За критиката - къде да поставим границите?

Автор Тема: За критиката - къде да поставим границите?  (Прочетена 3136 пъти)

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
Цитат
Думата стъклени е избрана защото има точния брой срички. Тенекиени има две срички повече, което съсипва стъпката. Все пак става дума за класически римуван стих

Беѕ коментар :!:
Аѕ собствените си проиѕведени ме е страх да ги редактирам ѕа да не се иѕгуби влоjенија смисал. Пројѕведениа по принцип не бива да се редактират колкото и да не са добри - остава си така!
ps.
пиша с македонска клавиатура в момента.

comforter

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
А защо??
« Отговор #1 -: 28 февруари 2005, 23:22 »
А защо е бил необходим коментарът:
"Доста груба намеса, иамйки предвид, че дори не си се постарал(а) да запазиш оригиналните чувства и идеи."
Не е ли по-добре да оставим на автора да прецени предложената му редакция, или да отговори, или въобще да премълчи?!...
Истината е една - само тази, която приема конкретната личност!

горицаЗелена

• Новак
  • *
  • Публикации: 9
За добронамерената критика
« Отговор #2 -: 03 март 2005, 17:26 »
Въпросът с отзивите е актуален във всички поетически сайтове. За да даваш оценка, коментар, критика или отзив към дадено произведение, се предполага, че трябва добре да познаваш материята, в случая поезията. Поезията, както и всяко едно изкуство, се изгражда върху определени принципи и правила. Различните стилове в изкуството налагат различни средства на изразяване.
 Един кратък преглед върху поезията на романтизма, символизма, сюрреализма, диаболизма и модернизма ще ни посочи основните разлики. Лично аз не възприемам начина да се пишат в свободна форма "свободни съчинения", макар че доста творци наричат създадената по този начин поезия модерна и самонадеяно обвиняват другите в недостатъчна интелигентност и проницателност. Но това е друга тема.
 Моето лично убеждение е, че за да бъде един отзив стойностен, полезен и стимулиращ, той трябва да бъде базиран върху определена поетическа култура и знания. Затова уважавам всеки, който критикувайки, предлага по-добри варианти и се аргументира. Несъмнено поезията е преди всичко емоция и естествено тя събужда емоции. Затова и голяма част от коментарите и тук, и в другите сайтове,  са преди всичко емоционални от типа на "Чудесно е", "Хареса ми" и т.н. Според мен обаче те, зареждайки положително суетата на твореца, не  му помагат да види недостатъците и слабостите на произведението си, а съгласете се, такива изобилстват.  Публикуващите млади хора тук имат нужда от съвет, от добронамерена критика, от препоръки , защото някои от тях имат заложби. Всеки пишещ се нуждае от тях, ако е достатъчно отговорен към това, което създава.  В този смисъл считам, че преди нещо да се предложи за публикуване, то трябва поне малко да "отлежи", авторът да го погледне не само през очите на първата емоция. Ще цитирам една мисъл на Д. Дамянов по памет, че най-лесно се четат  най-дълго създаваните стихове.  Така че нека сме по-отговорни към това, което публикуваме, и нека не  отхвърляме добронамерената критика, защото сме далеч от съвършенството. Всяко едно нещо може да стане по-добро, ако има кой да ти помогне. Затова е необходимо  да имаме смелостта да признаваме грешките и слабостите си. Това обаче не е поетическа категория, нали:))) :wink: !

Simba

• Форумен лъв
Re: А защо??
« Отговор #3 -: 04 март 2005, 15:12 »
Цитат на: comforter
"Доста груба намеса, иамйки предвид, че дори не си се постарал(а) да запазиш оригиналните чувства и идеи."
Не е ли по-добре да оставим на автора да прецени предложената му редакция, или да отговори, или въобще да премълчи?!...

comforter, защото съм заядлив и Криво Огледало ме дразнеше като личност с присъствието си. Достатъчно ли е?

comforter

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
Браво!
« Отговор #4 -: 04 март 2005, 18:14 »
Браво!
Отлично!
Уважавам признанието ти, защото е честно и е мъжка постъпка от твоя страна!
Благодаря ти!
Ти спаси в известна степен честта на сайта, който ръководиш!
Значи си на правилното си място!

Успехи!
Истината е една - само тази, която приема конкретната личност!

Grimoir

• Закоравял потребител
  • Публикации: 40
Re: А защо??
« Отговор #5 -: 19 юни 2005, 22:42 »
Цитат на: Simba
Цитат на: comforter

comforter, защото съм заядлив и Криво Огледало ме дразнеше като личност с присъствието си. Достатъчно ли е?

Абе, достатъчно е, но колкото и да те дразни Кривото Огледало, доста добра редакция е направил. Друг е въпросът, че редакцията наистина  си е работа на автора. Криво просто е написал ново стихотворение, вместо да накара осичката да го направи.
А, и мисля, че идеите са запазени. Поне от моя гледна точка.
Всъщност, като стана дума за идеи: оригиналната мисъл си я знае само авторът и всички странични коментари са излишни: за Симба тенекето може да е символ,  за мен е все тая дали е тенеке или стъкло:все издава гаден звук като се чупи.
Важно е какво мисли оси4ка по тоя въпрос.
If Freaky Fred Found Fifty Feet of Fruit and Fed Forty Feet to his Friend Frank how many Feet of Fruit did Freaky Fred Find?

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #6 -: 20 юни 2005, 00:14 »
Извинявай - ма как я изрови тая тема  :lol:  :lol:  :lol: . Криво вече даже успя да докаже, че съм прав, че не е за тук и в момента не пребивава на сайта, а иначе - не знаеш цялата ситуация, защото той действително ни направи живота черен.

Grimoir

• Закоравял потребител
« Отговор #7 -: 20 юни 2005, 00:54 »
да, знам, че времето си тече. :roll:  И все пак, това, че цялата история е минало не променя мнението ми по въпроса. :lol:
Как намерих темата? беше от първите, които ми попаднаха. Не е толкова стара, явно. :roll:
If Freaky Fred Found Fifty Feet of Fruit and Fed Forty Feet to his Friend Frank how many Feet of Fruit did Freaky Fred Find?

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #8 -: 20 юни 2005, 01:04 »
Цитат
Пуснато на: Нед Авг 29, 2004 9:55 pm    Заглавие: За критиката - къде да поставим границите?

Цитат
Не е толкова стара, явно.

Хич.

Grimoir

• Закоравял потребител
« Отговор #9 -: 20 юни 2005, 23:27 »
времето е много относително понятие...... :salute:

EVALO

• Новак
  • *
По-добре да има критика...да не ставам аз крайна,ама се чудя на някои неща какво правят в този сайт...например драскано човече върху тетрадка...или стихотворение мн наподобяващо онези стихчета в лексиконите -,, ти си крем,ти си роза,ти си щастие е за мен"...а коментарите са напудрени до немай и къде -- ,,Ауу Ох Ах ВЕКИЛО Е"
От друга страна трябва да се спазва един тон и да се прояви уважение поне защото някой е седнал да прави нещо.....иначе за критиката...защо хората не пишат когато наистина имат нещо да казват..така лесно се похабяват думите...

Kotentseto

• Закоравял потребител
  • Публикации: 46
АРГУМЕНТАЦИЯ трябва да има!!!
защото едно просто "ау, чудесно!" и едно "глупости" са приравнени откъм стойност за произведението... разликата е действително в гъделичкането на суетата на автора. Търсенето на добрите и лошите страни е всъщност важното и полезното, но и за мен е трудно да го прилагам спрямо другите... някои виждат в това завист, други злонамереност... хора сме и не на всички можеш угодиш  :sad1:

EVALO

• Новак
  • *
АРГУМЕНТАЦИЯ трябва да има!!!
защото едно просто "ау, чудесно!" и едно "глупости" са приравнени откъм стойност за произведението... разликата е действително в гъделичкането на суетата на автора. Търсенето на добрите и лошите страни е всъщност важното и полезното, но и за мен е трудно да го прилагам спрямо другите... някои виждат в това завист, други злонамереност... хора сме и не на всички можеш угодиш  :sad1:
...всъщност довърши мисълта ми :)

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.