Как да помогнем на пушач, който отказва помощ?

Автор Тема: Как да помогнем на пушач, който отказва помощ?  (Прочетена 283 пъти)

yanko88

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
Здравейте!
Мой много близък приятел е заклет пушач, на ден по 3 кутии пуши. Проблемът е, че не иска и да чуе да ги спре или поне да ги намали, в повечето случаи дори се стига до скандал. Въпросът е, че се притеснявам страшно много и знам, че един ден ще си увреди здравето необратимо, дори още по-страшно, че ще си отиде ей така без време (на 27 години е). Искам да попитам някой дали е чувал за средство, с което тайно, без той да разбере, да му повлияя в положителна насока? Нещо тип да му слагам в чашата/яденето, което убива желанието за пушене ... чувствам се много безпомощен. Благодаря предварително!

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 117
Вече имаш абсолютно изчерпателен отговор. Хората не напразно са казали - "Насила можеш да вземеш, но не и да дадеш" А и не бива. Така че и да не вярваш в това, че непоисканото добро, не е добро, пак не можеш с нищо да промениш ситуацията.

JujuBuju

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 23
Първите три от 112-те вселенски закони, валидни за света на материята, гласят:

"1. Ти не можеш да знаеш точно, какво е добро и какво е зло.
2. Но знай точно: натрапеното добро - това е зло.
3. Ти не знаеш, какво е нужно на Вселената."

http://www.spiralata.net/kratce/index.php/polezenpat/879-112-vselenski-zakoni

А от личен опит мога да ти кажа, че докато един пушач не стигне сам до етапа в живота си, в който да реши да спре цигарите, никой не може да го накара насила, дори и ако го заключи в мазе.

Най-важното - не прави нищо незаконно! :)

iskra1304

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
Извинявай, че така нахълтвам в темата ти - но не мислиш ли, че и ти така нахълтваш в неговия живот, да го управляваш и да му казваш какво да прави. Остави го да си чупи главата, някой ден ще разбере кое е вредно и кое не е - сам/а. Та така...

Solas

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
Привет и от мен!
Много е право това думане за непоисканата помощ!
Независимо дали ти смяташ нещо за вредно, остави човекът да си взема сам решенията.
Принудиш ли го и се съгласи, няма да си повярва, че сам го е решил.
Питай патила, да си кажем :D :D :D

yanko88

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
Благодаря на всички! Да беше за какво да е - нямаше да се тормозя толкова, но в случая говорим за здравето и живота на най-близкия ми човек ... при положение, че още мога да го спася ... но навярно сте прави и той сам трябва да го поиска  :(

optimeon

• Маниак
  • Публикации: 65
Много трудно тютюнопушенето е много тежка зависимост, но преди всичко - разбиране.
товарни гуми,old cars online,web application development,градинско осветление
« Последна редакция: 14 август 2018, 10:12 от optimeon »

Solas

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
Опита ми е както личен, така и от преки наблюдения.
Повечето пушачи не искат и да знаят какво си причиняват, други знаем чудесно, но и в двата случая изборът трябва да направим ние.
Не е лесна задача и точно за това трябва да е осъзнато взето решение като израз на собствената воля.
Ако решението се вземе под какъвто и тип принуда, считайки за такава дори спокойствието и щастието на най-близките ни (а то е, ако е против нашата воля),  то този избор и победата над себе си най-малкото не ни е сладка. Знам колко глупаво звучи, но съм го преживял няколко пъти и съм свидетел на стотици други такива решения.
Дори от каквито и да е чувства към друг изборите трябва да са лични.
А и независимо колко обичаш човек, покажи му вредата която си причинява, но никога не го притискай. Най-малкото е израз на неуважение и признак за липса на вяра в него.
Каквото и да реши, бъди до него и му дай цялата обич, която имаш. Сигурен съм, че ще знае какво да направи. :)
Лека и хубава вечер от мен!
« Последна редакция: 24 юли 2018, 21:19 от Solas »

© 2003-2018, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.