Оригинал и менте!?

Автор Тема: Оригинал и менте!?  (Прочетена 1227 пъти)

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
Оригинал и менте!?
« -: 08 юни 2009, 11:11 »
Оригинал и менте!

Наскоро получих добра възможност и, случайно, в "Замунда" (или "Арена"?) попаднах на "Крадци на велосипеди". Филм на Виторио Де Сика от 1948г., с признание, носител на награди, част от историята на киното. Черно-бял, естествено. Без да съм много сведущ по въпроса, предполагам, че филма е от началото на италианския неореализъм в киното. Филм -класика, в най-добрият смисъл на думата-образцово художествено произведение, носещо и представящо характерни черти на времето си, но и притежаващо вечни стойности, характеристики и чар, проявени на различни нива и планове, както и цялостно.
   Пак наскоро излъчиха по телевизията филма "Дзифт"-също черно бял (това е повода за сравнението). И той-филм с награда..., "търсен" от киноразпостранители....Не познавам достатъчно добре Люба Кулезич като кинокритик , но, мисля, че е сериозен такъв!...Доверих и се за филма-тя не го одобрява. Спомням си, че като ЕДИН от недостатъците му посочи усета, който филма дава, за вторичност (спрямо разни образци от подобен жанр). Съставих си и частично мнение и по рекламите за филма. В крайна сметка стана това, което предполагах-не се прежалих да го загледам по-сериозно, този филм, защото предварително бях решил (предразсъдък), че "степента на долнопробност на филма" е прекалено голяма!??...Допускам, този режисьор(Гърдев), чието име е познато на обществеността, да е проявил някакви похвални умения, да има някакви частични добри или много добри резултати в този филм, но пак повтарям ПРЕДПОЛОЖЕНИЕТО си- филм с долнопробна и комерсиална насока на художествения тласък!?

Ако някой е гледал филма и не е поотблъснат от опита ми за малко високопарна и надменна оценка за него, може да си каже мнението ... и, съответно, ако не е така отрицателно като моето, да ме накара да се замисля, дали пък филма не е имал повече достойнства, отколкото предполагам, защото не бих искал да съм много несправедлив спрямо него-все пак, не съм го гледал (освен началото , откъслечни сцени и рекламите му)!

Лозунг: Нека избираме оригиналите, не ментетата!  :o :)
« Последна редакция: 08 юни 2009, 12:02 от refab »

lotos

• Маниак
  • Публикации: 57
Re: Оригинал и менте!?
« Отговор #1 -: 10 юни 2009, 18:26 »
Бях любопитна да гледам филма, но не го открих в "Замунда".Може би и аз ще стигна до същото заключение, но бих искала да имам собствена преценка. Ще го потърся да го гледам.

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
« Отговор #2 -: 12 юни 2009, 11:20 »
Бях любопитна да гледам филма, но не го открих в "Замунда".Може би и аз ще стигна до същото заключение, но бих искала да имам собствена преценка. Ще го потърся да го гледам.

А "Крадци на велосипеди"?  :) ....Той, впрочем, макар че  е "гледаем", не е от типа на съвременните продукции за масова употреба, при които често по типичен занаятчийско-холивудски маниер са добавени в съответните пропорции увлекателност и лустросана и хладнокръвно-бизнесменски премерена доза на интелектуалност и емоционална интелигентност?  :)

Mira_X

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #3 -: 26 юни 2009, 19:36 »
"Дзифт" като сюжет, не е нещо особенно (поне за мен), но като визия (сравнен с много други БГ филми) е страхотен. :D

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.