Латински език ?

Автор Тема: Латински език ?  (Прочетена 121 пъти)

Musical_person

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
Латински език ?
« -: 28 юли 2019, 10:24 »
Здравейте, интересен ми е латинският език, знам че е от мъртвите езици, но искам да се опитам да чета нещо на латински. Имам въпрос към хората, които са го учили (в някои специалности се изучава), труден ли е ?
Понеже аз също искам да следвам в университет и в специалността, която искам да изучавам видях, че го има този език.

Bistra_Stoimenova

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
Re: Латински език ?
« Отговор #1 -: 12 август 2019, 00:52 »
Здрасти, здрасти :)

Отговарям поетапно на двата въпроса (като човек за кратко сблъскал се с рогите напред с латинския в университета - двукратно):

1. Латинският е труден с главно Т (ако ти го преподават строго и те карат да учиш всички окончания на думите във всички падежи и така нататък). Представи си немски, но умножен по три (горе-долу). Иска се логическа мисъл и известна практика с други, живи езици.

2. Ако искаш да почетеш нещо, намери си на старо учебника Lingua Latina (по него се преподава в СУ). Ако поназнайваш английски, сигурна съм, че има и уроци онлайн.

Лошата новина - латинският отдавна е предал Богу дух, което означава, че веднага те хвърлят в дълбокото (няма да учиш как да се представяш и на колко си години, щото не е останал жив римлянин, който да те разбере).

Добрата новина - повечето западни езици са повлияни от латинския, така че ученето му ще ти помогне да ги разбираш по-добре на чисто граматично/морфологично ниво :)

Аз пък се чудя коя ли е тая специалност, която искаш? Току-виж мога да дам съвет :)

Поздрави!

petrova92

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: Латински език ?
« Отговор #2 -: 15 октомври 2019, 17:29 »
И аз преди години мислех да го изучавам, но се отказах.

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.