„Превърни разказа си в пиеса!“

Автор Тема: „Превърни разказа си в пиеса!“  (Прочетена 4313 пъти)

sauronboab

• Маниак
  • Публикации: 91
Re: „Превърни разказа си в пиеса!“
« Отговор #30 -: 28 юли 2017, 03:39 »
Есенна, въпроса ми от послеслова е именно по тази тема. В послеслов е, защото твоя отговор бе публикуван докато пишех своя. Виждам следния проблем с етапността, затова питам: ако в първия етап се участва с разказ, той се оценява и минава на втория етап, то няма ли това да действа демотивиращо? Защото ако в етап разказ един е победител а пети с една точка, според гласуването, то почти сигурно ще е същото и в етап пиеса.

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 558
« Отговор #31 -: 28 юли 2017, 11:01 »

Като конкурс пиесата едва ли ще има успех...

Напълно споделям това мнение.

Преди много години, няколко дни след премиерата на „Възгледите на един учител за народното творчество“ на Камен Донев в НДК, попаднах на луксозно издание с негови пиеси. Впечатлен от видяното дни по-рано на сцената, без колебание си купих книгата, въпреки необосновано високата  ѝ цена. Останах много разочарован. И не заради цената. Просто не ставаше за четене. Мъчих се, мъчих се… Е, не ставаше. Вероятно, ако бях видял тези пиеси реализирани на сцена, щях да бъда с друго мнение. Но така и не ги видях…
Театърът е изкуство с много компоненти. Един гол сценарий не значи нищо. Добър режисьор, добри актьори, добри сценографи и пр. могат да направят и от посредствен „мат`риал“ добър спектакъл. Както е в сила и обратното.
Сещам се и за сценариите на братя Мормареви. Бях изумен, когато ги прочетох. Това си бяха по същество едни обикновени разкази, но с много подробно повествование. Филмите по тях са направени 1:1, без нищо добавено, без нищо изрязано! И може би затова са останали вечни. Но не бива да забравяме, че самите сценарии са писани с ясното съзнание, че ще се филмират, пардон - кинематографират.

Правя тази съпоставка, за да изкажа мнение, че една пиеса на хартия или електронен носител  не е четиво за масовата публика. Тя е за специалисти, свързани с театъра – режисьори, актьори, сценографи. Те могат да я оценят. Масовата публика предпочита да види готовия цялостен продукт - спектакъла, реализиран по пиесата. Интересува  го текста не в суров вид, а такъв в звук, мимики  и  жестове, излезли от устните и телата на актьорите, заобиколени от декори и облени от светлините на прожекторите.  В този смисъл не можем да очакваме, че точно тук, в Откровения, драматургичните сценарии биха се радвали на небивал интерес.
Разбира се, няколко човека, да ги наречем театромани, могат (можем) да поддържат огънчето на интереса към драматургичните произведения тук.

Колкото до съавторството при създаването на сценарии, в киното и телевизията то е задължително. Защо да не е възможно и в драматургията? Впрочем на първа страница на темата има линк към една пиеса от двама съавтори, пишещи под псевдонима Фани и Александър.

Отнесох се…
Един IP адрес - един глас за произведение!

esenna

• Луд форумджия
  • Публикации: 190
  • откровена до болка
« Отговор #32 -: 28 юли 2017, 11:36 »
Виждаш ли fairytalenarrator , от всичкото клатене на листата от празни думи, поне научи как се пише "есенна", същото важи и за есеННия и т.н.
Никога не съм била против съдружие да се напише каквото и да било. Просто го формулирай и предложи. Аз формулирах някаква идея ( без да имам претенцията да е гениална) - написах я, вие се подигравате и ми изтъквате нечии графомански амбиции, които са ми съвсем чужди. Така че, мърморете си глупостите там и не ме замесвайте, ако можете де!:)

sauronboab

• Маниак
  • Публикации: 91
« Отговор #33 -: 29 юли 2017, 03:00 »
Извинявяй Есенна, ако съм те обидил.

Перперикон, съвсем нормално е сценария да е трудно разбираем за четене. Той е предназначен за изпълнение и трудно се тълкува по друг начин. Вземи браузъра например, с който посещаваме сайта, ако се опиташ да го гледаш чрез програмния код, който стои зад него... Едва ли щеше да е възможно да бъдат прочетени повече от няколко страници на ден. Но след като браузъра го проиграе, става съвсем понятен. Или пък на кого е нужно да знае програмата на пералнята например (тръгни, върти десет минути, тук обърни, центрофуга!!! )  Но, пък ако ѝ дадеш ток, вода и перилен препарат (и мръсни дрехи, разбира се) , ето ти прани дрехи.
« Последна редакция: 29 юли 2017, 03:03 от sauronboab »

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #34 -: 06 август 2017, 20:57 »
Много съжалявам, че конкурсът за пиеса няма да продължи.

© 2003-2018, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.