Литературни загадки

Автор Тема: Литературни загадки  (Прочетена 14909 пъти)

stephanova

• Маниак
  • Публикации: 84
Литературни загадки
« -: 27 август 2006, 13:24 »
Плагиатствам идеята от един друг форум, но ми се стори интересно, затова го предлагам и тук.
Един от участниците във форума задава въпрос, свързан с литературата - който отговори правилно, получава правото да зададе следващия въпрос.

Ето и моят въпрос: Кой френски поет от романтизма е завършил социалната мисия на поезията? (т.е. е направил поезията достъпна и разбираема за обществото)
  а)Ламартин
  б)Юго
  в)Мюсе

Успех!
Кафето е разговор.
Когато няма с кого,
го пия в две чаши

stephanova

• Маниак
Re: Литературни загадки
« Отговор #1 -: 27 август 2006, 21:18 »
Еми, съжалявам, ако въпросът е тъп или неразбираем, но съм го взела дума по дума от учебник по литература. Ако не ви харесва, задайте нов въпрос! Нямам нищо против :P
Кафето е разговор.
Когато няма с кого,
го пия в две чаши

marcek

• Маниак
  • Публикации: 60
« Отговор #2 -: 28 август 2006, 12:11 »
Ужас! Нямам коментар за нашите учебници по литература. Все пак, този въпрос предполагам е свързан с текста на урока към който е, иначе няма смисъл сам по себе си. Явно си има контекст, който тук се губи.

stephanova

• Маниак
« Отговор #3 -: 28 август 2006, 12:23 »
Добре де! Стига сте умували  :D Важна е идеята на играта. Казах ви вече, като не ви харесва въпроса, като е тъп или като не желаете да отговорите на него, задайте друг въпрос. Какво вече два дена ми умувате върху учебниците по литература или върху моите умствени способности?!
Кафето е разговор.
Когато няма с кого,
го пия в две чаши

miss_pretty

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
« Отговор #4 -: 14 октомври 2007, 12:00 »
 :!: Отговорът на въпроса е Юго:flower:

DoraBora

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
« Отговор #5 -: 01 февруари 2008, 15:44 »
Коментара е изтрит от Модератор.

Моля ви, пишете грамотно!!!

Не искам да съм груба, но тук си има правила! И... нека не "приспадаме" Атанас Делчев никъде!
Става ли?
Иванова
« Последна редакция: 01 февруари 2008, 16:10 от Иванова »

^l^

• Маниак
  • Публикации: 88
  • en el mi corazon estas solo tu para siempre
« Отговор #6 -: 02 февруари 2008, 08:31 »
Кого наричат Слънчевото дете на българската поезия:)?

а) Вапцаров
б) Смирненски
в) Валери Петров
« Последна редакция: 02 февруари 2008, 08:34 от Иванова »
nada..

^l^

• Маниак
  • Публикации: 88
  • en el mi corazon estas solo tu para siempre
« Отговор #7 -: 02 февруари 2008, 09:26 »
Безглаголно стихотворение на Атанас Далчев:)?

Предлагам да зарежем поточките,прекалено лесно е с тях:)
nada..

vili_tr

• Закоравял потребител
  • Публикации: 38
« Отговор #8 -: 02 февруари 2008, 15:45 »
"Болница "
Човек трябва да търси радостта в малките неща, да се радва на това, което има днес и да гледа напред, дори да го боли, защото УТРЕ винаги е по-значимо от ДНЕС.

Arogarn

• Луд форумджия
  • Публикации: 101
« Отговор #9 -: 16 април 2012, 21:23 »
Вчера минах покрай тази тема и се сетих, че имам много загадки. Ето една:
Става дума за литературен проект. Негов изпълнител е един френски писател представител на реализма. Той е искал да напише над 130 романа, но животът му е стигнал за около 90. Основните теми засегнати в проекта са Франция след Революцията, парите и властта, успехът в обществото, бащинството, жените, народът и секса. Познайте как се казва този проект!

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #10 -: 16 април 2012, 22:33 »
Проектът се казва "Човешка комедия" и е на Оноре дьо Балзак. Авторът е желаел да оформи в цялост идеите си в 143 творби. Между 1842-1846 г. са издадени 16 негови тома, в които писателят подрежда всичките си произведения в три цикъла под общо заглавие "Човешка комедия". Седемнадесетият том излиза през 1848 г., а осемнадесетият - посмъртно, през 1855 г.
Балзак е роден през 1799 г. в Тур, а умира на 18.08.1850 г. в Париж. За двадесет и пет години активна писателска дейност той създава 90 напълно завършени творби и голяма част от тях са признати за шедьоври на Френската и на Европейската литература.

Човек

• Луд форумджия
  • Публикации: 210
« Отговор #11 -: 27 април 2012, 09:37 »
Eia, мисля, че по регламент трябва представиш следваща загадка.

"Няма време" тик-так, тик-так...  :)

Харесва ми темата.

Eia

• Луд форумджия
« Отговор #12 -: 27 април 2012, 13:40 »
Човек, не знаех, че който отговори последен би трябвало да постави следващата литературна загадка. Благодаря, че ме осведоми!
Ето я и загадката:
Поетеса, преводачка, красавица, „фатална жена“, била е омъжена за български финансов министър, в нея е бил влюбен княз, спътница в живота и вдъхновителка на известен български поет, увлича се по немеца Георг Адам, а в напреднала възраст -по Боян Гацов, на старини се отдава на дъновизма. Коя е тя и какво знаете за нея и за творчеството й?

Eia

• Луд форумджия
« Отговор #13 -: 27 април 2012, 15:33 »
Бравос, бравос, Иванова! Позна! Сега е твой ред да поставиш следващата литературна загадка.

andrina_mark

• Луд форумджия
  • Публикации: 182
« Отговор #14 -: 28 април 2012, 13:55 »
КоментараЪТ е изтрит от Модератор.

Моля ви, пишете грамотно!!!

Не искам да съм груба, но тук си има правила! И... нека не "приспадаме" Атанас Делчев никъде!
Става ли?
Иванова

Не искам да съм груба, но грамотността не изисква ли използването И на правилните граматични правила, като пълния член например?
Ако искаш да разбереш своята истина за нещо, виж какво чувстваш към него. Понякога чувствата се откриват трудно - и често още по-трудно се приемат. Но в най-дълбоките ти чувства се крие твоята най-висша истина.

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.