Класиране на произведения!

Автор Тема: Класиране на произведения!  (Прочетена 646 пъти)

tanq_mezeva

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
Класиране на произведения!
« -: 20 август 2019, 13:51 »
От 12 години съм тук, а не знам каква е формулата за класиране на произведенията, участвали в Предизвикателствата.
За пореден път моля, нека някой обясни, защото ми е любопитно да разбера, как се получава коефициента.

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 94
Re: Класиране на произведения!
« Отговор #1 -: 21 август 2019, 18:50 »
От 12 години съм тук, а не знам каква е формулата за класиране на произведенията, участвали в Предизвикателствата.
За пореден път моля, нека някой обясни, защото ми е любопитно да разбера, как се получава коефициента.

Да, наистина, би било хубаво да се каже, аз доколкото разбрах при равен брой гласове, произведението с повече четения се класира по-надолу, но не знам дали е така. Също дали звездичките и сърчицата участват по някакъв начин или нямат нищо общо.

maistora

• Публикуващ редактор
  • Закоравял потребител
  • Публикации: 48
« Отговор #2 -: 22 август 2019, 23:18 »
Не е така. Творбата с повече прочити не се класира по-надолу заради прочитите. Няма логика в това. Не би трябвало да влияе, защото не знаем дали действително прочитите са колкото е отчел броячът или са четени само новите коментари под творбата. Видях, че за една от творбите с равни гласове и оценки имаше глас и оценка от редактор. Не се брои за два гласа. Но изглежда при равенство се взима под внимание.  И е в съответствие с т.4 от Общите условия.

iren5

• Луд форумджия
  • Публикации: 141
« Отговор #3 -: 24 август 2019, 11:53 »
 Класиране по "Процент гласували". Ако не е процент гласували от прочелите, тогава процент от какво е?   За мен това означава, че ако от 100 посетили (чели или не чели) са гласували 10. това са 10%  и при друго произведение, ако от 50 посетители са гласували пак 10 човека - тоест 20%. В този случай победител, ще е вторият. Така го разбирам аз, пък може и да греша.
В това има някаква - от прочелите колко са харесали. В същото време има "изкривяване", ако не се отчитат само "уникалните" посещения, а всички. Защото повече коментари предполагат повече посещения без гласуване или оценка.
Ноооо, както знаем пълно щастие няма. :) А ако е така, както го разбирам, то това дава шанс на по-малко популярните автори в сайта  и на новите автори  да спечелят предизвикателството. Което е супер, нали?
Пък ако греша в разсъжденията си, който знае как е да ме поправи и разкаже.
« Последна редакция: 24 август 2019, 12:01 от iren5 »

DPP

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #4 -: 24 август 2019, 17:55 »
Най-странното е, че вече четвърти ден няма ясно и точно обяснение?! Това ми се струва малко чудно... Има само неясни мнения и нищо конкретно. Защо така? Сложно ли е да се обясни и да е прозрачно?

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 587
« Отговор #5 -: 26 август 2019, 11:04 »
Редно е админът да даде отговор. А той не го прави, вероятно защото вече го е казвал. Броят се само  уникалните посещения. Т.е. при 100 уникални посещения и 30 гласували това прави 30%. Ако обаче същото произведение е посетено от 50 човека и са гласували 20 от тях, това прави 40% и въпреки по-малкото гласове, то се класира по-напред. Какъв е смисълът на това? Обяснявал съм го много пъти. Ако едно жури, в случая читателите са нашето жури, та ако едно жури не прочете всички предложения, как ще ги оцени обективно? Няма как. Затова приемаме, че в случая журито е променливо, в зависимост от това колко произведения е прочело. Методът не е съвършен, но е по-добър отколкото простото броене на гласове.

Колкото за 12-те години, през които еди какво си... Конкурсите са от 4 години, предизвикателствата в този им вид - от 2. Така че хайде да не пресоляваме супата, като твърдим, че 12 години има мълчание по въпроса!

« Последна редакция: 26 август 2019, 11:06 от perperikon »
Един IP адрес - един глас за произведение!

iren5

• Луд форумджия
« Отговор #6 -: 26 август 2019, 12:30 »
Щом се броят само уникалните посещения си е направо супер. Пер, може Админа да го е писал, но тогава човек да не го е прочел или да е забравил. И като не може да намери от къде да се осведоми - пита пак. Аз например сега искам да попитам Админа, защо след като може да се отчитат уникалните посещения на едно произведение, се изписват всички влизания, а не само уникалните, като статистика. Защото мисля, че за авторите това е по-интересно, а не общия брой. А съм сигурна, че е така, защото знам, че се отчитат моите посещения. Нарочно съм го проследила това.

JujuBuju

• Закоравял потребител
  • Публикации: 38
« Отговор #7 -: 26 август 2019, 22:38 »
Редно е админът да даде отговор. А той не го прави, вероятно защото вече го е казвал. Броят се само  уникалните посещения. Т.е. при 100 уникални посещения и 30 гласували това прави 30%. Ако обаче същото произведение е посетено от 50 човека и са гласували 20 от тях, това прави 40% и въпреки по-малкото гласове, то се класира по-напред.

В този случай как се получава така, че в един от последните конкурси победителят е с 24 гласа при 570 прочита, а третото място е отново с 24 гласа, при 480 прочита. Не би ли следвало да е обратното?

iren5

• Луд форумджия
« Отговор #8 -: 27 август 2019, 12:02 »
Меги, интересно е и кога е било така. Днес или към момента на обявяване? Защото те прочитите се увеличават непрекъснато. Сега в този момент ако погледнеш вероятно цифрите са други. :)

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #9 -: 27 август 2019, 13:55 »
Под произведението не стои броят на уникалните посещения, а общият брой, като в много случаи влизанията на самият автор са повече от половината. А ако някой е коментирал произведението, а после някой друг му е благодарил, и после първият е казал "Моля", а вторият - "Няма защо" и цялата тази "кореспонденция" започва да звъни и да алармира (като една простата) всички коментирали и им казва "Елате да видите, елате да видите тези колко важви неща си пишат!" И те (ние, вие, аз) влизат, после алармата пак звъни, и отново влизат, и пак, и пак, и пак... И така при 20 уникални посещения, във визитката под произведението може да се мъдрят 570 "прочита", че и 1000 дори. Кого лъжем? Кого лъжат и тези, които правят рейдове по произведенията си и генерират словоблудство, което от своя страна се трансформира в "прочити"?...
Съжалявам, не е по темата. Но понеже попитахте дали цифрата под произведенията показва уникалните произведения, и защо има разминаване с цифрите в класациите...
« Последна редакция: 27 август 2019, 14:05 от perperikon »

Човек

• Луд форумджия
  • Публикации: 208
« Отговор #10 -: 27 август 2019, 15:11 »
При мен в детските предизвикателства винаги се е класирало по брой гласове. Класиране по "Процент гласували" имаме едва в сегашното предизвикателство и очаквам с нетърпение да видя какво ще се случи.
И не се притеснявайте, че се бави отговора. В сезона на отпуските сме все пак.

perperikon

• Форумен лъв
« Отговор #11 -: 27 август 2019, 16:36 »
Моите наблюдения са за раздел "Проза". Всеки сам може да сметне броя на уникалните посещения за даден разказ в предизвикателствата, като раздели броя на гласовете за него на процентите и умножи по 100. Така например броят на уникалните посещения за отделните разкази в приключилото тези дни предизвикателство се движи между 30 и 73. През пролетта имаше по-високо постижение - над 80 уникални посещения за един от разказите. Но сега е лято, има отпускари, градинари, екскурзианти, и е нормално да има малък отлив. Толкова сме читателите в проза - под 100, нищо че под някои разкази има четирицифрени резултати като посещения.
Това е положението!

iren5

• Луд форумджия
« Отговор #12 -: 27 август 2019, 20:34 »
Под произведението не стои броят на уникалните посещения, а общият брой, като в много случаи влизанията на самият автор са повече от половината. А ако някой е коментирал произведението, а после някой друг му е благодарил, и после първият е казал "Моля", а вторият - "Няма защо" и цялата тази "кореспонденция" започва да звъни и да алармира (като една простата) всички коментирали и им казва "Елате да видите, елате да видите тези колко важви неща си пишат!" И те (ние, вие, аз) влизат, после алармата пак звъни, и отново влизат, и пак, и пак, и пак... И така при 20 уникални посещения, във визитката под произведението може да се мъдрят 570 "прочита", че и 1000 дори. Кого лъжем? Кого лъжат и тези, които правят рейдове по произведенията си и генерират словоблудство, което от своя страна се трансформира в "прочити"?...
Съжалявам, не е по темата. Но понеже попитахте дали цифрата под произведенията показва уникалните произведения, и защо има разминаване с цифрите в класациите...

Точно това предложих да не се разминават цифрите, а да се отчитат само уникалните влизания по-принцип, не само за предизвикателствата. За всеки автор е по-интересно колко човека са влезли (прочели) , а не броя на всички влизания. Така поне на мен ми се струва логично. А иначе хора сме различни. Едни ще влизаме и ще благодарим. Може да е словоблудство, може да е възпитание, може да си е точно благодарност. Други няма отговарят на коментарите, защото го смятат за словоблудство, или защото нямат време, или защото не ги интересува кой чел и какво мисли, или просто си е темерут. Това няма значение. Хора разни под слънцето и място има за всички. А Админ е показал в годините, че като има предложения, ако са разумни според него, рано или късно промяната е на лице.
« Последна редакция: 01 септември 2019, 10:31 от maistora »

stormwatch

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #13 -: 28 август 2019, 09:00 »
Не е много по темата, но и аз не мисля, че писането на коментари (без значение 1, 2, 5, 10 :) ) под произведенията и изразяването по този начин на благодарност е словоблудство. Всеки сам за себе си решава как и по какъв начин да коментира. Самия аз при коментирането под мои произведения никога не съм се водил от целта да си генерирам сам изкуствена посещаемост и висок рейтинг на произведенията си (те не, че и произведенията ми имат кой знае к'ва посещаемост и висок рейтинг, де :) - явно, ако все пак съм имал подобни "користни" мотиви не съм успял, хъ-хъ). Наистина мисля, че изразяването на благодарност е един вид уважение към другите автори и посетители в сайта, които са си отделили от времето за да напишат нещичко под моя произведение (без значение кога е било това-ако някой нов потребител коментира нещо мое от преди 5 години да кажем, това значи ли, че не трябва да му отговоря, само и само да не ме набедят за "словоблуд" :) ?!). Па нека да мъ обвиняват в словоблудство тогава, де-то по принцип в живота ми са ме обвинявали в толкоз много (благопристойни и не-благопристойни ;) ) неща, че и това шъ го преживеем ;) :) ... Айде, със здраве и нека всеки коментира колкото и както си поиска!

limeruna

• Маниак
  • Публикации: 94
« Отговор #14 -: 02 септември 2019, 23:38 »
Може би е хубаво тази информация за формулата, по която се класират произведенията, да се напише при предизвикателствата някъде на видно място, за да може всеки, който се поинтересува, да я намери там. След време някой пак може да се почуди и пак да попита и така да се налага да се пишат същите обяснения, което ще е излишно, ако информацията се сподели на видно място някъде при самите предизвикателства. А това с уникалните посещения е много интересно, би било хубаво да се виждат и те, и общият брой. Тези бройки са само ориентировъчни, но все пак би било интересно. Броят на читателите, да се надяваме, ще се увеличава с времето...
« Последна редакция: 02 септември 2019, 23:41 от limeruna »

© 2003-2019, Georgi Kolev. All rights reserved. The works are the property of their authors.