Дискусия: Оценяване на произведения

Автор Тема: Дискусия: Оценяване на произведения  (Прочетена 11160 пъти)

ico10

• Луд форумджия
  • Публикации: 145
Re: Дискусия: Оценяване на произведения
« Отговор #30 -: 16 юли 2015, 19:48 »
Препоръката ще е от редакторите.

Не съм напълно съгласен. Появява са личностният фактор. Вариант е ако най-малко двама, компетентни редактори, обсъждат даването на препоръка, за да може тя да е максимално обективна.

Човек

• Луд форумджия
  • Публикации: 209
« Отговор #31 -: 17 юли 2015, 09:44 »
Аз виждам нещата с две промени. Първо, съгласна съм с идеята на Перперикон за един IP адрес - едно отброяване за посещение. Така ще можеш да отброяваш интереса към дадено произведение. Второто е, ако държиш наистина на оценките, автора да не вижда кой го оценява. Така ще се избегнат конфликтите и човек ще има пълна свобода да изрази волята си.

gudman

• Маниак
  • Публикации: 74
« Отговор #32 -: 20 юли 2015, 06:26 »
Прочетох внимателно всичко написано  тук. Разбираемо е желанието на АДМИН за усъвършенстване на сайта, но според ме е невъзможно БЕЗПРИСТРАСТНО оценяване, ното пък ОБЕКТОВНИ коментари. Има ласкатели на които всичко им харесва, има злобари, които са готови да те унизят, да те разпердушинат без сериозна аргументация. Има хронично болни и от ласкателите и от злобарите.  Лично аз си вадя заключение кое от моите писания се е харесало и кое не е, по броя на посетителите. Естествено това не е абсолютен показател, а сам да увеличавам посещенията, значи сам да призная, че писанието ми е "кофти". Когато един главен редактор ме убеждава, че трябва да издам еди коеси писание, това за мене е неоспорим критерий и не бих се поколебал нито за миг ако имах финансова възможност. Много редко пиша коментари и може би за това имам само 320 кометара за 290 произведения-проза. А хората имат стотици коментари за едно единствено стихче. Нито Яворов, нито Ботев, нито пък Лилиев са се радвали на толкова коментари. Каквито и бутони и бутончета да се сложат, няма да помогне. Жоро извинявам се за песимизма, но броя на ласкателите  няма да намалее, нито пък броя на " злобните критикари" търсещи заяждане. Те с това се хранят. Това е моето ммнение.

gudman

• Маниак
« Отговор #33 -: 20 юли 2015, 06:32 »
И малка добавка, крайно време е всички в сайт Откровения да бъдат "автори+" т.е да плащат една малка сума годишно, с които пари сайта ще може да издава свой годишен алманх. Идеята съм споделил с АДМИН още в Китен.

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 136
« Отговор #34 -: 23 юли 2015, 12:01 »

1. смяната с 2 бутона - "Like" и "Dislike"
ми се струва удачна. Не мисля, че в момента се оценява  с оценка различна от 2 или 6. Или по-скоро различното е изключение. Освен това, човек не специалист в определена област е редно да може да каже дали му харесва или не, а не да оценява по-скала. Как може човек не разбираш от фотография да оценява фотография? Или бъкел на разбираш от музика - изпълнение?

- авторът трябва ли да може да вижда кой как е гласувал? -Ако авторът вижда, кой как е гласувал, то би било добре всички да виждат, кой как е гласувал. Така се връщат "жестове", че нека или да се прави пред цялата аудитория или да е анонимно.

gudman

• Маниак
« Отговор #35 -: 29 юли 2015, 14:08 »
Макар и много редко, под мои писания са сепоявявали коментари които ме сравняват с Алеко Константинов или с Йордан Йовков. Те предизвикват в мен само усмивка, защото аз ЗНАМ кой съм и не съм дори на нивото на "глезена" на тези колоси на българската литература. Когато иам оценки те са само 6-тици, друго число съм виждал не повече от 3-4 пъти. Моето заключение: да се премахнат "училищните" бележки и коментарите. Да не забравяме, че всяка оценка и всяко мнение е чисто СУБЕКТИВНО. Бутони "харесвам" "не харесвам" са достатъчни, поне на този етап от развитието на нашето съзнание. Това е само едно скромно мнение и не го налагам на никого.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 895
« Отговор #36 -: 30 юли 2015, 17:26 »
Здравейте. Изчетох всички мнения.
Този път се получи дискусия :)
Имаше мнения във всички посоки с тяхната аргументация.
Вие го мислите повече от страната на автора, аз - от страната на читателя.
Но нищо, така ще се допълваме.

- Премахване на системата за оценяване - това тотално отпада.
- Скалата на оценяване. Наистина май  2 бутона харесвам/не харесвам биха били достатъчни, макар че по-точно ще е да може да се оценява по гранулярно. Ще дам още малко шанс на 5-обалната система, само ще я сменя от 1 до 5, за да не се асоциира с училищните оценки. Даже тези 1-5 не ни интересуват толкова като числа, ми нека ги напишем с текст. Очаквам вашите предложения!
- Оценки от редакторите или професионалистите в областта - това мисля, че е хубаво да си го има, но си е нещо съвсем друго и сигурно ще бъде реализирано под формата "избрано от редактора" или нещо от сорта...
- Замисълът на оценките е да се дава мнение за това как си го почувствал ти дадено произведение като читател/слушател, а не да се оценяват неговите технически характеристики, защото ние тук в сайта масата не сме професионалисти за да можем да го правим. Аз затова съм подръжник на схващането, че тези оценки ще са по-полезни за читателите, системата ще "знае" какво харесваш и какво не и ще може да ти препоръчва такива произведения сред стотиците хиляди...
- Да се вижда ли кой какви оценки дава? - по-добре не. :) Даже си мисля че крайната оценка и броя оценки трябва да излиза чак при събиране на някакъв минимум от гласувания, понякога е малко неудобно, особено ако си първия коментирал.
- Оценката не трябва да е средно аритметична. Тук може да се приложат сложни алгоритми за смятане на оценка. Тази крайна оценка е може би това което интересува автора като оценка. Отделните оценки имат значение за читателите и само те трябва да си ги знаят.
- Оценката да е вързана с коментар (това съм го виждал при ревю-та в търговски сайтове). Като идея не е лошо, но като практика ще е кофти и ще ми развали идеята гласуването да е възможно по-масово и улеснено. А и ще противоречи с идеята за анонимни оценки. Така че отпада тотално.

И пак като заключение напомням основната посока, която искам да следваме - оценките да са за оценяващите, а не за автора.
Да не се гласува щото така ще направя хубаво или лошо на автора, ами че тази оценка ще ми помогне на мен по някакъв начин.

А и да кажа, че реализацията ще е в новата версия на сайта, върху която работя, и която е наполовина готова. Няма да е в тази версия.

Който иска да подкрепи проекта, може да изпрати дарение и да се абонира за Автори ПЛЮС абонамента. :)

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 136
« Отговор #37 -: 01 август 2015, 14:45 »
Цитат
Скалата на оценяване. Наистина май  2 бутона харесвам/не харесвам биха били достатъчни, макар че по-точно ще е да може да се оценява по гранулярно. Ще дам още малко шанс на 5-обалната система, само ще я сменя от 1 до 5, за да не се асоциира с училищните оценки. Даже тези 1-5 не ни интересуват толкова като числа, ми нека ги напишем с текст. Очаквам вашите предложения

Разбирам, че оценяването е за читателите или да кажем "публиката", защото има различни раздели. Тоест допускаме, че тя е чисто субективна и идеята е ме облекчите аз какво да избера да чета или слушам/гледам. Като предложение лично към мен? Правилно ли разбирам? Защото ако е като оценка за "най-доброто", "добро" "не-толкова добро" - това е субективно за различни групи хора. 
И обяснявам, какво ме смущава да направя някакво предложение. Ще дам пример с  "Картини", защото там бих могла да оценявам и самата работа. Това, че рисувам и разбирам от рисуване, бих могла да оценя относително /защото винаги има субективен елемент/ дадена картина, не означава, че задължително искам да гледам творбите на даден автор. Може макар и да оценявам, че са много добри, стила, тематиката да не ме вълнуват или просто да искам да си "почина" от него ако често публикува. Обратно - някой нов, който се учи може да ми е интересен как се развива и променя. Няма как да сложа ниска оценка на първия и висока на втория, нали? Но да кажем картините, фотографиите и колажите отнемат по-малко от времето ни и там който се интересува би могъл да гледа всичко публикувано. Пак при положение, че влиза сравнително често в сайта.
Но при поезията и прозата? Мога ли да точкувам определено добър текст с малко точки само защото темата не ме вълнува? Мога , но само ако това точкуване е само за определяне на моя личен субективен вкус. Защото не бива по никакъв начин да повлияе на новопостъпил тук читател или като оценка на творчество на даден автор. защото и това го има - може някой да пише брилянтно  за тъгата ,но аз да не желая да чета нищо мрачно и тъжно.
Но ето моите предложения:
5– Комплименти! или / Завиждам! Това трябваше аз го напиша!/ :)
4 - Харесва ми!
3- Става!
2 - Може би, но не за мен!
1 - Язък че го прочетох!
« Последна редакция: 01 август 2015, 15:01 от iren5 »

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #38 -: 02 август 2015, 11:26 »
Благодаря за мнението. Точно така, нещо такова ми се върти в главата. :)
Сигурно ще има някои неща за доизкусоряване.
Но пък си заслужава да се помисли.
Защото тук наистина повечето не сме специалисти и не може да оценяваме професионалните качества на една творба.

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 87
« Отговор #39 -: 02 август 2015, 12:45 »
„Тъжно“, „Весело“, „Странно“, „Велико“, „Наслада за сетивата“, „Нищо“ - след определен брой гласувания най-избираната дума се превръща в оценка на произведението  :)
« Последна редакция: 02 август 2015, 12:56 от limeruna »

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #40 -: 02 август 2015, 16:52 »
limeruna, смесване на емоция с оценка. Интересна идея.

limeruna

• Маниак
« Отговор #41 -: 03 август 2015, 00:05 »
Благодаря, admin, за вниманието. Думите на iren5 ме вдъхновиха - „може някой да пише брилянтно  за тъгата ,но аз да не желая да чета нищо мрачно и тъжно". А предполагам, че никой не държи това, което чете/гледа/слуша да е брилянтно, а по-скоро да го усети по някакъв начин  :)
П.П. Може да има и оценка „Брилянтно"  :)
« Последна редакция: 03 август 2015, 00:07 от limeruna »

gudman

• Маниак
« Отговор #42 -: 04 август 2015, 07:32 »
Ами вие май не сте от тази планета. "Брилянтно"- такава оценка бих дал на някой като Шекспир или Молиер, на Яворов или Ботев, но не и на любители като нас.Ама за какви "брилянти" говорите, или просто не знаете какво е това "БРИЛЯНТ" Я по-скромно!

limeruna

• Маниак
« Отговор #43 -: 04 август 2015, 09:11 »
Просто се пошегувах. Може би имам малко странно чувство за хумор :) И аз смятам че „Брилянтно“ не ни трябва като оценка.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #44 -: 04 август 2015, 11:08 »
Снощи ме споходи друга БРИЛЯНТНА идея преди лягане:
- Всеки потребител да си има своя собствена класация с произведения. И крайната оценка за произведението да е базирана на това.

Не си го представям като интерфейс само, щото за 10-20 произведения ще е удобно, но ако добавиш стотици вече ще е малко трудно да ги подредиш.
Или може би като добавяш ново в класацията си само казваш на кое място от 1 до N, където N е текущия брой на произведенията в класацията ти.
После как ще се правят изчисленията на база сравнителен анализ не ме питайте, ма ще го измисля :)))

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.