КОНКУРС "ИСКРИ НАД БЯЛА"

Автор Тема: КОНКУРС "ИСКРИ НАД БЯЛА"  (Прочетена 17872 пъти)

^l^

• Маниак
  • Публикации: 88
  • en el mi corazon estas solo tu para siempre
Re: КОНКУРС "ИСКРИ НАД БЯЛА"
« Отговор #30 -: 08 април 2009, 19:32 »
Извинявай:>,не беше умишлено:>
А дали мога да ги сложа един след друг направо като писмо,а някой друг да свърши цялата работа?
nada..

^l^

• Маниак
  • Публикации: 88
  • en el mi corazon estas solo tu para siempre
« Отговор #31 -: 08 април 2009, 20:56 »
Ще си говорим истини ли,Иванова?:>
Дали няма да стане прекалено лично?
Поне те забавлявам...

Въпросът може и да е прозвучал глупав,но не съм наясно с организацията на конкурса,нито защо се искат по 3 екземпляра,нито колко и кои ще са оценяващите,а не бих искала да сбъркам нещо.Хайде да се върнем отново на същинската тема,понеже всички са наясно с уменията ти да се изказваш на точното място и с точните емотикони  :>

Редактирано от Арлекин
« Последна редакция: 08 април 2009, 23:03 от Арлекин »
nada..

Арлекин

• Луд форумджия
  • Публикации: 184
« Отговор #32 -: 08 април 2009, 23:06 »
Нецензурните коментари ще се трият!!!

Не опропастявайте, моля ви и тази тема!
Думите лъжат, само очите разкриват душата...
http://miroslavkrustevdesign.webs.com/

Tomad

• Луд форумджия
  • Публикации: 156
« Отговор #33 -: 19 май 2009, 14:47 »
Честито на печелившите!

:) Ей, ама много му се е пиело на това жури ве, голема жажда, големо чудо. Защо сте ги оставили така да им се сваряват мозъците? То излиза, че:

от сутринта
1.  ...Доливат, Жаждата ги държи...
оттам следват
2.  ...кафета на поднос...
след което
3.  ... ще заспя под дървото...
и като се събудиш
4.  ...щом пиеш, сит си навеки...
въпреки че
5.  ... Жаждата ми няма да угасне...
 :lol:
Мдаа, големо пиене ще да е било с това жури. Ма да бяха викнали и други на разпивката с журито, а не да ги каните на оная хижа пост-фактум (и пост-ректум). Когато нещата са пост-ректум, се получава насиране.

Отговорно заявявам, че и по-хубави стихове съм чел. Не, че тези са лоши. В интерес на истината, описателната  дума е “посредствени”. Понеже знам някои и друг автор, участвал в този конкурс и, при това, знам с какви произведения, бих обявил резултатите от този, както и от всички останали конкурси, попаднали в полезрението ми, за обидни.

Един такъв конкурс може да превърне един нормален автор в само ...тор.

Благодаря на Камелия Кондова, Гриша Трифонов и Димитър Гачев за този среден пръст в очите на хората, които пишат.

Тези, които четат и, като мене, носят очила, може и да запазят целостта на зрението си. Останалите... вадете си очите и поуките.

Съвременните „културтрегери на България” искат да се пише за пиене, бе ей!

Ясни ли са вече теченията в съвременната литература? Ма то логично, от какво да излизат „Искри над Бяла?”  :lol:

С уважение към Филип и организаторите, като цяло.

С неуважение към изборите на това жури. И не само на това.:x
Раздвоен ум - разтроен стомах.

Nelsan

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
« Отговор #34 -: 19 май 2009, 22:18 »
Напълно съм съгласна с Тома. Точната дума за наградените произведения е "посредствени". Аз самата участвах, но не държа, че моите неща са най-добрите, пък и май не ги изпратих както трябва, защото съм си малко индианец в нета, както казват децата ми. Но в този сайт има поне двадесет автори, които могат да представят къде по-стойностни неща и съм сигурна, че някои от тях са участвали. Дори стихотворението на Димитрина Равалиева, която, признавам си, ми е слабост, не е от най-добрите й. Чела съм много по-хубави неща от нея. Какъв е стимулът за младите автори да участват в конкурси, след като или са нагласени, или се опитват да ни налагат посредствеността едва ли не като гениалност? Не преставам да се питам и не преставам да си блъскам главата в поредната стена...

Tomad

• Луд форумджия
« Отговор #35 -: 20 май 2009, 03:21 »
Съжалявам, но много държа да отбележа, че това, че един конкурс губи престижност поради калпавите "професионални" намеси на журито не означава, че организаторите са виновни.

Филип, това не е нападка срещу теб.

Ще ти го кажа в прав текст (наречи ме самомнително лайно, ако щеш):

Кандидатствах в този конкурс с три стиха. Отговорно ще заявя, че поне един от тях е обективно по-добър от поне един от спечелилите. Не, защото пиша особено добре. Както казах, просто представените текстове са посредствени, че и някак си еднотипни.

Знам, то било субективно на кой какво му харесвал и кой съм аз да съдя доказани в жанра заглавия като Камелия Кондова и прочеее...

Ама на мене няма начин да ми накривят шапката подобни заглавия... никога няма да допусна излязлото изпод ръката ми да бъде в ръцете на такива хора. Това не е предубеденост, а наблюдателност.

И знаеш ли какво е най-грозното в този случай?

Че апелирам към всички млади хора, които уважават собственото си творчество, да постъпват като мен.

И истината е, че проблемът не е в това, че ти не умееш да си вършиш работата. Говоря за една практика в България, която ми прави впечатление от години насам.

Понеже това е трети конкурс, по който се произнасям по идентичен начин, мисля, че трябва или да крещя така, че да бъда чут, или да си трая и да си спомням бездушно как млади и добри по моите критерии автори ми пращаха мейли на разочарование покрай онзи провал на "Хулите", наречен "Нещо-си под звездите"...

Въпрос на избор. И на съвест. Надявам се да ме разбираш правилно и не с лошо.

Елишка

• Луд форумджия
  • Публикации: 121
« Отговор #36 -: 20 май 2009, 09:41 »
Абсолютно съгласна с Тома и Нели.
Мисля си, че би трябвало да има някакъв друг начин за подбор на жури, а не всеки път почти едни и същи навсякъде. Предразполага към опорочаване.
Моите фази на гняв, смях, разочарования и прочие, по отношение на конкурсите, преминаха в една голяма тъга. Въпреки че  резултатите всеки път са очаквани, винаги е имало един лек елемент на изумление, че това е възможно да се случва. Точно в този конкурс, обаче, името Камелия Кондова ми даде надежда, че може нещо да е различно. Съжалявам. Някак не мога да повярвам, че тя е присъствала в журито, гласувало за тези произведения. Или вече представата за поезия е толкова изкривена, че не се прави разлика?
Нямам смислени отговори на въпросите, които си задавам.
Със здраве си останете... и Наздраве! на журито за "добре свършената работа".
Честито!
« Последна редакция: 20 май 2009, 10:12 от Елишка »
"Няма смисъл да си скот, освен ако не си и Фицджералд"

Човек

• Луд форумджия
  • Публикации: 208
« Отговор #37 -: 20 май 2009, 10:06 »
Гледам ги тези стихове и се опитвам да разбера, с какво са блеснали така, че чак и награди да получат... Виждам тематиката, пейзажна е, с леко философски привкус, усеща се завръщане към селото и природата... Разбирам, че вероятно става въпрос за тенденция, за завръщане към тези теми. Не мога да се произнеса до колко обективна е оценката на журито, защото не съм видяла останалите творби. За едно си прав Тома, тези са посредствени, а колкото до чувствата, които се вихрят в мен по този повод ще кажа, че вече дори не съм разочарована, защото очаквах отново да се случи. Догодина, който реши да участва ще трябва да съвсем преднамерено да провери преди това кои са хората в журито, какви са предпочитанията му и изобщо всичко свързано с журито. Фил, към теб нищо, ама съвсем. Радвам се на желанието ти и труда, който всяка година хвърляш по организацията на конкурса. Дано да има повече хора като теб, а журито си е жури. Останете със здраве, а на печелившите честито!

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 891
« Отговор #38 -: 20 май 2009, 10:12 »
Писна ми, 8-ма година не правя нагласени конкурси...

Няма да коментирам тазгодишните наградени, Филип, а миналата година? Да не припомням какъв беше случая... има го в старата тема за конкурса.  :?
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

Монар

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
« Отговор #39 -: 20 май 2009, 16:32 »
Вземете местни кадри от общината и посетителите на сайта предварително да дават заявка кой каква награда иска.

Елишка

• Луд форумджия
  • Публикации: 121
« Отговор #40 -: 20 май 2009, 20:27 »
Вземете местни кадри от общината и посетителите на сайта предварително да дават заявка кой каква награда иска.

По този повод, бих искала от сега да направя заявка за една първа награда, за да мога да я дам на най-добрия. :)

Това трябваше да е шега, но ми остави горчив вкус... Не се сдържах. Абсурдно е!
« Последна редакция: 20 май 2009, 20:57 от Елишка »
"Няма смисъл да си скот, освен ако не си и Фицджералд"

Tomad

• Луд форумджия
« Отговор #41 -: 20 май 2009, 20:44 »
Ах, че жалко.

Става въпрос за жури от именити в жанра българи, което би било престиж за всеки литературен конкурс. И това е нещо, което би накарало всеки нормален човек да мисли, че този конкурс ще привлече и много от елитните автори.

А какво излиза?
Аз неслучайно давам пример със себе си. Аз не желая награда и не заслужавам награда. Но съм сам по себе си достатъчна база за сравнение с резултатите от точно този конкурс.

Или явно е имало критерии за жажда и пейзажда, които не съм разбрал, че трябва да фигурират в моите текстове.

В сравнение с Камелия Кондова, примерно, аз съм едно жалко петно в поезията. Всъщност никога не съм имал претенции, че съм поет.

Но имам изисквания. Към текстовете. И към себе си най-много.

В реалността, ако аз бях в журито, никой не би следвало да има особени изиквания към мен, защото, както съвсем логично биха казали мнозина: Кой точно беше ти?

Но върху титуловани личности, като членовете на това жури, пада много по-голяма отговорност. Те трябва да покажат пред света и все по-рядко четящата българска общественост истинския каймак. Най-доброто.

А това "най-доброто", което излезе от този конкурс, е, както вече го определих, посредствено.

Според тазгодишния конкурс "Искри над Бяла" не са участвали по-стойностни творби от тези текстове.

Аз пък не ви вярвам.

Ето на какво казвам аз наградени стойностни творби в един конкурс:

http://otkrovenia.com/forum/index.php?topic=2831.msg31806;topicseen#msg31806

Останалото е поука за теб, Филип. Както казах, не с лошо. Аз не познавам лично хората, че да ги ругая. И не ги. Това е по-скоро апел.

Позволявам си да изкажа недоволство, че на фона на загниващото българско самосъзнание и избледняващо чувство към това невероятно богатство, наречено наш език, на фона на цялата чалгария, педерастия и простотия, този конкурс просто трябваше да е Намбър уан топ. Особено заради титулованите журисти, които са и топ поети, както се знае. :|
« Последна редакция: 20 май 2009, 20:46 от Tomad »

Nelsan

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
« Отговор #42 -: 21 май 2009, 22:51 »
Фил, никой не те обвинява, просто изразихме на глас разочарованието си. В края на краищата, ти си организатор, а не жури и не зависи от теб кои ще са наградените. Но ние като участници и като читатели, имаме право на мнение. За мен една награда повече или по-малко, няма чак такова голямо значение. Но за един млад човек, който тепърва се опитва да се докаже... Спомням си първия си конкурс и втория, и третия... как се вълнувах и как проверявах резултатите с надежда ... и как много често, прочитайки наградените творби, разбирах, че не е важно как пишеш и колко си талантлив, а кого познаваш. Ние сме хора, които пишат от години и доста добре разбираме от поезия. И се дразним, когато една откровена боза ни се представя като литературно откритие. Защото сме преди всичко читатели и искаме да четем стойностна поезия - такава, която да ни грабва и да ни спира дъха. Такава в "Искри над Бяла" за съжаление нямаше нито тази, нито миналата година. Съжалявам, че го казвам и не го казвам като участник, защото съм обидена или нещо такова. Участвах и в конкурса за Пеньо Пенев и като прочетох наградените творби, чистосърдечно се радвах, че не съм наградена, защото наградените са по-добри от моето стихотворение. Ние просто искаме да четем ПОЕЗИЯ!

ZEMEDELEC

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 20
« Отговор #43 -: 25 май 2009, 15:29 »
Филипе, Теменужке, голя-я-я-я-ма, ама много голяма усмивка от Зем! :lol:

: ??:??