Тенденции

Автор Тема: Тенденции  (Прочетена 2391 пъти)

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
Тенденции
« -: 23 ноември 2010, 12:02 »
Хората имат естетически усет и въжделения. Чудя се, доколко този усет е сепариран от останалото им битие - социално и психологическо! Има го и въпросът, доколко той е осъзнат, а разбира се, доколко е сублимран и перфекциониран. Имам намерение да се опитам да обсъдя накратко случаите  когато естетическият усет е подчертано обособен като отделна зона, като ниша в личното битие и  обществения живот, от една страна, и от друга - когато няма осъзнатост за това, че естетическото преживяване би трябвало да присъства поне минимално и органично почти във всеки момент на ежедневието и проявите на личността. Мисля, че в подобни случаи на зонираност и отделеност, има предпоставки за своеобразна мумификация на този усет и на вкарването му в клишета, които дори, не са на този,  който ги налага, защото такъв човек, евентуално, няма достатъчна идентичност и личностна интегрираност. И поради тези причини, той се опитва да налага вкостенени клишета. Това му се удава, това му е по-лесно. Тези клишето обикновено не са лишени (а понякога са и камуфлирани) и от връзка с обективно съществуващата свежест и естетичност в живота. Тогава, те "минават" по-успешно "митницата" на естествено-благодатната автентична и творческа естетика!... Все пак, си остават повече мумификации и клишираност, от които никой, освен гениални творци, не може да избяга изцяло!...

campfire-flood-piss

• Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: Тенденции
« Отговор #1 -: 23 ноември 2010, 12:31 »
СПАМ

plami-6

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
« Отговор #2 -: 23 ноември 2010, 20:55 »
 :) Фабер, много сложно се изразяваш - не може ли малко по-простичко? С първите две изречения съм абсолютно съгласна, но по-нататък... 
:pale:

refab

• Форумен лъв
« Отговор #3 -: 24 ноември 2010, 16:58 »
:) Фабер, много сложно се изразяваш - не може ли малко по-простичко? С първите две изречения съм абсолютно съгласна, но по-нататък... 
:pale:

Присъединявам се към мнението на плами-6!.... :shock:   След първите две изречения текстът е толкова сложен, че и аз вече изобщо не мога да разбера какво съм искал да кажа!  :P ;)

ППИ при Кант се получило нещо подобно един път - помолили го да разясни някакъв негов текст, а той им отговори, че когато го е писал, и той и Бог знаели смисълът му, докато сега - вече само Бог!  :D

Paur

• Луд форумджия
  • Публикации: 211
« Отговор #4 -: 25 ноември 2010, 08:16 »
а, аз си обичам ясния български език...
та, на Български, Фабер!

swestan

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 131
« Отговор #5 -: 25 ноември 2010, 12:14 »
Бравоооо!!!
Страхотна тема, refab..., но единственото, което ми стана ясно от нея е, че ставаш за политик и може би си потенциален автор на учебници  :lol::bounce:
Та може ли сега един бърз преразказ, по така "по на нашенски"...!?
« Последна редакция: 25 ноември 2010, 12:19 от swestan »

LeChevalier

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
« Отговор #6 -: 25 ноември 2010, 12:21 »
а, аз си обичам ясния български език...
та, на Български, Фабер!

Имената на езиците се пишат с главна буква на английски, мойто момче/момиче :)

refab

• Форумен лъв
« Отговор #7 -: 25 ноември 2010, 17:53 »
 :) Не знам!... Да не би пък тази ми тема да е нещо като коан!??... Мислете, израствайте емоционално, идейно..., усъвършенствайте се.... и пак може да си говорим след време!  :D  :P

О, Къроуз, ти се посъвзе!... Радвам се!... Само така, нЕма да се даваш на "особени попълзновения" (и това е малко като коан!?... - Къроуз си знае, обаче, предполагам!).... Гледам (на снимката - картина в профила), съшил си се със зелени конци...  :) ;)
« Последна редакция: 25 ноември 2010, 17:59 от refab »

Anita765

• Луд форумджия
  • Публикации: 183
« Отговор #8 -: 25 ноември 2010, 21:16 »
Рефаб, толкова си я омотал тази тема, вероятно за да не изглежда клиширано. ;)
А то какво - уникалното битие, предполага уникални творения, а  това, ежедневното поднася добре примерени и не толкова добре примерени клишета. Нормално е. Важното е да не вземаш насериозно това, което правиш, а да вложиш в него частица от своята неповторимост, за да докосне. Иначе тя, топлата вода отдавна е открита, значение има какво име ще и сложиш.

За уникалността има значение  също и различното душевното развитие и осъзнаване, както и решимостта да не приемаш околния свят по общоприетият начин, но то пак малко или много е свързано с битието.

Някакви такива са моите мисли, без претенции за правота.  :)
« Последна редакция: 25 ноември 2010, 21:19 от Anita765 »

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.