Какво да правим с есетата, които не са есета?

Автор Тема: Какво да правим с есетата, които не са есета?  (Прочетена 3277 пъти)

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
Предложете какво да правим с есетата, които не са есета. Повод за въпроса ми е този коментар:

princessa (Тоня )     29-08-2004г. 17:10
Извинявай, Иване, но не става въпрос за "набутване", тъй като си мислех, че авторът определя какво по тип му е произведението!
В крайна сметка, думата "есе" е доста по-сложна, от колкото се прави да изглежда! Не те моля да се съгласиш с мен, а да ме разбереш защо го казвам и защо съм толкова изненадана! Можеш сам да погледнеш датата, когато съм изложила коментара си. Ще видиш, че първо (като слабост)съм прегледала есета и затова съм била толкова изненадана!
Сега разбирам как стоят нещата! И все пак твърдя, че не са есета есетата в сайта! Извини ме!

Anonymous

• Гост
Re: Какво да правим с есетата, които не са есета?
« Отговор #1 -: 25 ноември 2004, 00:20 »
Цитат на: Simba
Предложете какво да правим с есетата, които не са есета. Повод за въпроса ми е този коментар:

princessa (Тоня )     29-08-2004г. 17:10
Извинявай, Иване, но не става въпрос за "набутване", тъй като си мислех, че авторът определя какво по тип му е произведението!
В крайна сметка, думата "есе" е доста по-сложна, от колкото се прави да изглежда! Не те моля да се съгласиш с мен, а да ме разбереш защо го казвам и защо съм толкова изненадана! Можеш сам да погледнеш датата, когато съм изложила коментара си. Ще видиш, че първо (като слабост)съм прегледала есета и затова съм била толкова изненадана!
Сега разбирам как стоят нещата! И все пак твърдя, че не са есета есетата в сайта! Извини ме!
Ами кажете какво значи "есе" според вас и по принцип, какви са стереотипите.Този въпрос ще е полезен за много хора.

comforter

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
За есетата...:-)))
« Отговор #2 -: 28 февруари 2005, 23:41 »
От час съм в сайта и също бях изненадан от есетата в рубриката "есета".
Мога да дам подробен анализ на това, кога едно произведение може да бъде прието за есе... Но нямам такова намерение. Има си редактори в сайта, филолози и т.н.
Ще предложа компромисен вариант:
направете рубрика "Други", или просто "Графомания".

Благодаря за вниманието! Вие току-що прочетохте моето есе за есетата!;-)
Истината е една - само тази, която приема конкретната личност!

Double-D

• Форумен лъв
  • Публикации: 392
Ако текстовете са авторски, защо не? Лично аз одобрявам тази идея, а предполагам и останалата част от администрацията ще я хареса.
We live thinking we will never die.
We die thinking we had never lived.
Cut it out.

toxin

• Публикуващ редактор
  • Маниак
  • Публикации: 55
Точно тази тема търсех днес и бях сигурна, че я има! Съжалявам, че е останала без по-нататъшно разискване, но понеже ми идва в повече да връщам точно есета, които не са такива, се обръщам специално към новорегистрираните автори – бъдете по-внимателни, когато избирате категорията за произведенията си! Да, рядко се случва да се разменят местата на „поезия” и „проза”, но с есетата е страшно! Има някакъв бум на текстове, които незнайно защо авторите им определят като „есе”. Вярно е, че понятието варира в доста широки граници, но не може да се набутват, грубо казано, в този жанр няколко плачливи реда, в които обвиняваме любимия, че ни е зарязал, примерно. Всеки средношколец има поне бегла представа що за „птица” е есето, така че ако решите да поразсъждавате аргументирано върху дадена тема, заповядайте в света на есетата!

Тук ще вмъкна и още нещо, този път по повод „досадните” правопис и пунктуация. Като гледам колко се е изписало по тази тема във форума, си задавам въпроса „Автори, като не четете постовете на колегите, поне не виждате ли какви корекции са направили по текстовете ви, та от кумова срама да спрете да пишете както си знаете и да започнете да го правите по правилата?”

estrellaangel

• Закоравял потребител
  • Публикации: 27
Re: Какво да правим с есетата, които не са есета?
« Отговор #5 -: 01 август 2013, 12:01 »
Достатъчно много информация има в интернет пространството как се пише ЕСЕ. Дори и тези, които са пропуснали преди време в часовете по БЕЛ, могат да наваксат липсите, като направят няколко пробни текстове по правилата, докато свикнат да пишат, така, както отговаря за жанра! Аз НЕ чета ЕСЕ-та именно поради изложената от toxin причина, че повечето НЕ са такива! Не може да представиш 10 реда с клетви, молби, увещания, рев, сополи, съжаление и да си мислиш, че си сътворил ЕСЕ-то на живота си! Вярно е, че самото наименование идва от essayer, което означава "опитвам, изпробвам", но нека тези опити бъдат качествени, пък било то и непрофесионални!

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.