Религиозното образование в училище/религия или общочовешки добродетели/!

Автор Тема: Религиозното образование в училище/религия или общочовешки добродетели/!  (Прочетена 3144 пъти)

Darena

• Закоравял потребител
  • Публикации: 34
Пускам тази нашумяла тема,търсйки различните ви мнения, защото в мен също има известни противоречия - едновременно положителност по отношение на вкарване на християнските добродетели в нашите училища, но пък - неприемане на сляпата религиозност и догматичност, която определено не е за деца от 1 до 4 клас. Все пак пътищата към Бога са различни и всички те носят в себе си определени морални и нравствени категории и норми. Нужна е една толерантност и към всички останали и право на избор. По един хубав и пълноценнен начин  християнските добродетелите могат да достигнат до нашите деца, заедно с останали, идващи от други времена, традиции и религии и те да се научат да ги разпознават, да ги преживяват, да ги търсят чрез примерите в живота си. Но религиозността е нещо различно. За нея е нужна зрялост, преживявания през годините. Тя не може да бъде "научена", а и не трябва. Тогава ще се изроди и ще стане един меко казано "талибанизъм" на сляпо и безпрекословно вманиачаване. Религиозността може да бъде преживяна и достигната в годините, иначе се насажда по един фалшив начин. Моля ви за мнения!!!
« Последна редакция: 18 февруари 2008, 08:04 от Darena »

Darena

• Закоравял потребител
Здравей! Напълно споделям мнението ти по отношение на предмета "Вероучение" и мястото му изобщо в нашате образование. Но в края има нещо, върху което ми се иска още да поразсъждаваме:"Защо училището да учи децата на добродетели? Каква е работата на родителя тогава, не трябва ли той да възпитава детето си, както той сметне за добре...Работата на учителя е да дава знания, а не да възпитава и дисциплинира ученика още от крепката му ученическа възраст..." - ще пусна нова тема.
Поздрави! :)

Darena

• Закоравял потребител
Напротив, изобщо не се шегувам!  :)Пуснах новата тема. В крайна сметка онова, което не е развито в хората още от детската им възраст и някой, някъде го е затрупал, сега го има тук в този чудесен сайт.Нещата трябва да се излеят от тези хора. Затова пишат, рисуват, творят...Това е истината.

Darena

• Закоравял потребител
Здравей!
Наистина всеки има право да вярва или да не вярва в Бог! Въпреки, че според мен той е най-важната част от човешкия ни житейски пъзел. Затова рано или късно неминуему достигаме до него/ зная го от дистанцията на моите преживяни години/, за да подредим пъзела. Въпросът е това да стане по един естествен, а не насилствен начин, като наша собствена опитност. И този естествен начин е това да се случи в родното ни семество чрез приказки, разкази,свързани с определени добродетели, които в крайна сметка не са само християнски, а общочовешки.
Поздрави и весела вечер! :)

vili_tr

• Закоравял потребител
  • Публикации: 38
Аз съм против.Първо човек сам избира в какво да вярва.Другото,което е как може едно дете от 7 до 10 годишна възраст да усмисли религиозното образование.
Още повече религията не е предмет ,а душевно усещане,не може да накараш никой да вярва в нищо.Да хубаво е децата да ходят на църква,но мисля,че родители те има могат да ги възпитат достатъчно добре в религиозно отношение.
 А за училище и общочовешки добродетели в него не ми се говори,защото покрай всички абсурди в образователната ни система,на който се нагледах тази година,нямам думи....
Това се очертава поредният експеримент на управляващите,които ни имат май за идиоти...но това е друг въпрос.
Човек трябва да търси радостта в малките неща, да се радва на това, което има днес и да гледа напред, дори да го боли, защото УТРЕ винаги е по-значимо от ДНЕС.

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
Всъщност един малък човек - да речем 6-7 годишен няма свой избор в какво да вярва и в какво - не. Това избират родителите му в първите седем. По-късно той сам прави личния си избор. И ако говорим за религиозно възпитание, това е работа на семейството, не на училището. Човекът, тръгнал на  училище, трябва да си отиде там вече възпитан в някакви ценности. Както и в това коя точно религия да изповядва. Забележете - ценностите на всички религии са едни. Макар всяка една религия сама по себе си да е тясно пространство, те всички изповядват едни и същи добродетели. И никоя църква не държи монопола върху тях и Бог.
Моето семейство е католическо."Яката вяра". Дъщеря ми тръгна на училище 7-годишна и вече беше преминала катехизъм и беше получила първо причастие.  На 6 години беше изчела Библията за деца и бяхме гледали няколко религиозни филма. Ако трябваше да учи  вероучение в училище, мисля че тя трябваше да обучава преподавателите, преминали някакъв религиозен ПУЦ.
Слава Богу, днес на 22 години възгледите й са доста по-широки и прави разлика между вяра и религия. И то пак благодарение на семейната среда.
Така че - никакво вероучение и никакви ценности в училище!
"Вероучение" - учене във вяра? Вяра не се учи.
Църквата да си намери друг начин да оцелява. Не вярвам в нейната безкористност.
« Последна редакция: 18 февруари 2008, 10:09 от mishona_art »

tyrseshta

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
Съграсна съм,че предметът Религия няма място в училище.И че това не е начинът за "спасението" на Църквата.Но не е правилно да се счита,че теорията няма нищо общо със самата вяра.За да поддържа дадено изповедание,човек трябва ДА ЗНАЕ ,т.е. да научи зад какво застава и какво отстоява.Това е все едно гражданинът да се чувства патриот без да познава историята на своята държава,без да е докосвал учебник по история и т.н. Това в религията би се равнявало със сляпо поклонничество.Може би цялата идея с въвеждането на въпросния предмет е преодоляването на все по-завладяващият упадък в народната ценностна система.Но вместо "висшестояшите" да се заемат с уреждането на битовите,материални въпроси,те "пробутват" духовните (които наистина не са свързани с
 политиката). Може ли гладният,безработен човек да мисли за църква...Не знам...всичко е толкова навързано.Трябва да се открие основата за проблемите и да се започне от там. Не съм убедена,че именно въвеждането на ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ предмет Вероучение е решението. По-скоро това предизвиква допълнителни отрицателни настройки в хората и дикусии като тази тук .  ...

mishona_art

• Закоравял потребител
  • Публикации: 47
Цитат на Търсеща: "Но не е правилно да се счита,че теорията няма нищо общо със самата вяра.За да поддържа дадено изповедание,човек трябва ДА ЗНАЕ ,т.е. да научи зад какво застава и какво отстоява."
В такъв случай е по-правилно да се изучават религиИ или поне най-разпространените. Тогава никоя религия или никоя църква няма да претендира за авторство или за монопол върху вярата. Тогава ще се изясни, че всички монотеистични религии имат един корен, че Бог е навсякъде и че всички сме едно. И религиозните противоречия ще отпаднат.

tyrseshta

• Новак
  • *
  • Публикации: 2

Цитат на mishona_art :
"В такъв случай е по-правилно да се изучават религиИ или поне най-разпространените."
Разбрах,че идеята ще си остане идея...В министерството били склонни,но главата на православието в България настовал на монопол...
(Край на историята?)

Ангар

• Луд форумджия
  • Публикации: 158
Прегледах темата и бях много приятно изненадан от това, че много хора мислим еднакво - че вероучението не трябва да се завръща в училищата!

Дори ще кажа: може много грешки в образованието да е имал социализмът, но само заради това - че ни е спасил от вероучението, трябва да му бъдат простени! Защото както чета в книгите - като се започне от тези на Бранислав Нушич та и досега - най-зверски са биели учениците преподавателите по вероучение!

В училище трябва да се върне изучаването на дарвинизма (ако след 1989 година са го премахнали като предмет). Защото срам и позор е за един среднист и висшист да вярват, че човекът е създаден от кал във вида, в който сега съществува!

sweety_star

• Луд форумджия
  • Публикации: 144
Принципно нямам нищо против изучаването на религия, но като СИП. Наистина е доста неприятно да ти се натякват някакви правила, които ако не спазваш, ще отидеш в Ада и ще те варят в казана...  :D Шегувах се, разбира се.
  В днешно време много малко хора вярват в Бог и свръхестествени сили. Те имат това право, но не мисля, че някой, който смята, че 10 - те Божи заповеди са "Приказки от 1001 нощ" , трябва да учи религия. Това директно ще го превърне в мъченик...  :D

TeMiDa

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 17
  • BE-THE-BEST!
Аз съм против, наистина никой не може да те задължи в какво да вярваш (или не). А и учебната програма е толкова натоварена с по 7-8 часа, само това остава...
Ще ми подариш ли огледало? С две стъкла?
В едното да се гледам сутрин, а в другото - като се появи луна.
В едното да изглеждам жива, истинска, като смеха.
А в другото да виждам себе си, каквато съм - сълза.

Ще ми подариш ли огледало, с две стъкла?
В едното да се виждам, като изгрев слънце, а в другото като нощта.
В едното да изглеждам чистa и добрa.
А в другото да бъда грубa, безкомпромиснa и зла.

Ще ми подариш ли огледало?
С две стъкла!
За да видя, каква съм била преди и що за човек съм сега

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.