Предложение за поредица от миниконкурси за разказвачи

Автор Тема: Предложение за поредица от миниконкурси за разказвачи  (Прочетена 111611 пъти)

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 587
Здравейте!
Преди години тук имаше подобно предложение, което не се осъществи. Спомних си за него, след като гледах епизодите на "Ръкописът" по БНТ. Става въпрос за творческо писане по задача.
Предложението е следното: Веднъж в месеца /може и на две седмици, ако добие популярност/ победителят от предния конкурс задава сюжет за следващия разказ. Участниците имат срок до края на месеца /или до 15-то число/ да напишат и публикуват в сайта разказ по зададения сюжет. Пускат го по общия ред със забележка в заглавието "За конкурса". Максималната дължина ще определим заедно, но предлагам да бъде не повече от 2-3 страници стандартен шрифт. Наградите ще бъдат само морални - първенецът ще определя следващата тема, а заедно с втория класирал се ще оценяват и класират участниците в следващия кръг. Разбира се, като жури, те няма да имат право на участие в следващия конкурс.
И сега най-трудната част - журито и оценяването на първия конкурс. Може би ще се наложи за него да помолим редакторите за съдействие и те да бъдат жури и да зададат темата. Добре е да започнем с нещо простичко, за да видим как ще тръгнем.
Темата е отворена за мнения и предложения! Трябва да се уточнят доста детайли, така че думата е ваша! Ако изобщо има интерес и потенциални участници. Затова бих помолил и тези, които нямат предложения, но биха се включили да драснат по едно "бройте ме и мен"! Да се преброим, както се казва!
« Последна редакция: 01 ноември 2015, 14:01 от silvina84 »
Един IP адрес - един глас за произведение!

silvina84

• Глобален Модератор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 213
Напълно подкрепям идеята ти, Пер, и те поздравявам. Отдавна не бях чела смислена тема във форума. Аз не мога да участвам, но подкрепям. Дано повече творци да се присъединят. :)

perperikon

• Форумен лъв
Ако обърнем негативния коментар към позитивен, той би звучал така "Предлагам участието да е анонимно". Разумно предложение! Дай и подробности как и къде да стане изпращането на разказите!

perperikon

• Форумен лъв
Не забравяйте, че тук награди няма да има! Не забравяйте, че колкото е по-опростена процедурата, толкова по-лесно ще се осъществи идеята. Не забравяйте, че колкото  по-малко ангажираме редакторите, толкова по-добре!  Не забравяйте, че правим това само за удоволствие.
 Ако решим, може и да няма класация. Ако решим може журито да бъдат всички участници в съответния кръг, като всеки един от тях явно посочва разказа, който му харесва най-много. Авторът на разказа с най-много гласове определя следващия сюжет. Можем да забраним думите "победител", "първенец" и др. Просто една кръгла маса, като в онази легенда.
« Последна редакция: 15 октомври 2015, 21:09 от perperikon »

perperikon

• Форумен лъв
Публиката си е публика. Дай да не я намесваме! Най-прекият път към опорочаването на идеята е да се даде правото на глас на дежурните клакьори.Нека само вложилите време и усилия да имат привилегията и отговорността да гласуват. Публиката ще си коментира под произведенията.

perperikon

• Форумен лъв
Под "вложилите време и усилие" разбирам бъдещите автори участници в литературната задача. Конкурс май не е най-подходящата дума. Леко е компрометирана, леко е префърцунена, и съвсем не леко плаши потенциалните участници. Та... Обявява се темата на първо число от месеца във форума. Разказите се изпращат до 15-то число.Авторите участници обявяват във форума името на разказа, който им е харесал най-много до 25-то число. В 23:59:59 часа на 25-ти става ясно кой определя задачата за следващия месец. Той има ангажимента до 1-во число да обяви новия сюжет в темата във форума. Ако не го направи, поради някакви негови си причини, вторият я определя до 2-ри, ако и той не иска - третият до трети и т.н. Ама надали първият ще се откаже.
Простичко. Без редактори, без корумпирано жури, чисто удоволствие. Публиката ще види различни стилове и гледни точки по един и същи сюжет. Ние също.
« Последна редакция: 15 октомври 2015, 23:45 от perperikon »

Greeneyed

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
Много добра идея - ще се включа!:) Макар че не обичам да пиша по зададена тема, може пък да ме осени вдъхновение!;)
Интересно ми е как ще бъде зададена темата - с ключови думи или описание на сюжет? Дано не е  само "любовна история", защото хич не ми е такъв периода!;)

perperikon

• Форумен лъв
 Майстърлъкът, Танчева, е да можеш да пишеш по широк кръг от теми. Дори и по такива, които никога няма да ти хрумнат. Ако някога някой ми беше казал, че ще напиша разказ за радиотеатъра, щях да му се изсмея. Но... Ето че животът ни предлага своите невъобразими решения. Твоята "радиопиеса" отдавна я няма, пък моят разказ все още се чете. Така че ти за чуждите музи не бери грижа! Някои от нас може и да ги крият и да не ги показват тук, но то е само за да не ги уручасат зли очи! :)
И да! Благодаря, че ми припомни онова доказателство, че писането по чужд сюжет е не само възможно, но и приятно! :)
« Последна редакция: 17 октомври 2015, 13:55 от perperikon »

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 94
Очарователна идея. Без награди и суетни - заради чистото удоволствие от писането и четенето. Хубаво ще се получи :) Не съм писала разказ по зададена тема. Би ми било интересно, дори за пред мен - просто да се пробвам, независимо дали ще се реша да участвам. Така или иначе - подкрепям!

Довереница

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
Идеята ми харесва.Доколкото разбрах: Обявява се тема и се определя срок.Щом той изтече-публикувалите автори посочват кое произведение най-много им е харесало,
съответно неговият автор е победител.И определя следващата тема.Навярно трябва да има условие авторът да не гласува за собственото си произведение.(Нещо като при Евровизия)
Иначе в теоретичен план всеки гласува за себе си и гласовете са равни :lol:
Накратко аз съм за. :evil3:

Greeneyed

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
Привет!:) Чудно ми е, че не откликват повече хора - конкурсът е интересно предизвикателство, а в сайта има добри разказвачи...

perperikon

• Форумен лъв
Понеже наближава краят на месеца, а веднага след това първо число на следващия, предлагам, малко или много на брой, да стартираме реализацията на идеята на 1-ви ноември – Деня на народните будители.
Мисля, че преди това малка тренировка за ума няма да е излишна.
Ще пусна през следващите дни няколко малки сюжета за упражнение. Не е нужно непременно да пишете. Просто сещайте се от време на време и фантазирайте. Не забравяйте, че един разказ не се ражда задължително пред белия лист. Той се „пише“ навсякъде – и в трамвая, и във фитнеса, и в кухнята, та ако щете и в банята под душа. Белият лист служи да приеме това, което сте измислили на горепосочените места!
Ето и първият сюжет:

Топла септемврийска привечер. На вратата на апартамента на семейство Георгиеви се звъни. Седмокласникът Мартин, очакващ съседското момиче Виолета, за да излязат на разходка, скача и изтичва да отвори вратата. С нея са израснали от деца, но напоследък той усеща някакво странно пърхане в стомаха, когато са заедно. Затова е толкова нетърпелив. Отваря входната врата и… изненада! Вместо Вили пред вратата стои нейната баба, която също живее в блока.
-   О, бабо Вили! Какво те води насам? Мама ли търсиш?
   Ненадейно звучен шамар отеква зад врата на момчето. Баща му се е приближил тихомълком зад гърба му.
-   Мартине, забрави това обръщение! Това е госпожа Петрова, твоята нова учителка по Български език и литература. Тя ще те подготвя за кандидатстване в гимназия! Да не съм чул повече това „Бабо Вили“! Госпожа Петрова!
    В този момент по стълбите се качва и приятелката на Мартин.Тя е чула и шамара и думите на бащата на Мартин. Ситуацията е повече от конфузна.   

Какво следва от тук нататък оставям на фантазията ви.
« Последна редакция: 22 октомври 2015, 11:05 от perperikon »

Katriona

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
Напълно съм съгласна, идеята е чудесна, сигурна съм, че ще се хареса на много хора от сайта, ще има участници. Подкрепям!

gudman

• Маниак
  • Публикации: 74
И аз, и аз, и аз! С голям кеф ще участвам, стига да не се опорочи хубавата идея. Каквато и да е темата, главният герой ще се казва Чико Чиков. Грантирана анонимност! :):):)

perperikon

• Форумен лъв
Здравейте! Ето и новата задача за тренировка:

Събота в столичен мол. Магазин за дамски дрехи. Клиентите са доста. Обстановката е леко изнервена. И тогава избухва скандал. Разярена клиентка на висок глас търси управителя за блуза, която се е "разпаднала" на третия ден. "Китайски боклуци на безбожни цени" - е само една от репликите й. Управителят с такт и търпения тушира скандала. Тъкмо я изпраща и нова клиентка вдига скандал за... /това ще го измислите вие/ Половин час по-късно в дамската тоалетна на мола. Двете скандалджийки приветливо разговарят една с друга. От разговора става ясно, че и двете са служителки на Дискрет ООД. Дискрет  не като дискретно, а като дискредитирам! Или по-точно като дискретно дискредитиране!

Дерзайте! Разказът може да е в първо лице /от името на случайна клиентка, която вижда скандалджийките и подслушва разговора им/, може и в трето по класическата форма на белетристите.

Първи ноември наближава! Въпрос към админа и редакторите - склонни ли са да подготвят първата задача за първия конкурс?
« Последна редакция: 27 октомври 2015, 17:19 от perperikon »

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.