Дискусия: Оценяване на произведения

Автор Тема: Дискусия: Оценяване на произведения  (Прочетена 11158 пъти)

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 87
Re: Дискусия: Оценяване на произведения
« Отговор #15 -: 09 юли 2015, 12:21 »
Трите варианта за оценяване са:
1. Авторът сам се оценява. Да разбирам ли, че е възможно?  :D

Затова - нека всеки сам да оценява творбата си, когато я подава за публикуване, тъкмо ще има повод да се замисли дали да я пуска, или да я редактира още.
реалните шестици ще получават реални коментари, тези, които искат да се учат (лепнали си двойки) ще получават критика и съвети - всички ще са доволни.

Това предложение ми хареса!  :lol:

2. Специално назначени оценяващи раздават присъди по специално разработена обективна система - успех на системата  :lol: и дано не се спраска по шевовете...
3. Масите оценяват - разработените точки на vale5 ще внесат подобрения и аз съм „за“, ако не е възможна реализацията на точка 1. от обзора ми. Точка 2. предполагам ще е твърде натоварваща за системата.

П.П. Искрено се надявам цитатът да не излезе като сбирщина шантави символи, както аз го виждам в момента  :lol:

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 573
« Отговор #16 -: 09 юли 2015, 17:22 »

Ето и някой цели, които трябва да постигнем:
 - оценяването да е възможно най-масово, тъй като по този начин ще е и най-реално. Тоест трябва да е лесно, удобно, интересно, мотивирано.
 - да се оценява безпристрастно.
 - да имаме реална класация с най-добрите неща.

Целите са ясни. Ама така формулирани, как ще бъдат реализирани?
1.Масово оценяване? Е, как ще стане насила масово? Насила може да стане единствено, ако потребителят не може да отвори нова страница, преди да е оценил вече отворено произведение. Т.е. да се появява голям банер с надпис "Оценете, преди да преминете нататък!". Може да се направи софтуерно. Дали обаче подобен надпис няма да изнерви потребителите? Мен лично адски ме нерви надписът на една банка, която вечно ме пита "Сигурен ли сте, че искате да напуснете страницата на банката" и докато не уцеля с мишката ситното квадратче, не ме пуска "да си ходя"...
2.Да се оценява безпристрастно? Абсурд! Дори и да е анонимно оценяването, безпристрастността е присъща за машините, но не и за хората. Забравете!
3.Това за реалната класация е следствие на т.2. След като т.2. е неизпълнима, няма как да се случи и реалната класация.

Това е положението с целите.

А ето и малко статистика:
Публикувани в раздел "Поезия" в периода 1-7 юли 242 произведения. Посещения на тези произведения до днес - 15024. Това са посещения, а не прочити! Шестици - за тези 242 произведения - 961, петици - 1, четворки - 1, тройки и двойки няма. Та при такъв среден успех, как да не се начуди човек, че нямаме поне двама-трима Нобелови лауреати за литература в сайта?!!!!

Така.
Админе, ето и моето предложение.
Сайтът, такъв какъвто е, добър за едни, не чак толкова добър за други, има изградено име и посетители. Искаш да подобриш качеството му? С демокрация по гръцки няма как да стане. Просто направи НОВ САЙТ! Сайт, който ще е за най-доброто от Откровения. Нека има седмична класация на читателите, които да определят само 1 /едно/ произведение от раздел, което ще влезе в новия сайт. И още 5 /пет/ произведения от раздел, определяни от редакторите на Откровения. Идеята може да се реализира сравнително бързо и лесно. От опит знам, че по-добре е да имаш две марки, отколкото една. И клиентите... пардон читателите ще са повече, и приходите ще са по-големи.
Това е най-общо идеята. Със сигурност тя може да се доразвива. Например с някакъв редакторски съвет, който да прави седмичната класация. Правили сме го навремето с коледните конкурси, мисля че журито беше сравнително обективно. Сравнително, с това което би се случило с пряката демокрация, която няма как да е обективна. Едно произведение пряко, не повече! Ако е повече, ще има "ти на мене, аз на теб".
И да! Апелирам за уважение към редакторите, когато те започнат да определят кое става за новия сайт, кое не! А дали ще е Ателие, Топ5 или някакво друго име, е това вече може да стане и с референдум.
Най-добронамерено! Подпис и т.н. :D
PS. Пряката демокрация е хубаво нещо, но не и когато става въпрос за творчество. Тогава тя не работи. Затова и дадох по-горе статистиката за шестиците. Това за тези, които биха ме упрекнали в недемократичност!

« Последна редакция: 09 юли 2015, 17:32 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

B

• Маниак
  • Публикации: 77
« Отговор #17 -: 09 юли 2015, 20:17 »
Пер Перикон, та такъв сайт вече има, но вие заедно с други двама от авторите тук, предпочетохте да го разкритикувате и игнорирате.
Ние си работим по номинациите там, и всяка седмица се публикуват чудесни разкази в Еврочикаго. Всичко това е съобщено на администрацията на сайта "Откровения" и не е получило никакви възражения от тях.
Към края на годината най-добрите произведения ще бъдат подбрани за книжка.
Всеки си има право на мнение, но колкото и да уважавам това право, позволете ми да не разбирам причината поради която вие със Севделин Порчев и Румен Митов решихте да критикувате и игнорирате идея, идентична на тази, която в момента  вие сам предлагате.
Опитайте се, моля ви, да обясните каква е разликата между идеята на Еврочикаго и тази която вие току що изложихте тук във форума. Та Еврочикаго даже и раздела е озаглавил "Литературни Откровения" със всички препратки към сайта "Откровения".
Според мен двете идеи са еднакви, а вие просто не посмяхте да повярвате, и видяхте под вола теле.
Уверявам ви отново, че в това което прави Еврочикаго няма никакви користни или себични подбуди. Отново повтарям, че идеята която в момента се осъществява в Еврочикаго има за цел да отсее най-доброто от този тук литературен сайт и да го праедстави на четящата българска общественост. Който има интерес и желание за такава дейност е добре дошъл да се включи. Поканата е до всички!
И за да предваря отговора на Румен Митов ще кажа, че при желание за конструктивна работа по селекцията и спазване на добрият тон във форума на страницата "Литературни Откровения" и той е отново добре дошъл, независимо че на два пъти беше изтрит от там. Критиката е чудесно нещо, но затъването в размяна на критични забележки  с други участници на групата е загуба на времето на всички ни.

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #18 -: 09 юли 2015, 22:59 »
Викторе, ако не се лъжа, темата е как да направим по-атрактивен сайта Откровения, а не Еврочикаго. Много мога да кажа по въпроса Еврочикаго, но това едва ли вълнува аудиторията на сайта Откровения. Така че провокацията ти не е много конспиративна,  да не кажа елементарна, и не й се поддавам. Но ако все пак държиш да знаеш мнението ми по въпроса, само кажи, ще ти отговоря на лични. Но утре, защото през телефона писането е мъка.
PS. Между другото,  Румен Митов е с бан, не и без твоя помощ, та се чудя каква е идеята на провокацията ти. Аз ли да съм следващият?
А ти имаш ли мнение по темата за оценките или само се пробваш?!...
« Последна редакция: 09 юли 2015, 23:22 от perperikon »

B

• Маниак
« Отговор #19 -: 10 юли 2015, 01:13 »
Пер Перикон, някои хора навсякъде виждат провокации и конспирации.
Аз просто протягам ръка.
Както и да, може да ми пишете на лични или не, това си е ваша работа.
Та за "Откровения" казвате. Мнението ми за сайта е, че ми харесва такъв, какъвто е. Отворен, непосредствен, без особенни претенции да определя нещо в литературата и искуството, това е сайт за обикновенните хора, които искат да изразят нещо пред публика. Не съм съгласен, че нивото на сайта падало, и не смятам, че трябва който и да е да се нагърбва със задачата да обучава, наставлява и направлява. Винаги съм писал от сърце, направо и открито.
Ако и да съм виждал тук интригантстване, подлизурщина, грубиянство и самохвалство, съм ги приемал  тези неща, като неизбежно зло. Доколкото зависи от мен съм се старал да не замърсявам сайта, и да уважавам мненията на другите. Имал съм и аз кофти коментари и съм си изпускал нервите. Случва се на всеки.
Мисля, че с този форум админ иска да събере мнения, за процеса на оценяване. Ето моето мнение. Оценяването на произведения е много трудно нещо. Шестицата получена от един е по-ниска оценка от тройката получена от друг. Има и произведения достъпни за разбиране от много малко хора. Хубаво е да има коментари за да се получи този уникален само за Интернет разговор автор- читател. Оценките винаги ще са относителни. Системата тук е добра и не се нуждае от промяна.

limeruna

• Маниак
« Отговор #20 -: 10 юли 2015, 08:33 »
Да, защо е нужно да има анонимност? Все пак нали сме откровенци, ако ни е страх да стоим зад името си... да изразим мнение, подкрепяйки го с името си, то тогава се лъжем. Или в най-добрия случай сме бъзльовци  :lol:

B

• Маниак
« Отговор #21 -: 10 юли 2015, 15:06 »
Вале, нямам мерак за писане. Наскоро ми се появи и публикувах нещо. За сметка на мерака за писане ми се появи мерак за четене. Да ви споделя приятели Калин Илиев е страхотен автор, а Стоян Николов - Торлака зевзек и половина.
Севделин Порчев, да ви кажа какво виждам. Виждам трима българи, интелигентни и начетени, търсещи души по природа, но обезверени и на никого не вярващи вече. Виждам трима човека с потенциал, който обаче буксува в блатото на самоутвърждението чрез отрицанието. И тримата умеете да пишете и имате усет за словото. Знаеш ли за кое съжелявам най-много в цялата тъпотия. Това е, че разказа на Пер, "Камен бряг" не стана част от рубриката в Еврочикаго.
По отношение на анонимността при оценяването и коментарите, моето мнение е, че тя е по скоро за съжаление от колкото за порицание. Анонима - хейтър е най-често комплексиран и чувствителен индивид. На мен много пъти са ми казвали, че съм прекалено откровен и открит в интернет пространството. От осемнайсет години имам представителство в нета. Досега тази откритост не ми е донесла никакви проблеми. А знаете ли колко е интересно да прочетеш какво си писал за света около себе си преди петнайсет години например? Ето ви един пример на В от времето, когато току що е пристигнал в Америка, а после и промяната след пет или седем години. И това съм си все аз. Откровенно и открито. Тогава писах на английски. Това е опита ми да кажа на Америка кой е пристигнал. :-)
http://www.reocities.com/hotsprings/3649/Me.htm

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #22 -: 10 юли 2015, 15:26 »
Още преди няколко години в поредната тема за нивото на произведенията и авторите в сайта бях задал въпросите "А каква е таргет групата на сайта?" и "Търсим качество или търсим масовката?". Въпросите, разбира се, бяха риторични, всички знаеха отговорите. Те стоят ей там горе, вляво зад едно променящо се число, което към момента е 97558...
Да, чат-пат се промъкват и качествени произведения в сайта, но те биват удавяни в сивия поток на посредствеността. Така че щом искате качество, отсявайте творбите предварително! Качествените произведения - в нов сайт, чата и подкапичкванията - тук. Не бойте се, те никога няма да престанат. Чата и подкапичкванията имам предвид. Даже напротив! Подозирам, че ако се отделят свестните творби, тук активността ще се увеличи. Всички ще искат в А-група!
И да! Хубаво е новият сайт да не е Афродетройт или Ейшадалас, а парите да остават в семейството!  :)

streptococcus

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
« Отговор #23 -: 11 юли 2015, 17:59 »
Според мен трябва да има класация по оценките, която да е анонимна. Т.е. произведенията да се оценят без име на автора. Тотално ми е писнало от коментари на блогови лизачи, които оценяват само произведения на едни и същи автори и не дават пет пари за други може би по-талантливи.

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #24 -: 12 юли 2015, 00:16 »
Идеята на Стрептококус за анонимност на авторството всъщност си е една много интересна идея! Тя, анонимността, не може да е вечна, но се чудя какво би станало, ако първата седмица след публикуване на произведение името на автора е скрито, но пък произведението да може да се оценява само през тази първа седмица, и то анонимно!. После името на автора се отключва, но се заключват оценките... Голям майтап може да падне, като се свалят картите! Обаче като се замисля... колко му е авторът да извести на лични персоналните си клакьори кое е негово и пак да му нафраскат шестиците?... Мда, трудна работа е обективното оценяване, хеле пък ако трябва и да е масово! Затова - класацията с журЕ! В краен случай два бутона, като в Ю Туб, и без това и сега междинните оценки са кът.

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #25 -: 12 юли 2015, 13:27 »
Баба ти може и да е мъдра жена, Вале, но ти си контра на всичко. Добре, махаме оценките, и аз не харесвам оценяването в този му вид. И какво правим после? На ден се публикуват 80-100 произведения. Кой ще ги чете всичките? Само не ми казвай, че не използваш някакви знаци, за да се ориентираш кое да прескочиш, кое да отвориш! Ако не са оценките, тогава какво? Броят на коментарите? Той също е измамен. Половината са персонални благодарности за всяко коментарче и усмивка. Броят на отварянията (прочити)? Той също е измамен в този му вид. Да си забелязал какво пише под всеки мой пост? Онова за АйПи-то? Надали.
Е, хайде да предложиш и ти нещо смислено, как да се ориентира човек на кое да отдели време? Трудно ти е, а?. Къде по-лесно е да си контра! "Чукайте си главите!" , и после - фръц. Ами чукаме ги и предлагаме, каквото смятаме за уместно. Но собственикът ще прецени кое става и кое не. Все пак предложенията не трябва да противоречат на самоиздръжката на сайта. Или и с това не си съгласен?
И да, на въпроса ти "Кой ще попречи бутона "харесвам" да бъде натиснат стотина пъти от един и същи човек?" отговора съм дал преди пет години. Той е пред очите ти, онова най отдолу под чертата за АйПи-то. Ама се иска и четене, не само търсене на кусури в чуждото мнение. Еех....
« Последна редакция: 12 юли 2015, 13:47 от perperikon »

limeruna

• Маниак
« Отговор #26 -: 12 юли 2015, 18:04 »
Може при бутона за оценяване да има текст, съветващ оценяващите да се допитат до съвестта си преди да гласуват. Че помагат повече на автора и изобщо на читателите в сайта, ако са честни. А така призивът ще достигне до всички :)
Но все пак предпочитам авторите да си слагат оценки, така цялата система ще се обърне и ще се премахне негативната нагласа. Не сме на изпит, все пак, а един автор, ако е чел малко из сайта, ще има горе-долу ясна представа къде се намира. Това, че някой е с ниска оценка, не означава, че никой не би го чел, а - напротив - че точните хора ще го намират.

LeadFoot

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #27 -: 13 юли 2015, 02:28 »
По принцип не бих се вкарал между шамарите, но пък в откровения промяна не се задава често, така че се пригответе за дълго обяснение.
Като за начало може би админът трябва да реши какъв сайт точно е откровения. За литература и изкуство? За откровения? За нещо друго?
Основният проблем е, че всеки публикуващ е изградил кръг от познати и приятели около себе си, които оценяват и коментират творбите му. От моята гледна точка - на млад пишещ, който търси максимално много обратна връзка под формата на коментари и оценки - този вакуум е убийствен и аз просто нямам особено място в сайта. Дори и да пусна нещо, то се оценява от същите 5 човека, а останалите потребители, колкото и да ги моля, не искат да дават критика и това е. Случвало ми се е да пиша на лично на някой, за да му поискам мнението, но вече ми идва малко неловко да го правя. Явно всеки го е страх да критикува и причината е вече споменатото сегментиране на потребителите на кръгове. Нали, критикуваш нашия кръг, после ние те критикуваме теб... Малко като Яне и Вуте иде работата, а? Никой не иска да е нито Яне, нито Вуте и затова се пишат само коментари като "хареса ми", "поздрав", "не ми хареса" и т.н.
Както казах, всичко това е пагубно за хора като мен. На един нов пишещ му трябват честни мнения и съвети от по-опитни.
Ако искате да превърнете откровения в сайт за литература и изкуство, променете системата на Like/Dislike или десетобална оценъчна. Първият вариант ми се струва по-добър, тъй като лесно може да се образува класация, ако желаете такава да съществува. От моята гледна точка е по-добре да има такава, защото според мен ще се съберат стойностни произведения, от които ще мога да се уча. От своя страна по-доброто качество на сайта(без никой да се обижда) ще привлече повече читатели. Добра идея е и маркирането на някои "атрактивни" произведения от редакторите - дали с флагче, друго оцветяване и т.н.
Апелирам да се позволи и гласуването без регистрация, ако се избере Like/Dislike система, като "едно IP, един глас" смятам, че ще действа идеално в този случай(и във всеки друг) и няма да се позволи кой знае каква(подчертавам) експлоатация. Може би трябва да се въведе и опция за коментар отново без регистрация. Всичко това ще насърчи оценяването и коментирането. Лично за мен колкото повече читатели има, били те регистрирани или не, толкова по-добре. Реално ще е нужна регистрация само за този, който иска да публикува. По-голямата публика винаги води до по-голямо търсене и консумиране...
Като съм тръгнал така с предложенията - смятам, че в откровения има достатъчно даровити писатели, за да може да се организират мини конкурси на месец или два, по първоначално зададена тема. Например, къс разказ на определена тема. Всеки, който иска да участва, ще пуска творбата си на емайл или където е удобно, а оценяването ще се осъществява от читателите или редакторите. Не е нужно да има награда, самото участие в такъв "конкурс" е напълно достатъчно и ще създаде благоприятна среда за развитие на нови писатели.
Няколко думи за "гледанията" на творбите. Не смятам, че имат такова голямо значение. Признавам, че творба с голям брой посещения несъмнено се откроява, но с добро или с лошо се откроява? Това че съм си купил дадена книга/отворил съм разказ не означава непременно, че съм я/го затворил с добри чувства. "Гледанията" сами по себе си не са стандарт за качество. По-скоро система, която съчетава Like, коментар и брой гледания ще се доближава до идеалната. Това си е мое мнение, разбира се.
Изписах един роман, за което се извинявам, но също се надявам, че съм бил полезен и че предложенията ми са помогнали. Ако да, супер. Ако не, чувствайте се свободни да изтриете поста ми.
Поздрави,
Николай.

limeruna

• Маниак
« Отговор #28 -: 13 юли 2015, 08:05 »
Ако трябва да избирам между трите варианта, които даде admin:
1. Ако се сложи система like/dislike няма да оценя голяма част от това, което преглеждам - колко произведения са толкова категорично шедьоври, че да са за „like“ или толкова категорично ужасни, че да са за „dislike“? Ако оценяваме средните, то горните и долните ще се размият с тях. Ако оценяваме всичко така, дори и „откровено“, оценките няма да са никак, ама никак обективни, дори да има най-добро желание от страна на оценяващите (каквото при мен ще липсва, понеже не бих сложила „dislike“ на никоя творба).
2. Ако пък системата е само с „like“, какво ще стане със средните и долните пластове творби (от гледна точка на качеството) - ще се окажат изоставени, „долно качество“.
3. Ако ли пък оценката е с числа (да, най-добре е да започват от 1, както написа admin в началото на темата, за да няма негативни асоциации, но може и да са до 10, както написа LeadFoot - с повече власт, читателите могат да се почувстват по-свободни да оценяват според собственото си мнение) - трябва да стимулираме читателите да са истински „откровенци“, анонимността в случая няма  да помогне. Ще остане негативната вибрация от чувството, че сме на изпит, но, знам ли, може и много автори да искат да бъдат постоянно на изпит.
Идеята на LeadFoot за редовно провеждане на конкурси ми хареса, ако ще ги оценяват читателите (редакторите и без това и сега са натоварени) или пък назначим комисия от доказали се автори. А ако оставим оценките само за конкурсите - върхът!  :D А в останалото време авторите си слагат оценка преди да пратят произведението за публикуване, за да определят към коя група читатели се обръщат - към тези, готови да дават критика и съвети или тези, търсещи чистото удоволствие от творчеството на талантливите „майстори“.
Превръщането на Откровения в „сайт за литература и изкуство“, по думите на LeadFoot (макар че той сега какво е?  :scratch:  :lol: ), ще унищожи най-красивата характеристика на сайта и на общността - сайт, продиктуван от любовта към творчеството. Голяма част от хората тук не са професионалисти, но тук имат възможност за изява, и обратна връзка, и общуване с творчеството на хора, споделящи същата любов. Какво да кажа, обичам го този сайт  :)

Ангар

• Луд форумджия
  • Публикации: 158
« Отговор #29 -: 13 юли 2015, 20:51 »
На мене сегашното положение ми харесва.
До него също не се е стигнало без обмисляне.
И мисля, че всяка промяна, ако донесе някакви плюсове,  неизбежно ще има и минуси. Защото от една страна ..., но от друга страна ...
Как е например в другия сайт, в "ХуЛите". И там се е водила много оживена дискусия по този въпрос. И се е стигнало до същото положение - оценяването да не е анонимно, и всеки да може да поставя само по една оценкана на  произведение. Само че от всеки, който оценява, се иска и кратка мотивация за оценката, която поставя.
Това обаче плюс ли е или е минус? Може би е повече минус - защото затруднява оценяващия. И затова най-използваната мотивация е поставянето на една удивителна.
Но добре ще бъде всеки да има възможност да вижда кой и как го е оценил (а не само авторите плюс; ще си бъдем автори плюс и без тази привилегия).
« Последна редакция: 13 юли 2015, 20:53 от Ангар »

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.