Кирилизиране на компютъра

Автор Тема: Кирилизиране на компютъра  (Прочетена 5525 пъти)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 904
« -: 06 декември 2005, 00:57 »
В:
Страниците и мейлите на кирилица ми излизат на "маймуница"?
О:

Навсякъде в "Откровения"  стандартът за кодиране на символи (character encoding) e: UTF-8.
Ако текстът ви излиза на "маймуница" трябва да укажете да се използва тази кодировка в съответния браузър или мейл клиент. Най-често това става от менюто View->Encoding

В:
Не мога да пиша на кирилица?
О:
В Windows XP/2000 има поддръжка на кирилица само по БДС стандарта.
За фонетична кирилица трябва да инсталирате някакъв допълнителен кирилизатор. Такъв може да си изтеглите например от тук: http://otkrovenia.com/files/Phonetic_XP_2000.exe
За да настроите кирилицата трябва да влезете в: Start/Settings/Control Panel/Regional and Language Settings/Languages/Details...
Там в списъка трябва да имате Bulgarian-Bulgarian (за стандарт БДС) или Bulgarian-Bulgarian(Phonetic) (за фонетична кирилица). Ако я няма, прибавянето става с Add... бутона.

На същото място има бутон "Language Bar". Там трябва да е отметнато "Show the language Bar on the desktop" за да се вижда иконата.
А от "Key settings..." може да видите с коя клавишна комбинация става превключването между езиците. Най-често това е Alt+Shift.

В:
Как да си инсталирам проверка на правописа(spell-checker) на български в MS Word?
O:
Може да ползвате "ItaEst - Така е!" Правописна корекция и сричкопренасяне, разработена от Българската Асоциация по компютърна лингвистика. Продуктът е безплатен и може да го изтеглите от: http://otkrovenia.com/files/ItaEst_setup_V1.01.exe (директно копие от http://www.bacl.org).
След като го инсталирате в Word-а изберете Tools/Language/Set Language... В списъка трябва да имате Bulgarian. Щракнете върху него и махнете отметката "Do not check spelling and grammar". Това е:)

Надявам се да съм ви бил полезен. ;)
« Последна редакция: 09 февруари 2011, 17:58 от admin »

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
« Отговор #1 -: 30 декември 2005, 23:04 »
А сега дай един юзър манюель за Fedora, Gentoo, Slackware, Debian, Suse, etc. както и за FreeBSD, OpenBSD, добави няколко реда за MacOS и цена няма да имаш.

Хакуна матата,
Симба

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
Re: Кирилизиране на компютъра
« Отговор #2 -: 03 март 2007, 01:02 »
А сега дай един юзър манюель за Fedora, Gentoo, Slackware, Debian, Suse, etc. както и за FreeBSD, OpenBSD, добави няколко реда за MacOS и цена няма да имаш.

Хакуна матата,
Симба
като гледам повечето поети не са толкова компютър-сави. няма нужда май.
I'll do graffiti if you sing to me in French

Иван

• Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: Кирилизиране на компютъра
« Отговор #3 -: 10 януари 2008, 10:13 »
Ами ако си си го инсталирал на Български си го имам. Аз съм пробвал и Ubunto и Debian и при инсталацията се избира. Като си сложа пак Линукс ще ти кажа, но доколкото помня е лесно.

© 2003-2019, Георги Колев. Всички права запазени. Произведенията са собственост на техните автори.