Да не забравяме тази дата

Автор Тема: Да не забравяме тази дата  (Прочетена 1831 пъти)

severianin

• Закоравял потребител
  • Публикации: 33
Да не забравяме тази дата
« -: 30 май 2013, 08:49 »
На 30 май 1913 година нов стил фактически завършва Балканската война. Онази война, през която българският войник гол и гладен, с остаряло оръжие, но с висок боен дух, показва чудеса от храброст, вдъхновили Кирил Христов да напише:

От днес нататъка Виена ще немей -
велика сила ние ставаме,
че инак току виж и ней
един ден мамката е.аваме.

На днешна дата преди точно 100 години е сключен Лондонският мир - един договор, който не подлежи на ревизия, защото е сключен под патронажа на британския външен министър Едуард Грей, представляващ и шестте велики сили. Този мир ни осигурява 180 000 квадратни километра територия, т.е. по-голяма от Санстефанска България, цялото северно Беломорско крайбрежие и граница по линията Мидия – Енос, каквато сме имали само от 1230 до 1246 година. Само две седмици по-късно, на 16 юни 1913 г. ние проваляме този мир, като тръгваме да се бием със Сърбия и Гърция заради чукарите на Македония. Няма нищо по-пагубно за тъпите ни държавници от големите национални идеи. Те са направо затормозени от бляна за целокупна България! А ние просто не бива да забравяме...

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 587
Re: Да не забравяме тази дата
« Отговор #1 -: 30 май 2013, 12:49 »
""... тръгваме да се бием със Сърбия и Гърция заради чукарите на Македония"
Да не забравяме, че по тези "чукари" още от времето на хан Кубер живеят българи. Доста пренебрежително изказване, да не кажа обидно...
И това " Няма нищо по-пагубно за тъпите ни държавници от големите национални идеи", по-правилно е да се каже, че няма нищо по-пагубно за големите национални идеи от тъпи политици. Политик и държавник са две различни неща. Особено когато иде реч за Сакскобургготски №1, а и №3 разбира се.
Един IP адрес - един глас за произведение!

severianin

• Закоравял потребител
« Отговор #2 -: 30 май 2013, 15:46 »
Българи живеят по много чукари, Пер. Всички ли искаш да включиш в границите на България? А македонците смятат ли се българи? Не ги ли признахме ние първи за отделна държава и нация? И в крайна сметка като воювахме за Македония и загубихме и това, което можехме да имаме, каква я накъдрихме? Ти как смяташ?

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 587
« Отговор #3 -: 30 май 2013, 17:19 »
Каквото и да ти отговоря, едва ли ще ме разбереш, Северианино. Може би защото ако за теб датата 16.06.1913 е свързана с една имагинерна национална трагедия, случила се там някъде в най-южната точка на гърба на географията, то тя за  семействата и на майка ми и на баща ми, респективно на моето, си е една съвсем реална лична трагедия. Просто от незапомнени времена и двете семейства са имали щастието или нещастието да живея по тези "чукари" и да се чувстват българи. А после само за една нощ е трябвало да избират - или стават гърци /дядо ми и баба ми по майчина линия/; сърби /дядо ми по бащина линия/, или само с ризата на гърба си стават и се махат. Е, те са избрали второто. Чак тук те са чули за първи път думата "македонец", просто за другите българи е било дългичко да ги наричат непрекъснато "бежанец от Македония".
Това разказва родовата ми памет. Твоята навярно разказва някаква друга драматична история, но едва ли свързана с онези далечни "чукари"... 
« Последна редакция: 30 май 2013, 17:22 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

severianin

• Закоравял потребител
« Отговор #4 -: 30 май 2013, 19:47 »
Разбирам те, Пер. Моята родова памет пази спомен за друго изселване - от Добруджа, дадена на Румъния. И какво - трябваше да воюваме заради изселените добруджанци, заради изселените  тракийски българи, заради изселените от Македония? И да загубим и това, което имаме, както изгубихме това, което можехме да имаме? Не напразно казват, че България отвсякъде граничи със себе си. Но сега е късно да спорим. Остава да помним някои дати...

kangarly

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #5 -: 13 юни 2013, 18:48 »
Държавата ни е ръфана и късана от време оно.... А иначе всичко е много просто. Всеки трябва да се опитва да прави онова, което прави максимално качествено и добре. Ето, аз например работя в център за лазерна епилация. Името му е Лазер Център, а сайтът му е http://www.lazercentar.com/. Там, гарантирано правим всичко възможно за да дадем на хората максимално добра и най-вече изгодна услуга. Ето и какви са ни цените за лазерна епилация lazercentar.com/bg/лазерна-епилация-цени.html, а и за други услуги. Така ще можете да се убедите сами. Ако предложението за лазерна епилация с отлично качество и ниски цени ви е заинтригувало ето къде са козметичните центрове на Лазер Център.
« Последна редакция: 11 ноември 2014, 09:38 от kangarly »

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.