Полезни ли са оценките

Автор Тема: Полезни ли са оценките  (Прочетена 1264 пъти)

me6

• Маниак
  • Публикации: 58
Полезни ли са оценките
« -: 01 август 2017, 08:44 »
Не мога да си обясня защо при даване на оценки трябва да важи правилото , като за починали хора " Или хубаво или нищо ". Описвам и конкретен пример. Един автор от раздел музика беше публикувал песен , която беше с добро качество,записана в студио и самата тя беше хубава. Имаше естествено и малки неща които и липсваха да стане комерсиална изцяло. Казах си мнението , и за това че съм отделил време да пиша и анализирам музиката му , получих само обиди. И се чудя за какво въобще тези хора са в този сайт.Да чуят , колко са велики ли?. 10 слабости да намеря от които само 2 да са реални , пак ще съм по-полезен от задължителното правене на вятър и филийки намазани с мед. Не знам дали и при другите раздели е така. И нека величията да не забравят , че това е аматъорски сайт. Дай боже да се развие в по-професионална насока. И най-вече да разберат , че отрицателните коментари ще ги развият повече като творци , стига да го желаят. Имаше една проста приказка от един прост човек, в която все пак имаше доста мъдрост- " Приземяване , приземяване ".

ИренаИванова.1

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Полезни ли са оценките
« Отговор #1 -: 01 август 2017, 09:06 »
Така е или добро или нищо. Приема се, че творецът не търпи критика. Аз лично смятам, че истинският творец няма проблем с това. Не го приемай лично, хора които не търпят конструктивната критика компенсират липсата на самочуствие с грубост. Те губят и по-лошото е, че дори не го съзнават.   :)

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 561
« Отговор #2 -: 02 август 2017, 09:02 »
Представете си една голяма детска площадка в парка. На нея майките са довели децата си да поиграят, да видят света и светът тях да ги види. Отрочетата щъкат напред-назад, а майките им ги гледат с любов и възхищение. За тях собствените им деца са съвършени. Чуждите... е, чуждите не изглеждат така съвършени.
И я се представете сега, че някоя майка се изцепи към друга: "Но моля Ви се, не виждате ли, че сопола на Вашето дете е виснал до брадичката му?! Избършете го!" Как би реагирала една средностатистическа bg-мама на подобна забележка?...
Та и тук така. Отрочетата ни не могат да бъдат по-съвършени и в следствие на това  и критикувани!
Дали са полезни оценките? Полезни са, ако не са фалшиви. Когато са фалшиви, а тук те са в 90% от случаите фалшиви, те помпат и фалшиво самочувствие. И се завърта ефектът на Дънинг - Крюгер, и по-малко добрите автори се смятат за още по-велики... Но не бива и да забравявяме, че това място е една голяма детска площадка!  :D
Един IP адрес - един глас за произведение!

me6

• Маниак
« Отговор #3 -: 02 август 2017, 15:13 »
Много точно и образно казано. Ако ставаше въпрос за професионалисти съм съгласен , на повечето не трябва да им правиш забележка, че се сърдят , като жена на която не си си дал заплатата. Но явно изкуството е навсякъде еднакво.

sauronboab

• Маниак
  • Публикации: 91
« Отговор #4 -: 02 август 2017, 18:42 »
В това, как ще се отнесе към оценките към себе си, до голяма степен има роля и мотивацията на автора. Едни пишат за да се съизмерят и подобрят себе си, за такива, критичната оценка действително може да е положителна. В друг случай (а нерядко и в предходния), човек пише за да изрази някакви мисли, разсъждения и най - вече чувства. И поради това, не - добрата оценка се възприема като липса на разбиране и съпричастност, и за оскърбление към чувството, с което произведението е създадено. И за това е и последващата защитна реакция. Примера с децата наистина е удачен в случая. Родителите са склонни да приемат недостатъците у своите деца заради обичта си към тях. Но когато те им бъдат напомнени, те трудно разбират как за другите тези недостатъци са чак толкова значими и се обиждат. Разбира се, много по - добре е да не го правят, но не всеки успява.

ИренаИванова.1

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #5 -: 03 август 2017, 00:35 »
Претендиращия за творец човек не е ли будител на народа? Няма ли той отговорност към обществото? Какво възпитава една майка или баща в детето си,  отричайки не дотам добрите му качества, издигайки го на пиедестал? Не обрича ли рожбата си на безличие? Поощрявайки това и затваряйки си очите, трябва ли да се учудваме на действителността?

sauronboab

• Маниак
  • Публикации: 91
« Отговор #6 -: 03 август 2017, 02:43 »
Не всеки творец счита себе си за будител, нито пък желае да носи отговорност твърде голяма. Поне не в сайт за собствено литературно творчество или - откровения, както е името на сайта. Не е ли вярно че всеки влюбен иска дя изкаже любовта си на целия свят и започва да пише? Трябва ли да му се каже "това не струва, не може да се сравнява с..." и подразбере в очите на влюбения "тя сигурно и твоята обич е толкова, колкото произведението ти"? Това не означава, че е нужно даден автор да получава само положителни отзиви, дори и когато заслужава предимно такива. Горделивостта, която това може да предизвика е вредна за автора и дразнеща за читателите.

optimeon

• Луд форумджия
  • Публикации: 135
« Отговор #7 -: 26 януари 2018, 15:21 »
Според мен това с оценките е безсмислено. По-скоро е важно самото мнение и конструктивна критика  ;)
секции,mens 3 piece suits,Зимни гуми,образование в чужбина
« Последна редакция: 27 март 2018, 17:05 от optimeon »

SweetSissy

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
« Отговор #8 -: 04 юни 2018, 13:42 »
Качествени почистващи препрарати на цени на едро за дома и офиса. Поръчай сега! Бърза доставка. Хигиенни материали. Най-добри цени. Голям избор.
« Последна редакция: 31 октомври 2018, 16:56 от SweetSissy »

moon11

• Луд форумджия
  • Публикации: 127
« Отговор #9 -: 05 септември 2018, 11:11 »
« Последна редакция: 13 септември 2018, 14:38 от moon11 »

moon11

• Луд форумджия
  • Публикации: 127
« Отговор #10 -: 05 октомври 2018, 22:46 »
« Последна редакция: 12 ноември 2018, 10:32 от moon11 »

TishoZZ

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 10
« Отговор #11 -: 25 ноември 2018, 22:19 »
Относителен е отговорът..

me6

• Маниак
« Отговор #12 -: 07 декември 2018, 05:27 »
Вече съм сигурен , че не са полезни. Коментирах един така наречен композитор , който твори колкото внука ми , като си сглобява дървените кубчета. Обосновах се и защо му поставям двойка без да се крия.Тоя взе че ми изтри коментара , да не го четат други и да не си развали егото на велик автор. Ама и в музиката трябва да имаш топки , като и в спорта. Трябва да приемаш мъжки и критика. Та напразно се хабих  да го коментирам този музикален титан.

© 2003-2018, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.