БЪЛГАРИ ЛИ СМЕ!?

Автор Тема: БЪЛГАРИ ЛИ СМЕ!?  (Прочетена 12978 пъти)

Белоснежка

• Форумен лъв
  • Публикации: 524
  • В Я Р В А Й !!!
БЪЛГАРИ ЛИ СМЕ!?
« -: 22 септември 2006, 00:32 »
Българи ли сме?!

Познаваме ли историята си? Гордеем ли се с нея, или от време на време се кичим с брошката “аз съм българче”, а в останалите моменти чуждопоклонничим!?
Празнуваме ли националните си празници, или хвърляме вяло поглед към календара и се чудим защо ли датата е отбелязана с червено... Коя дата е днес и какво знаем за нея!?

22.09.2006г. ... а какво се е случило на тази дата преди 98 години?

1908г, юли – в Турция се извършва Младотурска революция. С идването на власт младотурците възстановяват конституцията си от 1876г. и обявяват, че няма да позволят да бъдат накърнени сюзеренните им права по Берлинския договор.
От това произтичат две опасности за България:
* обезсмисля се борбата за автономия на Македония
* поставя се под съмнение присъединяването на Източна. Румелия
1908г, септември – в компанията на Източните железници избухва стачка, българското правителство, оглавено от Александър Малинов, лидер на Демократичната партия, се възползва от тези събития за да издигне въпроса за независимостта.
1908г, 16 септември – Русия и Австро-Унгария решават да не се противопоставят, ако България обяви независимост. Русия заявява, че няма да се противопостави и на анексията на Босна и Херциговина, ако Австро-Унгария се съгласи Проливите да бъдат отворени за руски флот. Същият ден българското правителство решава категорично независимостта да бъде обявена!
1908г, 22 септември – в църквата “Св. Четиридесет мъченици” във Велико Търново се провъзгласява българската независимост. Владетелят приема титлата “цар на българите”.
По предложена от Русия схема, българите уреждат отношенията си с Турция.
1909г, 6 април – сключва се българо-турски протокол, по силата на който Турция се отказва от териториалните си претенции към България, а Русия опрощава 125-те милиона златни франка от контрибуцията, която Турция дължи на Русия след Освободителната война. България пък се задължава да изплати на Русия 82 млн. златни франка под формата на заем, за срок от 75год. Протоколът признава Независимостта на България!!!

Историята ни изобилства от факти, събития, които гордо да напомнят, че с всяка глътка въздух, ние трябва да изпитваме възхищение, сила и радост, че сме българи!
Българи ли сме в сърцата си!?
Аз - да!!!   А вие?

Ч Е С Т И Т   П Р А З Н И К! ! !

« Последна редакция: 22 септември 2006, 08:53 от Белоснежка »
"НЕ СЕ ЗАДОВОЛЯВАЙ ДА БЪДЕШ ДИМ, КОГАТО МОЖЕШ ДА БЪДЕШ ОГЪН"

Романтик

• Луд форумджия
  • Публикации: 219
Re: БЪЛГАРИ ЛИ СМЕ!?
« Отговор #1 -: 22 септември 2006, 09:01 »
Честит празник на всички!!!
Гордея се, че съм българин. И никога няма да го забравя.  Приятен ден на всички!!!

Меричка

• Луд форумджия
  • Публикации: 146
« Отговор #2 -: 22 септември 2006, 16:53 »
Благодаря Ви, честит да ни е!
Жизнь нужно прожить так, что бы боги, восхитившись, дали еще одну /!/

admin

• Администратор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 904
« Отговор #3 -: 22 септември 2006, 23:59 »
Българин съм, разбира се.
Надявам се, че останалите дето си траят не са някакви други.

Белоснежка

• Форумен лъв
  • В Я Р В А Й !!!
« Отговор #4 -: 23 септември 2006, 12:53 »
И аз се надявам... но тази пасивност нищо хубаво не показва!!!
Уж вчерашният ден беше светла дата от историята ни - национален празник, а отмина сякаш незабелязано! Не е жалко, а е срамно!!!
Що за българи сме!?
Не съм очаквала патетични, превъзнесени слова... но не съм и очаквала такава апатия!
Нали това е сайт, който има за цел да обогатява духовно, да разкрива красотата и да учи на нея, а каква по-красива и силна думичка от 'Б Ъ Л Г А Р И Я'!?
Забравихме ли кои сме?
Благодаря на малцината, откликнали с отзив и отвърнали на поздрава ми не за какво да е, а за един от най-значимите ни национални празници - Независимостта - моментът, в който Източна Румелия спира да се счита за провинция на Турция; моментът, в който българският владетел възстановява почетната титла 'цар'; мигът, в който България става единна и независима!!!
А колко хубаво щеше да е да се напише просто един ред "Честит празник, българи!" Но не! По-важно е да се влезе в сайта и да се напишат дузина двойки, да се оплюе някоя творба, или дори да се напише "Браво!"! А къде е "браво"-то, къде е поздравът, преклонението пред делото на онези, на които дължим това, което сме днес - независими!
В сърцето ми се водят битки, в душата ми отекват възгласи за победа... пред очите ми изгрява една дума - чиста, пресвята - Б ъ л г а р и я! Аз съм българка и не го забравям нито за миг, защото България живее в мен, във вените ми пулсира кръвта й!
Аз съм българка! А за другите... не зная!!!
« Последна редакция: 23 септември 2006, 14:59 от Белоснежка »

vesi-lina

• Луд форумджия
  • Публикации: 127
« Отговор #5 -: 23 септември 2006, 14:29 »
Бях на километри от сайта...
Със закъснение-Честит празник,Гери!И на всички останали!
Поздрав за гражданската ти позиция!
« Последна редакция: 23 септември 2006, 18:04 от vesi-lina »
Не съм писател,нито поет,но обичам стойностното и красивото!

petinka67

• Луд форумджия
  • Публикации: 238
  • ОБИЧАЙТЕ СЕ!!!
« Отговор #6 -: 23 септември 2006, 14:38 »
Не погледнах тук,съжалявам...
Да,БЪЛГАРИ СМЕ,и се надявам МНОГО хора да знаят тези велики дати,а не да изпадат в конфузна ситуация,ако ги запитат.
Поздравявам всички/със закъснение/за празника!
.

Етчи

• Маниак
  • Публикации: 99
« Отговор #7 -: 23 септември 2006, 22:43 »
Всички тук сме БЪЛГАРИ ...
Всеки носи в себе си българското,историята и гордостта от нашето минало.
Видях темата,прочетох коментарите/от работното място,дано шефа не чете тук :D/ и съжалявам че не отговорих... веднага Гери,но не предположих ,че така би изтълкувала мълчанието-като пасивност.

Поздрав и усмивка.
Жест , дума , усмивка , доброта...
какво ни пречи да даряваме това?

Белоснежка

• Форумен лъв
  • В Я Р В А Й !!!
« Отговор #8 -: 23 септември 2006, 22:56 »
Привет на всички!
Благодаря за отзивите ви!
Може би бях малко рязка, но ми се иска онова пламъче на гордостта от това, че сме българи не да мъждука, не да тлее, а да се разпалва, да гори! Да бъдем българи, не защото сме такива, а защото го чувстваме, защото сме българи в сърцата си!
Благодаря! Поздрави!

sneaky

• Форумен лъв
  • Публикации: 690
  • I'm with the pilots
« Отговор #9 -: 24 януари 2007, 01:34 »
Proud to be Irish Bulgarian!  :lol:
I'll do graffiti if you sing to me in French

SandyRadcliffe

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #10 -: 06 април 2007, 17:46 »
Да, много хубави и достойни за гордост неща са възпяти, но има и неща от които трябва да ни е срам. То всеки народ има. И все пак трябва да ги признаваме за да продължим и наистина да се гордеем, че сме българи, защото ние оцеляваме навсякъде. Ако на англичанин му изгори круката в банята вика техник, а тук и децата могат да я сменят. Ако на немец му са запуши канала вика водопроводчик, а тук ние сами се оправяме. Ние сме силна нация, която обаче се бои от по-слабите, само защото са водещи.

Белоснежка

• Форумен лъв
  • В Я Р В А Й !!!
« Отговор #11 -: 22 септември 2007, 12:42 »
99 г. от НЕЗАВИСИМОСТТА на България!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, БЪЛГАРИ!!!

Романтик

• Луд форумджия
  • Публикации: 219
« Отговор #12 -: 22 септември 2007, 16:43 »
Честит Празник на всички!!!

Белоснежка

• Форумен лъв
  • В Я Р В А Й !!!
« Отговор #13 -: 22 септември 2008, 01:52 »
    "...Въодушевен от това светло дело и да отговоря на държавните нужди и народно желание, с благословението на Всевишния прогласявам съединената на 6 септемврий 1885 година България за независимо Българско царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този ни акт ще намери одобрението на великите сили и съчувствието на целия просветен свят.
    Да живее свободна и независима България!
    Да живее българският народ!"

22 септемврий 1908 год.

Фердинанд I

Из "МАНИФЕСТ НА КНЯЗ ФЕРДИНАНД I ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ДЪРЖАВНАТА НЕЗАВИСИМОСТ НА БЪЛГАРИЯ"

Днес, 22 септември 2008 г., честваме 100 години от НЕЗАВИСИМОСТТА на България!

Честит празник, българи!

Love

• Маниак
  • Публикации: 63
« Отговор #14 -: 22 септември 2008, 09:22 »
Честит празник и от мен :flower:

© 2003-2019, Georgi Kolev. Todos los derechos reservados. Las obras son propiedad de sus autores.