Предложение за поредица от миниконкурси за разказвачи

Автор Тема: Предложение за поредица от миниконкурси за разказвачи  (Прочетена 114424 пъти)

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 599
Сайтът Откровения награждава esenna (Нина Стоянова) с книгата „Юлски разкази“ на Здравка Евтимова за разказа й „Трите прошки“, класиран от читателите на сайта на първо място в месечния конкурс за разказ на тема „Закъснялата прошка“. Честито!
Очакваме от победителя темата за следващия месец!
Един IP адрес - един глас за произведение!

esenna

• Луд форумджия
  • Публикации: 234
  • откровена до болка

...а сигурно ли е, че август месец някой ще пише? Този въпрос Пер го задавам към теб като модератор, ти сам коментираш началото на предизвикателството "Превърни разказа в пиеса" като неудачен период - началото на лятото когато естествено всички предпочитат да са навън? Ако трябва да се подискутира тази тема? Иначе аз съм готова с новата тема, но никак не ми се иска да пишат по нея 1-2 -ма,защото периодът е отпускарски...

perperikon

• Форумен лъв
Как мога да бъда сигурен дали неизвестен брой непознати за мен хора ще направят или няма да направят нещо? Да, изказал съм моето виждане за този сезон. Но този път няма да предложа ваканция. Ако искаш, и ако прецениш, че е необходимо, като победител и задаващ темата този кръг, можеш да удължиш  срока за публикуване до 20-ти септември. С опцията за 2 публикации по темата и гласуване за 2 разказа. Бих застанал зад подобно предложение. Ще имам и грижата от време на време да сръчквам потенциалните участници с избутване на темата във форума. Предлагам ти да вземеш еднолично решение дали да има удължаване на срока и да не се спуска ме в излишни дебати.

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
И така - новата тема:

"В края на лятото"

Мисля, че август е отпускарски месец , затова крайния срок за подаване на публикации е:

20 СЕПТЕМВРИ

Поради удължения срок :

всеки има право на 2 публикации

гласуване - пак за 2 публикации

Желая богато на емоции, хубаво лято и ще надниквам с интерес дали пък някой не е написал вече нещо.

Темата е всеобхватна, възможността за 2 разказа дава широта на избора - единия може да е драматичен, другия хумористичен и т.н.

До ...хубави творби, успех на музите на всички пожелавам!

П.П.

За този удължен срок, брой публикации и гласувания,  съм се разбрала с модератора, както е видно от по-горния пост.
« Последна редакция: 29 юли 2017, 15:31 от esenna »

perperikon

• Форумен лъв
И така, новото предизвикателство е вече обявено - разкази на тема "В края на лятото".
В този кръг освен, че победителят ще зададе темата за следващия, ще получи още една награда – книгата „Истории в минало време" на Петър Денчев. И внимание сега! Ще има още една награда - книгата "Писма до Непознатата" на Андре Мороа. Тя ще бъде връчена на участника, събрал най-много проценти одобрение и участващ с разказ по темата, но написан в епистоларен стил, т.е. писмо-разказ. Условието да бъде връчена тази награда е да има поне трима участника с предложения в епистоларен стил. Задължително условие в това подпредизвикателство е да има някаква фабула, някаква разказана история, а не просто писмо от сорта на "Миличко, колко те обичам! Помниш ли как се целувахме под звездите и бля-бля-бля"! Подобни предложения ще бъдат декласирани.

Успех в писането и весело лято!

« Последна редакция: 31 юли 2017, 10:10 от perperikon »

perperikon

• Форумен лъв
Помолиха ме, като модератор, да напомня определението за разказ. Причината за тази молба бе промъкването в последните кръгове на конкурсите за разказ на импресии, есета и всякакви неидентифицирани литературни форми, които авторите им определят за разкази. Наистина коренът на думите разказвам и разказ е един и същ, но това не значи, че всичко разказано е разказ. Или поне не в общоприетия литературен смисъл на тази дума.

За мен разказът е кратко (1-30 страници) повествование с ограничен брой герои, но задължително с ясен сюжет. Разказът може да има различни композиции – разказ с неочакван край, разказ с ретроспективна композиция (при който развръзката е известна още в началото), разказ на контрапункта (две или повече гледни точки) и т.н. Може да има и различна жанрова насоченост – криминален, исторически, романтичен, социален и т.н. Може да е разказан в първо лице, а може и в трето. Но отново повтарям – задължително трябва да има някаква разказана история в него!

Също така, във връзка с текущото предизвикателство, ме помолиха да обясня какво е епистоларен разказ.

Епистоларният разказ не е просто някакво обикновено писмо. Моля не ги бъркайте! Да, задължително условие е да е писмо, но не е достатъчно. Трябва да има сюжет, история в това писмо (писма). Другата възможна крайност е към всеки нормален разказ, написан в първо лице, да бъде лепнато начално обръщение към получател и авторът му да го представи като епистоларен разказ. Не, това също не е епистоларен разказ! За да може да бъде наречен един разказ епистоларен, той трябва да проследява задължително някаква история в едно, но по-добре в няколко писма от един разказвач, като задължително един от главните герои в историята е получателят, към който се обръща изпращачът на писмото (класическия епистоларен роман и разказ). Другият вид епистоларен разказ е, когато историята е разказана чрез кореспонденцията между две лица. Тогава задължително писмата са няколко. Това е.

Ето един пример за епистоларен разказ – "Кореспонденцията  Госаж – Вардебедян“ от Уди Алън.

И с риск да прозвучи като реклама, още един - "Относно някои аспекти на предбрачния договор"

« Последна редакция: 07 август 2017, 17:51 от perperikon »

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
 "Относно някои аспекти на предбрачния договор" Тъй като договорът влиза в сила от момента на сключването на гражданския брак, прието е и се нарича "брачен договор" и няма "предбрачен договор". Последното не е юридическо издържано понятие. Нещо не ми се чете такъв разказ. Имам алергия към подобни...

perperikon

• Форумен лъв
Дежа вю! Това вече си го казвала. И знаеш отговора ми. Съгласен съм със забележката ти. Но като нотариус по-добре от всички знаеш от коя дата в коя година терминът официално влезе в правния речник - в деня, в който българското правосъдие призна тези договори. Това стана няколко месеца след публикуването на разказа ми.  Трябва ли да  редактирам разказ всеки път след всяко преименуване било то на улица, университет или закон?!  Бъди сигурна, че когато пиша, проверявам фактите! И не бих написал,  както някой друг, че официалното платежно средство в Османската империя през 16-и век са дукатите. :)

Обаче като се замисля, всичките ти злобни подхвърляния в тази тема към мен и моите сдържани (доколкото може)  отговори на тях не са много далече от определението "епистоларен разказ"! :)
« Последна редакция: 07 август 2017, 20:47 от perperikon »

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
"Бъди сигурна, че когато пиша, проверявам фактите! И не бих написал,  както някой друг, че официалното платежно средство в Османската империя през 16-и век са дукатите. :)" Пер, не мисля, че ти четеш задълбочено, нито съм сигурна в умението ти да проверяваш и осмисляш фактите. А относно "дукатите",  те са част от заповед на султана, от исторически извор, точно цитирана, в кавички. Би могъл да прочетеш по-долу части от романа и последващия откъсите мой коментар:
https://otkrovenia.com/bg/proza/mene-gospod-bog-ne-be-me-syzdal-milostiv

ИренаИванова.1

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
Извинявам се, че се вмъквам в "семейния ви спор"   :), но ми се струва важно да уточним, че абсолютно никой не се промъква. Всяка публикация минава през редактор, ако е нужно пуснете да минава и през модератора. Няма нищо трудно в едно кратко писмо - разказът, есето, не отговаря на темата,  не отговаря на формата, бихте ли поработили още малко и пак да ни го предложите. Бихте ли обърнали внимание на... Вероятно някой ще се обиди, но на друг ще подейства стимулиращо. В крайна сметка е важна целта на сайта, за аматьори, за професионалисти, за излияния... За времето което прекарах тук, аз не успях да се ориентирам.  :)

perperikon

• Форумен лъв
Здравейте!
В края на лятото и в навечерието на новия сезон ми се върти една идея. Искам да я споделя с вас и да чуя мнението ви за нея.
Какво ще кажете да удължим срока за  публикации за предизвикателствата в раздел Проза? От 20 дни да стане 50 дни? Така ще има повече време за дочаквне на музата или за доизпипване на разказите. Мисля, че по този начин ще се включат повече участници, а и че качеството на разказите ще се подобри.  Конкурсите пак ще са ежемесечни,  просто ще се презастъпват. За да стане това класираният на 25-и септември на второ място участник ще зададе темата за октомври, а победителят - за ноември. Победителят  през октомври ще зададе декемврийското предизвикателство и т. н. през месец.
Очаквам мнението ви.

sauronboab

• Луд форумджия
  • Публикации: 122
Не звучи зле, така ще има възможност произведението за конкурса да бъде написано известно време предварително. А защо не, да бъдат написани повече от една творби и автора да направи свой подбор. В най - лошия случай, ще има доста повече време за писане на една единствена творба, когато темата е известна предварително.

B

• Маниак
  • Публикации: 77
Бива. Съгласен съм с предложението на Пер.

perperikon

• Форумен лъв
Добро утро!
Десет дни преди крайния срок за публикуване на разказите, вече имаме 15 предложения! Хем беше лято, хем беше мързеливо и извънсезонно за писане. Което може би е едно малко доказателство, че по-дългият срок за публикуване е по-добър?...
Очаквам мненията ви за удължаване на срока за публикуване от 20 на 50 дни.

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка

Какво се случва? Ще има ли нова тема или и предизвикателството за разказвачите "умря", днес е 01.10?

: ??:??