Истински поет ли е този, който не знае наизуст стиховете си?

Автор Тема: Истински поет ли е този, който не знае наизуст стиховете си?  (Прочетена 4886 пъти)

Arogarn

• Луд форумджия
  • Публикации: 101
Творецът се измъчва от това дали творбите му са добри, дали ще бъдат приети от обществото, дали ще се запомнят и дали ще повлияят на нечий живот. Искаме създаденото от нас да е стойностно, да е въздействащо.

И така - ако един поет не познава стиховете си, може ли да очаква другите да ги разберат?

Ако не може да усети ритъма им от първия прочит, наистина ли са мелодични и изпипани?

Ако не може да запомни думите вложени в тях, достатъчно силни ли са?

Ако не може да изрецитира поне няколко от стиховете си, способен ли е да ги защити от всеобщата критика?

Ако ние не уважим творбите си, можем ли да очакваме някой друг да го направи вместо нас?

враната

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 25
Не се измъчвай душко! :smilebox

posh`

• Маниак
  • Публикации: 100
Не знам наизуст стихотворенията си. :)
„Тя разкъсва къпинови клонки и остри стъкла, за да рани с любовта си онези, които протягат към нея ръце.“

Момичето...

• Маниак
  • Публикации: 70
  • Joy and Sorrow
Като бях на 10 години ги знаех на изуст защото имах някъде 20 стиха на кръст. Към днешна дата са около 300, така че е невъзможно да ги помня всичките, все пак пиша от девет годишна. След някоя друга година и ти ще казваш същото. Колкото до усещането на стиха, ако самият му създател не усеща нищо в него то тогава няма да го нарече поезия.

Кака Стеси
Всичко за което живея...
Всяка причина та да си поемам дъх...
Всеки спомен за теб...
Моето мъничко щастие принадлежащо отвъд...

LeChevalier

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
Истинските поети не си знаят стиховете наизуст, защото ги пишат бързо и от раз.

Аз обаче не съм истински поет и обикновено си научавам "произведенията" докато ги съчинявам, щото ги прекарвам многократно през мозъка си. Съчиняването наум води до същия резултат.

А при превеждането съм забелязал, че най-добрият метод е да научиш наизуст оригинала и след това да го пренапишеш на своя език. По този начин почти неминуемо научаваш и превода наизуст.

Маниашка работа. Мани. :)

Selene

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
Истинският поет не е този,който пише за някой друг,а който пише само и единствено за себе си.Не е нужно да наизустяваш всяка своя творба,за да бъдеш добър поет.Важно е да почувстваш думите,да вложиш в тях своята мисъл и да им вдъхнеш живот.Весели празници,поети и поетеси!  :santa:

Tomad

• Луд форумджия
  • Публикации: 156
"Истинският" поет дали наизустява стиховете си?

Вие шегувате ли се? Това може ли да е предмет на обсъждане, наистина? :)

Не на последно място, някакви образи за "истинският..." са предложени тук...

Който познава "истински поет", throw yer hands in the air! Wave'em aroun' like ye jus' don' care! Yeah!  8)
Раздвоен ум - разтроен стомах.

Nelsan

• Луд форумджия
  • Публикации: 192
Зная наизуст голяма част от стиховете си, както и още стотици от други автори. Стихове на Ботев, Вапцаров, Дамян Дамянов, Борис Христов, Недялко Йорданов и още много други. Това прави ли ме вманиачена? Просто някои запомнят много лесно, а други не толкова добре. Още помня наизуст "Письмо Татьяны к Онегину", т.е. Писмото на Татяна към Евгений Онегин, което учих в девети клас. Зная дори стихотворения на някои автори от сайта, които са ми харесали, понякога, когато съм сама, дори си ги рецитирам. Изобщо, главата ми е като подвижна библиотека, според мен в това няма нищо лошо...

plami-6

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
  :cheers:
Наистина - глобална тема за размисъл в Коледната нощ! 
 :hello1:

campfire-flood-piss

• Новак
  • *
  • Публикации: 10
"Истинският" поет дали наизустява стиховете си?

Вие шегувате ли се? Това може ли да е предмет на обсъждане, наистина? :)

Не на последно място, някакви образи за "истинският..." са предложени тук...

Който познава "истински поет", throw yer hands in the air! Wave'em aroun' like ye jus' don' care! Yeah!  8)

http://www.youtube.com/watch?v=HUXbm0YCneY

:-)

Liudmil

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
Ха сега! Кой е трю и кой е ънтрю! :Д Всеки за себе си. ;)

Партилан

• Маниак
  • Публикации: 51
Ами проведете анкета  сред "истински " поети,  защо го задавате тук тоя въпрос?
  Иначе  моите  си ги знам  всичките, освен две, които все успявам да си ги спомня само отчасти.

Дали това може, или не може да бъде обект на обсъждане тук,  защо не?!?
И аз съм се замислял над това, дали  тези части, които не мога да си спомня са достатъчно силни, за да си струва да ги пазя записани, но какво пък- и някои от любимите ми  произведения от истински поети не мога да си ги спомня изцяло, от което те не стават по-малко любими.

Истината е, че всяко едно  стихотворение си има акцЕнт, някоя своя част, която е по-силна от цялото. Изключение  правят само много гениалните, а също и много посредствените творби.
п.с. Дано не съм успял да обидя никого
и дано съм успял да засегна поне некой

« Последна редакция: 13 март 2011, 23:46 от Партилан »

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.