Със съзерцание или действеност към децата с увреждания

Автор Тема: Със съзерцание или действеност към децата с увреждания  (Прочетена 1378 пъти)

Darena

• Закоравял потребител
  • Публикации: 34
Привет на всички в този форум!
Искам да ви разкажа нещо, което ми се случи преди няколко месеца. Понеже пътувам доста из страната чаках влак от Шумен за София. И докато си купувах минерална вода на гарата до мен застанаха жена на средна възраст и едно дете! Личеше си, че детето е увредено и на физическо и на всякакво друго ниво. Бяха застанали до мен, когато в един момент това дете/по-късно то се оказа младеж на 18 години/ме хвана много нежно за раката и се опита да я погали. Жената му каза "Недей, недей притеснява госпожата!" Отговорих й да не се притеснява и да го остави да ме докосне. После седнахме заедно на пейката. Тя ми разказа, че това момче е било в детски дом в Могилино. Шуменски депутат е помогнал тя да го измъкне оттам, тъй като е негова баба, а родителите не го искат. Сега тя се опитва да го изхрани и да му даде някакъв шанс за оцеляване. Бяха тръгнали за Варна, където отиваха на скенер, защото то получаваше припадъци. Повече няма да разказвам. След няколко месеца видях филма на ВВС  за дома в Могилино. И разбрах, че тази среща не е била случайна, дълго мислех върху нея. Задавах си въпроси-защо не се отдръпнах, кое ме накара да остана и да приема този разговор, какво ме накара да се замисля...Една съзерцателност, която осъзнах, че трябва да облека в действеност!
От есента на 2006 год. в България е регистрирано Сдружението "Асоциация за насърчаване на лечебната педагогика и социалната терапия в България - Опора", което е действено и активно в момента. Сайтът му е www.oporabg.com  В момента тече тригодишен семинар по тази тема, организиран от Сдружението-за подпомагане развитието на всички онези хора, които са родители или обучават и психотерапевтират такива деца, както текат и идеи за обединяващи действия с подобни организационни и идейни структури. Нека хората, които биха се заинтересували пишат тук, на e-мейла на Сдружението или на личния ми е-мейл - dorina69@abv.bg Сдружението е с идеална цел,самата аз съм в Управителния съвет и по странно и може би неслучайно стечение на обстоятелствата отговарям за връзките и контактите с обществеността.
Поздрави!
« Последна редакция: 18 февруари 2008, 08:16 от Darena »

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
"В момента тече тригодишен семинар по тази тема, организиран от Сдружението-за подпомагане развитието на всички онези хора, които са родители или обучават и психотерапевтират такива деца, както текат и идеи за обединяващи действия с подобни организационни и идейни структури."
Може ли малко конкретика? Не ми стана  ясно от какво си нуждаеш или пък какво предлагаш.

Darena

• Закоравял потребител
Добро утро!
Лично аз не се нуждая от нищо :). По скоро идеята е да се привлекат хора, които са родители на такива деца, които са учители на такива деца/ако те са в общообразователно училище/, и още - учители, психолози, социални работници в помощни училища и домове...изобщо хора, които дори и да не са свързани с такъв род проблеми искат да помогнат за интеграцията на тези деца и вече възрастни хора.
Самите семинари и онова, което тече там няма нищо общо с нашето стандартизирано и бих казала "роботизирано" образование, както в сферата на общообразователното училище, така и в сферата на училищата за деца с увреждания. Значи там не става стандартното "повишаване на квалификацията",а развитие на духовно-душевните качества и ценности у човека. Това му дава вече една съвсем друга визия не само за работата с тези деца, но и за света изобщо. За мен хората, които водят тези занимания са по един особен начин "посветени" не само в междучовешките отношения, но и като богатство на личността. И ако погледнем материално на тези семинари-голяма част от разходите се поемат не от нас. Ние поемаме просто смешна сума. Лично за мен това не е имало значение, аз бих взела участие в това независимо от всичко. Самата аз съм майка на две деца, които са съвсем нормални! :)Бих казала, че дори отиват в графа "над нормата" може би по-нататък ще пусна тема затова/, но имам усета, че трябва да помогна с каквото мога, както и знам, че всичките ми срещи и преживявания там изключително много ме развиват и като майка и като професионалист в моята област.
Същевременно Сдружението е готово да подкрепи и да защити, да търси решение заедно със съответните инстанции на наболели конкретни проблеми в по-специфичните училища, в домовете... В момента се търсят и обмислят съвместни проекти със сходни организации у нас и извън България.
Благодаря ти, че писа.
Поздрави.

Darena

• Закоравял потребител
Здравейте, 37 410 човека!
Иска ми се да добавя и още нещо към написаното от мен относни децата с увреждания.
В момента тече общонационална кампания за набиране на средства и подпомагането на такива домове, но това е само временно решаване на проблемите и то на парче. Нужно е да се промени цялостната социална политика, както и заангажираните в тази област хора. Това може да се случи -  по-бавно, по-плавно, но е възможно.Т.е да бъдат обучени така хората и да се създадат такива условия за тези деца и възрастни, че да тече двустранно вътрешно развитие в потенциала както на заетите в тази област хора, така и на децата с увреждания.
В семинарните заниямания освен лекционен курс текат занимания с различни видове изкуства - рисуване, пеене, евритмия, пластика, свирене на музикален инструмент...Това не е арт терапия или музикална терапия!!! ТАМ ЧОВЕК "РАЖДА" НАНОВО СВОЯТА ПОЗАБРАВЕНА ДУШЕВНА И ДУХОВНА СЪЩНОСТ!!! Това му помага да открие вътрешните си потенциали и богатства без никога да е рисувал, пял, танцувал, свирил на инструмент. Съответно - у нас благодарение на това "проглеждане" в душата ни, се ражда нова, много по-фина сетивност за света около нас, за хората, с които общуваме. И това вече ни прави много по-мъдри, много по-отговорни, когато работим с деца или просто се грижим за собствените си деца. Научаваме се на партньорство, на зачитане и уважение към тяхната индивидуалност, но не като на книга, а  по един жив и сетивен начин.
Пуснах тази тема тук в този сайт, не само защото лично се познавам с Георги /Поздрави, Георги!!! Приятелски реверанс и към професионалния редакторски екип!!!/, а защото вярвам, че не случайно сте се събрали в този сайт и форум. Истинското изкуство се ражда много често от болката. То е като предусещане за едни по-различни реалии, извън материята и реалността. И тук има много такива хора. Самата аз пиша, рисувам, пея, танцувам. Рисуването го открих едва сега в себе си и съм много щастлива. И цялата тази сила и красота, които са в нас, можем наистина не само да ги оставим за нашата собствена или нечия приятелска душа, а ди ги дадем и на други, които имат нужда. Защото, онова, което сме отгледали в нас, ще загние, ако не бъде дадено навреме и на когото трябва!!!
Поздрави към всички 37 410 човека!

Darena

• Закоравял потребител
Допълвам горното си изказване, защото виждам, че доста хора минават през тази тема - от 1 април 2008 год. до 6 април 2008 год. Семинарът за насърчаване на лечебната педагогика и социалната терапия продължава в Благоевград. Изобщо не е късно хора, които наистина се интересуват да дойдат и да разберат за какво става въпрос, и разбира се, да се включат. По нагоре някъде има и-мейл.
Дорина

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.