Реката

Автор Тема: Реката  (Прочетена 3657 пъти)

perperikon

• Форумен лъв
  • Публикации: 623
Реката
« -: 07 декември 2008, 19:44 »
Имало едно време едно малко и бистро поточе. То се родило в една поетична гора. Събирало в себе си росата от стиховете и разказите, отразявало приказните горски картини, над него звучала музиката на птиците. А обитателите на поетичната гора пиели с пълни шепи от чистата вода. Е, понякога се случвало някое горско животно да стъпи я с кално копитце в поточето, я да задоволи някоя своя физиологична нужда в него, но това не накърнявало особено много чистотата му. Вероятно защото чистата поетична роса и талантливите ручейчета отмивали изцапаното. Но ето, че един ден поточето решило да стане голяма река и смело поело към големия град. По пътя си то срещнало много други потоци. Някои от тях били бистри като него, други - не съвсем. Но всички те без да го питат, се вливали в него. Неусетно потокът се превърнал в голяма и пълноводна река. Но водата в него вече не била бистра. Станала мътна, ленива и бавна. Когато стигнала до големия хиляден град със странното име Графомания, в реката се включила градската канализация. Родените в поетичната гора стихове, картини и песни се загубили между отпадните води. Поточето с тъга си спомняло за родната гора, но уви обратният път към планината вече бил невъзможен…

Тъжна приказка? Може би. А още по-тъжен е поводът за раждането й – молбата на главния редактор да намалим публикациите, защото наистина вече никой не успява да преплува реката… Аз моите ги намалих още през август. До нула. По-лошото е, че спрях да пия вода от реката! Все чакам онзи хубав ден, когато мътната река ще стигне до някоя пречиствателна станция и водата отново ще стане бистра. А дали ще дочакам?...

Мая Попова:  „…предвид заетостта ни около подготовката на празника, молим авторите да намалят темпото с публикации или да проявяват търпение, защото е много възможно да бъдат забавяни. натрупването на публикации, както сте забелязали, води до не прочитане на голяма част от тях…”
Един IP адрес - един глас за произведение!

изречена

• Публикуващ редактор
  • Форумен лъв
  • Публикации: 891
Re: Реката
« Отговор #1 -: 07 декември 2008, 22:00 »
Пер, благодаря ти!
Както винаги - казано на място! Докато има такива чисти поточета, все се надявам на бистра вода.
И нека другите говорят зад гърба ми. Това не значи ли, че съм пред тях? По-страшно от изкуствения интелект е естествената простотия.

dar4e_to

• Форумен лъв
  • Публикации: 265
  • Там...оттатък.
« Отговор #2 -: 09 декември 2008, 09:14 »
Наистина е тъжна приказката ти, Пер...
Много.  :(
И аз като теб съм жадна. Но не си мисля дали ще дочакам, отговорът ми е ясен. Не искам да казвам "не", затова докато се избистри водата си събирам дъждовните капчици преди да са се смесили с реката. Те не ми стигат, но поне ме карат да забравя за малко колко мръсотия още има да изтече. И си измислям поточета. И нова приказна гора. Каня си приятелите вече там. Ела и ти! Ще те почерпя с боровинков чай. Мирише също като чаят от старата ни гора. Помниш този мирис още, нали?!
Наздраве, Пер! За старата гора. За старото поточе. За чистотата.
Ще чакаме, Пер...
Трябва да дочакаме!
Ако скоро реката ни не се влее в някоя пречиствателна станция- предлагам да си построим сами такава.
Заедно! Всички, които живяхме и в старата гора, и пиехме от чистата вода на воля. Твърде е осезаем спомена за вкуса на онази вода, Пер. И го помним.
Затова трябва да успеем да го съхраним!
Поздрави, Терминаторе!  :hello2: :wave: :notworthy: :thumbleft:
« Последна редакция: 09 декември 2008, 10:24 от dar4e_to »
"Един IP адрес - един глас за произведение!"

petinka67

• Луд форумджия
  • Публикации: 238
  • ОБИЧАЙТЕ СЕ!!!
« Отговор #3 -: 09 декември 2008, 10:10 »
Включавам се и аз към изграждането на нужната ни вече станция!  :love4:
За това съм с вас - за първата копка, за първата тухла...
И искам отново да пия чиста вода - като тази, която бе в началото!
Липсва ми, ах как ужасно ми липсва! :crybaby:

Огромни благодарности, Пер! :notworthy:
.

vesi-lina

• Луд форумджия
  • Публикации: 127
« Отговор #4 -: 09 декември 2008, 12:51 »
Прочетох го,още след публикуването!
Стискам ти ръката!
Не съм писател,нито поет,но обичам стойностното и красивото!

doreto66

• Публикуващ редактор
  • Луд форумджия
  • Публикации: 158
« Отговор #5 -: 09 декември 2008, 13:53 »
Не зная какво е било преди сивата вода.
Зная обаче, че й е време да се оттече... по канален ред. Не че не съм допринесла и аз с капка или там колкото за сегашния й цвят.
Та...
Запретвам ръкави и... готова съм да помагам. С каквото и както мога.
Защото в гората ми харесва.
Определено! Много!

Жадна съм! Пак много!

Пер, благодаря!
С пчелите (и не само) никога не се знае.

kity

• Луд форумджия
  • Публикации: 222
« Отговор #6 -: 09 декември 2008, 13:54 »
Трябва да се прочете от всички!
Поздравявам те!

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ! :D

vitaniya

• Маниак
  • Публикации: 91
« Отговор #7 -: 09 декември 2008, 14:42 »
 :salute:

Партилан

• Маниак
  • Публикации: 51
« Отговор #8 -: 10 февруари 2012, 10:10 »
Да, много добре си го описъл състоянието,
само дето тъй е не от вчера и всички тук съзираме го ясно...Но вече поразмътен с кал  потокът, как  мислиш се избистя?
Да пробваме да го цедим със цедка ли?
Или да го опашем с ток и мрежи и да  напишем "За платили само!"
???
Те "пречиствателните станции"
всъщност ями са, в които  утаяват се мътилките... Направени са от бетон и надали - да ги строим ще ни достигнат силите
и средствата... Или пък да обложим 
с  такса "вода" в реката  даже рибите?
Е не! Мерси,  не става тъй, тревожа се
за таз река навремето тъй бистра
и срам-не срам- ще си спасявам кожата,
че май дошло е време за отлитане!
« Последна редакция: 10 февруари 2012, 10:15 от Партилан »

Otklonenia

• Маниак
  • Публикации: 92
« Отговор #9 -: 10 февруари 2012, 12:59 »
Колега  Ценев, изчакай  поне  до  есента  за  отлитането...
S

: ??:??