„Анонимни“ произведения

Анкета

Какво смятате за предложеното нововъведение?

Много полезно, много хубаво - надявам се да се осъществи!
Интересно е. Навярно ще донесе хубави ползи - няма лошо да се опита.
Ползите и вредите ще са несъществени: може да се пробва като експеримент.
По-скоро ще навреди, отколкото да помогне на авторите и читателите.
Ужасно предложение! Ще предизвика редица проблеми...

Автор Тема: „Анонимни“ произведения  (Прочетена 1193 пъти)

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 94
„Анонимни“ произведения
« -: 30 юни 2019, 14:54 »
               Здравейте, не съм сигурна дали тази тема е обсъждана и преди, но дали е възможно поне през първата си седмица в сайт Откровения произведенията на авторите да са анонимни? Причините да смятам, че това е хубаво, са следните:

1.) По-голям стимул да се четат творби на автори, които са нови тук, малко познати, начинаещи и т.н. (А не автоматично, по навик, може би дори неосъзнато (забелязвала съм това и при себе си) да търсим познати имена в списъка с нови произведения).

2.) В творбите „Избор на редактора“ може да се пуска по някоя „анонимна“ творба - дава се шанс на автори, които са нови тук, малко познати, начинаещи т.н. (Такива автори могат да напишат нещо изключително, дори да нямат голям опит, дори да нямат много хубави творби, или много харесвания и би било хубаво да се появяват освен утвърдени автори, и не толкова утвърдени автори там).

3.) Читатели, които си имат много любими автори, ще имат по-голям стимул да изучават творчеството на любимите си автори, да изграждат по-цялостно мнение за тях, да си припомнят стари произведения, да намират нещо ново сред старите - винаги някой може да е изпуснал нещо, вместо да бързат да четат и коментират само новите им творби.

4.) Читателите, сред новите творби, ще имат по-голям шанс да срещнат нови любими автори - по-малко ще се съсредоточават върху любимите си автори, когато търсят нови произведения. (Тук акцентирам върху ползата за читателите на произведенията, за разлика от 1.), където акцентирам върху ползата за авторите).

5.) Новите произведения ще бъдат сами по себе си предизвикателство за читателя - да чете, критикува, обсъжда, харесва или нехаресва - много ще са интересни резултатите и след като се види кой е бил авторът, ще се получи забавно, закачка, предизвикателство към интелекта, чувството ни за естетика, умението да намираме и оценяваме красиви и стойностни неща.

6.) Авторите ще получат шанс да получат истинска, искрена критика, или съответно искрено, истинско обожание - читателите дори без да знаят кои са те харесват творчеството им! Мисля, че това чувство ще е много приятно за всеки един автор, а въпросната критика ще е много полезна и ще има по-малък риск да възникнат спорове, конфликти, критиката да бъде приета като критика към личността и т.н. Изобщо - много повече ще помагаме на авторите така.

Защо точно една седмица? На мен лично този срок ми се струва много подходящ - достатъчно време да се създаде тръпка у читателите за това кой е бил авторът, достатъчно време авторите да получат мнения, за които са сигурни, че са провокирани преди всичко от това колко са хубави творбите им, а не това доколко са утвърдени, дали са симпатични и т.н.

Минусът, за който веднага всички се сещат: та тези творби няма наистина да са анонимни! Всеки автор би могъл, при достатъчно желание, да пише на лично съобщение например до редовните си читатели, кои са неговите творби сред новите. Но ако се сдържи, ще има възможността да предизвика читателите да познаят кои са неговите творби - което ще е интересно както за автор, така и за читател - така минусът всъщност се  превръща в плюс!

Надявам се да Ви е харесало моето предложение. Много от потребителите тук са както автори, така и читатели и не разбирам защо да не си направим четенето и търсенето на нови творби по-забавно и провокативно за нас като читатели, а мненията, харесванията и критиката към авторите - още по-полезни, ако има такава възможност. Много ще се радвам, тази идея - макар навярно навремето да е обсъждана, да успее да се осъществи и да вдигнем с още една стъпка нивото на този прекрасен сайт.

Вие какво смятате? Такива „анонимни произведения“ биха ли били полезно нововъведение за Вас като читатели, като автори?
« Последна редакция: 30 юни 2019, 14:58 от limeruna »

vega666

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 17
Re: „Анонимни“ произведения
« Отговор #1 -: 30 юни 2019, 17:36 »
Предложението ти Йоана е много интересно. То допълва текущата практика на анонимно оценяване. Ако публикациите са анонимни, дори и само за 24 часа, това ще открие допълнителни възможности. Коментирането и оценяването няма да зависят ни най-малко от името на публикуващия. Не беше ми хрумвало едно толкова удачно решение на сериозен проблем. Приветствам го и ще се радвам, ако то бъде реализирано в този сайт.

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 905
« Отговор #2 -: 01 юли 2019, 13:18 »
А какво ще стане с последователите на автора?

limeruna

• Маниак
« Отговор #3 -: 01 юли 2019, 14:43 »
А какво ще стане с последователите на автора?

Този въпрос може да се реши по следния начин:
               - Известието, че е публикувано произведение от следван автор, може да се появява както и сега - само че след като мине срокът на анонимност, т.е. от момента, в който творбата е видима с името на автора.
               - А може и друго - известие да се появява след като приключат публикациите за деня например, в някой определен час или дори 6 часа сутринта - когато се прецени, че е удобно, без да се уточнява кое точно е произведението на следвания автор, а просто, че е публикувано сред другите творби. (Може да се появява и бройка на публикуваните произведения, т.к. не винаги автор публикува за деня само едно).
               - Трети вариант - може да има и двата типа известия - един път, когато произведение на следван автор стане видимо с името на автора, и един път предварително, когато произведенията са анонимни - да се знае, че авторът е публикувал нещо сред новите творби.
               Вторият тип известие си е някакъв тип екстра, която може да е само за вип потребител, например - или изобщо да го няма. Първият тип известие, от друга страна, е задължителен - така ще се запази сегашният начин на известяване, просто ще се изтегли с една седмица напред или какъвто друг срок е решен за времето за анонимност.
« Последна редакция: 01 юли 2019, 14:51 от limeruna »

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 587
« Отговор #4 -: 08 юли 2019, 14:48 »
Забрави за т.6! Забрави и за четенето на произведенията с неизвестен автор! Отсега ти казвам какво ще стане - повечето читатели ще отварят седмица назад, и пак първо ще гледат автора преди да коментират, а някои и преди да прочетат. И ще има реплики от сорта "О, това как съм го пропуснал! Защо чак сега го виждам?! Страхотно! Великолепно! Уникално!"
Виж, ще ми се да го изпробваме при предизвикателствата. Например за проза - обявява се темата, след месец е началото на приемане на произведения, публикуването трае две седмици, после седмица за гласуване и накрая сваляне на картите. Ще се получат интересни резултати. Въпреки че и там може да има манипулации. Г-жа Хикс пише на г-жа Игрек, че е публикувала нов разказ. "Залез" например. После г-жа Игрек пише на г-жа Зет и на г-жа Епсилон и мимоходом им споменава за явлението-разказ "Залез". И т.н. и т.н. Та малко съм резервиран.
Един IP адрес - един глас за произведение!

limeruna

• Маниак
« Отговор #5 -: 11 юли 2019, 00:13 »
               Няма нищо лошо, когато някой харесва даден автор, да чете от старите му творби, а при новите публикации да се обръща повече внимание на новите автори - в най-лошия случай няма да има ефект нововъведението, а в най-добрия случай - ще се окаже в помощ на новите автори, начинаещите автори, не толкова четените автори и т.н. - изобщо, струва ми се, че ще се провокира повече четене и градивно обсъждане.
               За предизвикателствата съм напълно съгласна: би било чудесно и всъщност така си е редно - до приключване на оценяването творбите да са анонимни. Там пак мисля, че „анонимността“ не би повлияла отрицателно - автори, които са честни и си стоят анонимни, да бъдат подминавани заради автори, които решат да разпратят на приятели съобщение за това коя е тяхната публикация - това е явление, което няма връзка с анонимността - просто някои автори са по-приказливи. Така че анонимността тук пак би била плюс от гледна точка на коректността в предизвикателствата - всички да са равни, не би трябвало имената на авторите да играят роля при оценяването.
               Дано повече хора се включат с мнения, защото темата е важна :)

palenka

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #6 -: 14 юли 2019, 09:49 »
Категорично НЕ! Държа да знам от кого какво чета, тука има и много доказани автори с публикации  и издадени книги, как такъв ще качв анонимно?
Нелогично!
в този сайт повечето са заради общуването, да общуваш и споделяш с "анонимна" душа?

limeruna

• Маниак
« Отговор #7 -: 19 юли 2019, 10:54 »
               Идеята е „анонимността“ да е само временна и после произведенията да излизат с името на автора. Когато вляза в сайта ще мога да направя следното: да отида в списъка с „анонимни“ произведения и да коментирам и да се запозная с новите и с други автори, които може да съм пропуснала - така ще се концентрирам върху самите произведения, а не толкова върху имената на авторите. Много хора са в този сайт именно за да четат и да бъдат четени, да се споделя и обсъжда творчество.
               Второто нещо, което ще мога да направя, е общуването по стария начин: отивам на списъка с най-новите произведения, които вече не са анонимни - те ще са на един ден, на една седмица или колкото срок се реши, и започвам да си „филтрирам“ за моите любими автори, познати имена и да си гледам техните най-нови произведения. Не мисля, че един срок от един ден или една седмица дори ще направи произведенията толкова стари. Освен това, ще мога вместо да се стремя да коментирам предимно само най-новите творби на познатите ми автори, да се концентрирам повече около това да опозная творчеството им, вместо просто да общувам с тях, запознаването с творчество тук е все пак е най-важно.
               Общуването - с анонимна душа или с неанонимна такава, всеки ще може да си го осъществява по избор - просто ще има два вида списъци с произведения, в които да избира как да действа. Аз виждам само обогатяване на сегашните възможности.
               Защо общуването няма да бъде нарушено? Пак ще има лични съобщения, имейли, коментари, пак произведенията ще са с имената на авторите, просто без най-първите произведения, където именно ще може да се осъществява общуването с „анонимна“ душа, по желание, и където ще може да се постигне най-голяма обективност при коментарите и най-малък риск от възникване на конфликти, защото там автор няма как да приеме критика за лична нападка - а критика на всеки би била полезна, ако е обективна, както и всеки би се радвал ако получи харесване не само защото е познат като име, а само и единствено заради качеството на творчеството си.
               И пак ще има известие - при излизането на творба на следен автор с името му.
               Да последвам нов автор ще може да се случва по стария начин - влизам в списъка с неанонимните произведения и ако срещна интересен автор, го следвам.
               Може да се случи дори по втори начин (стига да не е трудна за осъществяване тази идея) - ако нещо много ме е впечатлило от новите произведения, да си го отбележа и при появата на името на автора да реша дали да го последвам. Нещо като „еднократно последване“, за да се появи известие, когато творбата му излезе с името си и да реша дали да го последвам. Смятам, че списъкът с „анонимни“ произведения ще е много полезен, а освен това никоя от досегашните възможности тук няма да се наруши по някакъв начин.

tanq_mezeva

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
« Отговор #8 -: 25 юли 2019, 14:37 »
Аз бих предложила, публикуваните творби по Предизвикателствата да бъдат анонимни. Така няма ... аз на тебе, ти на мене, а наистина ще се гласува по съвест!
Чудесна е идеята за този вид конкурси, но май напоследък липсва обективността.
Съвсем човешко е да се подкрепи творба на симпатичен нам творец, а не защото тя е по-добра от останалите.

tanq_mezeva

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
« Отговор #9 -: 25 юли 2019, 15:02 »
И още едно предложение!
Някъде, някой да обясни, как точно се формира процента и осъществява класирането на творбите участващи в Предизвикателствата!
Какъв е алгоритъма, защото аз лично не мога да се ориентирам, как се получава.
Благодаря предварително!

maistora

• Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • Публикации: 48
« Отговор #10 -: 01 август 2019, 18:06 »
В един сайт имаше анонимни конкурси. Обявяваха имената на авторите след крайното класиране. Но преди това, както спомена perperikon, се сформираха групи, по описания от него начин, и изтикваха конкуренцията със слаби оценки. А помежду си разменяха максимални. Така някоя от групите попадаше почти цялостно в номинираните. Класирането се правеше по осреднена оценка, после по общ брой на максималните оценки. По тоя начин се игнорираха по-ниските оценки. И това не помогна. Всяка добра идея може лесно и бързо да се опорочи.

limeruna

• Маниак
« Отговор #11 -: 05 август 2019, 12:22 »
„В един сайт имаше анонимни конкурси. Обявяваха имената на авторите след крайното класиране. Но преди това, както спомена perperikon, се сформираха групи, по описания от него начин, и изтикваха конкуренцията със слаби оценки. А помежду си разменяха максимални. Така някоя от групите попадаше почти цялостно в номинираните. Класирането се правеше по осреднена оценка, после по общ брой на максималните оценки. По тоя начин се игнорираха по-ниските оценки. И това не помогна. Всяка добра идея може лесно и бързо да се опорочи.“

Тази ситуация не съм сигурна, че има връзка с анонимността. Анонимността дава шанс все пак на непредубедени читатели да дават справедливи оценки, без да виждат кой е авторът, без да се притесняват как ще реагира, да изкажат и обективно мнение за самия текст, без да се влияят от това дали авторът е опитен или не, харесван или не по принцип и без това да влияе на преценката им. Ясно е, че пак няма да има пълна обективност, но може би ще има поне мъничко повече обективност? Не ми се вярва, че всички автори, които участват в конкурси, и изобщо всички автори, които публикуват тук, са склонни да образуват групи, само за да спечелят. Сигурна съм, че има много честни автори, които участват в конкурси и публикуват само за удоволствие, и се радват на наградата само ако е справедлива - радват се, че произведението им е било харесано от много хора, а не толкова, че е било на водещо място по гласуване или брой звездички, сърчица, коментари, четения - тази бройка така или иначе не е твърде обективна оценка, а само дава някакъв ориентир. Хубаво е все пак този ориентир да бъде възможно най-точен.

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 141
« Отговор #12 -: 05 август 2019, 14:00 »
Сигурна съм, че има много честни автори, които участват в конкурси и публикуват само за удоволствие, и се радват на наградата само ако е справедлива - радват се, че произведението им е било харесано от много хора, а не толкова, че е било на водещо място по гласуване или брой звездички, сърчица, коментари, четения - тази бройка така или иначе не е твърде обективна оценка, а само дава някакъв ориентир.
Аз също съм сигурна, че има. И да, предложението ти е интересно, като експеримент, само, че само Админ може да каже , колко ресурс ще е необходим за това и струва ли си заради експеримента. :) Аз не очаквам кой знае какъв резултат и ще ти кажа защо. Оставям на страна, тези, за които е писал Майстора.  А и предизвикателствата. Нали не искаш анонимност само за тях?  Аз, и предполагам не само аз, след толкова години в сайта мога да кажа, че има автори, които не желая да чета. Да, възможно е в някакъв момент да сътворят шедьовър и да го пропусна (макар че вярвам, че ако е шедьовър все ще разбера за него) Предполагам, че има и такива, които не искат да четат мен. Нормално е- прочели 2-3 -10 неща които съм написала и темите, стила ми, изказа ми не им допада. А от към време сме ограничени. Това за четенето.
За коментирането - има автори, които чета, но не желая по ред причини да ги коментирам вече. Най-често по причина, че имаме различни виждания за това, дали трябва за едно произведение да се търси най-добрата редакция. Аз не желая да ги коментирам, но повярвай ми и те не се радват на коментарите ми. Така поне е ясно - не ги дразня. :)  Така че "експериментът" може да е интересен, но има и своите "подводни камъни".

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 141
« Отговор #13 -: 05 август 2019, 14:13 »
И всъщност ако става въпрос за по-добър прием на нови автори, може би е по-смислено за някакъв срок (не знам срок, като време или примерно до 10 публикувани произведения) да има някакъв знам до произведението, че е на нов автор на "Откровения". Мисля, че всеки, който чете му е интересно да прочете нещо ново и да намери нова перличка. :)

sauronboab

• Луд форумджия
  • Публикации: 103
« Отговор #14 -: 05 август 2019, 19:45 »
Наистина смятам, че идеята е добра. Особено, при положение че има читатели, които не четат дадено произведение само заради името на автора до заглавието. Защото подобна предубеденост никога не е от полза. Един автор може да използва много видове изказ в произведенията си - къде сполучливо, къде не чак до там, къде изцяло грозно. Ако все пак обаче е написано добро произведение, то справедливо е да има някакъв шанс да бъде прочетено с внимание а не с предубеденост или да бъде изцяло пренебрегнато поради неприязън или подценяване.

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.