Как да защитя авторски книгата си?

Автор Тема: Как да защитя авторски книгата си?  (Прочетена 1128 пъти)

sclass

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
Здравейте, интересува ме как мога да защитя с авторски права книгата си още преди да съм я публикувал?
Идеята ми е по този начин да съм сигурен, че ако пратя на някои грубият материал за редакция или превод, той няма да може да я издаде от свое име.
Може въпроса ми да е глупав, но наистина съм нов в областта, благодаря!

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 904
Re: Как да защитя авторски книгата си?
« Отговор #1 -: 11 януари 2019, 09:30 »
Публикувай я в Откровения.
С публичната си достъпност тук и датата на публикуване е едно добро доказателство за първоизточника.
Това е бърз начин без чакане, административна тежест и такси.

Ambrouse

• Маниак
  • Публикации: 82
« Отговор #2 -: 11 януари 2019, 23:04 »
Идеята, че всички издатели са престъпници, не е добра. А и пренебрежимо малко са новите гениалните книги, които си струва да се откраднат. По-добре е да се популяризира, според мен. :)

sclass

• Новак
  • *
« Отговор #3 -: 13 януари 2019, 01:04 »
Благодаря ви, но нито един от отговорите не ми се вижда сериозен, а въпросът ми беше такъв...

Ambrouse

• Маниак
« Отговор #4 -: 13 януари 2019, 08:58 »
Ето най-сериозният отговор – наемете си адвокат, запознат със законите, касаещи авторските права.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #5 -: 14 януари 2019, 10:43 »
Аз бях съвсем сериозен.

sclass

• Новак
  • *
« Отговор #6 -: 14 януари 2019, 15:37 »
Аз бях съвсем сериозен.
И какво му е сериозното на това аз да питам как да защитя авторските си права, а ти да ме караш да публикувам книгата си тук безплатно?

Ambrouse Пиша тук по простата причина, че сайта уж е платформа за писатели и се надявам, че някой колега с опит ще сподели...
« Последна редакция: 14 януари 2019, 15:51 от sclass »

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
« Отговор #7 -: 14 януари 2019, 19:20 »
Казвам само, че ако някой реши да я издаде от негово име, и ако е била публикувана тук с по-ранна дата, това е доказателство за авторството и.
Такива случаи сме имали.

Ambrouse

• Маниак
« Отговор #8 -: 14 януари 2019, 21:39 »
Няма смисъл човек да трепери да не му откраднат безценното творчество. През последните години не съм чувал за подобни скандали, още повече, че от писане пари не се изкарват тук в България. Творчеството се създава, за да се показва. Ако става въпрос за разкази, пускаш от време на време по някой, за да се представиш, ако става въпрос за роман, може да се пуснат първите глави например. Някои издатели приемат ръкописи и преценяват дали стават за издаване. Прекалената подозрителност е вредна, неадекватна на реалностите и понякога направо смешна. А иначе идеи винаги са се крали и ще се крадат. :)

sclass

• Новак
  • *
« Отговор #9 -: 15 януари 2019, 14:20 »
Няма смисъл човек да трепери да не му откраднат безценното творчество. През последните години не съм чувал за подобни скандали, още повече, че от писане пари не се изкарват тук в България. Творчеството се създава, за да се показва. Ако става въпрос за разкази, пускаш от време на време по някой, за да се представиш, ако става въпрос за роман, може да се пуснат първите глави например. Някои издатели приемат ръкописи и преценяват дали стават за издаване. Прекалената подозрителност е вредна, неадекватна на реалностите и понякога направо смешна. А иначе идеи винаги са се крали и ще се крадат. :)
Много добре казано, с малката разлика, че не важи за прекалената подозрителност, а за прекалената доверчивост.
В крайна сметка никой не може да отговори на простото ми питане, така ли?
Въпросът ми не е свързан с философски разсъждения върху доверието в хората, издателствата и т.н., питам нещо контретно и очаквам такъв отговор, благодаря!

LiaNik

• Новак
  • *
  • Публикации: 9
« Отговор #10 -: 15 януари 2019, 15:03 »
Много добре казано, с малката разлика, че не важи за прекалената подозрителност, а за прекалената доверчивост.
В крайна сметка никой не може да отговори на простото ми питане, така ли?
Въпросът ми не е свързан с философски разсъждения върху доверието в хората, издателствата и т.н., питам нещо контретно и очаквам такъв отговор, благодаря!
В крайна сметка хората Ви отговориха на "простото" питане. И то, доста обстойно и добронамерено. Амброуз , напълно сериозно Ви посъветва да си наемете адвокат. Подпишете си договор с него да Ви представлява. Да Ви обясни как се патентоват(ако се патентоват въобще, авторовите права) и после да обясни къде може да си изпратите книгата за редакция или превод,без да има риск от кражба на идеята. Това, разбира се,  е свързано с пари. Другото, което Админ предложи е да качите част от ръкописа тук...и така, ако нещо стане, да имате доказателство, че е наистина идеята е Ваша...А иначе, дано да не се случват подобни кражби и успех в начинанието, което сте замислили! :)
« Последна редакция: 15 януари 2019, 15:05 от LiaNik »

sclass

• Новак
  • *
« Отговор #11 -: 15 януари 2019, 17:44 »
Благодаря Ви за обобщението на отговорите, все пак предпочитам темата да остане отворена, за да може някой с повече опит в областта да сподели и своите съвети.

moon11

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
« Отговор #12 -: 15 януари 2019, 22:20 »
Защо не се обърнете към организации, които предлагат такива услуги?:)
инверторен електрожен цена
« Последна редакция: 25 януари 2019, 20:07 от moon11 »

rocksky

• Новак
  • *
« Отговор #13 -: 16 януари 2019, 15:19 »
https://www.slovo.bg/old/litforum/222/zashtita.htm  -Ето тука има някакви обяснения,но може би админ е прав,че трябва публично да се покаже поне част от текста.Дано ти свърши работа това

СветлинКараянев

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #14 -: 16 януари 2019, 15:24 »
От въпроса ви се вижда, че не сте запозната с авторските права и си представяте някакъв регистър, в който се записва произведението ви.
Няма подобно нещо. Според Законът за авторски права и сродните им права, правото над едно произведение възниква със създаването му.
От тук нататък при нарушение на правата, когато заведете дело (държавата не се самосезира) трябва да можете да докажете, че това произведение е ваше.
Най-добрият вариант е да е публикувано някъде - било в печатно издание или в сайт като "Откровение", като доказателство за датата.
Други варианти за защита са - заверено копие при нотариус, самоадресиран плик с произведението (важи датата на щемпела) и в краен случай - трима пълнолетни гражданина, които да заявят, че към еди коя си дата са виждали това произведение.
Но като цяло това е безсмислица. Вероятността на вас, като неизвестен автор, някое издателство да финансира книгата е под 10%, а някой да ви открадне ръкописа е нулева. Има толкова много писатели, че надали някой би рискувал.
Подобни дела винаги се решават в полза на автора, тук в този сайт имаше едно - едно с бургаска авторка, едно с пловдивска, но са бавни - като всяко подобно дело траят 2-3 години.

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.