Дискусия: Платформа за Конкурси в сайта

Автор Тема: Дискусия: Платформа за Конкурси в сайта  (Прочетена 6837 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 895
Здравейте.
Имам идея да разработим платформа за конкурси в Откровения.
Платформата за публикуване, коментиране и споделяне я имаме, но това което липсва е предизвителноството да пишеш, както и състезателния елемент.
Ще ми се тази платформа да е максимално проста и ясна, но открива много въпроси, които се надявам с ваша помощ да решим.

1. Всеки конкурс ще има правила.
2. Всеки конкурс ще има модератор.
3. Всеки конкурс ще има дата на стартиране, дата на край на събиране на произведения и дата на край на гласуване и обяваване на резултата.
4. Събиране на произведенията.
4.1. Може да се участва само с нови произведения? Отг: Да.
4.2. С колко произведения може да участва 1 автор? Отг: Нека е опция за всеки конкурс.
4.3. Произведенията ще се одобряват от редакторите преди да стигнат участие, както всяко нормално произведение на сайта? Отг: Да.
4.4. Кога ще се публикуват произведенията, тоест да излизат в категорията и да стават видими за всички в сайта?. Според мен това трябва да става при датата за край на събиране на произведения и начало на оценяването за да могат да имат всички равен старт. Риска е че ще напълним ударно категорията с произведения и ще им дойдат много на читателите. Отг: ?
5. Етап на оценяване.
5.1. Кой ще оценява? Възможности:
- избрано жури
- всеки член в сайта
- другите участници
- комбинирано оценяване - жури + 1 глас базиран на потребителите
- двуетапно оценяване - номиниране краен брой произведения от потребителите и подреждането им от жури;
Отг: опции ще са, засега - "всеки член в сайта" и "другите участници"
5.2. Как ще се оценява? Възможности
      -  съществуващата система 1-5 звездички (най-лесен вариант, тъй като си я имаме, но според мен е по-подходяща за професионално жури);
      - чрез гласуване (хубавото е че тук няма отрицателен вот, а само положителен, подобно на Лайк бутона);
      - чрез добавяни в "Любими";
Отг: чрез гласуване, при равен брой гласове се гледат "Любими", после оценките и т.н.
5.3. При системата за гласуване (с вот) всеки читател за колко произведения ще може да даде глас в рамките на конкурса? Според мен ограничаването до 1 е много рестриктивно, тъй като може да си харесал няколко произведения. Отг: опции ще са
5.4. Да се вижда ли текущото състояние на гласовете и временна класация? Аз съм твърдо против. Отг: не
6. Етап на класация.
6.1. Класацията излиза под конкурса и той е приключен.
7. Цикличност на конкурсите - как си го представяте като интерфейс, че аз още не си го представям :)

ПС: Тази нова платформа за конкурси няма нищо общо с текущия миниконкурс за разказвачи и неговите правила.
« Последна редакция: 14 януари 2017, 23:44 от admin »

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 136
Re: Дискусия: Платформа за Конкурси в сайта
« Отговор #1 -: 28 декември 2016, 18:19 »

4.4. Кога ще се публикуват произведенията, тоест да излизат в категорията и да стават видими за всички в сайта?. Според мен това трябва да става при датата за край на събиране на произведения и начало на оценяването за да могат да имат всички равен старт. Риска е че ще напълним ударно категорията с произведения и ще им дойдат много на читателите. Отг: ?

Ударно могат да се публикуват колажи или картини, но разкази , че дори и стихотворения, ще дойдат доста на куп за четене според мен. Да се публикуват по ред на изпращане според мен е по-разумно.

5.2. Как ще се оценява? Възможности
      -  съществуващата система 1-5 звездички (най-лесен вариант, тъй като си я имаме, но според мен е по-подходяща за професионално жури);
      - чрез гласуване (хубавото е че тук няма отрицателен вот, а само положителен, подобно на Лайк бутона);
      - чрез добавяни в "Любими";

Отг:  чрез гласуване.

5.3. При системата за гласуване (с вот) всеки читател за колко произведения ще може да даде глас в рамките на конкурса? Според мен ограничаването до 1 е много рестриктивно, тъй като може да си харесал няколко произведения. 

Отг: Вярно е, че може да е харесал няколко и все пак мисля, трябва да има ограничение на броя, а не да има възможност да се гласува за всички.

5.4. Да се вижда ли текущото състояние на гласовете и временна класация? Аз съм твърдо против.
Отг: Ако има възможност по-добре да не се вижда.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #2 -: 03 януари 2017, 12:36 »
4.4 ще е опция за всеки конкус. Две опции - публикуване при одобрение и публикуване след крайната дата на събиране на произведения.

5.2 Ще е с гласуване.

5.3 Всеки има право да гласува за ограничен брой произведения - 1,2,3,4,5 (опция за всеки конкурс).

5.4. По-добре да не се вижда нито временна класация, нито текущия брой гласове за всяко произведение.

7. Добавих нова точка за цикличност на конкурсите.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #3 -: 08 януари 2017, 22:46 »
Имам удовоствието да ви кажа, че съвсем скоро платформата за конкурси ще бъде пусната в сайта :)
На довършителен етап сме :)
А вие си мислете и за идеи за конкурси(предизвикателства).

maistora

• Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • Публикации: 46
« Отговор #4 -: 09 януари 2017, 13:33 »
Една серия образователни конкурси май ще е от полза за поетите. Сухата теория е трдносмилаема.
Трайните знания идват след практическото отработване на наученото.
Харесва ми 4.4. – равнопоставеност. Така се елиминира възможността едни творби да събират повече гласове и коментари от други, само защото са по-рано публикувани, а не затова че са по-хубави. Ако се оценява от жури, факторът време няма да е от значение.

iren5

• Луд форумджия
« Отговор #5 -: 09 януари 2017, 16:26 »

Харесва ми 4.4. – равнопоставеност. Така се елиминира възможността едни творби да събират повече гласове и коментари от други, само защото са по-рано публикувани, а не затова че са по-хубави. Ако се оценява от жури, факторът време няма да е от значение.

Ако не може да се гласува преди края на конкурса, никой не може да събере повече гласова, само защото по-рано е публикувал. :)

sauronboab

• Маниак
  • Публикации: 96
« Отговор #6 -: 10 януари 2017, 14:18 »
Цитат
5.1. Кой ще оценява? Възможности - избрано жури, всеки член в сайта, другите участници? Отг: ?

Цитат
]7. Цикличност на конкурсите - как си го представяте като интерфейс, че аз още не си го представям :)

Мисля че само тези точки остават нерешени, така че нека добавя и аз моето мнение по тях:

5.1 – Аз лично бих искал да има възможност и за трите  - според конкурса, както и за комбинирани методи – жури + участници; участници (т.е. жури съставено от участниците) + всички членове на сайта; и съответно комбиниран метод на оценяване, обявен в правилата на конкурса. (напр. Гласът на участниците да се брои като един допълнителен глас на журито или обратното – гласът на журито да бъде един и да се определя като решаващ) Тук обаче системата за автоматично оценяване (ако сайта ще предлага такава) става малко сложна.
   Аз предлагам решенията на журито/участниците да се отчита отделно, като в конкурсите, в които то е решаващо и е възможен гласът на потребителите в сайта, общия избор на потребителите в сайта (на базата на най – много гласове) да има сила на един глас от журито/участниците.
   В конкурсите, в които гласът на потребителите е решаващ, и има възможност за отделно гласуване на участници/жури – гласът на журито/участниците  да бъде зачитан за един (решаващ) глас на потребител или за съответен брой гласове на потребители (упоменато в правилата на сайта и избрано чрез съответна опция в настройките за конкурса ако има автоматично оценяване).

7. Цикличността на конкурсите трябва да има няколко основни елемента –
1. Опция за повтаряемост на конкурса – или дали конкурсът се прекратява окончателно след края на първоначалния срок, дали ще се повтаря епизодично (например – всеки месец, всяка седмица, на две седмици, месеца или години и т.н.) или ще се повтаря сезонно/годишно (имам в предвид нещо подобно на коледния конкурс който се провеждаше тук преди години), в който случай конкурса стартира например от 01.11 и приключва на 23.12 всяка година / вторник – петък всяка седмица (за какъв точно брой години/седмици точно да се определя с опция).
2. Начална дата на конкурса. (дата от седмицата за ежеседмични конкурси, от месеца за ежемесечни конкурси от годината за ежегодишни/еднократни конкурси)
3. Дата на край на събирането на произведения на конкурса (типа дата – отново според конкурса).
4. Дата на началото на гласуването за произведение (отново според типа на периодичност на конкурса)
5. Дата на край на гласуването в конкурса (или етапа в конкурса, отново според типа повтаряемост).
6. Дата на обявяване на резултатите/край на конкурса (епизода на конкурса, отново според типа)
7. Опция за спиране на повтарящ се конкурс, брой пъти на повтаряне на конкурс (при епизодичен такъв) или крайна дата на окончателно прекратяване на епизодичен конкурс (при което броя на повторения се изчислява автоматично).

Конкурси, които имат нестандартна цикличност на етапите (един етап/ конкурс се провежда не за един а за два или три месеца) могат да имат само начална дата, брой дни/седмици/месеца/години до края на конкурса, брой дни/седмици/месеца/години – между началото и срока за приемане на творби, брой дни/седмици/месеца/години от началото на конкурса до датата, в която се прекратява гласуването и пр.

maistora

• Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • Публикации: 46
« Отговор #7 -: 11 януари 2017, 01:12 »
Мен малко ме смущава комбинацията жури + участници, особено ако това жури се състои от участници. Получава се един вид самооценяване, при което някои от участниците ще имат по-особен статут в качеството си и на жури. Така тия някои ще оценяват /гласуват/ веднъж като участници и още веднъж като жури, вероятно с по-голяма тежест. Защото ако няма разлика във вота, се обезсмисля това да има и жури. Според мен, ако въобще се прави такава комбинация, журито не трябва да е от от участници и оценяването трябва да става на два етапа. В първия участниците с гласуване да излъчат 10 номинарани (примерно) и във втория независимо жури да направи крайното класиране.

sauronboab

• Маниак
« Отговор #8 -: 11 януари 2017, 01:59 »
Нямам в предвид самото жури да е от участници, ако има обособено жури - то не бива да е от участници разбира се, но това е въпрос на управление на самия конкурс. Сравнявам гласуването на участниците с това на жури, защото то в действителност се явява именно такова - жури с непредопределен и непостоянен като състав брой участници и следователно според мен е най - редно да се възприема (начина на събиране, обработване и т.н. на гласовете) по същия начин както журито. Ето, например, в сегашния мини конкурс за разказвачи, участниците за всеки кръг се явяват членове на жури за същия кръг (желаят или не) с подаване на своето произведение за участие. Жури + участници означава просто, че гласът на журито (с предопределен брой, състав и вероятно със забрана за участие в конкурса) има глас равен (или второстепенен - решаващ глас (равен на един глас на участник) или преимуществен съответно -все според избраните правила) ще допълва по съответно избрания начин гласовете на участниците (което в действителност се явява отделно жури - съответно от първо- или второ - степенно съгласно правилата на конкурса).
« Последна редакция: 11 януари 2017, 02:03 от sauronboab »

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #9 -: 14 януари 2017, 23:39 »
А, получила се е дискусия, аз малко бях грипав и ме нямаше тези дни :)

Това си го записвам като възможна идея за реализация (но няма да е на първи етап):
- комбинирано оценяване - жури + 1 глас базиран на потребителите
- двуетапно оценяване - номиниране краен брой произведения от потребителите и подреждането им от жури;

Ето и една от мен:
- възможност за край на конкурса може да не е краен срок, а брой произведения./недобра идея, но я записвам щото е идея, все пак/

Като цяло крайната цел е да е забавно и да развива творчеството, а не да сме педантично точни, още повече че изкуството е относително нещо и трудно се подрежда в класация.

Аз даже си мисля дали да не заменя термина "Конкурси", с "Предизвикателства". Вие какво мислите?

sauronboab

• Маниак
« Отговор #10 -: 15 януари 2017, 00:06 »
Всъщност това, с ограничаването на предизвикателството (винаги предпочитай българското, особено в езика, така че тази дума ми харесва повече отколкоти "конкурс") до определен брой произведения, може да има смисъл, ако предизвикателството служи за класация - т.е. предлагат се 100 произведения в първия етап (който в действителност може съвпада със срока на подаване на произведения в друг тип предизвикателства) и подреждане на подадените произведения на 1-3-100-място (в етапа за гласуване). Тук вероятно ще участват само стари (публикувчни вече) произведения, така че задължително трябва да има възможност и за предизвикателства с не - новопубликувани за самото такова произведения.
Или - в крайна сметка, колкото повече възможности, толкова по- добре. Никой не знае кому - как ще му хрумне да ги използва :) !

ПС:Гледайки последния спор в темата за мини конкурса, се сещам да попитам - планира ли се да има някакъв минимален праг за създаване на нов конкурс? Например гласуване (достатъчен брой желаещи да има такъв), изисквания за автори+, одобрение от редактор или дори стойност в кредити? Защото наистина има известна опасност сайта да бъде залят от безброй еднородни конкурси, организирани от всеки нов недоволен от старите такива?
« Последна редакция: 15 януари 2017, 18:57 от sauronboab »

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #11 -: 16 януари 2017, 10:10 »
Предизвикатество със стари произведения... не звучи много творчески предизвикателно ;)

Конкурси ще могат да се пускат от всеки, но само след одобрение от ръководството на сайта, за да бъдат подбрани само идейни и интересни и да не става хаос.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #12 -: 17 януари 2017, 20:15 »
Пуснах първоначалната версия на платформата за предизвикателства (конкурс) в сайта. :)

Менюто има нов елемент - "Предизвикателства".
Всяко предизвикателство се състои от определени правила и настройки.
Само хора със статут "модератор на предизвикателство" могат да създават нови. Ако имате идея за предизвикателство, се свържете с нас, и ще ви дадем такъв статут за да може да го създадете и модерирате.

Под описанието има бутон "Участвай" посредством който може да участвате с ваше произведение.
Може да се качват произведения и Понеделник. Преди публикуване произведенията минават одобрение от редактор.

Списъка с публикуваните произведения-участници излиза отдолу.

При етапа на гласуване се появява бутон "Дай глас" във всяко произведение, чрез който може да се гласува.

След приключване на конкурса, системата автоматично прави класация според даваните гласове.
При равен брой гласове се гледа колко пъти е било добавяно в "Любими" и оценката на произведението.

iren5

• Луд форумджия
« Отговор #13 -: 19 януари 2017, 22:33 »
Имам една питанка, а именно, защо има възможност да се гласува в предизвикателството за колажи от сега? Ако всеки от нас има право да гласува за две творби, как бихме могли да знаем, кои две най-много ни харесват, след като не  дори не знаем, колко творби ще бъдат публикувани? Не виждам логика в това.
« Последна редакция: 20 януари 2017, 11:10 от iren5 »

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #14 -: 20 януари 2017, 09:49 »
Ти какво би предложила?

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.