Клишетата в изкуството. Популярна култура.

Автор Тема: Клишетата в изкуството. Популярна култура.  (Прочетена 6080 пъти)

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
Идеята ми дойде от тази тема във форума за поезия. Много чест спор за силата на клишетата в изкуството. Хора вечно се стремят към нещо непознато, оригинално, красиво. Но може ли да пренебрегнем хилядолетията човешки опит ? Генетичната "обремененост" ?
В единият лагер са тези, които имат лошо отношение към популярната култура. Измислили са думата "кич" и са и дали негативен заряд.

Други, например Анди Уорхол, тръгват по другия път и чрез използване на познати до болка неща успяват да създадат нещо красиво.
Този спор може да продължи и в музиката. Много хора настояват да слушат ъндърграунд и/или авангардна музика без значение дали е добра. Измислят и разни определения като сайкаделик/грууви/алтърнатив/ъндърграунд/фолк/арт/рок/едикаквоси, само и само да не звучат "пенсионерски" и да са "уникални". На другия полюс са групи като The Darkness, които си признават, че са чисто копие на T-Rex, Judas Priest etc и въпреки това отнесоха награди за дебют, рок, най-добри текстописци.

Моето мнение е, че няма нищо лошо в това да не си винаги "на гребена на вълната". Стига да си истински и да мислиш това, което "казваш".

Къде стоите вие в този спор ????

"Живея в бъдещето" или "Всичко ново е нещо добре забравено старо."
I'll do graffiti if you sing to me in French

Simba

• Форумен лъв
  • Публикации: 866
« Отговор #1 -: 08 август 2004, 01:38 »
По принцип съм за умереното използване на чуждия опит, но само ако се внасят и собствени елементи иначе си е чисто редене на познати фрази, рифове и т.н. което определено дразни читателя/слушателя.

Any

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
« Отговор #2 -: 09 август 2004, 17:54 »
По принцип отрицателно, но не може да се избяга от тях.
Когато клишетата са много просто дразни. След като се твори от толкова много години, когато си пише по една тема /например любовта/ според мен просто е трудно да се избегне напълно употребата им.

Дарко

• Форумен лъв
  • Публикации: 322
« Отговор #3 -: 12 август 2004, 22:33 »
Аз мисля, че оригиналниченето също може да е банално на моменти. Както и обикновенните неща поднесени по определен начин могат да са си яки. Клишето е лошо когато в него проличава позьорство. Позирането е най - лошото нещо в шоу бизнеса.
между къщите и призрачните хора

Присъствие струя от очевидности

видях през нереалните си действия

joinmeindeath

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 15
Re: Клишетата в изкуството. Популярна култура.
« Отговор #4 -: 14 август 2004, 14:47 »
Цитат на: sneaky
Други, например Анди Уорхол, тръгват по другия път и чрез използване на познати до болка неща успяват да създадат нещо красиво.

Явно имаме доста различно понятие за красота...
Иначе по принцип все си мисля, че клишетата са гадно нещо, макар че понякога са толкова втълпени ,че няма как да се измъкнеш.Тъй че някак си ,след като не могат да се избегнат, е добре може би всеки да си създаде някакви собствени??? Де да знам,пак се изказах неподготвена ,ама...:)))
To cry is to know you`re alive,
but my river of tears has gone dry...

John_Coffey

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
« Отговор #5 -: 30 август 2004, 23:25 »
Човечеството върви напред благодарение на новаторите, останалото са храсталаци и плява.Липсата на собствен облик и самоличност и вкарването в какъвто и да е било шаблон, матрица, мода, клише показва пълно безсилие и слабост.Разбира се преди нас са живели милиарди хора и е смешно да мислим че ние ще открием топлата вода и е просто невъзможно да не копираме някой, но винаги е по-добре да стигнеш сам до истините, а не да ги приемеш за даденост и да повтаряш казаното от някого само защото звучи добре.Да си спомним за една песен на Васко Кръпката, в която се пееше за един храст и за едно дърво...

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #6 -: 31 август 2004, 00:16 »
А извинявай, но има думи, които са се наложили от поколения насам и имат страшно силно въздействие, думи, които отслабват ако се заменят - какво да правим, да не ги използваме, за да не каже някой че е клише. Айде моля те!

John_Coffey

• Луд форумджия
« Отговор #7 -: 03 септември 2004, 21:16 »
Чакай сега.'""Съвременен Тълковен Речник на Българския Език": клише- стереотипен израз в речта." Говорим за думи и изрази, които се набиват нон-стоп, и които могат да се заменят, или с други думи "клишетата". Не говорим за такива, които са си на мястото и не могат да се заменят(въпреки че според мен всяка дума, респективно израз, може да се замени, а ако някой не може и прибягва до клишета признава собственото си безсилие).Като използваш клишета приемаш езика за даденост и не показваш мисъл в това, което говориш.Когато се стараеш да покажеш нещо ново личи много по-голямо разбиране и вникване. Когато стигнеш по друг път до същата истина значи че наистина си стигнал до нея, а не че само си съгласен с нея, като в клишето.

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #8 -: 03 септември 2004, 21:50 »
Говорим за едно и също нещо. Аз казвам, че дългогодишната употреба предлага по различна реакция - между другото предвидима. Просто не съм против умереното използване на клишета.

За това, че различни думи действат различно: Как ще реагираш ако ти извикам в лицето: "Ограбват ме" и ако ти извикам: "Противозаконно ми отнемат мобилния телефон" или "Бият ме" и "Нанасят ми средни и тежки телесни повреди"?

Ако искаш ми вярвай, но "Ограбват ме" и "Бият ме" по строгата дефиниция са си чисти клишета...

Има много други примери с думи и изрази, които са клишета дори във разговорния смисъл на думата и въпреки това може да се изгради аналогия между тях и горните примери:

"Джон помля 3-4 коли на магистралата, беше истинска кървава баня" и "Джон предизвика серия от тежки пътнотранспортни проишествия"

Едното е клише, другото е по дефиниция не е клише. Кое ти дайства по-силно? Едното извиква картина на трупове, кръв, смачкана ламарина (това също е клиширан израз), а другото, макар означава същото не ти говори почти нощо.

Джон и двете крайности водят до негативни последствия.

John_Coffey

• Луд форумджия
« Отговор #9 -: 05 септември 2004, 00:36 »
Аз лично визирах изрази от художествената литература, но и за битовата сфера важи същото. Надали някой ще те заклейми като извикаш "Ограбват ме!" :), но я се замисли за пожеланията : "Да си жив и здрав!", "Приятно ми бе да се запознаем."....До такава степен казваме неща наизуст, които са си чисто отбиване на номер, че минаваме направо на..."Абе, ти си знаеш." или "Всичко "наи-".". Не знам за теб, но когато пожелавам нещо на близък човек, към когото не съм безразличен определено бих му казал нещо конкретно или поне бих намерил по-"МОИ" думи за да му го кажа, за да му покажа че не отбивам номера и че наистина вкарвам някакво чувство в това, което казвам.

sneaky

• Форумен лъв
  • I'm with the pilots
« Отговор #10 -: 05 септември 2004, 02:55 »
Въпросът с директната комуникация стои по-различно. При "жив" разговор имаме 80% език на тялото. "Приятно ми е да се запознаем" е само 20% от цялата работа. Когато наистина ти е приятно, няма как иначе да го кажеш. Или пък "I'm too cool for..." отношението в разговор носи не винаги ползи. Така че, когато ми е приятно, казвам - Приятно ми е.
"I'm too cool for..." отношението носи минуси по-принцип. Когато оригиналничим, заради самото оригиналничене, започвам да се дразня.
Обикновените, простите изрази са много по-силни от насилственото оригиналничене.

Спирам, че има опасност пак да кажа "оригиналничене". Ебаси КККлишето.  :roll:

Бтв, кой е гласувал "аз съм анди уорхол" ?

Simba

• Форумен лъв
« Отговор #11 -: 05 септември 2004, 11:38 »
Джон - аз давам пример с тези фрази, защото преспокойно може да ми се наложи да набутам на героя си фразата: "Противозаконно ми отнемат портмонето, като за довибаве на надмощие ми нанасят удари с тежък, тъп в следствие, на които получавам средни и тежки телесни повреди" само и само за да не изпадна до там да използвам клишета.

А това за Джон който препърпява серия от тежки ПТП си е направо...

ico

• Закоравял потребител
  • Публикации: 44
« Отговор #12 -: 14 септември 2004, 21:46 »
Не ми е много ясен този стремеж за оригиналност.

В едни и същи думи различни хора могат да крият различен смисъл.

И сега нещо което може да ви се стори в страни от темата, но ми хрумна докато четях мненията ви:

"Думите са само мрежи е които се опитваме да уловим смисъла.
Когато рибата е уловена, мрежите стават излишни."
                                                                Дзен-будистки коан

Поздрави
Ицо
Красотата ще спаси света, но само ако той и позволи.

sneaky

• Форумен лъв
  • I'm with the pilots
« Отговор #13 -: 15 февруари 2007, 02:32 »
Здрасти фло.
А Анди Уорхол тогава Неродена мома ли е, или Змей горянин, който отвлича девственото изкуство в запустялата си фабрика и го снима с банани?

Яким

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
« Отговор #14 -: 15 април 2008, 15:16 »
Когато нещо се превърне в самоцел - то става лошо. И оригиналността не прави изключение, както и всичко хубаво в този свят. Мярка му е майката. А за изкуството - като читател, слушател или наблюдател не ме интересува  дилемата оригиналност - клише а дали на мен ми харесва - по каквато и да е причина (много са). Когато пиша правя същото - гледам на мен да ми харесва, понеже това е единственото което мога наистина да преценя сам. Когато се хареса и на други- супер. Когато не - Друг вид супер. До супермаркет още не съм го докарал, ама както казах в началото - я, да не прекалявам. И кварталната бакалия ми стига :lol:
« Последна редакция: 15 април 2008, 15:51 от Иванова »

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.