Авторско право

Автор Тема: Авторско право  (Прочетена 1284 пъти)

Jasmina.1

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Авторско право
« -: 15 май 2017, 21:17 »
Здравейте.Искам да ви попитам дали знаете как стоят нещата с купуването на авторско право на текс или стихотворение.Има ли сайт за по-добра информация?
Благодаря ви,предварително.

admin

  • Администратор
  • Форумен лъв
  • *****
  • Публикации: 810
Re: Авторско право
« Отговор #1 -: 16 май 2017, 13:36 »
Предполагам трябва да се свържете с автора от сайта и да сключите договор помежду си.

maistora

  • Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • *****
  • Публикации: 33
Re: Авторско право
« Отговор #2 -: 23 май 2017, 14:28 »
В Закона за авторското право и сродните му права пише, че авторското право се урежда с писмен договор с автора или носителите на авторското право /наследниците/ до 70г . след смъртта на автора. Виж чл.35, чл.36 и чл.37.
http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401

admin

  • Администратор
  • Форумен лъв
  • *****
  • Публикации: 810
Re: Авторско право
« Отговор #3 -: 04 юни 2017, 11:06 »
Дай нещо компетентно ;)

maistora

  • Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • *****
  • Публикации: 33
Re: Авторско право
« Отговор #4 -: 08 юни 2017, 15:02 »
Благодаря за "компетентното" разяснение!:)

maistora

  • Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • *****
  • Публикации: 33
Re: Авторско право
« Отговор #5 -: 08 юни 2017, 15:58 »
Съгласието, дадено на страницата на автора, няма как да има статут на писмен договор. Коментарите се редактират, трият се, закриват се страници, стават понякога сривове, губи си се информация. Профил може да бъде разбит, да стане обект на злоупотреба... Не се заблуждавайте. Писмен договор се прави за уреждане на авторското право. Това пише в Закона.
В договора има две страни. 1 – Носител/и/ на авторското право, наследник/ци/ или самият автор. 2 – Ползватели.
Защо трябва да са потребители на сайт откровения тия две страни в договора?
В рамките на сайта ползването на творби винаги е с некомерсиална цел и няма нужда от договор.
Трябва да се отбелязват надлежно цитатите и да бъде указан авторът. Да се прилага линк към оригинала.
Посочих чл. 36 защото в него се визира отдаването на изключителното и неизключителното право за ползване на творбата. В зависимост от това дали е отдадено изключително или неизключителното право за ползване произтичат различни хипотези. Сроковете също са важни.

 

© 2003-2018, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.