Изкуството - за твореца, или потребителите?

Автор Тема: Изкуството - за твореца, или потребителите?  (Прочетена 4222 пъти)

Fetishistkata

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
Въпросът ми е - социално ли е изкуството, или то е интимният свят на твореца, създаден единствено и само за него? В крайна сметка, това, което прави изкувството така въздействащо и истинско, е именно, че то не е създадено, за да служи практично на така наречаната „публика”, а е цел само по себе си, лек. Само дето в последно време хората сякаш са го комерсиализирали.
Пиша есе на тази тема, и тъй като много хора ми казват, че едно произведение не е завършено ако няма потребители, ми е интересно да видя всъщност и други мнения по въпроса. Разбира се, и аз имам какво да кажа, но по-късно.

Tomad

• Луд форумджия
  • Публикации: 156
Re: Изкуството - за твореца, или потребителите?
« Отговор #1 -: 17 януари 2012, 15:51 »
... че едно произведение не е завършено ако няма потребители...

Какво означава това? :shock:

Ако напечатиш едно произведение върху ролки тоалетна хартия, ще имаш доволен брой потребители.

Иначе поставеният въпрос е интересен, но бих си задържал мнението за по-късен етап, ако изобщо се стигне дотам.
[/color]
Раздвоен ум - разтроен стомах.

refab

• Форумен лъв
  • Публикации: 405
« Отговор #2 -: 17 януари 2012, 16:28 »
Въпросът ти е резонен, естествено, макар и може би не перфектно формулиран!... Ако наистина имаш сериозен интерес, ще ти изпратя като съобщение един текст - цитат, от около две страници, който дава обяснение от психоаналитични позиции!... Да ти го изпратя ли? :)

yotovava

• Маниак
  • Публикации: 73
« Отговор #3 -: 17 януари 2012, 16:57 »
Ако това е интимният свят на твореца, то защо той чувства необходимост да го сподели - демек да го социализира? Не е ли, за да го сподели с другите? И естествено да потърси съмишленици и симпатизанти? Споделяне - хубава дума. Делиш с някого. И ако не намираш споделители - чия е грешката?  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

refab

• Форумен лъв
« Отговор #4 -: 17 януари 2012, 17:53 »
................ И естествено да потърси съмишленици и симпатизанти? ....

Защо е тази необходимост и каква е целта на твореца да "потърси съмишленици и симпатизанти"?... Просто питам, не че изказвам несъгласие - искам да разбера, доколко надълбоко можеш да разкриеш причинно-следствените връзки и смисъл на явлението, за което става дума! :)

swestan

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 131
« Отговор #5 -: 17 януари 2012, 20:17 »
... че едно произведение не е завършено ако няма потребители...

Какво означава това? :shock:

Ако напечатиш едно произведение върху ролки тоалетна хартия, ще имаш доволен брой потребители.

Иначе поставеният въпрос е интересен, но бих си задържал мнението за по-късен етап, ако изобщо се стигне дотам.
[/color]
Е това ли била тайната :cheers:
А така и така съм решила да се популяризрам, Томад, я кажи марката има ли значение!? Ами размера на ролката? Ами в коя верига да я пусна в обръщение?
А за разлика от вас дето разбирате смисъла но си пестите мнението, аз не схващам за какво иде реч:(
Fetishistkata, хубаво представяне си си направила! http://otkrovenia.com/forum/index.php?topic=3708.msg40936;topicseen#msg40936
Ама що не качиш някой разказ или есе и тогава да коментираме...

[/b]

Fetishistkata

• Новак
  • *
« Отговор #6 -: 18 януари 2012, 01:46 »
refab, прати каквото имаш да пращаш. Интересувам се от психология по принцип и усещам, че може би на места съм прекалено крайна в разбиранията си, реакциите си и оттам - нещата, които пиша. Може би говоря толкова за интимния свят на твореца и споделянето, защото имам някакви проблеми във връзката аз - другите. Интересно ми е колко точно хора биха оплюли това, което пиша в момента. И това, че ще предизвика коментари и реакции (сигурно повечето от тях негативни) ни най-малко не ме притеснява. Винаги съм избирала различното и нестандартното.

Fetishistkata

• Новак
  • *
« Отговор #7 -: 18 януари 2012, 01:50 »
swestan, че представянето ми е "интересно" какво трябваше да значи? На настроения съм. И това е много малка част от нещата, които бих могла да кажа за себе си.
Ще публикувам където и когато искам. При мен проблема е, че съм супер взискателна и много рядко съм доволна от себе си. Надявам се скоро, след някои нанесени поправки да публикувам нещо...
С пожелания за красива нощ, защото тя е по-вдъхновяващата част от денонощието и далеч не е за спане!

refab

• Форумен лъв
« Отговор #8 -: 18 януари 2012, 14:06 »
refab, прати каквото имаш да пращаш. Интересувам се от психология по принцип ................................

Изпратих ти сериозен текст, почти със сигурност надхвърлящ - по принцип, капацитета на една 18 годишна възраст. :) Интересно ми е какъв резултат ще се получи при теб!

Arogarn

• Луд форумджия
  • Публикации: 101
« Отговор #9 -: 18 януари 2012, 16:16 »
Социално. Чрез изкуството творецът изразява виждане и се опитва да накара и другите хора да мислят като него. Аз лично неведнъж съм казвал "Литературата е средство за манипулиране на масите".
Разбира се, изкуството е най-стойностно когато идва отвътре и издава личните трепети на автора.

Fetishistkata

• Новак
  • *
« Отговор #10 -: 18 януари 2012, 16:59 »
Arogarn, благодаря ти за прекрасния отговор.

Arogarn

• Луд форумджия
  • Публикации: 101
« Отговор #11 -: 18 януари 2012, 19:08 »
Пак заповядай!

LeChevalier

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
« Отговор #12 -: 18 януари 2012, 22:29 »
Fetishistkata, хубаво представяне си си направила! http://otkrovenia.com/forum/index.php?topic=3708.msg40936;topicseen#msg40936
Ама що не качиш някой разказ или есе и тогава да коментираме...[/i][/color][/size]
[/b]

Щото преводът не е изкуство, а, Swestan? Веднага се вижда колко порочно погрешна представа за изкуството имаш -- и ти си от ония, които еретично вярват, че изкуството идва само "от сърцето".

По темата -- отговорът, според мене, трябва да се търси в историята на изкуството. Аз само ще се спра над думичката "комерсиалност" и всичките ѝ производни. Изкуството винаги е било комерсиално доколкото творците винаги са имали нужда от пари. Как би могъл Микеланджело да осъществи скулптурите, които е осъществил, ако не е имал поръчки от богатите на времето си?

Има и нещо друго, което не бива да се губи от поглед: до преди век-два "ученото" изкуство е било достояние единствено на малка, богата и относително образована част от обществото. Днес не е така -- огромната част от творбите на изкуството са материално достъпни за всички. Съответно културният ценз на потребители е по-нисък...
« Последна редакция: 18 януари 2012, 22:32 от LeChevalier »

swestan

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 131
« Отговор #13 -: 18 януари 2012, 22:43 »

Щото преводът не е изкуство, а, Swestan? Веднага се вижда колко порочно погрешна представа за изкуството имаш -- и ти си от ония, които еретично вярват, че изкуството идва само "от сърцето".

Не, Тошко! Изкуство е! И го уважавам много!
Но в представянето си авторката не беше го изтъкнала като "силната" и страна...
swestan, че представянето ми е "интересно" какво трябваше да значи? На настроения съм. И това е много малка част от нещата, които бих могла да кажа за себе си.
Ще публикувам където и когато искам. При мен проблема е, че съм супер взискателна и много рядко съм доволна от себе си. Надявам се скоро, след някои нанесени поправки да публикувам нещо...
С пожелания за красива нощ, защото тя е по-вдъхновяващата част от денонощието и далеч не е за спане!
Чакам с нетърпение:)

LeChevalier

• Луд форумджия
  • Публикации: 181
« Отговор #14 -: 19 януари 2012, 13:05 »

Не, Тошко! Изкуство е! И го уважавам много!
Но в представянето си авторката не беше го изтъкнала като "силната" и страна...
Радвам се, че уточнихме тоя момент, който си се вписва доста добре в темата -- за кого превежда преводачът? За себе си ли?

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.