Дискусия: За оценките!

Автор Тема: Дискусия: За оценките!  (Прочетена 10132 пъти)

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
« -: 23 май 2004, 00:24 »
Повода за дискусията са коментарите върху следното произведение -  http://www.otkrovenia.com/main.php?action=show&id=661

Коментарите (те следват хронологичната логиката на сайта и затова се четат в обратен ред):

suffer_angelus (Иван Атанасов)    23-05-2004г. 00:20
Виж това е толкова лошо колкото и да гласуваш за всяко произведение с 6. Оценките на читателите се ориентир кои произведения се харесват и кои не. Дава възможност да се направи (субективна) класация на произведенията и т.н. Оценката не отразява точно качеството на произведението - коментарите са за тази цел, оценката е вид барометър на читателските нагласи към някое произведение и е изцяло сумективна (за разлика от коментарите, които имат за цел да бъдеат по-обективни тъй като не са анонимни), което означава, че не ти е необходимо умение да определяш истинската стойност на дадено произведение - просто вземаш две произведения на сайта - това което ти е харесали най-много и това, което ти е харесало най-малко и преценяваш къде между тях се вписва настоящото произведение.
Точно горните причини накараха админ да напише в новините:
-------------
Някои необективни оценки бяха изтрити. Получи се така, че масовите оценки са 6 и 2 и затова искам да напомня, че има и междинни, като моля да се гласува по съвест!!!
-------------
Защото искаме класацията по оценка да е огледало на читателските настроения.

Пускам тема във форума, в която да продължим дискусията. В коментарите дискусия няма да допусна.    

----------------------------------------------------

Brian_ (Rado Motarnikov)     23-05-2004г. 00:10
Ванка,донякаде имаш право.Призива ми може да ти се е сторил твърде пресилен,но когато го пишех наистина смятах така и стихчето както тогава,така и сега си ми харесва.А относно 5 като оценка го споменах,защото когато напишеш нещо и на теб ти се струва невероятно,изпипано до най-малка крайност,и в един момент гледаш пет като оценка и си задаваш въпроса"кое не му е харесало на този,който го е прочел" и просто оставаш с един въпрос без отговор.Мога да кажа,че наистина много неща съм чел за оценки пет,но е хубаво,когато някой е постави и да каже защо точно толкова.Иначе мога да кажа,че твойте коментари са най-точни.Аз още не съм се научил да определям точната стойност на едно стихотворение.Просто оценявам тези,който наистина с нещо ме впечетлят,а тези,който не ми допаднат много просто го казвам и не пиша оценка.    

suffer_angelus (Иван Атанасов)     22-05-2004г. 22:13
Калина всичко което написах си го изсмуках от пръстите, защото ме подразни призива на Радо. Въпреки този факт оценката е нещо, което за разлика от коментарите служи за ориентировка на читателите за мнението на потребителите на сайта и затова нямам моралното право да я занижа - това е причината да гласувам с реалната си оценка. Иначе има истина в някои от забележките ми, но не смятам, че това влияе в толкова голяма степен на качеството на стихотворението.

Относно забележката ти, че не винаги е възможно да се римува умело ще ти отговоря така - стига да спазваш точен ритъм на сихотворението римуването изобщо не е задължително навсякъде. Затова поставям акцент върху ритмиката във всеки мой коментар и винаги съветвам да не се търси рима "на всяка цена" защото понякога лошата рима е по-лоша от отсъствието на такава.

Благодаря ти за оценката, надявам се да е базирана върху прозата ми, а не върху стиховете, тъй като по мое (и не само мое) мнение писането на стихове не е най-силната ми страна.    

At^Dawn (Калина )     22-05-2004г. 15:11
Благодаря и на двама ви за коментарите, за мен са важни.По повод на написаното от теб suffer_angelus, без да звучи като оправдание, искам да кажа, че не винаги това което искаш да изразиш може да се римува умело.Колкото до оценката, на твое място бих сложила доста по-ниска,имайки предвид слабостите които намираш.И в заключение - мисля, че и двамата пишете страхотно и се възхищавам от стила ви.    

suffer_angelus (Иван Атанасов)     22-05-2004г. 13:07
Аз ще поставя оценка 5, защото:
1) римувано е неумело:
- сърце - ръце
- надежда - оглежда
2) в четвърти куплет (например) първи стих е нарушена ритмиката
3) прекомерната експлоатация на темата прави стихотворението бледо и незабележимо на фона на останалаите произведения на сайта.

И Радо - ще поставя оценка 5 просто защото стихотворението не ми харесва особено (лично мнение), а повод винаги мога да намеря.    

Brian_ (Rado Motarnikov)     22-05-2004г. 11:29
Аз ще поставя оценка 6,защото много ми хареса.Дори повече от предишното ти стихчеБраво!Пишеш хубави неща.Харесва ми стилът ти!и сега е момента да помоля всички,който дават оценки 5 или по слаби,да оставят коментари и да казват,защото са поставили толковаИ още веднъж-Поздравления Калинче

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
« Отговор #1 -: 24 май 2004, 01:38 »
Съфър сигурно искаш да кажеш, че стихотворението не ти харесва по тези причини защото в днешно време няма такива ограничения нито в ритъма (той може да се променя всякак) нито пък римата е от особенно значение. Изкуството е творчество. Творчеството е свобода. Не ти харесва ами кажи и просто "не ми харесва" и не и казваи как да пише. Мен лично ми харесва смяната на риъма както и липсата (понякога) на рима защото привличат вниманието и правят нещата по необикновенни. Това за мен е изкуство, ако се спазва строгия ритъм и перфектните рими вече бие на фабрична поезия.
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #2 -: 24 май 2004, 12:16 »
Съвсем очевидно е, че не си разбрал смисъла на казаното дотук.

Цитат на: suffer_angelus
Калина всичко което написах си го изсмуках от пръстите, защото ме подразни призива на Радо.

Тоест целият разбор беше написан с цел да покажа на Радо, че призива му не е много основателен. Има случай в който просто дадено произведение не ти харесва и нямаш понятие защо. Тогава какво - да пишеш безумни коментари с цел да оправдаеш оценката си? Не - просто оценяваш и не пишеш нищо. Коментар от вида "Не ми хареса" за мен не е особено качествен и изобщо няма смисъл да се пуска. Плюс това такъв коментар (според Радо) отново няма да е допустим.

Колкото до останалите ти разсъждения не ги приемам. Поне не за мен. Едно добро стихотворение може да няма рима, може да има променлива ритмика, но задължително, ама задължително трябва да има ритмичност в отделните части. Иначе се получава нещо, което е всичко друго, но не и стихотворение.

Дарко

• Форумен лъв
« Отговор #3 -: 24 май 2004, 21:26 »
Коментарът "не ми харесва" е много искрен коментар. Той говори, че този който пише не знае и не разбира от поезия чак толкова, че да коригира околните.

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #4 -: 24 май 2004, 22:46 »
Съгласен съм, но много хора не биха искали да ги сметнат за глупави, или за неразбиращи поезията и затова гласуването за произведенията е тайно - един вид възможност да изразиш мнението си без да се излагаш на чужди критики. Вярно, че по принцип не допускаме подобни критики на коментарите, но винаги минава време и ако човек е срамежлив може да използва този метод да изрази анонимно мнението си. Това е смисълът на репликата ми, че не е необходимо да коментираш отрицателните си оценки.

Аз доста страдах навремето от отрицателните си коментари. Щом пуснех подобен коментар някой бързаше да "нацвъка" ниски оценки по всичките ми произведения - е има хора по-малко търпеливи и по-чувствителни.

Дарко

• Форумен лъв
« Отговор #5 -: 24 май 2004, 22:59 »
:lol:  :lol:  :lol:
Оценките загубиха значение може би по същия повод за мен. Още повече че високо оценените произведения не ми харесват особенно, докато ниско оценените винаги са ми привличали вниманието. Може би има известен психологически ефект.

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #6 -: 24 май 2004, 23:40 »
Ами виж сега като не ти харесват високооценените - гласувай за тях и няма да са високооценени, като ти харсват нискооценените пак гласувай и след време ако 100-те посетители гласуват по съвест нещата ще се нормализират в класацията.

Дарко

• Форумен лъв
« Отговор #7 -: 25 май 2004, 12:26 »
Съфър просто някой от нещата ми се виждат прекалено делнични без стил, без уникалност, но някак си за това не мога да пиша ниска оценка. Просто не харесвам нещата които са масови за мен това е производство.

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #8 -: 25 май 2004, 21:37 »
Аз не казвам че си задължен да даваш оценка, казвам просто, че това е вид ориентир за мнението на хората и би било хубаво ако хората гласуват по съвест така че този ориентир да бъде точен.

Double-D

• Форумен лъв
  • Публикации: 392
« Отговор #9 -: 27 юни 2004, 01:29 »
ima nesto vqrno i v dvamata. Ste se opitam savsem kratko da se izrazq.
1. Suffer e prav, 4e si4ko moe ama stihotvorenieto trqbva da e stihotvorenie, a ne prosto kup4ina ot "genialni" frazi. Dokolkot zabelqzvam Darko ima stremej da pokaje na vseki kolko mu e razli4en vkusa, koeto nqkak si ne mi haresva.
i 2. Tuk se saglasqvam s Darko za tova, 4e visokoocenenite v bolshinstvoto si sa mnogo slabi i dosta sam sporil s adminite za taa klasacia. Dano se normalizira. Ne e normalno proizvedeniq da sa tam stot sa pisani ot nqkoi si tam s pove4e prava. Aide stiga tolkoz
We live thinking we will never die.
We die thinking we had never lived.
Cut it out.

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #10 -: 27 юни 2004, 01:53 »
Добри - ами то от вас зависи. Оценки спряхме да трием, освен крайно фрапиращо неадекватните.

domine

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 24
Mnogo prikazki za ni6to!
« Отговор #11 -: 01 септември 2004, 16:40 »
Mnogo prikazki za ni6to!Do kolkoto imam predstawa horata w saita otdawna sa usetili lipsata na adekwatno ocenqwane taka 4e sqka6 izob6to nqma smisyl ot towa !Dosta po dobre 6tee ako wseki koito pro4ete, widi ili 4ue ne6to ot saita da si dade mnenieto kato komentar  :!:
В човека Любовта действа като стремеж в сърцето, като чувство в душата, като сила в ума и като принцип в духа. Изкуство е да обичаш някого безкористно, да не мислиш дали заслужава твоята любов или не. Благодари на Бога за това, което ти е дал, за възможностите, които имаш, за всичко. По този начин ще възприемеш Божията Любов.

comforter

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
За оценките:-))
« Отговор #12 -: 01 март 2005, 00:36 »
Предлагам освен съществуващите да има оценка 1, а също и отрицателни:

-1
-2
-3
-4
-5
-6

и задължително - нула!

Знам, че сега ми се смеете, ама я направете пробно за един месец и ще видите резултата - ще се чудите как не сте го направили досега...
Да не говорим, че ще сте първия сайт направил подобна скала!
;-)
Истината е една - само тази, която приема конкретната личност!

Double-D

• Форумен лъв
  • Публикации: 392
« Отговор #13 -: 01 март 2005, 22:36 »
Единственият възможен вариянт за нови оценки е да се добавят и полувинките, т.е. 2,50, 3,50 и тн. Считаме, че сегашната скала е най-близка до съзнанието на българите и именно поради това сайта използва шестобалната система.
We live thinking we will never die.
We die thinking we had never lived.
Cut it out.

comforter

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
за половинките
« Отговор #14 -: 01 март 2005, 23:24 »
Щом мислите така ...
Но практиката ви показва, че с установката от училище само - нещата не са съвсем наред...
Трябва да бъде накаран човекът да се замисли преди да оцени и системата автоматично да изключва най-високата и най-ниската оценка на някакъв период от време...
Абее... какво толкова
може и тристепенна скала:
Отлично
Става
Зле

:-))
Истината е една - само тази, която приема конкретната личност!

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.