Интервю в списание "Download.BG"

Автор Тема: Интервю в списание "Download.BG"  (Прочетена 8500 пъти)

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 892
Интервю в списание "Download.BG"
« -: 30 октомври 2007, 11:58 »
Уважаеми Откровенци,
представям на вниманието ви интервю с Георги Колев - админ на сайт "Откровения", в октомврийския брой на списание "Download.BG"

"Що за място е otkrovenia.com?

Otkrovenia.com е интернет сайт за публикуване на лично творчество. Той дава
възможност на всеки, който иска да изрази себе си като публикува свои произведения или пък просто обича да разпуска пред компютъра. Много хора са ми казвали, че това е техният начин да се откъснат от сивото ежедневие и да се потопят в един по-различен свят.

Какво ще намерим в otkrovenia.com? Какви услуги, раздели предлага сайтът?

Аз лично намерих много нови приятели и открих стойностни неща, които иначе нямаше как да достигнат до мен, защото съм зает човек и, честно казано, рядко имам възможност да чета художествени книги, но сайтът дава възможности именно и на такива хора да се доберат до изкуството.
Произведенията са разделени в няколко категории - стихове, разкази, есета,
журналистика, картини, фотографии, колажи, музика, преводи. В следващата версия е предвидено да има разделение и на подкатегории, както и добавянето на някои нови категории, като видеоклипове.
Всеки регистриран потребител има възможност за коментиране и оценяване на
произведенията в сайта. Както и всеки автор може да получи обратна връзка със своите читатели и да разбере кое се харесва и кое не.
Към сайта има работещ и форум, където се дискутират най-различни теми, провеждат се забавни форумни игри и се обявяват новини от сферата на изкуството.

Кой стои зад otkrovenia.com? Моля, представете се (Вие и/или вашия екип).

Казвам се Георги Колев, компютърен инженер съм и се занимавам с програмирането, техническата поддръжка на системата и управлението на проекта. Разбира се, един човек не може да се грижи за всичко, затова си имам верни помощници в лицето на редакторите в сайта, най-активните от които са - Мая Попова, Румен Ченков, Галина Златева, Веселина Петрова и др. В момента има нужда от човек, който да се грижи за маркетинга и рекламата на сайта.

Защо създадохте otkrovenia.com? Как започна всичко?

Първоначално (около 2000 година) името "откровения" възникна като име на секция от друг мой сайт, където качвах стихове и есета на приятели. По късно (някъде 2003)секцията беше изнесена в отделен сайт. Качването на произведения ставаше ръчно от мен, като хората ми ги пращаха на мейла. Но съвсем скоро започнах да получавам всеки ден по 5-6 мейла с произведения, което ставаше трудоемка работа и така написах частта за автоматизирано публикуване.
Идеята ми беше, че един сайт трябва да се прави от своите посетители. Тази идея по-късно създаде сега модерното понятие - Web 2.0.
Въпреки че сайтът никъде не се рекламираше, напливът растеше експоненциално. И то те увлича. По едно време си даваш сметка, че не можеш да зарежеш всичко просто така, а трябва да го поддържаш и развиваш. Хората го очакват от теб!

Какви хора посещават otkrovenia.com? Имате ли наблюдения какво търсят?

Винаги съм смятал сайта за предимно младежки, въпреки, че статистиката показва, че такава тенденция няма, а посещенията са от хора от всякакви възрасти и интереси. А и срещите ни на живо го доказват. Тук ще направя едно вмъкване - през няколко месеца организираме срещи на потребителите на сайта извън виртуалното пространство. Съвсем скоро се състоя срещата във Варна, където се събрахме около 60-70 човека, направихме си парти в кораба-ресторант "Мистър Баба" и организирахме спонтанно среднощно литературно четене в Морската градина, която се оказа много вдъхновяващо място за
поетични вечери. Смятам, че тези сбирки са много полезни и приятни и ще продължим да ги организираме.

Как става добавянето, одобряването и публикуването на авторското творчество?

Всяко произведение минава през този процес. Когато автор публикува свое
произведение, то не става веднага публично видимо, а стои в опашката, докато редактор не го одобри или изтрие, ако сметне, че не е подходящо. По този начин се стараем да поддържаме някакво ниво и допусканите произведения да отговарят на някакви минимални критерии за качество - да имат художествена стойност, да са написани грамотно и на кирилица и т.н.

Има ли интерес към съвременната българска поезия и проза и понижава ли се илинараства той?

Имайки предвид небивалата посещаемост и интерес към сайта мога да заявя, че има голям интерес. В началото и аз смятах, че в днешно време хората не четат и не се интересуват от изкуство, но се оказа, че не съм бил прав. Идеята и на "Откровения" е точно такава - не толкова да помага и да учи как да пишем стихове, а да превърне това в една нова мода, новото увлечение, защото сайтът не е за определен затворен кръг от хора, а е направен с идеята да е масов и популярен.

Как успявате да издържате  сайта? Можете ли да се похвалите със спонсори?

Издръжката на такъв сайт не е лека. Издържам го главно с лични средства и с
даренията, които хората изпращат. Определено има нужда от подкрепа от спонсори, за да можем да развием всичките си идеи, да организираме конкурси, концерти, да направим разширение откъм софтуер и хардуер.
Така че, призовавам всеки, който е запален по идеята и има възможност, да съдейства, а начините за спонсорство са дадени в сайта.

Моля Ви, напишете ни любимо ваше произведение.

-------------------------------------
daik(Георги Динински)
И тази нощ

И тази нощ почти я пропилях,
говорихме си със комара,
когото тъй й не успях
да усмиря със два шамара.
Опитваше се като зъболекар муден
търпението ми да пломбира,
отбягваше учуден
ръката ми, която все не го намира…
Нали си знаеш как заспах -
броях такситата, с които все не идваш,
завих се през глава, разбрах -
в немоето присъствие ми липсваш.

------------------------------------
henryoliver (Ясен Крумов- Хенри)
Клошарят, на когото отнеха усмивката

Клошарят,
който приличаше на животно,
когото децата замеряха с камъни,
който спеше до контейнера,
който живееше по-близо до Бога
от всички останали...

Клошарят,
който се усмихваше налудничаво,
а очите му издаваха доброта,
който връзваше количката си
с връв за ръката,
за да не му я откраднат...

Клошарят,
който....

Някакви типове пребили до смърт този човек,
а той беше просто един беден добряк!
Какво правите с Него?!
Защо?!!!

Клошарят,
който спеше в калта,
до контейнера...
Е близо до Бога сега.

---------------------------------
изречена(Мая  Попова)
За хората… и думите…

Вървя с високо вдигната глава
и погледът ми бяга над дворовете.
Изобщо и не мисля за това -
какво говорят зад гърба ми хората.
Каквото и да е - са само думи -
неказани пред мен, безсилие и страх.
И нека другите говорят зад гърба ми.
Това не значи ли, че съм пред тях?! "

И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

Незабравима

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 250
Re: Интервю в списание "Download.BG"
« Отговор #1 -: 30 октомври 2007, 13:32 »
Поздрав, Жоро!
Удоволствие бе за мен!:)

vesi-lina

• Луд форумджия
  • Публикации: 127
« Отговор #2 -: 30 октомври 2007, 13:58 »
Това е!
Радвам се за тебе млади човече,за поставените ти и изпълнени цели!
Такива хора за мене са щастливци!
Приятелска прегръдка от Шумен! :D :wav:
Не съм писател,нито поет,но обичам стойностното и красивото!

Aneta_kz

• Маниак
  • Публикации: 83
« Отговор #3 -: 30 октомври 2007, 14:38 »
Браво, Жоре!!!
Много ти се радвам! :hello2: :hello1:
АНИ-КЗ

kity

• Луд форумджия
  • Публикации: 223
« Отговор #4 -: 30 октомври 2007, 15:42 »
Радвам се изключително много!!! Поздрави :D

Романтик

• Луд форумджия
  • Публикации: 219
« Отговор #5 -: 30 октомври 2007, 16:04 »
Аплодисменти, Жоро!!!
Щастлив съм и аз, че съм част от това семейство - "Откровения"!!!
Желая ти успех във всички начинания!!!

Vrabcheto

• Закоравял потребител
  • Публикации: 27
« Отговор #6 -: 31 октомври 2007, 00:23 »
И аз се радвам изключително много!!!!!
Списание Download.bg  си го купувах още преди да си пусна нета на компа.... .. ..Повечето  програми ,които съм инсталирал  са  издърпани от  прилежащите му дискове...  ..

Това  ,което  е  станало?- Просто  стойносното списание  е   намерило стойностния  сайт... .. ..

Надявам се това сътрудничество да  продължи  и за  в бъдеще...

Jane_d

• Маниак
  • Публикации: 58
« Отговор #7 -: 31 октомври 2007, 11:46 »
Моите поздравления за админа!!!
Щастлива съм, че съм част от " Откровения " !!!:)

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.