Дискусия: За оценките!

Автор Тема: Дискусия: За оценките!  (Прочетена 10091 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 894
Re: Дискусия: За оценките!
« Отговор #45 -: 04 май 2006, 22:01 »
Чакане му е майката! ;)

Ането

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #46 -: 21 юни 2006, 20:26 »
Здравйте :)От скоро съм тук и вчера за пръв път публикувах нещо от мен.Наистина бях доста изненадана,когато на произведение,което е одобрено от литературни дейци и е вкарано в стихосбирка е поставена слаба оценка.Разбира се ако се влияех от нея сега вече трябваше да съм спряла да пиша завинаги,но тъй като всеки има мнение съм напълно съгласна с това всеки да дава обективна за себе си оценка.Въпросът е друг: Защо липсва коментар, някаква обосновка за стореното?!
А също искам да кажа,че не съм съгласна с твърдението, че може определено произведение да не ти харесва и да не знаеш защо и поради тази причина да поставиш оценка без коментар.Явно просто не си се замислил достатъчно!
Казвате,че оценката е ориентир за автора и може би е така,но ако тя е без коментар как един прохождащ и неопитен автор (като мен например) може да знае точно какво не е наред с творбата му?!

kasius

• Луд форумджия
  • Публикации: 123
« Отговор #47 -: 21 юни 2006, 21:37 »
      Ането! Ще ти отговоря, така както аз виждам "нещата"!
1. Произведението може да е одобрено от културни дейци и пак да не се харесва на масовия вкус. Всяка група от "културни дейци" е своего рода една част от определен елит в литературната дейност. Тук обаче не присъстват само представители на "елита" - има представители на различни обществени прослойки и съответно на това произведението (на когото и да е то) ще бъде оценявано по разному.
2. Защо липсват коментар и обосновка? Отговорите според мен са следните и навярно не са изчерпателни:
   а) Има хора, които нямат дар слово да се обсняват.
   б) Има хора, които имат този "дар", но се страхуват да го употребяват публично по ред причини - да не бъдат неправилно разбрани, да не засегнат някого, да не ги вземат за глупаци, да не им завидят и да не станат прицел самите те на злонамерени нападки и т.н.
   в) Има просто завистливи подлеци, които ще ти шляпнат слаба оценка - в случая е ясно, защо няма да парадират с изказване по въпроса.
   N.B. Но най-опасни според мен са тези, които те хвалят, независимо, че може да си написал/ла някоя пълна щуротия!  :lol:
    3. Да оценката е ориентир, но само дотолкова, доколкото да даде представа, какво се харесва и колко масово. Но винаги всяко едно произведение ще си има твърдо ядро от читатели, които го харесват. И тук въпросът се видоизменя - какъв трябва да бъде изборът на авторът при писането на други произведения? Вариантите са различни, според предпочитанията и разбиранията на автора. Ето някои от тях:
    а) Може да предпочете да пише в същия стил и да прави "реверанс" на твърдото си ядро от почитатели.
    б) Може да започне да пише така, както е най-близко до масовият вкус за да се харесва. За това се придобива представа, като наблюдава, кои произведения са с най-високи оценки и се пише в подобен стил.
    в) Може да се настрои анти и да пише така, че на никой да не харесва!  :lol:
    г)Може да пише различни по стил произведения постоянно, така че да има от всичко по нещо и всеки от читателите да харесва едно, а друго не.
   д) Разбира се може да спре и да пише изобщо.
  N.B. Всичко това е въпрос на личен избор.
    4. Най-накрая: Никога не можеш да знаеш, независимо дали си млад или "стар" автор "точно, какво не е наред"! Всеки ще изкаже своето мнение - ти изслушваш и сама преценяваш; после експериментираш!
     Това е всичко, което мога да кажа накратко по твоите въпроси.
     Добре дошла! :lol:

Ането

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
« Отговор #48 -: 22 юни 2006, 10:11 »
"Всяка група от "културни дейци" е своего рода една част от определен елит в литературната дейност. Тук обаче не присъстват само представители на "елита" - има представители на различни обществени прослойки и съответно на това произведението (на когото и да е то) ще бъде оценявано по разному."

Да,наистина е така и аз го казах в предния си коментар,просто сигурно не сте ме разбрали правилно.Не мисля,че защото определено произведение е издадено в стихосбирка,то трябва да се харесва от всички.Напротив!Мисля точно обратното.Едно произведение трябва да бъде прочетено от колкото се може повече и различни хора за да разбере авторът какво се харесва и какво не в това което той сътворява.
Но не мисля,че трябва да се поставят оценки без коментар,били те и добри,защото така авторите няма да имат толкова показателен ориентир от тогава когато оценката е придружена от коментар.

Бъдете щастливи!
Ането

kasius

• Луд форумджия
  • Публикации: 123
« Отговор #49 -: 23 юни 2006, 02:15 »
Е, след като имаш вече готов отговор, защо тогава задаваш въпроси?  :D Публикувай, тогава само мнение!  :lol:
    И от мен..."Весела Коледа"!  :lol:

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.