Как мислите? Може ли да се изкарват пари от изкуство?

Автор Тема: Как мислите? Може ли да се изкарват пари от изкуство?  (Прочетена 14954 пъти)

Vrabcheto

• Закоравял потребител
  • Публикации: 26
Пускането   на   тази  тема  от  теб за  дискутиране    ме  навежда  на  мисълта, че  ти  не  си  се   отказала  напълно от  Музиката.... 

В  България     е  трудно  да си  музикант  ( по  професия  и  по  призвание)Има  много   изпълнители ,които  на  готово  получават   всичко..
На  мама  и  тате   дечицата....
Но  има  и  много  изпълнители, които   с  постоянство   и  инат  български  достигат    към   това, към  което  се  стремят...

ПРедполагам  ,  че  несгодите по  разните  турнета и  неизвестността   за  бъдещето   са  те  разочаровали  много  ....Но  не само  при теб   е  така...

Ако  искаш  един   приятелски  съвет   от  мен  ...
То   той  е  -
не  се  отказвай....
Ти  си  само   на   26  години  ,  за  да  се  лишаваш  ,толкова  рано ,от  мечтите  си...

Nelsan

• Луд форумджия
  • Публикации: 191
Смятам, че темата никак не е маловажна, но условията в България са такива, че просто не ми се говори. Няма държавна политика, която да подпомага изкуствата и литературата. За музиката не мога да говоря, защото се занимавам с писане, но все пак като гледам как чалгата ни превзе ми става жал и за нас и за нашите деца. Аз лично съм получавала пари за писане само преди десети ноември 1989 год. Оттам нататък вече пиша само за удоволствие. В България професия поет няма. Лошото е, че като гледам какво се публикува и продава, направо ме хваща срам и яд. Някой си издал стихосбирка, защото бил познат и приятел на еди кой си или пък просто си е платил, за да го издадат. И такива случаи има прекалено много. Лошото е, че по този начин се опитват да ни наложат като модел за писане някакви пълни бездария. По литературните конкурси е същото - с малки изключения, едни и същи имена, бездарни творби. Ами аз като вляза в сайта чета много по-стойностни неща, отколкото като разгърна някоя стихосбирка на някой новоизлюпен писател с претенции. Така че човек може и десет книги да има издадени и пак да си остане бездарен. Така че ще продължим да работим нещо друго и да си пишем за удоволствие и ще се радваме ако на хората им харесва, защото това означава много. А ти, приятелко, не можеш да спреш да пееш, както и аз не мога да спра да пиша, защото това е животът ни и без това, което обичаме би бил пуст и празен, та ако ще и нито стотинка да не получим за това до края на живота си.

me6

• Маниак
  • Публикации: 91
Ако имате друга професия по-добре се занимавайте с нея, като продължавате с музиката. И един ден ако установите че с музика може да се издържате...нищо не ви пречи да го направите. Аз например сигурно съм един не лош музикант между тираджиите.

sailor1

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
През всички епохи, поне от малкото, което съм чел, от изкуство е можело да живееш, само ако са били богати наследници, ако са били под закрилата на някой богат владетел (богаташ, министър, папа, ... днес - ако си във властта на данена страна ...). Останалите или са мизерствували или са имали друга професия за насъщния ... Това е истината!

botevka

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
Питайте Д. К. Роулинг  :lol: Мисълта ми е, че ако изкуството се харесва от хората ще се изкарат добри пари. Друго е, че в днешно време не много хора се интересуват от изкуство.

selfish_girl

• Редовен посетител
  • **
  • Публикации: 11
Питайте Д. К. Роулинг  :lol: Мисълта ми е, че ако изкуството се харесва от хората ще се изкарат добри пари. Друго е, че в днешно време не много хора се интересуват от изкуство.
Напълно си права. Би могло да се печели от изкуство, ако има кой да оцени труда ти и да си направи сметка, че за да се наслаждава на творението ти, той трябва да се подкрепи, като го закупи или направи някакво друго дарение. И не само за да продължаваш да създаваш, а за да не се похаби талант като твоя. А и има го и другото, че за мен всеки човек създава изкуство, независимо за какво става дума, всеки човек е уникален и има нещо специално, което би могъл да сподели с обкръжаващия го свят. Ако ти, който четеш това, не вярваш, огледай се около себе си и виж коя е причината да получаваш усмивките на околните при присъствието си  :flower:

Партилан

• Маниак
  • Публикации: 51
Не знам "от опит", даже не съм съм пробвал,
но мога да гадая без да знам,
че от Изкуството се раждат само  сЪлзи,
усмивки и моменти на Възторг,

и Свобода в душите на заробените.

Изкарват се парички, всъшност,  да!
изкарват се съвсем не от творците-
изкарват се от червеите сити,
щом Гениите  застигне ги Смъртта....

Тогаз се "качвала ЦЕНАТА" на творбите им

В ПАРИ се вдигала... Цената на Съдбите им
не искам и не ща да оценявам.
Не ми и стиска, да  купувам с пот
това, що знам- от Сълзи Е  Изваяно-

Надежда  ни дарява ...За Живот!

Но винаги монета  му оставям-
на музиканта, спрял на някой мост
що  пее пак, прегърнал  акордеона си
"Здравей Любов",  или "Не остарявай"

и чак до мрака в мен звучи танго...

Картини  подарявам на приятели
и стихове чета им не за грош
а за искриците в очите им издаващи
това, което реже като нож

и  готви ни за скок... Във Необятното.

Ти помниш ли Ван Гог и Ференц Лист?
с Изкуството си  те забогатяха ли?
Ти помниш ли Вапцаров-"терориста"-
осъден от  народните предатели?

Дали и  те  "цената" си са смятали?
...............................

Простете ми, ако съм  ви вгорчил
Надеждата за Хляб или разкош.
"Поет" не е "професия" а Призвание-
чегъртани Слова с цвета на кръв,

засъхнала по пода на занданите-

напонят ни Живота ни-такъв
какъвто сме готови да го схванем...
"Поет" наричат някого посмъртно
а приживе (все още) е... "Човек"

И някои Песни  все ще се четат!!!

п.с.
А  Джоан Роулинг... Не, мерси не стигат
чифт кръгли очила, рекламен грим
"Изкуство" да ги нарека тез книги-
достойни са за холивудки филм...

Но не и да заслужат си обидите.

« Последна редакция: 15 април 2008, 11:25 от Партилан »

Яким

• Луд форумджия
  • Публикации: 108
Отговорът е - Може.
Как точно става това, не мога да кажа, но го наблюдавам от доста време насам с близък човек, при това без никакви шмекерии. Пък и според Будизма, ако не се занимаваш с това, което ти се отдава най- добре, ограбваш другите. Ако на някой човек създаването на изкуство му се отдава най-добре и само с това се занимава, според същата теория би трябвало да няма проблем да печели от това. Не да стане милионер обаче! На мен не ми се отдава да печеля от изкуство - може би защото не е най-доброто което мога, или просто не вярвам, че може. Но знам, че е възможно, защото го виждам всеки ден.
« Последна редакция: 15 април 2008, 15:56 от Иванова »

kireto1982

• Закоравял потребител
  • Публикации: 30
Трудно, но напълно възможно

И аз съм на това мнение, макар че в България е наистина доста трудно

Момичето...

• Маниак
  • Публикации: 70
  • Joy and Sorrow
Ами да, но да направиш единствения свестен сайт за поезия в България платен не е начин. Моите уважения, но от това не печелят авторите, а други от техния труд.

П.П. - Това е мое лично мнение и знам, че сега ще ме залеете с простотий, но не забравяйте, че това до някаква степен се отнася и до вас. 50% от авторите не изкарват пари защото са ДЕЦА.
Всичко за което живея...
Всяка причина та да си поемам дъх...
Всеки спомен за теб...
Моето мъничко щастие принадлежащо отвъд...

michael

• Закоравял потребител
  • Публикации: 40
А ти какво искаш, някоя класика? Времето им безвъзвратно отмина, струва ми се...

: ??:??