Контрапункт за един небезизвестен филм

Автор Тема: Контрапункт за един небезизвестен филм  (Прочетена 2147 пъти)

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
Понеже , така и така в категория отбелязах едно мое мнение за филма "Осъденият на смърт идва", реших да го пренеса във форума. Ето мнението, с известни промени:

"Да кажа и за филма "Осъденият на смърт идва"!... Преди това ще отбележа, че аз съм съгласен с решението на обществото да върви към пълна отмяна на смъртната присъда!... Малко по- особен е въпросът за това, дали доживотната присъда да подлежи на промяна, т.е. да може да е срочна!... Моля, ако някой желае, пак да погледне горните три реда (за да няма недоразумения), преди да прочете мнението ми, че въпросният филм ("Осъденият на смърт идва") дава голям вот в полза на смъртното наказание!... Да именно И в полза на смъртното наказание!... Доводите ми са следните: Единствено благодарение на това, че главният герой , в чиято роля беше Шон Пен, беше осъден на смърт ( и със съдействието на монахинята, все пак), той направи самопризнания, разкая се и отново стана човек - върна си човешкият образ!... Спомняте ли си какъв беше героят, как се държеше, напр., по време на следствието, как се отнасяше към роднините на жертвите!... Пак повтарям - във филма се видя ясно как благодарение на това, че беше осъден на смърт, както и с помощта на монахинята, той се покая и стана отново човек!... Ако не беше смъртната присъда, хипотетично може би щеше да се случи същото - да стане пак човек, но можеше и да не стане ( или поне -чак дотам човек, както беше показан във филма!)
Обръщам отново внимание, че с това си мнение за филма, не взимам позиция за или против смъртното наказание!
    Нека си припомним в интерес на истината и това, че героят на Шон Пен беше манипулиран от другият - по-истинският злодей, който, всъщност, се беше откачил, май, по някакъв начин от смъртно наказание!"

Ето тук е дискусията, ако за някой е интересно, откъдето написах вчера това си мнение:
http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=200321

refab

• Форумен лъв
Re: Контрапункт за един небезизвестен филм
« Отговор #1 -: 20 януари 2010, 11:23 »
И според теб промяната настъпи поради факта, че беше осъден на смърт?
Колко от осъдените на смърт според теб се променят така? Ако твърдението ти е вярно би трябвало да са всички. Обаче аз съм сигурна, че при една проверка по въпроса ще установиш, че е почти никой.

На въпроса ти отговарям, че това обстоятелство - че ще му бъде отнет живота като наказание, изигра основната роля - така, както съм го описал в коментара - да не се повтарям.

Защо считаш, че трябва да се променят или всички, или никой!?... Освен това,  веднага след тезата ти, почти влизаш в противоречие, като признаваш, че при някои се случва ("...при проверка .....почти никой..." , т.е. поне при някои се случва, при други - не!)

Според теб, каква беше основната КОНКРЕТНА повод - причина, за да се преобрази героят на Шон Пен?
 :)

refab

• Форумен лъв
« Отговор #2 -: 20 януари 2010, 12:28 »
И според теб промяната настъпи поради факта, че беше осъден на смърт?
Колко от осъдените на смърт според теб се променят така? Ако твърдението ти е вярно би трябвало да са всички. Обаче аз съм сигурна, че при една проверка по въпроса ще установиш, че е почти никой.

На въпроса ти отговарям, че това обстоятелство - че ще му бъде отнет живота като наказание, изигра основната роля - така, както съм го описал в коментара - да не се повтарям.

Защо считаш, че трябва да се променят или всички, или никой!?... Освен това,  веднага след тезата ти, почти влизаш в противоречие, като признаваш, че при някои се случва ("...при проверка .....почти никой..." , т.е. поне при някои се случва, при други - не!)

Според теб, каква беше основната КОНКРЕТНА повод - причина, за да се преобрази героят на Шон Пен?
 :)
Да, при някои се случва, както в случая, който обсъждаме. То оставаше да кажа, че не се случва хахах
Обаче ти щом твърдиш, че това е причината, то тя е налице при всички осъдени на смърт и значи всички би трябвало да се променят, но е факт, че не се. Значи причината за промяна е друга и тази причина е налице при нашия главен герой, затова той се промени ;)

Една предпоставка за нещо, не означава, че то непременно ще се случи!

Иначе, явно , ти имаш предвид, че в героят от филма се е събудила благодатност, "активирала" се е територия, която не е била "завладяна" от злото, от дявола, или, пък, е била "освободена", такава територия, и всичко това, катализирано от присъдата и отношението на монахинята....  Искаш да кажеш, че в религиозен аспект, се е проявил Божият промисъл за този герой, който се е осъзнал!
 Това, обаче, не означава, че в чисто житейски и светски план, не е вярна моята теза, изложена в началото!
  Да не забравяме, че става дума за художествено произведение!... Предполагам, че в действителността, извършителите на тежки престъпления, ако не се разкаят и смирят и преобразят по един или друг начин, което става, може би, по-рядко, се чувстват невиновни и неотговорни, т.е. даже и да си признават деянието, не си преживяват вината, така да се каже!?... Някои, може и да си остават толкова осатанени (или повече), колкото и по време на престъплението!?
  Със сигурност тези въпроси са обект на специализиран дял от психологията, който не познавам.

peeping4dsun

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #3 -: 30 ноември 2011, 16:16 »
Има един филм с К.Спейси"Животът на Дейвид Гейл" който е на същата тематика но е още по-добре направен.

slavinna

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 19
« Отговор #4 -: 07 януари 2012, 12:36 »
не съм го чувала, но щом казваш - няма да го пропусна

© 2003-2018, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.