Авторско право

Автор Тема: Авторско право  (Прочетена 520 пъти)

Jasmina.1

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Авторско право
« -: 15 май 2017, 21:17 »
Здравейте.Искам да ви попитам дали знаете как стоят нещата с купуването на авторско право на текс или стихотворение.Има ли сайт за по-добра информация?
Благодаря ви,предварително.

admin

  • Администратор
  • Форумен лъв
  • *****
  • Публикации: 781
Re: Авторско право
« Отговор #1 -: 16 май 2017, 13:36 »
Предполагам трябва да се свържете с автора от сайта и да сключите договор помежду си.

maistora

  • Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • *****
  • Публикации: 29
Re: Авторско право
« Отговор #2 -: 23 май 2017, 14:28 »
В Закона за авторското право и сродните му права пише, че авторското право се урежда с писмен договор с автора или носителите на авторското право /наследниците/ до 70г . след смъртта на автора. Виж чл.35, чл.36 и чл.37.
http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401

kryskat

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Авторско право
« Отговор #3 -: 03 юни 2017, 18:03 »
Изключително некомпетентно посочване на текст ЗАПСП.

admin

  • Администратор
  • Форумен лъв
  • *****
  • Публикации: 781
Re: Авторско право
« Отговор #4 -: 04 юни 2017, 11:06 »
Дай нещо компетентно ;)

kryskat

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Авторско право
« Отговор #5 -: 06 юни 2017, 00:18 »
       За нуждите на сайта спазването на ЗАСП се изразява и практикува с два подхода. Трябва да се приеме, че те са възможни само между регистрирани членове на "Откровения".
       Първият е когато  регистриран член на сайта е харесал текст,изображение или музика на автор от сайта и иска да го ползва също в сайта. Тогава той може да поиска с текст на страницата на автора разрешение да ползва част или цялото му произведение като посочи точно за какво,как, и къде има намерение да го ползва.И авторът и искателят знаят точно как са идентифицирани в сайта, така, че въпросът с точната идентификация не стои.Изложеното в сайта е публично достъпно дори и за нерегистрирани посетители, т.е. средата е публична така, че се приема, че разрешението е поискано публично.Ако бъде дадено, трябва да е на същото място където е поискано.
       Вторият е когато е искано разрешение за текст, изображение или музика  за да бъде ползван продукта извън обхвата на сайта. Тогава е редно искателят да отправи молбата си като ползва начинът за лична връзка, която сайтът предоставя. Там вече идентификацията на искателя и авторът може да бъде дотолкова по пълна, че да задоволи и двамата. Могат да се договорят всякакви условия. За по висока степен на сигурност се препоръчва такъв вид кореспонденция да се извършва в PDF формат.Тук е важно да се знае, че разрешение за ползване от автора дадено по електронен път е напълно легално и валидно и в съответствие с прилагането на ЗАПСП.
      Аз лично съм ползвал първият подход и в двете посоки.И това си е една добра практика в сайта.

maistora

  • Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • *****
  • Публикации: 29
Re: Авторско право
« Отговор #6 -: 08 юни 2017, 15:02 »
Благодаря за "компетентното" разяснение!:)

maistora

  • Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • *****
  • Публикации: 29
Re: Авторско право
« Отговор #7 -: 08 юни 2017, 15:58 »
Съгласието, дадено на страницата на автора, няма как да има статут на писмен договор. Коментарите се редактират, трият се, закриват се страници, стават понякога сривове, губи си се информация. Профил може да бъде разбит, да стане обект на злоупотреба... Не се заблуждавайте. Писмен договор се прави за уреждане на авторското право. Това пише в Закона.
В договора има две страни. 1 – Носител/и/ на авторското право, наследник/ци/ или самият автор. 2 – Ползватели.
Защо трябва да са потребители на сайт откровения тия две страни в договора?
В рамките на сайта ползването на творби винаги е с некомерсиална цел и няма нужда от договор.
Трябва да се отбелязват надлежно цитатите и да бъде указан авторът. Да се прилага линк към оригинала.
Посочих чл. 36 защото в него се визира отдаването на изключителното и неизключителното право за ползване на творбата. В зависимост от това дали е отдадено изключително или неизключителното право за ползване произтичат различни хипотези. Сроковете също са важни.

kryskat

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Авторско право
« Отговор #8 -: 11 юни 2017, 23:40 »
       Произнесох се по практическото приложение на ЗАСП в сайта между автори.Това според мен има значение и интересува членовете на сайта.Това което си се захванал   да обясняваш са съвсем други неща и не са по възможностите ти да разясниш.
      "В рамките на сайта ползването на творби винаги е с некомерсиална цел и няма нужда от договор." Това само трябваше да напишеш и да престанеш, защото с другите си писания влизаш в противоречие с него а това е единственото ти смислено изречение.
       Не ми слагай компетенциите в кавички, защото ако ти отговоря, пак ще ти се наложи да  триеш където видиш написано от мен.


 

© 2003-2017, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.