„Превърни разказа си в пиеса!“

Автор Тема: „Превърни разказа си в пиеса!“  (Прочетена 4567 пъти)

sauronboab

• Маниак
  • Публикации: 91
Re: „Превърни разказа си в пиеса!“
« Отговор #15 -: 25 юли 2017, 19:15 »
Не може да изчезне изцяло. Поне що се отнася до стойностното. Колкото до масовостта, то кое всъщност се е променило? Някога, литературата е била четена малко, защото малцина са можели да четат. Сега мнозина четат и пак се чете от малцинство. Ако някога стремежа към сериозното и стойностното е карал хората да се научат да четат, за да се задълбочат, то сега много хора се учат да четат прост така, защото в училище го изискват. Но поради себе си, използват това си умение само за да съобщят какво са закусвали. Както е и истина, че повечето хора говорят, но колцина биха могли да измислят език? А всеки, вече научил го - ползва го по своему.

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 560
« Отговор #16 -: 25 юли 2017, 20:17 »
Уважаеми господа, впечатлен съм от диалога ви! За миг затворих очи и си представих, че съм в театрален салон, а актьорите на сцената водят вашия диалог, с вашите реплики. Името на пиесата бе тривиално ("Оптимистът и песимистът"), но не и посланията на думите! Не крия, че се почувствах много добре! Чест и почитания!
Един IP адрес - един глас за произведение!

sauronboab

• Маниак
« Отговор #17 -: 26 юли 2017, 12:42 »
Е, стойностните неща винаги са на повече от един носител и често освен в телефон, са и на хартия. Една пиеса е пиеса само ако се играе някъде... Иначе само прилича на такава. И ако никой не си направи труд да я издаде или изиграе, то вероятността тя да е стойностна е по - малка (разбира се, има и много хубави неща, които изчезват преди хората да узнаят за тях). Колкото до фейсбук, ако и сайта да остава за дълго, то съдържанието му бързо губи стойност. Разбира се, той е много подходящ за припомняне на разни отминали неща и толкова... Всеки, като спре да чете, защото не успява да се съсредоточи, се връща в ежедневието си. За жалост, фейсбук е станал ежедневие за мнозина. А къде, къде по - добре е в парка да се поседне заради самия парк и хората в него а не за поредното забучване на поглед в екрана.

sauronboab

• Маниак
« Отговор #18 -: 26 юли 2017, 18:34 »
Не знам до колко полезен е вестник, в който сам избираш темите на новините, които са написани. Това не слага ли на човек капаци подобно на каруцарски кон, та да си следва по-добре коловоза?
    Относно кой - не знам. Не можеш да знаеш нещо, което не очакваш. Но това е и хубаво на добрата изненада, че не е очаквана. И все пак, смятам че някой. Толкова много хора не познавам, че как бих могъл да си позволя да кажа какво би, или не би, направил който и да било от тях?
« Последна редакция: 26 юли 2017, 18:39 от sauronboab »

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #19 -: 27 юли 2017, 06:17 »
Е, този сезон се състезавах сама със себе си. :lol: Но не съвсем... Сега с удоволствие проследих оригиналното включване на sauronboab /Борислав Ангелов/ и на  fairytalenarrator /Йордан Владимиров/. Браво, момчета! Признавам, че вие сте победители в този кръг и ви моля да зададете темата за следващия сезон. Можете да изменяте общото наименование на това предизвикателство, правилата и всичко, за да бъде интересно на повече пишещи. Очаквам!

sauronboab

• Маниак
« Отговор #20 -: 27 юли 2017, 12:20 »
Ето това, мисля, вече наистина ме затруднява... :)

esenna

• Луд форумджия
  • Публикации: 192
  • откровена до болка
« Отговор #21 -: 27 юли 2017, 19:26 »
Интересен диалог направихте, момчета! Хареса ми:) Много истина има за жалост. Само недоразбрах думата „архаична” като нещо добро ли е употребена или като нещо „овехтяло”? Мисля, че в този цитат е като нещо изчезващо:

„Казвах, че пиесата е архаична, тъй както и класическата музика. И нищо не е в състояние да ме разубеди, че и художествената литература ще изчезне. Но ние няма как да знаем дали ще се завърне…”
                                                                                                              fairytalenarrator

Мисля, че това е малко прекалено „песимистично” както се е изразил Пер. Не мисля, че нещо от истински  стойностните  неща ще изчезне. Не е възможно!
Сикстинската капела - всички знаем кога е построена и кои художници са творили: Микеланджело, Ботичели, Пиетро Перуджино и др. Това пак ли е „архаизъм”? Дали няма да спре погледа и на „фейсбукарите”? Сигурна съм, че ще гледат захласнати, пък после ще искат да прочетат кой, защо, кога, как са рисували и създавали всичко това. Същото важи и за художествената литература, за нейните жанрове ( в случая пиесата), за класическата музика.  Моцарт – „архаизъм”? Нали знаете за последните проучвания относно личността на Моцарт и предположенията, че неговата музика  е "космическа"? Дори ако щете само заради този факт все нещо ще прочетат младите хора, ще чуят, на който му хареса ще продължи.
Просто според мен в момента от 20 г.  има политика именно всичко това да умре и да се забрави. Което е съвсем необмислено, защото в същото време границите са отворени и младите хора щъкайки нагоре-надолу из света виждат и живопис , и претъпкани книжарници, и препълнени зали с класически концерти ( респективно опери), балетни спектакли и т.н. Затова , който иска да има здраво духовно поколение се грижи за детето си да чете, да ходи по изложби, по театри, концерти и т.н. Всичко е оставено на семейната среда.Това мисля относно дългия ви и тъй интересен спор.

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #22 -: 27 юли 2017, 19:42 »

Колкото до предизвикателството "Превърни разказа в пиеса" - участвах в първия кръг със стар разказ. И пак ми отне доста време. При публикуването - първо разказа, после "пиесата" - мисля, че тази дължина за любители - писатели идва в много в рамките на 20-ина дена. Съгласна съм с повечето препоръки на Пер. Затова предлагам нещо - моля ви включете се в дискусията! Конкурсът за пиеса да се провежда да кажем на три месеца:
1 месец - пиеса
2 - месец - разказ - кратка проза
3 - месец - фейлетон или хумористичен разказ
 Така ще има разнообразие на форми, всеки ще пише според вкуса си - който предпочита драмата ще се готви за пиеса, който харесва лаконичен, сбит изказ - кратка проза, който обича смеха - ясно...
Дано Пер види това, да прочете и да си каже мнението. В поезия текат по два конкурса, защо и в проза да няма - два? Модератор на прозата си е Пер и той ще реши, но, ако повече хора се включат с мненията си, ще се разбере, кое има бъдеще.
И разбира се - предложението ми за това е от есента - сега е време за почивка:)

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #23 -: 27 юли 2017, 21:54 »

Това е твоето мнение.
По-интересно ми е какво мислиш относно предложението за предизвикателство за проза, по което съм писала аз и Росица

sauronboab

• Маниак
« Отговор #24 -: 27 юли 2017, 22:09 »
Всички векове с лъжите си. Но истините са във всички векове и те от един век, остават в следващите. И на тях е лесно да се научи всяко дете, колкото и инатливо да е. Колко архаично нещо е слънцето? И все - пак съвсем не е трудно да се убеди човек че и днес е полезно. Защото, както е било полезно някога, така е и полезно и във всеки момент от после.

Колкото до темата, то ако ще съчетава разказ и пиеса, то може би fairytalenarrator - разказвач на приказки е най - добрата форма в случая. Защото разказаната от разказвач пиеса, е всъщност и разказ. А и може да е и няколко пиеси, дори, ако реши разказвача. Сроковете несъмнено трябва да се удължат, и може би трябва да се въведе някаква многоетапност (за която има предложения във темата за платформата за предизвикателства).

sauronboab

• Маниак
« Отговор #25 -: 27 юли 2017, 22:19 »
Е, поне една полза от това да мразиш шапки :).
Все пак, формата разказвач... Ако ли не точно на приказки, ми се вижда удобна.

ПС:Струва ми се, fairy tale се превежда буквално като правдиво/чисто/истинно сказание, така че може би приказка все - пак не е толкова много далече от нужното.
« Последна редакция: 27 юли 2017, 23:25 от sauronboab »

sauronboab

• Маниак
« Отговор #26 -: 27 юли 2017, 22:53 »
Нямах това в предвид. Просто смятам, че пиесата и разказа най- добре се обединяват по този начин. А и ми хрумна заради вместоимието... Това не означава че съм прав. Просто поискаха мнение и аз го дадох. Вече казах, това с темата наистина ме затруднява :)...

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #27 -: 27 юли 2017, 23:07 »

Моето предложение не е за игра - а за ново предизвикателство в отдел "проза"  от есента - прочетете го и си кажете мнението - звучи ли интересно, добавете нещо и т.н.

sauronboab

• Маниак
« Отговор #28 -: 27 юли 2017, 23:10 »
Да, разбирам, имах подобна идея с роман, в който всяка глава се предлага да се напише от авторите в отделните етапи на продължителен конкурс... Както и да е, това може би е тема на съвсем друг разговор а и предизвикателство/ва.

ПС:
Да, разбира се че е интересно. Но някак не разбирам как предизвикателствата, които предлагаш в различните месеци са свързани помежду си в едно?
« Последна редакция: 27 юли 2017, 23:15 от sauronboab »

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #29 -: 28 юли 2017, 01:03 »

Ок, оставям ви да си словоблудствате.
"Есена" се пише с две " н" - есенна - справка - речничето!
« Последна редакция: 28 юли 2017, 11:31 от esenna »

© 2003-2018, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.