Четат ли книги според вас всички родени след 1989г и ако да, какви?!

Автор Тема: Четат ли книги според вас всички родени след 1989г и ако да, какви?!  (Прочетена 17347 пъти)

Unforgotten`feeling`f

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
  • ~All good thingS(come to an end)~
Аз съм родена точно 1989 година и май май чета повече книги от сестра ми, която е 5 години по - голяма от мен  :? Не знам защо, но това 23 годишно същество не обича да обича особено да чете...Като бях по - малка и мен ме хващаше мързела да чета(особено книгите от списъка за училище), но от около 2 години преоткрих любовта си към книгите  :D Какви обичам ли? От сорта на "Птиците умират сами", "Малкият принц", "Алхимикът", "Край река Пиедра седнах и заплаках", харесвам приказките на Оскар Уайлд, миналото лято се наложи да чета "Под игото", отначало мислех, че ще е много скучна, но после ми стана толкова интересна тази книга, че буквално съм плакала на някои моменти...Великолепна е...Фенка съм и на поредиците "Пилешка супа за душата". Със сигурност има и още, които в момента изпускам... :?

П.С - Мишката няма да изяде книжката, поне така се надявам! Все още има хора, които обичат да четат, не са много, но ги има...

n0ThinG

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
Аз си чета редовно Стивън Кинг ... сега в момента съм на "Подпалвачката" или иначе казано Stephen King-Firestarter.Роден съм 1991 и не мисля че има значение коя година си роден .. стига да има желание всеки може да чете .. просто повечето не го правят.
... in the end ... we'll see only fire and how our own souls are burning in flames of hate ...

Chimbawamba

• Закоравял потребител
  • Публикации: 36
о,не с това не съм съгласна. вярно е че мн се виси пред компютрите, но поне супер мн от приятелите ми и познати четат книги. какви- ами главно фентъзи и криминалета, повечето ми приятели са фенове на Пратчет, а и на Агата Кристи или Стивън Кинг. Не мисля, че сме спрели да четем. Явлението за нечетенето не бива да се дели на две части след 89та и преди това. Явлението за намаления интерес към книгата е във вс възрастови групи, не само за хората след 89та  :?
"I love to dance in front of all kinds of strangers,
i`like to wear my make-up and taste all dangers"

*Dark_Girl*

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 14
За съжаление напоследък твърде малко от обществото на тези години. Тийнеджърите предпочитат да играят някоя комп. игра или да початят вместо да прочетат някоя книга. Лично аз чета често.Но повечето ми познати са забравили отдавна какво е това книга. Много от тях едва сричат,като четат. За днешната младеж интересно е клюкарското списание, за това коя звезда си сложила силикон и коя не... Иначе се радвам за тези, които все още четат!

Арлекин

• Луд форумджия
  • Публикации: 184
Истината е, че днес тинейджърите не заделят време да си прочетат уроците камоли да намерят такова за една книга... Аз съм '88 и когато бях по малък компютрите, техниката не бяха толкова развити и популярни, естествено си имахме други занимания, но винаги намирах време да хвана някоя книжка под ръка. Дори сега започнах една немска книга, но както споделих в една друга тема, учебникът ми по Микроикономика измества мястото й за сега  :sad1:
Незнам дали наистина тази година играя роля на някаква граница между "четящо" и "нечетящо" поколение, според мен с течение на годините и развитието на техниката интересът към книгите определено намалява... за жалост...
Думите лъжат, само очите разкриват душата...
http://miroslavkrustevdesign.webs.com/

Богун

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 13
Не познавам ни един такъв,който да чете,то и аз намалих четенето доста,което е свързано с пропорционалното увеличаване на седенето ми пред компютъра.Поне от година не съм чел нищо освен два учебника,обаче чета доста тук.Всичко е свързано с компютрите според мен,а тези поколения - след 89 просто се раждат с компютри,как да стане да четат?Аз съм си отчел навремето(средно по книга на седмица) и сега съм много благодарен че не е имало компютри тогава,щото съм щял да изпусна много,вероятно :)
« Последна редакция: 12 февруари 2008, 20:33 от Богун »
"Две неща ми трябват на земята - те са любовта и свободата. Жертвал бих живота безвъзвратно за любов, любовта да дам за свободата съм готов." - Ш.Петьофи

estel-V

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
  • мЪрмот
Аз съм набор 85 и чета доста.Обичам книгите-това което те дават не може да го даде компютъра.Само че да четеш насила е ...като изнасилване.Имала съм случай да съм ДЛЪЖНА за училище да прочета "Дон Кихот".По-гадна книга от тази няма-да съм длъжна насила да я чета загубих всякакъв интерес към нея.Ако я бях прочела по собствен избор книгата щеше да ми хареса но насила..хубост не става.
Имам брат 91-ви набор.Една книга не е изчел но от компа не става.
Не мисля че 89-та година е разделна граница на четящи и нечетящи-всичко си е до човек.
"Каквото сам си направиш никой друг не може да ти го направи и каквото сам не си направиш никой друг няма да ти направи".

kireto1982

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
Според мойте наблюдения, младите просто залепват пред компютрите, за книги почти не се сещат.Което според мен обаче е много жалко.Сигурно има и такива, където четат, но мисля че са рядкост.
Тъжно е, че компютрите напоследък изместват не само книгите, но и общуването между хората.

И аз съм на това мнение дамаянти:)
Абсолютно права си

venus

• Закоравял потребител
  • Публикации: 28
мдааа...Ще се включа в този симпатичен дебат:) С едно съвсем неангажиращо лично мнение, разбира се :wink:
Mисля, че главната причина за непочтителното отношение на подрастващите към Книгата е ясна - абсолютна липса на родителска заинтересованост относно развитието на маладото продължение на рода и същевременно, но не по-малко,  -> учителски контрол и авторитет пред (х)учениците = 0. Толкова е лесно да докопаш всичко от интернет, че защо ти трябва да си блъскаш главицата да "бъхташ" над буквите, думите и сложните сюжети в нечиите писания на хартия....Много е жалко това отнощение, то  лишава от въображение и заличава тотално способността за образно и най-вече за "собствено" мислене всички зарибени малки компютърни мишлета. Затваря ги за Света, за истинският свят, не ги отваря - защото те забравят да общуват, да контактуват на живо по между си - всичко става "през" машината...направо се плаша като си помисля! :shock:
Ще спра дотук да не си докарам някоя нелечима депресивна криза, че трудно излизам от подобна ситуация без да прочета някоя Дебееела книжка, а нямам време за четене, трябва да пера да чистя да готвя да работя да се храня да пия вода да си мисля че живея и да продължавам да се цъкля срещу компа.
Айде със здраве, че ме заболя главата от толкоз полу-умни мисли и приказки дето ги изприказвах, то не е лесно - да знаете :lol:
 :P Всъщност темата е Много Сертиозна
Venus....нима са нужни думи тук

kireto1982

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
мдааа...Ще се включа в този симпатичен дебат:) С едно съвсем неангажиращо лично мнение, разбира се :wink:
Mисля, че главната причина за непочтителното отношение на подрастващите към Книгата е ясна - абсолютна липса на родителска заинтересованост относно развитието на маладото продължение на рода и същевременно, но не по-малко,  -> учителски контрол и авторитет пред (х)учениците = 0. Толкова е лесно да докопаш всичко от интернет, че защо ти трябва да си блъскаш главицата да "бъхташ" над буквите, думите и сложните сюжети в нечиите писания на хартия....Много е жалко това отнощение, то  лишава от въображение и заличава тотално способността за образно и най-вече за "собствено" мислене всички зарибени малки компютърни мишлета. Затваря ги за Света, за истинският свят, не ги отваря - защото те забравят да общуват, да контактуват на живо по между си - всичко става "през" машината...направо се плаша като си помисля! :shock:
Ще спра дотук да не си докарам някоя нелечима депресивна криза, че трудно излизам от подобна ситуация без да прочета някоя Дебееела книжка, а нямам време за четене, трябва да пера да чистя да готвя да работя да се храня да пия вода да си мисля че живея и да продължавам да се цъкля срещу компа.
Айде със здраве, че ме заболя главата от толкоз полу-умни мисли и приказки дето ги изприказвах, то не е лесно - да знаете :lol:
 :P Всъщност темата е Много Сертиозна

Да така е Venus напълно съм съгласен съм с теб,.
Знаете ли понякога ми е жал че съм  на 25, така исках да съм  от 35 нагоре, не че не обичам да чета, но признавам си и аз до известна степен съм от тези "зарибени малки компютърни мишлета", но не мисля че затова са виновни родителите ми .Смятам че те са ми дали солидно възпитание и все още мога да контактувам реално с хората / макар и да се притеснявам повече отколкото реално/.

sweety_star

• Луд форумджия
  • Публикации: 142
Аз си чета редовно Стивън Кинг ... сега в момента съм на "Подпалвачката" или иначе казано Stephen King-Firestarter.Роден съм 1991 и не мисля че има значение коя година си роден .. стига да има желание всеки може да чете .. просто повечето не го правят.

Напълно съм съгласна!  :thumbleft: Аз също съм родена 1991 - ва и обожавам романите на Стивън Кинг. В момента чета "Мъртвата зона" , иначе преди около месец завърших "Прокълнатият Сейлъм' с Лот" .  8)
Жалкото, обаче, е, че като направим статистика, една огромна част от младото поколение не знае що е това книга...  :( А още по - жалкото е, че като споделя с някой познат или съученик какво чета в момента и изобщо, че чета, следва възклицанието "Ти си луда"....  :?
« Последна редакция: 04 април 2008, 11:33 от sweety_star »

Йокито

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
Да! Четат, предимно това което им се даде като задължителни книги за четене през ваканцията, но за съжаление някои дори не си правят труда да ги разгледат!  :D :D :shock:

Коментара е редактиран от модератор.
(Има една буква Ч, която се различава от цифрата 4... може ли да я използваме;)!)

Иванова

« Последна редакция: 05 април 2008, 17:26 от Иванова »

Kotentseto

• Закоравял потребител
  • Публикации: 46
Аз съм с половин идея назад от набора 89... Нямам преки впечатления, но пък мога да говоря за моето поколение като цяло. Има хора, които обичат книгите и такива, които ги смятат за отживелица. Няма да забравя разказа на една мацка, която веднъж отворила книга, видяла един косъм в нея и така се погнусила, че не повторила (отварянето на книга).
Аз обичам литературата и книгите. Такава тема с лично мнение "за какво са ми книгите" в творчески форум ми е леко абсурдна. Сигурно има и хора, които разчитат само и единствено на интернет... Но аз обичам миризмата на мастило и хартия :)

inc

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
Eх, извечната полемика.  :)
Не. Не се чете. Вече и училищните изисквания са слаба мотивация за хората, на които им липсва желанието. (Чух даже, че имало планове в новите учебни програми да се изключи световната литература и да остане само българската!) На повечето млади хора им липсва интерес... не само относно книгите, но и относно всичко, изискващо относителни умствени усилия. А и за какво? Всичко им се дава наготово, смляно и готово за директна консумация. Затова компютрите и интернет не са единственият заместител на четенето. Вярно е, че интернет предоставя и добри информативни и насърчаващи дейността функции, но не трябва да гледаме себе си. Това не е обективно поле за статистики. Самият факт (че сме цъкнали линка оtkrovenia) ни причислява повече или по-малко към категорията на четящите. Друг е въпроса дали се четат стойностни книги... Това ще се все по-сложен въпрос за всяко следващо поколение, защото изборът им ще е по-богат. "Днес всеки пише и никой не чете." Това се е казвало още в древността, но все някак сме оцелели някое и друго хилядолетие.
Но смятам, че нашето поколение (и аз съм '89) не е точния критерий - именно защото сме хора на прехода. И не съвсем. Интересът към различните аспекти на живота и културата се поражда, когато има предоставени такива. И се възпитава! Четенето: най-вече. В този смисъл, ако погледнем по-мащабно на историческото развитие, по-проблемни ще са децата, на които ние ще сме батковци/каки и родители. "Циклажа" по чатове и компютърни игри започва с нас, но има още накъде да се развихря тепърва.
Хубавото на кратките мисли е, че карат сериозния читател сам да мисли.
Л. Н. Толстой

niketo

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
  • Бог забавя,но не забравя!!!
Завърших 2007 - ма година и така като съдя по съучениците ми и по-малките(та дори и малко по-големите от мен),мисля,че вече въобще не се четат книги.А това е доста смущаващо,въпреки,че в днешно време в интернет има всичко и можеш от там да си го намериш и прочетеш.Но най-добре да си вземеш книжката и да си четеш спокойно.Даже наскоро четох в един вестник,че в Англия(ако не се бъркам :) ),учителка забранила на учениците си да ползват търсачките в нейните часове :)
Най-големият грях,е да обичаш любовта на друг...

: ??:??