и един съвет от мен. В българския език съществува думата "учителка". Това не е съпругата на учител, а е жена, която учителствува.  :D

gerrda

• Маниак
  • Публикации: 77
Дано самата тукашна тема прикани хората, които не познават някои основни детайли в родния език, да потърсят начини за ограмотяване. На тези, които смятат това за излишно, ще кажа, че една автобиография или cv, написани с грешки, почти винаги ги отдалечава светлинно от евентуално интервю. И това е само нищожен пример.
Не разбирам как може човек, претендиращ по някакъв начин за интелект (и не само), да не е наясно поне с базата на българския език и да се изразява със самочувствието на пич-разбирач от поезия и от всичко по принцип (ИМА ТАКИВА ХОРА), (не визирам никого конкретно!).
И (заради реалността) май не остава особено жива надеждата, че младите (и не само!!!) хора ще успеят да проумеят значението на това да познаваш майчиния си език достатъчно добре, за да не те е срам (дори и опериран от срам) да го ползваш. Правилно.

p.s. Пепи, за пореден път се колебая дали си си о.к. и просто се е..ваш с хората, или наистина ти е тегло.
« Последна редакция: 04 февруари 2008, 23:52 от gerrda »

Незабравима

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
За пореден път ще сложа темата -  като Първа!
(И така още няколко пъти)! :)

Романтик

• Луд форумджия
  • Публикации: 219
Явно съм се изразил неправилно, понеже не виждам да има ефект от думите ми. Ще го напиша пак.

След написаното от Мая на 01.02.2008 г. и написаното от gerrda и foreveryours съответно на 02.02 и 04.02.2008 г. всякакви други писания по темата, изпращат полезната информация на заден план.
Ина, обръщам се към теб.
- Нека останат постингите, само които носят важната и полезна информация. Заключи я и нека, който иска да пусне нещо важно ти пише да я отключиш. Но наистина полезно.
Надявам се този път да бъда разбран правилно. И след това нека коментарът ми бъде изтрит.

Ице, разбрах те.
Темата няма да се затваря.
Ина
« Последна редакция: 07 февруари 2008, 10:08 от Иванова »

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 892
продължавам с правилата:

Точка и запетая

Точка и запетая се пише, за да се отделят по-ясно по-големи синтактични цялости в изреченията, вътре в които обикновено се среща запетая или друг отделителен знак. Това става главно в следните случаи:

За отделяне на по - самостоятелни по смисъл части в състава на сложното изречение.

За отделяне на успоредни по строеж и по смисъл части в сложни изречения, например: „Канят ли те – яж; гонят ли те – беж.”

Тире

Тирето е знак с по-свободна употреба. Обикновено се пише в следните случаи:

Тире се пише на мястото на думи, които се подразбират, например: „Честният получава похвала, а нечестният – гняв и наказание.”

Тире се пише пред пряката реч на всяко отделно лице при диалог.

Тире се пише след пряка реч (независимо дали в началото й има тире или кавички), когато след нея следват пояснителни думи от автора. Ако след пояснителните думи продължава пак пряката реч, пише се след тях чертица за отделяне:

„– Исусе! – викаха прокажените – Смили се за нас!”

Тире се пише за отделяне на еднородни части на изречението от думи, които обобщават тяхното значение, например: „Фирмата произвежда всички видове офис  техника – факсове, телефонни апарати, пишещи машини, принтери, компютри и др.”

Двоеточие

Двоеточие се пише в следните случаи:

Двоеточие се пише пред думи и изрази, които означават изброяване или посочване, например: „Кандидатите трябва да отговарят на две условия: да имат необходимата научна подготовка и да са работили по специалността минимум 5 години.”

Трябва да се прави разлика между истинско изброяване и обикновено нареждане на еднородни части, пред които не се пише двоеточие, например: реките Вит, Искър, Осъм и Янтра се вливат в Дунав (не Реките: Вит,Искър ...).

Двоеточие се пише пред пряка реч след пояснителни думи, които я въвеждат, например:

„Тя отвори устата си и каза с тънък писклив глас:

- Колко цветя! Колко цветя!”

„Малкият Найденчо посочи умолително витрината и каза “Искам!”

Кавички

Кавички се използват в следните случаи:

Кавички се използват за означаване на чужди думи, цитирани дословно като самостойна пряка реч или вмъкнати като отделни думи в речта на автора, например: „Под “пари” ние разбираме “левове”, а американците “долари”.

Когато кавичките се затварят в края на изречението, те обгръщат и съответния знак /точка, въпросителна или удивителна/, ако той се изисква от смисъла на оградените в кавичките думи. В противен случай крайният знак се поставя вън от кавичките, например:

„Малкият Найденчо посочи умолително витрината и каза “Искам!”

„– Малката Марийка се ококори срещу огледалото и се чудеше: “Коя ли е тази?”

„– Човекът взе парите и каза “Ще видим.” (но: „ Той наблегна на думата “пари”. – Какво разбира той под “пари”? )

Когато се вмъкват вътре в пряката реч пояснителни думи на автора, те се отделят от двете страни с тире, без да се затварят и отново отварят пред тях и след тях кавичките. Ако между двете разделени части на пряката реч трябва да стои някакъв препинателен знак, той се поставя преди първото тире, ако е ? или !, ако е някой друг – слага се пред второто, например:

“Как къде? – отговори тя. – Ами у дома!” (не “Как къде – отговори тя? – Ами у дома”)

“Скрий се в гората – каза тя. – Като мръкне ще те намеря.”

“Как ще ме намери в тъмното? – вътрешно се питаше той.”

“Бабо – рече той, - ще те чакам да ми се обадиш.”

Кавичките се употребяват обикновено и при имена на организации, институции, улици, заглавия и пр., например: кооперация “Напред”, ул. “Иван Вазов”.

При адресиране на писма може да се пишат и без кавички.

Скоби
Скоби се употребяват за отделяне на вметнато пояснение от останалите части на изречението.

Скобите имат по-голяма отделителна сила от запетаята и тирето, които също се употребяват при вметнати думи и изрази. Скобите са (), а не //!!!

Многоточие

Многоточие (3 точки - не 2, 12 или 20! ) се пише в следните случаи:

Многоточие се пише в края на недовършен израз, например: „Можеше да не бъде така, но...„

При пауза в речта между частите на изречението или между отделните изречения, най-вече в поезията. Например: „Аз може млад да загина... Но... стига ми тази награда, - да каже” и пр.

Правила за писане на числа и номера

Основните правила, които задължително трябва да се спазват, са следните:

Числата, съдържащи пет и повече цифри, се пишат с интервал от един удар пред всяка група от три цифри с изключение в случаите, когато означават съответен номер.

В началото на изречението, числата се пишат с думи. По същият начин се пишат и в случаите, когато по смисъла на думата (фразата) те не представляват точно число.

В редовен текст числата от едно до десет се пишат с думи, но ако означават мярка – с цифри.

В парични документи (разписки, фактури, приходен и разходен касов ордер), договори и нотариални актове, числата се пишат с цифри и веднага след това – с думи, заградени в скоби.

Поредните цифри се употребяват и за означаване на номерация. В тези случаи цифрите могат да бъдат последвани от точка или затваряща скоба и от съединителна чертица, когато са членувани.

Римски цифри се употребяват при означаване на глави, столетия, раздели от  нормативни актове и др. След тях не се пише точка.

При означаване на десетични дроби се употребява препинателния знак “точка” (без да се оставя интервал).

Дробите – прости и смесени се пишат с помощта на голямото тире или чрез наклонената черта. В случаите, когато се използва наклонената черта, между цялата и дробната част се оставя интервал, за да се получи необходимото разграничаване.

При означаване на аритметични действия между числата и знаците за събиране, изваждане, деление, умножение и равенство не се оставя интервал, както и при употребата на скоби в периодични числа и математически изрази.

« Последна редакция: 06 февруари 2008, 16:44 от изречена »
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
Употреба на цифри и числа в художествената литература

Цифрата или числото се заменят със словесния еквивалент.

СТО години самота

СЕДЕМ пъти молих се на Бога

ДВА са бора ред поредом расли
и т.н.

Същото се отнася и за заглавията на художествените произведения.

pagane_1

• Новак
  • *
  • Публикации: 9
Хубаво е всеки да прочете тази тема, наистина. Какво ще запомни и в каква степен ще го приложи е отделен въпрос. Но след като неграмотно написани текстове се публикуват, то авторите им няма скоро да се замислят над правописа и пунктуацията си. Все пак нали това е задължението на редактора - да редактира даден материал. Защо тогава срещаме във вече публикувани текстове думи като "шьофьор" или "закрилен", или пък плейбой и супермен (изписани с малка буква и без кавички, при положение, че става дума за заглавия на филм и списание)? Или пък изречение в края на абзац завършва със запетая?
Ясно е, че и ние следва да оглеждаме по няколко пъти текстовете си. Но, пак казвам, ако нечие произведение бъде публикувано без нужните корекции, то и неговият автор ще реши, че всичко е добре и правилно написано и при следваща публикация отново ще допуска същите грешки.

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
Трябва да се прави разлика между редакция и корекция.
Главни или малки букви, пунктуационни и правописни грешки са обект на корекция. Редакторската работа е по-сложна, тя има отношение към смисъла, ясния изказ, посланието. Това е висококвалифицирана работа за човек с поне филологическо образование, изчел и анализирал тонове висока литератера. За съжаление обаче установявам, че не всички публикуващи редактори владеят добре българската граматика. То личи и в произведенията им, и в постовете във форума. Без да обиждам когото и да било, мисля, че тяхната роля се свежда до корекция на технически грешки и на най-популярните правописни такива. Затова да помним, че спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Четете и помнете това, което ни предлага Изречена!!!  :study:

Незабравима

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
" Все пак нали това е задължението на редактора - да редактира даден материал. "

Да... Това наистина е едно от задълженията на Редактора, но другото негово задължение е да посочва грешките на потребителя. Жалкото е, че в повечето случаи на това НЕ се обръща внимание и (моите уважения), pagane_1, но Ние - Редакторите работим тук на доброволни начала,  отделяме от свободното си време колкото можем и го правим с голямо желание! Но когато се появи някой, който ми сочи с пръст, кои са моите задължения и какви грешки допускам аз, те тогава за минута забравям Редакторската си позиция...

Не показвайте нашите (ваши) грешки, по-скоро се постарайте да не ги допускате!!!

И - ДА! Тази тема е много полезна и който поиска ще си вземе поука!
Никой не е перфектен, но нека се уважаваме взаимно!
« Последна редакция: 08 февруари 2008, 22:45 от Незабравима »

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.