Как мислите? Може ли да се изкарват пари от изкуство?

Автор Тема: Как мислите? Може ли да се изкарват пари от изкуство?  (Прочетена 13281 пъти)

Snowwhite

• Форумен лъв
  • Публикации: 298
Ако си неугледен си ти трябват познанства-"има хора,върху които и сопола си няма да хвърля,но се оказаха познати на съученика ми от гиманзията" съм го чувала знаеш ло колко пъти и то от доста толерантни и бая умни хора.Не всички са много красиви,обаятелни и контактни личности,като нас с теб :tongue3: .
Няма по лесно от това да живееш в приказка-просто отваряш широко очи и сънуваш на воля!!![/size][/color]

MetaloN

• Маниак
  • Публикации: 63
:evil: ето защо спряхме да си говорим .... ъ-ъ-ъ-ъ

както и да е. работата остава най-много което е много важно  :wink:
Никак не е лесно да сънуваш. Особенно когато сънят е толкова истински.

Животът е песен ... тъжна песен!

Snowwhite

• Форумен лъв
  • Публикации: 298
Ет' точно(реплика от?от?)
Няма по лесно от това да живееш в приказка-просто отваряш широко очи и сънуваш на воля!!![/size][/color]

Аликс

• Закоравял потребител
  • Публикации: 39
Пари от изкуство могат да се изкарат,но те биха стигнали на твореца да си хапне няколко пъти.Съответно,поп фолка,никой не го намесва..."престижните" изпълнителки имат доста повече финанси от необходимото!
Хората уж ходят на театър,уж много го харесват,а в крайна сметка,вместо актьорите да бъдат подобаващо възнаграждавани,зарди таланта си,хората поставят  на пиедестал едни руси мацки.Има ли смъсъл да продължавам...

Пуполино

• Маниак
  • Публикации: 74
  • Луда, но безобидна
Що бе? За някои и поп-фолка си е изкуство. Колко наши изтъкнати поети и поетеси си изкарват хляба с това? Независимо от това кой го е изпял, когато текста си заслужава, то той просто си заслужава. Така че и в поп-фолка се намира истинско изкуство под една или друга форма, което носи добри доходи на създателите си.
Когато грехът стане хоби,
човек живее истински добре.

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

Аликс

• Закоравял потребител
  • Публикации: 39
Малко смислени текстове съм срещала в поп фолка.Честно казано,не го разбирам като изкуство.Просто не ми допада :lol:

HellMad

• Маниак
  • Публикации: 60
Вие знаете ли колко е хонорара на Джей Ло за концерта й в България! Е тогава как мислите, дали се изкарват пари от изкуство. Е, да, сега ще кажете, че и поп-а не е музика! Каръ Кокс прибра 15 хил. долара за 4 часа сет. Ако си талантлив - да, ако не си - не, както е във всяка професия. Ако можеш да "спакловаш" имаш работа, ако не можеш - нямаш.
Защото животът е прекалено кратък за обикновена музика...

Пуполино

• Маниак
  • Публикации: 74
  • Луда, но безобидна
Аликс, аз също не разбирам поп-фолка като изкуство, сам по себе си. За някои е, няма лошо, разбира се. Но след като има кой да го харесва, той е част от културата, независимо дали ни допада или не. А в момента тези творци взимат най-големите хонорари в страната ни.
С горното си изказване имах предвид, че за момента, ако говорим за поезия, поп-фолкът е единствената възможност за добрите поети да изкарат някой лев. Тук визирам Надежда Захариева, Евтим Евтимов.
Повярвай ми, че да си текстописец в тази сфера е доста доходно занимание.
Когато грехът стане хоби,
човек живее истински добре.

Моят свят
МОЯТ БЛОГ

Galina_B

• Закоравял потребител
  • Публикации: 27
Може. Зависи за какъв вид изкуство говорим. Като казвам "да", Визирам приложните изкуства и занаяти.

Човек

• Луд форумджия
  • Публикации: 208
Ами,аз реших да се изкажа като културолог.
Изкуството бива два вида: елитарно и масова култура.
Поп-фолка, J Lo, която е в областта на поп музиката са масова култура,от нея се правят пари в зависимост от това, доколко е успешен продукта.Това си е бизнес.
Елитарна култура пък е например класическия балет,операта,книги като "Машината на времето","Пътеводител на галактическия стопаджия",от такива неща се изкарва по-малко,все пак ако си професионалист се изкарват.
В България,ако се занимаваш с високо изкуство професионално и ако заплатата ти не идва от държавата  просто не става.(Примерно балет АРАБЕСК,или автора на статуята на София,кой би платил за тази статуя освен държавата)

Galina_B

• Закоравял потребител
В България,ако се занимаваш с високо изкуство професионално и ако заплатата ти не идва от държавата  просто не става
В тази връзка искам да попитам: има ли в България автори на литературни произведения които да получават някакво заплащане (нямам предвид щатна заплата), а не сами да плащат за издаване на творбите си?

Vrabcheto

• Закоравял потребител
Има  два   съюза   на  писателите....СБП  и  съюза  на  независимите... :D

.......................................
Обикновено  ,когато  издателството пусне   в  продажба   книгата  на  някой  автор  -то  при  закупуването   от   читателите  -издателството  плаща  процентите   на  автора....

поне  така  би  трябвало  да  бъде.....
Но  е  истина  , че  Поезията    не е приоритет  на  издателствата...Всъщност  -  какво   означава   думата  Поезия....Чел   съм   стихосбирки  на  утвърдени автори  ,които  са  пълен   кич.....
Но  се  купуват   , защото  такава  е    изкуфялата  логика  на  пазара...
И  обратното  -  има   творци,които  никой  не  издава ,но  същите  горепосочени  си  остават   поети   докрая  на  Живота...

RalitsaAleksandrova

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
Здравейте приятели, Казвам се Ралица Александрова и искам да предложа тази нова тема на обсъждане. Преди няколко години след като прекарвах живота си на сцена пътувах в чужбина и правех записи реших да се откажа от музиката. Просто разбрах нещо за себе си: никога не можех да печеля достатъчно и сигурни доходи от това, което правя. И тъй като това ме караше да се чувствам неоценена реших, че просто не съм достатъчно добра да се занимавам с изкуство. Но от известно време разбирам, че има много хора, които са много талантливи, пък никога не бях чувала за тях. Така че се чудя възможно ли е наистина да се печели от изкуство?
Моля всички, които са изкарали пари със своето изкуство да споделят опита си тук. Ще се радвам и на мнения. :D
Поздрави: Ралица.

RalitsaAleksandrova

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
Здравейте виждам ,че по темата която пуснах преди няколко дни няма никакви коментари и отговори.Опитвам се да разбера къде е причината -това един маловажен въпрос ли е според вас? Или може би не желаете да споделяте опита си за да не се възползва някой от вашите идеи и контакти?Ако темата е тъпа просто ми кажете да я изтрия и да не занимавам хората с нея.

Vrabcheto

• Закоравял потребител
Само придворните  поети    са  богати...Истинските   поети    са  ( почти  винаги  така  да  се  каже )   в  немилост...Дори  и  издателствата   да  печелят     на  техен   гръб...Поетът  не  твори  за  пари...

При  музиката  е  друго...
Ти   сама  си  се  убедила    ,  че  примерно  ,когато  една  българска  група  отиде  да  свири   за  няколко месеца   в   Скандинавия  -например
изкарва    прилични  доходи,  така   че   даже  и    музикален   магазин  някой  от   групата може  да  отвори  ...Да  н е   говорим   ,  че  Добрата  стара  Европа    е  залята   от  талантливи  български  оркестранти  ,  които   живеят   на  едно  много  високо  ниво  ..........

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.