Какво казват "големите" за разказа?

Автор Тема: Какво казват "големите" за разказа?  (Прочетена 2151 пъти)

esenna

• Луд форумджия
  • Публикации: 222
  • откровена до болка
Какво казват "големите" за разказа?
« -: 17 октомври 2016, 15:22 »
Бих искала  да публикувам интересни статии и мисли на големите разказвачи, относно това – как се пишат разкази – големи, малки, фентъзи и др. Има интересни  правила, които могат да помогнат на всички разказващи тук. Всеки, който открие нещо по темата, също може да постне тук да почетем за тази тъй трудна литературна форма.

Ето първото, което на мен много ми допадна и се отнася за краткия разказ.
Приятно четене!

Кърт Вонегът - "Как се пишат малки разкази?"

1. Използвай времето на напълно непознатия така, че той или тя да няма чувството, че времето е загубено.
2. Дай на читателя поне един герой, на който да симпатизира.
3. Всеки герой трябва да иска нещо, пък било и то само чаша вода.
4. Всяко изречение трябва да прави едно от следните 2 неща - да разкрива характер или да развива действие.
5. Започвай колкото е възможно по-близо до края.
6. Бъди садист. Независимо колко мили и неопитни са главните герои, прави така, че да им се случват ужасни неща за да може читателят да види от какво са направени.
7. Пиши така, че да доставиш удоволствие само на един човек. Ако отвориш прозореца и започнеш да ухажваш света, така да се каже разказът ще се разболее от пневмония.
8. Дай на читателя колкото е възможно повече информация, колкото е възможно по-рано. По дяволите напрежението читателят трябва толкова добре да знае какво става така, че да може да довърши разказа сам, дори хлебарки да изядат последните няколко страници.
« Последна редакция: 17 октомври 2016, 21:06 от esenna »

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
Re: Какво казват "големите" за разказа?
« Отговор #1 -: 17 октомври 2016, 15:31 »
А тук има няколко линка на "Кратка проза". Разказите са интересни хрумки, спечелили са конкурс в Liternet за отделни години и  приличат на хубави шоколадови бонбони:)
Приятно!

http://liternet.bg/publish/ostoianova/siniata-kyrpa.htm

http://liternet.bg/publish30/kamelia-milenkova/nelubov.htm

http://liternet.bg/publish7/aliutov/pismoto.htm
« Последна редакция: 17 октомври 2016, 16:38 от esenna »

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 586
« Отговор #2 -: 17 октомври 2016, 22:09 »
Да. Бонбонките M&M's  са шоколадови. Но за да усети човек вкуса им,  трябва да изяде цяла шепа. За съжаление,  след петия-шестия,  вече не си спомня първия -  жълт ли беше,  червен ли беше?... Друго нещо си е големият бонбон от ръчно приготвен белгийски шоколад. С марката О'Хенри например.  Или Шекли. Или Мопасан. Или  Уайлд. Такова нещо се помни и след години. Говоря за бонбони,  не за литература. :)
Ако трябва все пак да намесим и литературата,  в частност разказите,  има съществена разлика между кратка проза,  тип постче  във фейсбук,  и късите разкази на Вонегът.  Ако човек прочете достатъчно много от него,  би забелязал,  че неговият стандарт за малък (къс)  разказ е десетина страници,  за разлика от нормалните му разкази,  които са с дължина  20-25 страници.
И понеже в първия пост се дават някакви правила за писане на малък според Вонегът (10 стр .) разказ,  а във втория се дават за пример някакви наградени разкази тип хайку ,  то ми е любопитно колко от правилата в пост #1 са спазени във всеки един от разказите в #2. Това не е въпрос. Констатация е.
Колкото до универсалната рецепта за писане... Големите могат да си позволят да дават съвети. Добре е човек да се учи от големите писатели. Но смятам,  че това не става от готови синтезирани правила,  а с четене на произведенията им. Само с четене!  :) 
« Последна редакция: 17 октомври 2016, 22:16 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #3 -: 18 октомври 2016, 00:56 »
Пер, не показвай излишна и никому ненужна словоохотливост - писала съм ясно -"Големите"!
Вземи пусни къде да се прочете какво казват ТЕ за разказа! Теб те знаем какво казваш:)

http://liternet.bg/publish6/hkortasar/lukas.htm

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #4 -: 18 октомври 2016, 01:36 »
Хич нямаше да взема отношение,  докато не видях ГОЛЕМИТЕ  от пост #2!
Ритане по кокалчетата?  :)  Заради размера на Омраза-та? :)
Вече казах,  жалко,  че не всички умеят да вникват  в прочетеното! Ако трябва,  специално за тях ще го повторя в прав текст -  зазубрянето на правила не е направило никого  писател.
Може би само един.  Онзи чукча от вица...

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #5 -: 18 октомври 2016, 01:56 »
Леле!  Загрявам като албански реотан!!! Като прочетох поредния хайку-разказ на Кортасар,  включих най-после!  Новият редактор в раздел литература иска да наложи възможно най-късата форма,  за да не се мъчи с дългите НИ разкази!  Ех,  когато зъболекарите станат импресионисти...

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #6 -: 18 октомври 2016, 15:53 »

Предлагам една статия за творческото писане. Пожелавам на всички хубав  край на деня:)

Писането елиминира негативните ефекти от стреса

Стресирани сте? Може да се почувствате много по-добре, ако отделите време да напишете няколко реда по тема, важна за вас. Краткото есе за значението на семейството и приятелите например може да тушира ефектите от продължителния стрес и да подобри способността ни да завършваме започнатите дела, показва ново проучване на психолози от университета „Карнеги Мелън” в Питсбърг, САЩ, цитирано от "Обекти".
Изключително стресираните хора се справяли с почти 50% по-зле на тестове, в които трябвало да се решават задачи, в сравнение с контролната група. Резултатите им обаче рязко се подобрили, след като изпълнили задачата да напишат едно кратко есе.
Предишни проучвания показват, че стресът се отразява пагубно на способността ни да се справяме с проблемите. Това просто упражнение обаче по почти магически начин обръща тази тенденция при хронично стресираните. То подобрява креативността и проницателността им и дори може да повиши успеха на учениците, които не се справят добре в училище!
Изследователите помолили 73 студенти да класират по важност 11 човешки ценности като връзките с приятели и семейство, политика, музика и др. От значение било единствено значението им в личния живот на всеки от участниците.
След това една от групите написала есе за най-важната точка в списъка си. Контролната група пък писала за една от темите, класирани най-високо в личните им списъци. След това всички участници преминали през игрови тест за решаване на задачи с думи.
Накрая онези студенти от контролната група, които заявили най-високи нива на стрес през последния месец, показали с около 50% по-ниски резултати от хората с най-ниски нива на стрес. Хронично стресираните, които писали за нещо важно в живота си обаче, постигнали толкова добри резултати, колкото и най-спокойните от групата.

Мениджър.NEWS

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #7 -: 18 октомври 2016, 15:56 »
Малко съвети от големите писатели:

Хемингуей препоръчва писането с кратки изречения и използването на убедителен език. Според него пишещият трябва да бъде позитивен, а не негативен.

За Рей Бредбъри количеството ражда качеството, т.е. пишете много.

И най-важният съвет получаваме от Марк Твен: „Прави го, защото го обичаш. Иначе няма да се получи."

cattiva2511

• Закоравял потребител
  • Публикации: 45
« Отговор #8 -: 18 октомври 2016, 16:26 »
Има ли някъде грешка в следните два примера? И защо?

1. Върви при който те е пратил.
2. Върви при когото те е пратил.

Тъй като не съм българка, прекарвам доста от времето си в четене на българска граматика, сблъскване с различни казуси, задаване на въпроси и т.д.
Просто ми стана чудно, дали тук аз съм го разбрала правилно… Тоест грешка има в първото изречение…
Цитат
Ако пред местоимението има предлог (на, с, за, пред и др.), то е непряко допълнение в изречението и затова трябва да се употреби формата когото.
Но, всъщност, грешка има и във второто изречение, тъй като липсва запетаята пред „при“:
Върви, при когото те е пратил.

П.П. Първо, извинявам се, че отговарям. Задалия темата (esenna) би следвало да се предържа към идеята си и ако желае да игнорира всичко останало (напълно по нейно усмотрение). И все пак, права съм, да?

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #9 -: 18 октомври 2016, 16:33 »
Не,cattiva, няма да махна нищо:) Просто темата беше за това - какво казват ГОЛЕМИТЕ за  "разказа". Не е - да си обсъждаме правописни правила и българската граматика. Който иска - да отвори такава тема. А който иска да почете малко интересни мисли на велики писатели
- да заповяда:)

esenna

• Луд форумджия
  • откровена до болка
« Отговор #10 -: 18 октомври 2016, 16:36 »
 Темата е ... - да не пиша отново, и отново, и отново.
Ако искаш - постави тема за правопис!
Не обичам да си губя времето в напразно "дърлене":)

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 938
« Отговор #11 -: 18 октомври 2016, 17:38 »
Темата е много интересна и за мен. Нека се придържаме към нея.
Пък иначе пак ще е интересно да отворите и такива теми-предизвикателства "Как се пише правилно?" Така ще научим по-добре българския език и граматика по един интересен начин.

А по темата - интересно ми е какво е казал Йовков, той за мен си остава най-добрия разказвач.

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #12 -: 18 октомври 2016, 19:45 »
И за мен Йордан Йовков е един от най-любимите разказвачи. 
„Винаги съм наклонен да вярвам на хората, да виждам и да търся у тях преди всичко доброто.“ Не само е казал това, но го доказва с творчеството си.

Чудесна тема, Есенна! Много интересна за пишещи проза.

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #13 -: 18 октомври 2016, 21:44 »
По темата -  Шарл  дьо  Сент-Евремон,  един позабравен волнодумец и писател е казал: "Внимавай какво пишеш !  И най-малкото презрение може да направи напълно безопасния  враг най-опасен враг"...

Eia

• Луд форумджия
  • Публикации: 228
« Отговор #14 -: 18 октомври 2016, 22:18 »
Защо ли точно сега се сетих за един от фрагментите на Атанас Далчев?
"Талантът е по-често явление от характера."

: ??:??