Как се пише сценарий?

Автор Тема: Как се пише сценарий?  (Прочетена 11829 пъти)

presian_penchev

• Закоравял потребител
  • Публикации: 27
Как се пише сценарий?
« -: 05 септември 2008, 19:13 »
От известно време в главата ми се върти един въпрос на който не мога да си отговоря. А именно ,,Как се пише сценарий на филм?". Също така и каква е разликата между писането на разказ и писането на сценарий? Ако някой е наясно нека пише тук. Ще му бъда благодарен. :)

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 605
Re: Как се пише сценарий?
« Отговор #1 -: 06 септември 2008, 11:12 »
Има два начина за писане на сценарий за филм. Първият /и по-нормалният според мен/ е по вече съществуващ разказ, повест или роман. Романът трудно се кинематогрофира, поради многото герои и сюжетни линии, които трябва да се вмъкнат във формат 100-150мин. Този начин се практикува по целия свят, а и в България до преди двайсетина години. До тогава са и успехите на българското кино. По вече създадено произведение писателят и режисьорът започват работа и създават т.н. сценарна книга. В последствие тя търпи известни промени и развитие на снимачната площадка. Стар, класически начин за правене на филми...
Вторият е "модерният" американски начин за правене на сценарии. В него на първо място стои финансовият интерес на продуцента /нека не забравяме, че евреите държат здраво Холивуд/, а авторът е длъжен да се съобразява с това и да предложи сценарий за касов филм. Друг е въпросът, че не винаги нещата се получават, но е истина, че художествената страна на тези филми е сбутана някъде между изрязаните при монтажа кадри... Та при този начин на писане има три етапа за създаване на сценария. Или по-точно са два, но в първия влизат анотация и синоспис, а едва във втория етап след намиране на продуцент и ПАРИ започва истинското писане на сценария. Анотацията, или идеята е не повече от 5-6 изречения. Тя трябва да грабне вниманието на продуцента, за да отвори синопсиса. Той вече е 5-10 страници и по същество си е обикновен разказ без диалози, без второстепенни герои и несъществените случки, които се "лепят" едва на следващия етап. Ако и синопсисът грабне вниманието на евентуален продуцент, ако той успее да намери финанси, режисьор, екип и т.н.; едва тогава сценаристът започва същинския сценарий. Защо не по-рано? Защото не знае в каква посока и сюжетна линия ще тръгнат изискванията на режисьора, а и на "чичко-паричко"...
Но да оставим Холивуд и да видим как стои въпросът с писането на сценарии у нас. Понеже няма училище за сценаристи, но пък НАТФИЗ бълва випуск след випуск режисьори, някои от които се пенсионират с по 1-2 филма /най-вече документални/, то същите решават, че писането на сценарии е фасулска работа. И са прави за себе си, особено като се има предвид, че са в гилдията, която все още е на държавна хранилка. А най-добре се цица от държавния бюджет... Резултатите? Ще цитирам няколко цифри. Филмът "Разследване" е гледан от 5672 зрители в цяла България. За да бъде разпространен в частни киносалони НФЦ е платил на същите 22008.00 лв без ДДС... "Обърнатата елха" - 4212 зрители, 8450.00 лв държавна помощ само за да се прожектира... Да продължавам ли? Обаче това не пречи на "продуцента" на въпросните "шедьоври" да иска държавна дотация от Министерството на културата за написване на следващия сценарий от г-жа Иглика Трифонова в размер на 123200.00 лева!!! Само за сценарий! За филма още 7 млн. евро. И ще ги получи, помнете ми думата! А филмът ще е "Лъжесвидетел", ще се снима в Холандия и ще бъде гледан от 4-5000 зрители в България. Определено има хляб в българското кино! Особено за някои избрани! Но защо ли след като гледам направеното от тях, си спомням с тъжна носталгия за българските филми отпреди двадесет-тридесет години, а не мога да си спомня какво ставаше в "Летете с Росинант" например...
Пресияне, един съвет от мен, ако приемеш разбира се - пиши си разказите, а сценариите остави на "сценаристите" от НФЦ!  :)
« Последна редакция: 06 септември 2008, 11:17 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

presian_penchev

• Закоравял потребител
« Отговор #2 -: 08 септември 2008, 19:20 »
Да ви кажа коментарите ви ме хвърлиха в размисъл... и в известен страх. Определено писането на сценарий няма да е лесно начинание, но съветите ви са страшно полезни и мисля, че за сега ще мога да се справя със синопсиса и анотацията. Нататък ще видим.
Имам и още един въпрос: В България би ли се заел някой да прави филм по сценарий в научнофантастичен или хорър жанр? Въобще имат ли подобни жанрове почва у нас?

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 605
« Отговор #3 -: 08 септември 2008, 19:40 »
Хенри, съжалявам, но бъркаш, ако смяташ да ме изкараш антисемит! Това за евреите в Холивуд бе само констатация, без никакъв антисемитски подтекст. Но след твоето връщане, редакция и задълбочаване в тази посока вече и на мен не ми изглежда така... Съжалявам, ако съм засегнал някого преди или след изправянето ми пред стената на позора и моля за извинение!
За да приключим тази част на темата - едни от най-добрите сценаристи в българското кино са Валери Петров и  Мориц Йомтов /единият от братя Мормареви/. Всеки може да назове поне един филм по техен сценарий. А името на актьора е Ицхак Финци, нищо че всички го наричат "Ицко"...
Един IP адрес - един глас за произведение!

Смешко

• Маниак
  • Публикации: 98
« Отговор #4 -: 08 септември 2008, 19:41 »
като те чета Пресияне , не се обиждай , ма все едно си на 12, не на 20 ... единственото, което имаш е ...мерак ... (не споменавам, имаш ли или не потенциал за такова нещо , обърни внимание ... друго имам предвид )...и мисля че почваш отзад напред ..напиши си ти ...напипай идея ...напиши ..разказ (по горе и терминологично са ти ги обозначили ) ... пък после трансформирането на това което си написал в точно определена форма (сценарий за филм ) според мен не е толкова ..не че не е важно ... но се прави ...как да го кажа ...по шаблон ...

и да ти кажа скоро гледах българо-македонския филм ..(не си направих труда и заглавието да запомня ) ...Притопляне на вчерашния обяд ...май ...та ...ПРИЛИЧАШЕ НА ФИЛМ ... ПОЧТИ ДА СТАНЕ ...  та давай ... трябва да има конкуренция там ...ако това е проблемът поне аз така си го обяснявам...

Поздрави и успехи!!!... квото стане ... ебати, много питаш ...  :D

« Последна редакция: 08 септември 2008, 19:48 от Смешко »

presian_penchev

• Закоравял потребител
« Отговор #5 -: 08 септември 2008, 21:52 »
Еми че ще питам, как няма да питам. :D Както се казва ,,Вземи му работата от ръцете" или ,,Открадни му занаята", пък каквото научиш, остава ти за цял живот.

Славов

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #6 -: 14 ноември 2008, 10:37 »
Пресияне, имай смелост и напиши сценарий за филм. Ако го преведеш на английски можеш да го предложиш и на чужд продуцент. В САЩ правенето на филми е на пазарен принцип, в Европа може би се използва меценатството на държавата, но смисъла от правенето на филми е хуменистичните послания, които те отправят до зрителя. Тези послания се отправят с художествени средства и зрителя без да разбере, под въздействието на естетичните усещания се повлиява от киното и става повече човек. От огромната годишна продукция, която бълва Холивуд най-много два, три филма изпълват тази мисия на киноизкуството. Така че, не си мисли, че всички сценаристи, включително и в чужбина са някакви гении. Опитай!

presian_penchev

• Закоравял потребител
« Отговор #7 -: 14 ноември 2008, 13:01 »
Благодаря на всеки за предложената информация.

john-hensley

• Новак
  • *
« Отговор #8 -: 15 юли 2009, 18:12 »
Браво момчета и  на мен много ми  помогнахте ,понеже и аз изкам да направя сценарий за някой фентъзи филм .  Съгласен съм с мнението  че първо е по-добре да го направиш като разказ ,а чак тогава го трансформирай на сценарий :) :) 8)

john-hensley

• Новак
  • *
« Отговор #9 -: 15 юли 2009, 18:42 »
Ако изкаш да  създадеш сценарии първо трябва да съставиш разказ ... или роман ? Говоря  за  хорър ,приключенски или фентъзи жанр.. :)

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 891
« Отговор #10 -: 18 юли 2009, 00:24 »
Ако изкаш да  създадеш сценарии първо трябва да съставиш разказ ... или роман ? Говоря  за  хорър ,приключенски или фентъзи жанр.. :)

а най-преди това трябва да се научиш да пишеш правилно на езика, на който ще твориш.
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

truthiseek

• Закоравял потребител
  • Публикации: 48
« Отговор #11 -: 18 юли 2009, 01:18 »
Всъщност, изобщо не е задължително. За тая работа има редактори. Едни от най-големите писатели са имали доста сериозни проблеми с правописа, пунктуацията и граматиката на родните си езици. :)
Mundus vult decipi, ergo decipiatur.

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 891
« Отговор #12 -: 18 юли 2009, 12:33 »
Всъщност, изобщо не е задължително. За тая работа има редактори. Едни от най-големите писатели са имали доста сериозни проблеми с правописа, пунктуацията и граматиката на родните си езици. :)

и? какъв е изводът? колкото по-неграмотен, толкова по-велик и известен?  :banghead:
чудесно оправдание и още по-чудесен съвет! :withstupid:
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

truthiseek

• Закоравял потребител
  • Публикации: 48
« Отговор #13 -: 18 юли 2009, 17:26 »
Уоу, колко негативна енергия. :D

Не помня да съм давал съвет, не помня да съм оправдавал някого. Още по-малко да съм твърдял, че "колкото по-неграмотен - толкова по-велик и известен".

Просто констатирах факт.
Mundus vult decipi, ergo decipiatur.

Wali

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
« Отговор #14 -: 26 юли 2009, 23:33 »
Около тридесет години писах и редактирах телеви-
зионни сценарии за лит.спестакли,новели,очерци,
док.филми.Има значителна разлика между телеви-
зионен и киносценарии,както и за различните
жанрове трябват различни умения и талант.Сцена-
ристиката като всяко изкуство е процес и твор-
ческа съдба...Случайно, може някоя хрумка да свърши работа,но...Трябва визоално мислене,умение
да се се изразявате диалогично-ако е игрално...и
да работите с екип,с който да имате близки вкусове интереси,усещания за нещата...Четете сценарии...
Свържете се с режисьори и актьори като с приятели.
Споделяйте с тях и ги чувайте-но само онези,с които сте сродни души...Wali./Виолета Томова/

: ??:??